Choinka z prezentami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Choinka, poinsecja, jemioła – żywe symbole świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia symbolizują rośliny takie, jak: choinka, róża betlejemska czy jemioła. Każda z nich daje nadzieję na odrodzenie, nowe życie, jest symbolem związanym z narodzinami Jezusa.

Święta Bożego Narodzenia symbolizują rośliny takie, jak: choinka, róża betlejemska czy jemioła. Każda z nich daje nadzieję na odrodzenie, nowe życie, jest symbolem związanym z narodzinami Jezusa.

Choinka – symbol świąt Bożego Narodzenia

Choinka to symbol świąt, który najprawdopodobniej znany był już w średniowieczu, ale dowody na jego istnienie potwierdzają dopiero źródła XVI-wieczne. Marcin Luter rozpropagował iglaste drzewka w Niemczech (zainspirowany świątecznymi choinkami, które zobaczył we Francji, ściślej Alzacji). Od Niemców obrzęd ustrajania choinki przejęli Anglicy, a następnie Amerykanie. Kościół katolicki przez długi czas wzbraniał się przed zastąpieniem domowej szopki choinką – aż do wieku XIX. Współcześnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych państwach. Drzewko jest symbolem odrodzenia, źródła życia – Chrystusa. Zieleń drzewa oznacza wieczne życie, jest to kolor symbolizujący nadzieję. Tradycyjnie, choinkę ubiera się w ciągu dnia w Wigilię. Ozdoby choinkowe bardzo często są w kolorze czerwonym – symbolu krwi Chrystusa, który umarł na krzyżu za grzechy ludzi. Początkowo choinka była zdobiona jabłkami, orzechami włoskimi zawijanymi w folię aluminiową, ozdobami papierowymi. Dzisiaj można wybierać w różnego rodzaju bombkach i łańcuchach, którym towarzyszą wykonane ręcznie ozdoby, lampki (początkowo świeczki – symbol światła Chrystusa) i cukierki.

Gwiazda betlejemska – symbol Bożego Narodzenia

Gwiazdę betlejemska, inaczej poinsecję, wilczomlecz nadobny, zaczęto uprawiać w 1950 roku w Meksyku. Roślina stała się symbolem Bożego Narodzenia, ponieważ swoim kształtem przypomina gwiazdę, a to właśnie gwiazda w dniu narodzin Chrystusa prowadziła mędrców do celu – Betlejem. Warto wspomnieć również o kolorze kwiatu – czerwieni, który, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest symbolem krwi, męki Jezusa. Legenda o gwieździe betlejemskiej mówi o meksykańskiej dziewczynce, która nie miała wystarczająco pieniędzy, żeby na Wigilię przynieść prezent Jezusowi, ofiarowała mu więc liście. Po jakimś czasie liście, które leżały w kościele, zmieniły barwę na czerwoną i zieloną.

Jemioła – symbol Bożego Narodzenia

Jemioła (starzęśla) to zielona roślina, która porasta drzewa. Kwitnie w okresie przesilenia zimowego, dlatego uznaje się ją za symbol ponownych narodzin, życia duszy po śmierci ciała. Jemiołę wiesza się nad wigilijnym stołem, zdobi nią drzwi. Zgodnie z tradycją, zakochani, którzy pocałują się pod jemiołą, będą szczęśliwi przez długie lata. Według podań i wierzeń ludowych mężczyzna, który zerwie ostatni owoc z krzewu (po każdym pocałunku należy zrywać jeden), będzie cieszył się największą płodnością.

 

©Andreas Berheide/Fotolia
Styl życia
Wieniec adwentowy – symbol radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie
Wieniec adwentowy i każda z jego części mają dla chrześcijan znaczenie symboliczne. Kolisty kształt i wiecznie zielone gałązki przypominają o życiu wiecznym. Cztery świece oznaczają nadzieję i odpowiadają czterem niedzielom Adwentu. Wieniec jako całość wyraża radość z oczekiwania na narodziny Jezusa.

Wieniec adwentowy i każda z jego części mają dla chrześcijan znaczenie symboliczne. Kolisty kształt i wiecznie zielone gałązki przypominają o życiu wiecznym. Cztery świece oznaczają nadzieję i odpowiadają czterem niedzielom Adwentu. Wieniec jako całość wyraża radość z oczekiwania na narodziny Jezusa.   W religii chrześcijańskiej Adwent jest czasem przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Wieniec adwentowy to ważny element tego okresu. Skąd pochodzi wieniec adwentowy? Przyjmuje się, że tradycja tworzenia wieńców adwentowych rozpoczęła się w połowie XIX wieku w Niemczech. Zwyczaj wywodzi się z religii ewangelickiej i został zapoczątkowany przez protestanckiego pastora Johanna Hinricha Wicherna . Pierwszy stworzony przez niego wieniec miał około 2 metrów średnicy i 24 świeczki (po jednej na każdy dzień Adwentu). Wieńce adwentowe szybko rozpowszechniły się na terenie Niemiec, a następnie w całej Europie. Z czasem tradycję przejęli także katolicy. W Polsce pierwsze wieńce adwentowe powstały w roku 1925. Obecnie nie robi się już tak okazałych wieńców jak w przeszłości. Nowoczesne stroiki adwentowe mają maksymalnie pół metra i umieszcza się w nich tylko 4 świece. Wieniec adwentowy: zielone gałązki to symbol życia wiecznego Tradycyjny wieniec adwentowy powinien być utworzony na okrągłej podstawie . Kolisty kształt nie ma ani początku, ani końca. Symbolizuje nieskończoność i życie wieczne. Podobnie interpretuje się wymowę zielonych gałązek używanych do stworzenia wieńca. Wiecznie zielone rośliny to symbol trwającego życia. Znaczenie mają także poszczególne gatunki drzew, z których plecie się wieniec: laur wyraża zwycięstwo nad cierpieniem, ostrokrzew to symbol nieśmiertelności , sosna oznacza płodność, cedr to niezniszczalność, uzdrowienie. 4 świece adwentowe...

Opłatek wigilijny
© teressa/Fotolia.com
Styl życia
Najpopularniejsze zwyczaje wigilijne w Polsce
Tradycja wigilijna ma dla Polaków duże znaczenie. Świadczy o tym chociażby przestrzeganie w większości domów tego dnia postu, pomimo że II Synod Plenarny w Polsce w 1983 zniósł konieczność postu w Wigilię (szczegółowo kwestię tę omówili biskupi w 2003 r. w liście pasterskim).

Tradycja wigilijna ma dla Polaków duże znaczenie. Świadczy o tym chociażby przestrzeganie w większości domów tego dnia postu, pomimo że II Synod Plenarny w Polsce w 1983 zniósł konieczność postu w Wigilię (szczegółowo kwestię tę omówili biskupi w 2003 r. w liście pasterskim).   Tradycje Bożego Narodzenia są dla Polaków wartością nadrzędną – na ten szczególny czas ludzie zjeżdżają z wszystkich zakątków Polski i świata, aby przebywać razem z rodziną . Dla osób wierzących jest to czas świętowania narodzenia Jezusa Chrystusa, dla niewierzących tylko (i jednocześnie aż) czas spędzony z najbliższymi. Obrzędy wigilijne – 5 najbardziej znanych zwyczajów 1. Pierwsza gwiazda na niebie – polski zwyczaj wigilijny   Zgodnie z tradycją w polskich domach do wieczerzy wigilijnej zasiada się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, za którą podążali trzej królowie, aby znaleźć narodzonego Jezusa.   2. Odczytanie fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza i łamanie się opłatkiem   Kiedy rodzina zgromadzi się przy stole w Wigilię Bożego Narodzenia, jeden z członków rodziny odczytuje fragment Pisma Św. (Łk 2,1–14). Następnie członkowie rodziny dzielą się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Dopiero po tych dwóch obrzędach można skosztować wigilijnych specjałów.   3. 12 dań wigilijnych – tradycja Bożego Narodzenia   W Wigilię w większości polskich rodzin przygotowuje się 12 dań. Liczba 12 symbolizuje dwunastu apostołów. Zgodnie z polskim zwyczajem wigilijnym, wśród potraw powinny się znaleźć m.in.: karp – najczęściej smażony lub w galarecie, barszcz grzybowy, groch z kapustą, kompot z suszu, pierogi z grzybami i kapustą, kutia, kluski z makiem.   4. Wolne miejsce przy stole   Dawniej wierzono, że w Wigilię Bożego...

czerwona gwiazda betlejemska
©li84/Fotolia
Styl życia
Gwiazda betlejemska – pielęgnacja rośliny
Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji.

Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji. Gwiazda betlejemska – czym jest i jak wygląda? Gwiazda betlejemska , inaczej zwana wilczomleczem pięknym, bądź poinsecją, jest rośliną, która kwitnie w miesiącach zimowych, ale wymaga właściwej temperatury (18-21 stopni) . Gwiazda betlejemska ma mocne, zielone i gęste liście i osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Barwa kwiatów może być czerwona, biała, różowa albo złota. Przy zakupie poinsecji należy zwrócić uwagę na temperaturę w jakiej jest przechowywana. Nie warto kupować jej na targach, czy kiermaszach, gdyż stojąc w niskiej temperaturze wskutek przechłodzenia zaczyna po kilku godzinach zrzucać liście. Gwiazda betlejemska – jak uprawiać roślinę? Gwiazda betlejemska wymaga dobrze nasłonecznionego pomieszczenia, ale nie można stawiać jej przy kaloryferach. Temperatura w mieszkaniu nie może przekraczać 21 stopni, ponieważ liście rośliny wtedy wysychają i opadają . Poinsecja wymaga dobrze przepuszczalnego, wilgotnego podłoża i właściwego nawożenia. By zadbać o jej piękny wygląd należy ją nawozić raz na dwa tygodnie substancją dla roślin kwitnących. Pod koniec zimy warto skrócić jej pędy, tak by na bocznych gałęziach zostały po 2-3 pędy, nie więcej. Po ich obcięciu gwiazdę betlejemską trzeba postawić w pomieszczeniu o temperaturze nie większej niż 15 stopni i zaprzestać nawożenia i podlewania. Na wiosnę wilczomlecz piękny należy przesadzić do świeżej ziemi o odczynie gleby od 5,8 do 6,5 pH i postawić w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Co miesiąc, aż do sierpnia zaleca się nawożenie poinsecji. Jesienią widoczne będą nowe liście rośliny, ale by zakwitła przed świętami Bożego Narodzenia należy od listopada przykrywać ją folią bądź kartonowym pudełkiem o godzinie 17...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner