pies z cieknącą śliną
©Reddogs/Fotolia
Styl życia

Co zrobić, gdy ugryzie nas obce zwierzę? Objawy wścieklizny

Wścieklizna jest niebezpieczna. Można się nią zarazić poprzez kontakt z niezaszczepionym psem lub kotem. Do zakażenia może dojść na skutek ugryzienia człowieka przez zakażone zwierzę lub gdy zwierzę z wścieklizną poliże ranę na ciele.

Wścieklizna jest niebezpieczna. Można się nią zarazić poprzez kontakt z niezaszczepionym psem lub kotem. Do zakażenia może dojść na skutek ugryzienia człowieka przez zakażone zwierzę lub gdy zwierzę z wścieklizną poliże ranę na ciele.

 

Źródłem zakażenia może być lis, który nie ucieka przed człowiekiem. Można zarazić się również, wdychając zakażone powietrze w jaskini zamieszkałej przez zakażone nietoperze.

 

Problemu wścieklizny nie rozwiązuje do końca szczepienie zwierząt, ponieważ właściciele psów często o nim zapominają albo lekceważą ten obowiązek. Większym zagrożeniem dla ludzi są koty, ponieważ w Polsce nie ma ustawowego obowiązku ich szczepienia. Wściekliznę spotyka się też u innych zwierząt domowych, m. in. u koni i bydła, które zostały ugryzione przez zakażone lisy.

Jak rozwija się wścieklizna?

Człowiek może zarazić się wirusem wścieklizny na skutek pogryzienia i pokąsania przez zakażone zwierzę. Niebezpieczne może być też polizanie rany, nosa i błon śluzowych ust przez psa czy kota. Jednak do zakażenia tymi drogami dochodzi rzadko. Człowiek może zarazić się wścieklizną od zakażonego zwierzęcia również drogą kropelkową.

 

Wirus wścieklizny, przechodząc przez mięśnie, lokalizuje się głównie w układzie nerwowym i wywołuje porażenie mięśni oddechowych. Za pośrednictwem tkanek nerwowych wędruje do rdzenia kręgowego albo mózgu. W tym miejscu wirus wścieklizny powiela się. Czas inkubacji zależy od miejsca na ciele człowieka, które zostało pogryzione przez zakażone zwierzę: im bliżej mózgu się znajduje, tym krótsza droga do pokonania i krótszy czas dotarcia wirusa do tego organu. . Okres wylęgania choroby zazwyczaj trwa od 2 do 6 tygodni. Najwcześniej objawy wścieklizny mogą wystąpić po upływie 10 dni.

Jak objawia się wścieklizna u człowieka?

Na etapie zwiastunów choroby człowiekowi doskwiera mrowienie i pieczenie w miejscu zakażenia. Tym objawom może towarzyszyć drętwienie i ból pogryzionej partii ciała. Ponadto stwierdza się gorączkę, wymioty i złe samopoczucie. W następnej fazie choroby, zwanej fazą porażeń, obserwuje się pobudzenie psychoruchowe u osoby zakażonej. Mogą u niej wystąpić też halucynacje. Przy wściekliźnie występuje wodowstręt, niechęć do picia, a nawet drgawki na odgłos cieknącej wody. Momenty pobudzenia z towarzyszącym im ślinotokiem występują na przemian ze stanami apatycznymi. Czasami u osoby z wścieklizną nerwowość może wywoływać podmuch powietrza, co nazywa się aerofobią.

 

Wścieklizna powoduje, że stan organizmu zmienia się w bardzo szybkim tempie. W ostatniej fazie choroby pojawiają się niedowłady i paraliż. W konsekwencji dochodzi zatrzymania krążenia i oddychania. Po upływie 7 dni od pojawienia się pierwszych objawów stwierdza się zgon.

Co zrobić w przypadku ugryzienia przez zwierzę?

Jeżeli pogryzie nas obce zwierzę, co do którego nie mamy pewności, czy było szczepione przeciwko wściekliźnie, powinniśmy udać się do szpitala. Zanim dotrzemy na ostry dyżur należy pozwolić, by rana wykrwawiła się, co mechanicznie usunie bakterie. Sami możemy oczyścić ranę ze śliny zwierzęcia wodą z mydłem. Ranę należy polać środkiem dezynfekującym. Podobnie należy postąpić, jeśli nieznany pies lub kot poliże ranę na naszym ciele. Zakładamy na nią jałowy opatrunek i kierujemy się do szpitala. By uniknąć opuchlizny, na ranę można położyć okład z lodu. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu podejmie decyzję o szczepieniu. Następnie trzeba dotrzeć do właściciela zwierzęcia, by je zbadać i poddać obserwacji.


Pies stoi na zewnątrz i szczerzy kły.
©plysuikvv/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie wścieklizny u psa. Sczepienia przeciwko wściekliźnie
Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.

Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.   Wścieklizny nie da się wyleczyć, jest to choroba śmiertelna . Jedynym sposobem na ochronę pupila przed zakażeniem (a także ludzi zagrożonych chorobą) jest szczepienie. W Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i powinno być przeprowadzane rokrocznie. Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną u psa Wirus wywołujący wściekliznę, to Lyssavirus (rodzina Rhabdoviridae). Atakując układ nerwowy, prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.   Ślina zarażonego wścieklizną zwierzęcia jest silnie zakaźna na długo przed wystąpieniem u niego objawów choroby. Okres wylęgania trwa, od dwóch tygodni do trzech miesięcy u zwierząt mięsożernych oraz od 20 do 150 dni u roślinożerców.   Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek ugryzienia przez zainfekowane zwierzę lub w wyniku dostania się jego śliny do organizmu zdrowego osobnika przez ranę czy zadrapanie.  Na wściekliznę chorują wszystkie ssaki, w tym człowiek. Gady, płazy i ptaki są na nią odporne. Przebieg i objawy wścieklizny u psów Objawy wścieklizny u psa, ze względu na dwie postaci choroby, dzieli się na grupy: gwałtowną (szałową) i porażenną (cichą) .   Od momentu wystąpienia pierwszych symptomów wścieklizny aż do śmierci zwierzęcia, choroba trwa najczęściej od 1 do 7 dni w fazie gwałtownej i 2 – 4 dni w fazie cichej.   1. Gwałtowną postać wścieklizny cechują: diametralna zmiana zachowania pupila. Jeżeli...

lekarz robiący zastrzyk
©thodonalFotolia
Styl życia
Szczepionka ratunkiem na wściekliznę
Na wściekliznę co roku umiera 100 tysięcy osób. Głównie w krajach tropikalnych, w których nie szczepi się zwierząt. W Europie przypadki zakażenia się wścieklizną występują sporadycznie.

Na wściekliznę co roku umiera 100 tysięcy osób. Głównie w krajach tropikalnych, w których nie szczepi się zwierząt. W Europie przypadki zakażenia się wścieklizną występują sporadycznie. Szczepionka po zakażeniu wścieklizną Wścieklizna to choroba nieuleczalna i śmiertelna. Jej wirusy można zneutralizować dzięki szczepionce, na którą organizm odpowiada, wytwarzając przeciwciała zapobiegające rozwojowi choroby. W przypadku wścieklizny szczepionkę podaje się wówczas, gdy już dojdzie do zakażenia. Szczepionkę należy podać w ramię lub pod łopatkę w ciągu 10 dni od ugryzienia przez zwierzę lub od polizania przez nie rany na ciele człowieka. Nie wystarczy jeden zastrzyk, szczepienie należy powtórzyć pięciokrotnie. Czy zwierzę było szczepione? Trzeba ustalić, czy zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie . W przypadku braku chęci współpracy właściciela wzywa się policję lub straż miejską. Zwierzę musi zbadać weterynarz, a od wyników badania zależy dalsze postępowanie. Jeśli zwierzę jest chore, pacjentowi podaje się zastrzyk, jeśli jest zdrowe, pozostaje on pod obserwacją przez 2 tygodnie. Wskazaniem do szczepień jest ugryzienie w głowę lub szyję i pogryzienie przez zwierzę, które nie ma właściciela, i zwierzę dzikie. Szczepienia rozpoczyna się w ciągu 10 dni po niebezpiecznym kontakcie ze zwierzęciem.   Szczepionkę podaje się, zanim wystąpią objawy charakterystyczne dla wścieklizny. Pierwszą dawkę tuż po ugryzieniu lub polizaniu przez zwierzę, drugą – 3 dni później, trzecią – tydzień od pierwszego szczepienia. Czwartą dawkę podaje się 2 tygodnie od pierwszej dawki, a piątą – po miesiącu i w końcu szóstą po upływie 3 miesięcy, jeśli zdiagnozowano poważne zagrożenie wścieklizną. Profilaktyka wścieklizny Aby zapobiegać...

©kulkann/Fotolia
Styl życia
Wścieklizna u kota – objawy, przyczyny i postępowanie
Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.

Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.   Bardzo charakterystyczne w przypadku zakażenia wirusem wścieklizny jest zjadanie przez zwierzę przedmiotów niejadalnych. W Polsce szczepienie kotów przeciwko tej chorobie nie jest obowiązkowe. W jaki sposób dochodzi do zarażenia wścieklizną u kota Do zakażenia może dojść w różnych okolicznościach. Kot został pogryziony przez inne zwierzęta (szczególnie dzikie, np. lisy). Mamy podejrzenie, że kot zjadł nietoperza, szczura, mysz lub innego gryzonia (na wściekliznę chorują wszystkie ssaki – ptaki, gady i ryby są bezpieczne). Kot często wychodzi na zewnątrz i porusza się po obszarze usytuowanym blisko lasu lub miejsca, do którego przychodzą dzikie zwierzęta.   Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu zwierzęcia, do czasu pojawienia się pierwszych objawów choroby może minąć od 10 dni, do a nawet 2 lat . Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka (szczepienia) i obserwowanie pupila. Objawy wścieklizny u kota Wściekliznę dzieli się (ze względu na intensywność objawów) na gwałtowną i spokojną.   Objawy wścieklizny gwałtownej (agresywnej) – występującej najczęściej u kotów: niepokój, wzmocnione reakcje na bodźce, podwyższona ciepłota ciała, agresywne zachowanie – najpierw w stosunku do obcych, później także do domowników, „dzikie” spojrzenie, brak apetytu lub spaczenie apetytu, jedzenie niejadalnych przedmiotów , np....

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik