Kobieta trzyma w dłoniach czterolistną koniczynę
©astrosystem/Fotolia
Styl życia

Czterolistna koniczyna i inne symbole szczęścia – skąd pochodzi królicza łapka i podkowa?

Czterolistna koniczyna, podkowa i kominiarz to znane symbole szczęścia. Niewiele jednak osób wie, dlaczego uznano je za znaki dobrego losu. Widząc kominiarza należy złapać się za guzik, ponieważ niegdyś gospodynie właśnie za guzik ciągnęły rzemieślnika do swojego domu, by od niego zaczął pracę.

Czterolistna koniczyna, podkowa i kominiarz to znane symbole szczęścia. Niewiele jednak osób wie, dlaczego uznano je za znaki dobrego losu. Widząc kominiarza należy złapać się za guzik, ponieważ niegdyś gospodynie właśnie za guzik ciągnęły rzemieślnika do swojego domu, by od niego zaczął pracę.

 

Chociaż niewiele osób przyznaje się do wiary w zabobony, to niektóre symbole mają także znaczenie religijne, np. podkowę wieszano w pozycji, przypominającej literę „C”, by uczcić imię Jezusa Chrystusa.

Czterolistna koniczynka

Czterolistna koniczyna to jeden z najpopularniejszych symboli przynoszących szczęście. Zwykle koniczynki mają tylko trzy listki, ale w rzadkich sytuacjach dochodzi do mutacji, w wyniku których rośnie cztery lub nawet pięć listków. Niektóre tradycje przypisują znaczenie każdemu listkowi: pierwszy oznacza nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość, czwarty szczęście, a piąty pieniądze. Znalezienie pięciolistnej koniczynki ma oznaczać rychły ślub.

 

Według podań wygnana z Raju Ewa miała ze sobą zabrać koniczynkę, by przyniosła jej szczęście. Inne legendy głoszą, że celtyccy druidzi uznali czterolistną koniczynę za amulet, który pozwala na komunikowanie się ze zmarłymi.

Kominiarz i jego guziki

Istnieje przesąd, według którego widząc kominiarza trzeba jak najszybciej złapać się za guzik – swój, osoby, która stoi obok lub guzik samego kominiarza. Wersje są różne, ale według każdej ma to przynieść szczęście w najbliższym czasie. W przeszłości gdy kominiarz odwiedzał jakąś miejscowość, każdej gospodyni zależało na tym, żeby najpierw przyszedł do ich domu. Wynikało to z tego, że miał wtedy jeszcze czysty, niepobrudzony sadzą kombinezon i podczas pracy nie narobiłby dodatkowego bałaganu. Przekonanie do tego kominiarza uważano za dobry znak, a samą gospodynię za szczęściarę. Podobno kobiety ciągnęły rzemieślnika do domostwa właśnie za guzik. W Wielkiej Brytanii za dobry znak uznaje się także sytuację, gdy panna młoda zobaczy kominiarza w dniu swojego ślubu. Jej źródłem jest legenda o królu Brytanii Williamie, któremu w XI wieku życie uratował właśnie kominiarz. W ramach wdzięczności zaprosił rzemieślnika na wesele córki i od tego czasu wizyta reprezentanta tej profesji na różnych uroczystościach była wręcz pożądana.

Królicza łapka – staroceltycki symbol szczęścia

Królicza łapka jest uznawana za symbol szczęścia i amulet. Jej noszenie ma przynosić dobrobyt i chronić od złego. Zwyczaj noszenia króliczej łapki pochodzi z tradycji celtyckich – każdy chłopiec musiał przejść inicjację, która składała się z kilku etapów. Jednym z pierwszych było upolowanie królika. Złapanemu zwierzęciu ucinano łapkę i wręczano chłopcu jako amulet podczas ostatecznej ceremonii kończącej inicjację.

Podkowa – brzuszkiem do góry czy do dołu?

Podkowa nie tylko ma przynosić powodzenie i dobrobyt. Wierzono, że ma także działanie ochronne i powieszona nad drzwiami zamyka dostęp siłom nieczystym. Nie ma zgody co do pozycji, w jakiej ma wisieć podkowa. Według jednej wersji powinna wisieć brzuszkiem do góry, ponieważ złe moce nie odważą się przejść pod takim łukiem. Inna mówi, że podkowa powinna wisieć jak litera U, gdyż szczęście, które do niej raz wpadnie, już nigdy nie wypadnie. Skąd w ogóle pomysł, że podkowa ma przynosić szczęście? Wyjaśnia to legenda, według której do Świętego Dunstana z Canterbury pewnego razu zgłosił się diabeł z prośbą, by podkuć mu kopyta. Dustan za pomocą fortelu miał zmusić czarta do podpisania paktu, według którego nie ma wstępu do domostw oznaczonych podkowami.

 

Indiański łapacz snów ochrania śniącego przed koszmarami
©colorful_dream/Fotolia
Styl życia
Indiański łapacz snów ma chronić przed koszmarami. Jak go zrobić samodzielnie?
Łapacz snów (ang. dreamcatcher) to indiański amulet, który miał chronić śniącego przed koszmarami. Dodając do niego inne ozdoby, sprowadzano także siłę i zdrowie. Oryginalny łapacz był wykonany tylko z naturalnych materiałów.

Łapacz snów (ang. dreamcatcher) to indiański amulet, który miał chronić śniącego przed koszmarami. Dodając do niego inne ozdoby, sprowadzano także siłę i zdrowie. Oryginalny łapacz był wykonany tylko z naturalnych materiałów.   Obecnie znaczenie łapacza snów nie jest już dobrze znane, a on sam jest używany jako zwykła etniczna ozdoba, np. kolczyki lub wisiorek. Skąd pochodzą łapacze snów – legenda ludu Ojibwe Łapacze snów zostały stworzone przez lud Ojibwe (Odżibwejów), ale później zostały też przejęte przez inne sąsiednie plemiona. Według legendy, niegdyś żyła Kobieta Pająk – Asibikaashi, która opiekowała się dziećmi ludu Ojibwe. Jednak plemię rozprzestrzeniło się po całej Ameryce Północnej i Asibikaashi nie mogła dotrzeć do wszystkich podopiecznych. Matki i babki zaczęły więc tkać magiczne pajęczyny, wykorzystując wierzbowe obręcze, ścięgna i sznurki, by zatrzymywać złe sny i pozwalać tylko dobrym myślom dostać się do głowy. Koszmary miały zatrzymywać się na pajęczynie, a potem wraz ze wschodem słońca znikać. W latach 60. i 70. XX wieku dreamcatcher został uznany przez ruch panindiański i obecnie funkcjonuje jako symbol jedności rdzennych Amerykanów. Działanie łapacza snów – dekoracje mają dodatkowe znaczenie Oryginalne łapacze snów składały się tylko z wierzbowego kółka i pajęczyny ze ścięgna lub włosia. Z czasem zaczęto wprowadzać dodatkowe elementy, które symbolizowały między innymi zdrowie, siłę i powodzenie. Indianie umieszczali w łapaczu snów także: pazury – zapewniały ochronę, koraliki – spełniały sny, pióra – także spełniały sny, ale dodatkowo pióra orle sprowadzały odwagę, a sowie mądrość, fragment futra – miały zapewniać...

Choinka z prezentami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Choinka, poinsecja, jemioła – żywe symbole świąt Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia symbolizują rośliny takie, jak: choinka, róża betlejemska czy jemioła. Każda z nich daje nadzieję na odrodzenie, nowe życie, jest symbolem związanym z narodzinami Jezusa.

Święta Bożego Narodzenia symbolizują rośliny takie, jak: choinka, róża betlejemska czy jemioła. Każda z nich daje nadzieję na odrodzenie, nowe życie, jest symbolem związanym z narodzinami Jezusa. Choinka – symbol świąt Bożego Narodzenia Choinka to symbol świąt, który najprawdopodobniej znany był już w średniowieczu, ale dowody na jego istnienie potwierdzają dopiero źródła XVI-wieczne. Marcin Luter rozpropagował iglaste drzewka w Niemczech (zainspirowany świątecznymi choinkami, które zobaczył we Francji, ściślej Alzacji). Od Niemców obrzęd ustrajania choinki przejęli Anglicy, a następnie Amerykanie. Kościół katolicki przez długi czas wzbraniał się przed zastąpieniem domowej szopki choinką – aż do wieku XIX. Współcześnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych państwach. Drzewko jest symbolem odrodzenia, źródła życia – Chrystusa. Zieleń drzewa oznacza wieczne życie, jest to kolor symbolizujący nadzieję. Tradycyjnie, choinkę ubiera się w ciągu dnia w Wigilię. Ozdoby choinkowe bardzo często są w kolorze czerwonym – symbolu krwi Chrystusa, który umarł na krzyżu za grzechy ludzi. Początkowo choinka była zdobiona jabłkami, orzechami włoskimi zawijanymi w folię aluminiową, ozdobami papierowymi. Dzisiaj można wybierać w różnego rodzaju bombkach i łańcuchach, którym towarzyszą wykonane ręcznie ozdoby, lampki (początkowo świeczki – symbol światła Chrystusa) i cukierki. Gwiazda betlejemska – symbol Bożego Narodzenia Gwiazdę betlejemska, inaczej poinsecję, wilczomlecz nadobny, zaczęto uprawiać w 1950 roku w Meksyku. Roślina stała się symbolem Bożego Narodzenia, ponieważ swoim kształtem przypomina gwiazdę, a to właśnie gwiazda w dniu narodzin Chrystusa prowadziła mędrców do celu – Betlejem. Warto wspomnieć również o kolorze kwiatu – czerwieni, który, jak już zostało wcześniej...

kolorowe kredki
©Daniele Depascale/fotolia
Styl życia
Symbolika kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego, fioletowego i pomarańczowego
Każdy kolor ma pewne konotacje, czyli skojarzenia – symbolika barw jest czasem na tyle uniwersalna, że w niemal każdej kulturze i w każdym zakątku świata jest taka sama. Tak jest w przypadku ostrzegawczego czerwonego i żółtego. Co oznaczają kolory i jaka tajemnica się za nimi kryje?

Każdy kolor ma pewne konotacje, czyli skojarzenia – symbolika barw jest czasem na tyle uniwersalna, że w niemal każdej kulturze i w każdym zakątku świata jest taka sama. Tak jest w przypadku ostrzegawczego czerwonego i żółtego. Co oznaczają kolory i jaka tajemnica się za nimi kryje? Znaczenie koloru czerwonego Czerwony to drugi kolor najczęściej podawany jako ulubiony. To także najpopularniejsza barwa występująca we flagach na całym świecie – 77% wszystkich flag ją zawiera .   Kolor czerwony jest międzynarodowym kolorem, oznaczającym „stop, zatrzymaj się”. Jest jednym z najbardziej widocznych kolorów – tuż po żółtym. To dlatego, że czerwony naturalnie zwraca uwagę – wykorzystuje się go więc często w reklamach . Symbolizuje odwagę, namiętność, miłość , życie, wigor i dynamikę, a także krew i wojnę. Znaczenie koloru zielonego Zielony nie jest już tylko kolorem – teraz to symbol ekologii i roślin .   Od zawsze znaczenie koloru zielonego wiązało się ze wzrostem, narodzinami, urodzajem i płodnością. W czasach pogańskich „Green Man”, czyli wizerunek twarzy stworzonej z liści, był ucieleśnieniem właśnie płodności i naturalnego cyklu życia. W krajach islamskich zielony jest świętym kolorem, z kolei w Irlandii oznacza szczęście, a w Chinach – niewierność . Znaczenie koloru niebieskiego Kolor niebieski jest uwielbiany przez wszystkich – tak przynajmniej się deklaruje. Gdy zapytasz kogoś o ulubiony kolor, na 90% odpowie – niebieski! To naturalny kolor wody i nieba, symbolizuje Niebo (tak, to przez duże „N”) i władzę. Podczas gdy czerwony jest dynamiczny, niebieski kojarzy się ze spokojem, powolnością, chłodem i wiecznością. We wszystkich europejskich językach niebieski jest kojarzony z arystokracją, stąd stwierdzenie „błękitna krew”.   Co ciekawe, ponad połowa flag na świecie używa koloru...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner