Rodzic podaje dziecku leki
© Barabas Attila/Fotolia.com
Styl życia

Domowe metody na suchy kaszel u dziecka: nawilżanie i zioła

Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha.

Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha.

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Suchy, męczący kaszel w połączeniu z gorączką to objaw infekcji. Może pojawiać się na początku choroby albo po jej zakończeniu i trwać nawet do 4-6 tygodni po chorobie. Jeśli dziecko kaszle, ale nie ma gorączki, to przyczyną nie są wirusy. Najczęściej suchy kaszel u dziecka powoduje niewystarczająca wilgotność powietrza, przez co śluzówka malucha jest podrażniona. Innymi czynnikami drażniącymi mogą być pył czy dym albo bardzo ostre zapachy (np. mocne perfumy). Suchy kaszel może być też objawem alergii.

Nawilżenie pomaga w walce z suchym kaszlem u dziecka

Podrażniona śluzówka wymaga odpowiedniego nawilżenia. Kiedy dziecko męczy suchy kaszel, trzeba podawać mu duże ilości płynów, dobrze też zakraplać sól fizjologiczną bądź morską do noska. Ważne, żeby nie przegrzewać dziecka ani nie przesuszać powietrza. Jeśli musimy włączyć dodatkowe ogrzewanie, najlepiej na kaloryferze położyć mokre ręczniki lub postawić w pokoju pojemniki z wodą. Pomóc może też napełnienie wanny gorącą wodą i spędzenie kilku minut z dzieckiem w łazience. Gdy zdecydujemy się na inhalację i nasze dziecko nie jest uczulone, można wykorzystać olejek tymiankowy albo eukaliptusowy. Złagodzi to ból i drapanie w gardle.

Suchy kaszel u dziecka kontra ziołowe napary i herbatki

Do złagodzenia suchego kaszlu u dziecka powyżej drugiego roku życia można zastosować napar z tymianku. Łyżkę suszonego zioła należy zalać 1,5-2 szklankami wrzątku i zaparzać przez 15 minut. Tak przygotowany napar odcedza się i podaje dziecku w porcjach po ok. ćwierć szklanki trzy razy na dzień. Złagodzi to kaszel i przyspieszy jego przemianę w kaszel mokry. Równie skuteczne w leczeniu suchego kaszlu u dziecka są: herbatka z lipy, miód i herbatka z sokiem malinowym. Od pierwszego roku życia można leczyć suchy kaszel herbatką ze sparzonym miodem, jeśli dziecko nie ma alergii na miód (miód należy rozpuścić we wrzącej wodzie, zabijając w ten sposób bakterie).


Chore dziecko w łóżku
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny i leczenie nocnego kaszlu u dziecka
Nocny kaszel u dziecka może być objawem zapalenia krtani, choroby refluksowej czy zapalenia zatok lub migdałka gardłowego. W przypadku zapalenia krtani albo tchawicy może wystąpić „duszność wdechowa”, czyli trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska.

Nocny kaszel u dziecka może być objawem zapalenia krtani, choroby refluksowej czy zapalenia zatok lub migdałka gardłowego. W przypadku zapalenia krtani albo tchawicy może wystąpić „duszność wdechowa”, czyli trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska. Suchy kaszel u dziecka w nocy Czasem suchy kaszel u dziecka w nocy powoduje zbyt suche powietrze w pokoju , w którym maluch śpi. Warto wtedy zadbać o nawilżenie podrażnionej śluzówki i zwiększenie wilgotności powietrza. Zdarza się jednak, że przyczyny są o wiele poważniejsze, np. zapalenie krtani lub tchawicy. Te choroby powodują duszący kaszel u dziecka w nocy, trudności w oddychaniu i wywołują niepokój u dziecka, co może tylko pogorszyć jego stan. Jeśli kaszel malucha jest suchy, męczący i budzi dziecko w nocy, niezwłocznie trzeba wezwać pomoc lekarską. Może to być tzw. kaszel szczekający, związany z obrzękiem krtani. Doraźnie pomoże dziecku uspokojenie go i wyjście z nim na balkon albo nawilżenie powietrza. Chłodne powietrze zmniejszy duszność i ułatwi oddychanie. Nocny kaszel u dziecka nie zawsze zagraża jego życiu Nocą dziecko może kasłać z powodu spływającej z zatok do gardła wydzieliny. W trakcie infekcji albo nawet po chorobie wydzielina w nocy ścieka do gardła po jego tylnej ścianie i powoduje kaszel . Ulgę przyniesie podanie maluchowi ciepłego płynu i oczyszczenie nosa wodą morską i aspiratorem. Inną przyczyną nocnego kaszlu u dziecka może być refluks żołądkowo-przełykowy. Kaszel nie jest ani wyraźnie suchy, ani wyraźnie mokry, a dziecko ma zdrowe gardło i oskrzela. Żeby potwierdzić chorobę refluksową, należy wykonać badanie polegające na zapisie kwaśności przełyku w ciągu dobry – pH-metrię. Lekarz może zlecić także fiberoskopię, podczas której można obejrzeć górne drogi oddechowe. Astma i niewydolność krążenia wywołują nocny...

Dziewczynka kaszle
© absolutimages/Fotolia.com
Styl życia
Jak pomóc dziecku, które ma szczekający lub duszący kaszel?
Szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno zbagatelizować. Zanim dotrze wezwana pomoc lekarska, dziecko należy spróbować uspokoić i zapewnić mu dostęp do chłodnego powietrza. Jeśli na zewnątrz panuje mróz, lepiej zostać w pomieszczeniu, ale nawilżyć powietrze.

Szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno zbagatelizować. Zanim dotrze wezwana pomoc lekarska, dziecko należy spróbować uspokoić i zapewnić mu dostęp do chłodnego powietrza. Jeśli na zewnątrz panuje mróz, lepiej zostać w pomieszczeniu, ale nawilżyć powietrze. Szczekający kaszel u dziecka z zapaleniem krtani Zapalenie krtani lub (i) tchawicy jest bardzo niebezpieczne dla malucha. Objawia się suchym, duszącym kaszlem u dziecka i wymaga interwencji lekarza. Dotyka przeważnie 3- i 4-latków, ale zapadają na nią też dzieci młodsze i starsze – od 2 do 7 lat. Ważna jest szybkość reakcji, ponieważ szczekający kaszel u dziecka oznacza, że ma ono trudności z oddychaniem. Choroba zwykle atakuje znienacka, przeważnie nocą albo nad ranem. Oprócz męczącego kaszlu u dziecka z zapaleniem krtani występują: problem z oddychaniem , ślinienie się, sine usta i język, poruszanie skrzydełkami nosa. Szczekający kaszel jest charakterystyczny, przypomina szczekanie psa albo pianie koguta. Nasila się zazwyczaj po rozgrzaniu dziecka. Pierwsza pomoc w przypadku duszącego kaszlu u dziecka Dziecko, które nie może oddychać, jest przerażone. To powoduje, że krtań zaciska się jeszcze bardziej i pogarsza sytuację. Dlatego przede wszystkim należy spróbować dziecko uspokoić, przytulić . Ważne, by nie okazywać przy nim swojego strachu, ponieważ z pewnością mu się udzieli. Chłodne powietrze złagodzi duszność, dlatego dobrze jest stanąć przy otwartym oknie lub na balkonie. Jeśli na zewnątrz jest mróz, lepiej zamiast wystawiać chore dziecko na ujemną temperaturę nawilżyć powietrze. Można do tego użyć nawilżacza albo nalać do wanny gorącą wodę i spędzić z dzieckiem chwilę w zaparowanej łazience. Podczas ataku szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno podawać mu płynów, ponieważ maluch może się zachłysnąć. Jeśli nasze działania nie...

Matka tuli płaczące niemowlę
© Halfpoint/Fotolia.com
Styl życia
Co robić, gdy niemowlę ma suchy lub mokry kaszel?
Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny.

Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny. Kaszel u niemowlaka bez gorączki Podrażniona śluzówka jest najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u niemowlaka, który nie ma gorączki. Dziecko reaguje w ten sposób na niewystarczająco wilgotne powietrze , dym, pył i bardzo intensywne zapachy (np. mocne perfumy). Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie narażać dziecka na działanie tych czynników i odpowiednio nawilżać powietrze. Suchy kaszel u niemowlaka może mieć także podłoże alergiczne. Żeby odkryć, co jest alergenem , trzeba bacznie obserwować, kiedy dziecko zaczyna kasłać. Uczulić może sierść zwierząt, a także pokarmy, pyłki i kurz (roztocza). Doraźnie pomóc niemowlęciu możemy, nawilżając jego śluzówkę, np. solą fizjologiczną czy morską aplikowaną do noska. W suchym kaszlu u niemowlaka dobrze jest też nawadniać dziecko. Nadają się do tego woda, napary z ziół i herbatki. Suchy kaszel u niemowlaka z gorączką – infekcja Jeśli oprócz suchego kaszlu u niemowlaka występuje też gorączka , to znaczy, że naszą pociechę zaatakowały wirusy. Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, astmie, a nawet początkowej fazie zapalenia krtani i tchawicy. Należy jak najszybciej udać się do lekarza. Mokry kaszel u niemowlaka Jeśli po 2-3 dniach suchy kaszel zamienia się w kaszel mokry, znaczy to, że niemowlę ma infekcję. Może to być zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica albo nawet obrzęk płuc wywołany przez chorobę serca. Pediatra przepisze maluchowi odpowiednie leki i ustali leczenie. Gdy dziecko nie ma gorączki, mokry kaszel może wywoływać...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak