Indiański łapacz snów ochrania śniącego przed koszmarami
©colorful_dream/Fotolia
Styl życia

Indiański łapacz snów ma chronić przed koszmarami. Jak go zrobić samodzielnie?

Łapacz snów (ang. dreamcatcher) to indiański amulet, który miał chronić śniącego przed koszmarami. Dodając do niego inne ozdoby, sprowadzano także siłę i zdrowie. Oryginalny łapacz był wykonany tylko z naturalnych materiałów.

Łapacz snów (ang. dreamcatcher) to indiański amulet, który miał chronić śniącego przed koszmarami. Dodając do niego inne ozdoby, sprowadzano także siłę i zdrowie. Oryginalny łapacz był wykonany tylko z naturalnych materiałów.

 

Obecnie znaczenie łapacza snów nie jest już dobrze znane, a on sam jest używany jako zwykła etniczna ozdoba, np. kolczyki lub wisiorek.

Skąd pochodzą łapacze snów – legenda ludu Ojibwe

Łapacze snów zostały stworzone przez lud Ojibwe (Odżibwejów), ale później zostały też przejęte przez inne sąsiednie plemiona. Według legendy, niegdyś żyła Kobieta Pająk – Asibikaashi, która opiekowała się dziećmi ludu Ojibwe. Jednak plemię rozprzestrzeniło się po całej Ameryce Północnej i Asibikaashi nie mogła dotrzeć do wszystkich podopiecznych. Matki i babki zaczęły więc tkać magiczne pajęczyny, wykorzystując wierzbowe obręcze, ścięgna i sznurki, by zatrzymywać złe sny i pozwalać tylko dobrym myślom dostać się do głowy. Koszmary miały zatrzymywać się na pajęczynie, a potem wraz ze wschodem słońca znikać. W latach 60. i 70. XX wieku dreamcatcher został uznany przez ruch panindiański i obecnie funkcjonuje jako symbol jedności rdzennych Amerykanów.

Działanie łapacza snów – dekoracje mają dodatkowe znaczenie

Oryginalne łapacze snów składały się tylko z wierzbowego kółka i pajęczyny ze ścięgna lub włosia. Z czasem zaczęto wprowadzać dodatkowe elementy, które symbolizowały między innymi zdrowie, siłę i powodzenie. Indianie umieszczali w łapaczu snów także:

 • pazury – zapewniały ochronę,
 • koraliki – spełniały sny,
 • pióra – także spełniały sny, ale dodatkowo pióra orle sprowadzały odwagę, a sowie mądrość,
 • fragment futra – miały zapewniać ciepło i wygodę,
 • róg jelenia – przynosił powodzenie podczas polowania,
 • kawałek modrzewia – sprowadzał zdrowie.

Prawdziwy łapacz snów powinien być wykonany tylko z naturalnych materiałów.

Jak zrobić prosty łapacz snów z serwetki

Najprostszym sposobem zrobienia własnego łapacza snów jest wykorzystanie okrągłej serwetki, która będzie imitowała pajęczynę.

 

Do wykonania potrzeba:

 

Sposób przygotowania:

 • Naciągnij serwetkę na tamborku.
 • Wystającą koronkę utnij.
 • Owiń tamborek sznurkiem.
 • Przywiąż kilka kawałków sznurka – jeden, na którym będzie wisiał łapacz snów, a pozostałe, by przyczepić do nich ozdoby.
 • Kolorowe koraliki nawlecz na rzemyk.
 • Przywiąż białe piórka i gotowe.

Ozdobny łapacz snów ze sznurka

Bardziej dekoracyjna wersja łapacza snów wymaga więcej wysiłku, ale dzięki temu można osiągnąć oryginalny i unikalny rezultat.

 

Do wykonania potrzeba:

 

Sposób przygotowania:

 • Kółko owiń dokładnie sznurkiem.
 • Piórka pomaluj cienką warstwą farby akrylowej i zostaw do wyschnięcia.
 • Zapleć ze sznurka pajęczynę wewnątrz koła – nie musisz używać jednego schematu. Ważne, by w środku zaplątać nitkę. Co jakiś czas załóż na sznurek koralik.
 • Przywiąż trzy osobne sznurki na dole kółka – nawlecz na nie koraliki i przywiąż piórka.
 

Dekoracje świąteczne
© adrian_am13/Fotolia.com
Styl życia
Świąteczne dekoracje z koralików i piórek. Zobacz jak zrobić świąteczne zawieszki
Świąteczne dekoracje z koralików i piórek można zawiesić na choince, ścianie, jemiole lub doczepić je do świątecznych prezentów. Można wykonywać w dowolnej kolorystyce i formować z nich różne kształty, np. serduszka, gwiazdki lub choinki.

Świąteczne dekoracje z koralików i piórek można zawiesić na choince, ścianie, jemiole lub doczepić je do świątecznych prezentów. Można wykonywać w dowolnej kolorystyce i formować z nich różne kształty, np. serduszka, gwiazdki lub choinki.   Co musisz przygotować, by wykonać zawieszki z koralików i piórek Potrzebujesz: giętkiego drucika, cążków do drutu, koralików o średnicy 8 mm lub 10 mm (najlepiej białe, perłowe lub srebrne), białego sznurka , białej tasiemki, silikonowego kleju termicznego , nożyczek, białych piórek.   Sposób wykonania: 1. Odetnij kawałek druta ok. 20 cm. Zależnie od preferowanej wielkości ozdób odetnij dłuższy kawałek druta (ok. 30 cm) do wykonania większej świątecznej dekoracji lub mniejszy (ok. 15 cm) do wykonania mniejszej. 2. Drut zegnij w połowie i nawlekaj na niego koraliki (po zagięciu druta nawlekane koraliki nie będą spadały). Nie nawlekaj koralików do końca druta, po obydwu końcach zostaw ok. 2-3 cm druta bez koralików. 3. Dwa końce druta połącz ze sobą zawijając je dwu-trzykrotnie wokół siebie. Nadmiar wystającego druta obetnij cążkami. Z druta z nawleczonymi koralikami uformuj serduszko. 4. Weź 2-3 piórka i zwiąż ich końce białym sznurkiem. Końcówkami sznurka przywiąż piórka do serca z drutu i koralików w miejscu, gdzie łączą się druciki. 5. Z białego sznurka lub wstążki zrób zawieszkę do świątecznej dekoracji. 6. Ze wstążki zawiń kokardę i przyklej ją silikonowym klejem termicznym do miejsca połączenia drucików.   Do przygotowania ozdób w kształcie gwiazd , choinek lub kółek najlepiej użyć elastycznego drucika florystycznego. Świąteczne ozdoby z juty są...

Jesienne liście porozrzucane na drewnianym stole
©T. Wejkszo/Fotolia
Styl życia
Jesień w domu przez cały rok – jesienne dekoracje z liści – świecznik, podstawka i dekoracja na okno
Jesienne dekoracje pozwalają stworzyć przytulny i ciepły wystrój. Bazują na wykorzystywaniu naturalnych liści oraz żółtych i złotych barw. Najciekawiej wyglądają małe świeczniki i podstawki, którymi można udekorować każde pomieszczenie.

Jesienne dekoracje pozwalają stworzyć przytulny i ciepły wystrój. Bazują na wykorzystywaniu naturalnych liści oraz żółtych i złotych barw. Najciekawiej wyglądają małe świeczniki i podstawki, którymi można udekorować każde pomieszczenie.   Ozdoby wykonane samodzielnie są tanie, ekologiczne, a jednocześnie bardzo efektowne . Gwarantują także niepowtarzalność i oryginalność dekoracji. Ciepło oświetlony korytarz – jesienne świeczniki Często w przedpokojach spotyka się komody lub inne niskie szafki, na których stawiane są wazony lub inne elementy dekoracyjnie. Ciepłego, jesiennego uroku pomieszczeniu nadadzą małe świeczniki , które śmiało mogą zastąpić wazonik. Każdy słoiczek może być w innym kolorze albo też mogą wyglądać tak samo.   Do wykonania ozdoby będą potrzebne: 3 małe słoiczki - idealne będą te po koncentracie pomidorowym, farbki akrylowe – czerwona, żółta, pomarańczowa, pędzelki, farba w sprayu, małe, świeże listki, naturalny, szary sznurek, świeczki - podgrzewacze.   Sposób wykonania: Słoiczki pokryj z odległości około 25-30 cm cienką warstwą złotej farby – ważne, by płomień świeczki prześwitywał przez szybę. Poczekaj aż słoik przeschnie. Listki pomaluj cienką warstwą farby – każdy listek może być w innym kolorze lub na jednym można wymieszać kilka. Nie czekając, aż farba wyschnie, przyłóż listki do słoika, odbijając wzorki. Owiń sznurkiem gwint słoiczka i zawiąż prostą kokardkę. Włóż podgrzewacz. Jesienna aranżacja okna – dekoracje na okno Jeśli nie masz firanki w oknie, a chcesz nadać mu jesiennego charakteru, możesz wykonać imitację gałązek z liśćmi, która będzie miała postać kurtyny. Dekoracja najlepiej...

Malowanie szyszek
© Viktor Pravdica/Fotolia.com
Styl życia
Ręcznie robione ozdoby choinkowe z szyszek do powieszenia na choince
Ozdoby choinkowe z szyszek to prosty sposób na efektowne ręcznie robione ozdoby świąteczne. Szyszka jest symbolem świąt. Charakterystyczny kształt szyszki sprawia, że przygotowanie ozdób choinkowych nie jest skomplikowane.

Ozdoby choinkowe z szyszek to prosty sposób na efektowne ręcznie robione ozdoby świąteczne. Szyszka jest symbolem świąt. Charakterystyczny kształt szyszki sprawia, że przygotowanie ozdób choinkowych nie jest skomplikowane. Ozdoby choinkowe z szyszek Potrzebujesz: kilku szyszek , wąskiej wstążki w dowolnym kolorze lub jutowego sznurka, grubej ozdobnej wstążki materiałowej, złotej, białej lub srebrnej farbki do malowania, małego pędzelka, dowolnych ozdób, np. małych bombeczek, dzwoneczków lub koralików, śrubek z oczkiem (lub pistoletu z klejem na gorąco), nożyczek, gazety. Instrukcja wykonania ozdób choinkowych z szyszek 1. Rozłóż gazetę i rozstaw na niej wszystkie niezbędne przedmioty.   2. Do szerszej strony szyszki przymocuj śrubkę z oczkiem, tak aby z szyszki wystawało samo oczko, które umożliwi zawieszenie świątecznej ozdoby na choince.   3. Każdą szyszkę pomaluj złotą, białą lub srebrną farbką. Sposób malowania szyszek jest dowolny. Możesz pomalować całą szyszkę lub wyłącznie jej końcówki. Pomalowane szyszki zostaw do wysuszenia.   4. Cienką wstążkę potnij na kilkucentymetrowe paski (ok. 10 cm). Wstążeczki przywiąż do oczek wystających z szyszek tak, aby ozdoby można było powiesić na choince . Wstążeczki możesz też przykleić klejem.   5. Utnij kilkucentymetrowy pasek grubszej wstążki. Pasek powinien być tak długi, aby owijał palce dłoni. Wstążkę ułóż na gazecie i złóż na pół. Na pasek cienkiej wstążki nawlecz drobne ozdoby – małe bombeczki, koraliki lub dzwonki. Grubszy kawałek wstążki obwiąż cienką wstążką w połowie. W ten sposób uformujesz kokardę, którą za pomocą końcówek wąskiej wstążki należy przymocować do oczka...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner