lampka czerwonego wina w dłoni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Czy lampka wina po posiłku dobrze wpływa na zdrowie?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy dobrze po posiłku sięgnąć po lampkę wina, powinny poznać argumenty przemawiające za, ale też przeciw takiemu zwyczajowi. Czerwone wino zawiera antyoksydanty, korzystnie wpływające na organizm, jednak jest też bardzo kaloryczne, a pite regularnie może prowadzić do uzależnienia.

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy dobrze po posiłku sięgnąć po lampkę wina, powinny poznać argumenty przemawiające za, ale też przeciw takiemu zwyczajowi. Czerwone wino zawiera antyoksydanty, korzystnie wpływające na organizm, jednak jest też bardzo kaloryczne, a pite regularnie może prowadzić do uzależnienia.

Argumenty przemawiające za kieliszkiem wina po posiłku

Dobre (a zatem często to droższe) czerwone wino zawiera antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się. Dzięki związkom zawartym w czerwonym winie, pite w niewielkich ilościach, ale regularnie, wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, chroniąc przed nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, chorobą wieńcową.

 

Po obfitym posiłku wino wspomaga też procesy trawienia, gdyż wzmaga ono produkcję enzymów trawiennych. Czerwone wino może mieć również korzystny wpływ na układ nerwowy, zmniejszając ryzyko wystąpienia takich chorób, jak choroba Alzheimera i Parkinsona czy demencja. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jako bezpieczną dawkę alkoholu zawartego w winie określa tę zawierającą się w 6-7 kieliszkach. Natomiast powyższe właściwości mają też inne produkty spożywcze, zatem czerwone wino nie jest jedyną możliwością, aby wspomóc pracę wyżej wymienionych układów.

Argumenty przemawiające przeciwko kieliszkowi wina po posiłku

Wiele zależy od kultury picia wina. W takich krajach jak Francja rzeczywiście kulturowo utrwalił się nawyk picia niewielkiej ilości wina do obiadu. Jednak częste sięganie po wino jest ryzykowne ze względu na możliwość uzależnienia. Regularne sięganie po lampkę wina, aby się rozluźnić, jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Co więcej, wino, jak i inne alkohole, jest produktem bardzo kalorycznym. Co prawda wino wytrawne będzie mnie kalorycznej od wina słodkiego, ale nadal kieliszek czerwonego wytrawnego wina to ok. 135-195 kcal. Konsekwencją nadmiernego picia alkoholu jest zarówno uzależnienie, jak i zaburzenie funkcjonowania wielu układów w organizmie człowieka.

 

Lampka dobrego wina wypita po posiłku raz na jakiś czas może mieć korzystne działanie, ale regularne popijanie obiadu winem niekoniecznie przyniesie dobre skutki.

 

Kieliszek do wina
© marino/Fotolia.com
Styl życia
Jak trzymać kieliszek do czerwonego wina, czyli po co kieliszek ma nóżkę
Zasady trzymania kieliszka do czerwonego i białego wina są takie same – trzyma się za nóżkę. Uchwycenie kieliszka za czaszę ociepla alkohol. Nie jest to wskazane w szczególności przy białych winach, które najlepiej smakują podawane w temperaturze około 4-14 stopni Celsjusza.

Zasady trzymania kieliszka do czerwonego i białego wina są takie same – trzyma się za nóżkę. Uchwycenie kieliszka za czaszę ociepla alkohol. Nie jest to wskazane w szczególności przy białych winach, które najlepiej smakują podawane w temperaturze około 4-14 stopni Celsjusza.   Średnia pojemność kieliszka do wina wynosi około 110-150 mililitrów. Wina nigdy nie nalewa się po sam brzeg. Tego typu alkohol smakuje się, a nie wypija jednym haustem. Z reguły kieliszki napełnia się winem w 1/3 do 1/2 pojemności szkła. Savoir-vivre trzymania kieliszka do czerwonego wina Kieliszek do wina składa się z 3 części: czaszy, nóżki oraz stopy. Według zasad savoir-vivre kieliszek do czerwonego trzyma się za nóżkę, mniej więcej w środkowej jej części lub bliżej stopy. Uchwycenie kieliszka za czaszę powoduje ogrzewanie trunku. Czerwone wino podaje się w temperaturze pokojowej (około 20 stopni Celsjusza) i nie ma potrzeby dodatkowo ocieplać go w dłoniach. Kieliszek do wina czerwonego a białego Kształt kieliszków do czerwonego wina, czyli przypominający bańkę, nie jest przypadkowy. Nalanie alkoholu do szerszego kielicha sprawia, że trunek łatwiej się napowietrza, co w przypadku win czerwonych jest bardzo wskazane . Dotlenione wino smakuje i pachnie bardziej wyraziście .   Czerwonym winem napełnia się około 1/3 objętości kieliszka po to, aby aromat delikatnie unosił się w szkle. Przy tak podanym winie aromat mocniej oddziałuje na zmysły. Kieliszki do wina białego są smuklejsze, wyższe i większe w porównaniu z podawanymi do czerwonego . Jasne wino nalewa się mniej więcej do połowy kieliszka. Zasady trzymania kieliszka do wina białego a czerwonego Zasady savoir-vivre trzymania kieliszka zarówno do białego , jak i czerwonego wina są identyczne, czyli trzyma się je za...

Szampan nalany do wysokich kieliszków
©Brent Hofacker/Fotolia
Styl życia
Wpływ szampana na zdrowie – poprawa pamięci i samopoczucia, oczyszczanie organizmu
Wino musujące zawiera sole mineralne oraz fosfor, lit i cynk. W 100 mililitrach napoju jest około 75 kalorii. Szampan korzystnie wpływa na serce, układ nerwowy i pamięć. Poza tym zwalcza stany zapalne i alergie. Wino musujące można pić kilka razy w tygodniu.

Wino musujące zawiera sole mineralne oraz fosfor, lit i cynk. W 100 mililitrach napoju jest około 75 kalorii. Szampan korzystnie wpływa na serce, układ nerwowy i pamięć. Poza tym zwalcza stany zapalne i alergie. Wino musujące można pić kilka razy w tygodniu.   Szampan jest rodzajem wina musującego. Jego nazwa pochodzi od Szampanii, jednej z prowincji Francji, gdzie produkuje się najlepsze gatunki szampanów. Wina musujące pije się podczas ważnych uroczystości, na przykład urodzin, wesela lub Sylwestra . Szampan jest niskokaloryczny Szampan jest jednym z najmniej kalorycznych rodzajów alkoholu. W kieliszku trunku o pojemności 100 mililitrów, znajduje się około 75 kalorii. Dla porównania, ta sama ilość białego lub czerwonego wina ma 100 kalorii. Poza tym gaz zawarty w szampanie sprawia, że żołądek szybko staje się pełny. Wino musujące jest więc świetnym napojem na imprezę dla osób, które się odchudzają. Jak szampan wpływa na serce i układ krwionośny? Wino musujące ma dobroczynne działanie na serce i układ krwionośny. Napój produkuje się z winogron, które zawierają polifenole obniżające ciśnienie i rozszerzające naczynia krwionośne. Dzięki nim krew ma prostszą drogę do narządów, mózgu i serca. Winogrona są też bogate w resweratrol, który zapobiega zakrzepom krwi i obniża poziom cholesterolu w organizmie. Obie substancje zawarte w szampanie mają również działanie przeciwutleniające i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega udarom, zawałom i chorobom serca. Szampan poprawia pamięć i leczy depresję Dzięki szampanowi poprawia się pamięć przestrzenna i krótkotrwała, czyli umiejętność wykonywania zadań, obliczeń, zapamiętywania i poruszania się w terenie. Dzieje się tak za sprawą protein zawartych w winogronach, które wpływają na układ nerwowy. Obecność cynku, fosforu i litu sprawia, że wino musujące korzystnie...

Kieliszki alkoholu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wino czy wódka: jaki alkohol jest najmniej kaloryczny?
Kaloryczność alkoholu powoduje, że osoby będące na diecie często odmawiają sobie picia trunków wysokoprocentowych. Możemy jednak od czasu do czasu sięgnąć po lampkę wina albo szampana, która zawiera najmniejszą liczbę kalorii w alkoholu.

Kaloryczność alkoholu powoduje, że osoby będące na diecie często odmawiają sobie picia trunków wysokoprocentowych. Możemy jednak od czasu do czasu sięgnąć po lampkę wina albo szampana, która zawiera najmniejszą liczbę kalorii w alkoholu.   Najmniej kaloryczny alkohol to ten, który jest wypijany w trakcie lekkostrawnej kolacji. Sam alkoholowy trunek nie zawiera tłuszczów czy węglowodanów , jednak powoduje, że są one magazynowane w organizmie w trakcie łączenia go z posiłkiem. A że alkohol wzmaga apetyt – stwarza idealną okazję, aby nie tylko się napić, ale i najeść. Który alkohol ma najmniej kalorii? Najważniejsze w piciu alkoholu jest umiarkowanie. Dla przykładu: lampka wina ma ok. 150 kalorii, lampka szampana ma ok . 70 kalorii, kieliszek wódki ma ok. 50 kalorii, martini ze spritem ma ok. 150 kalorii .   Po tym zestawieniu można stwierdzić, że wódka to najmniej kaloryczny alkohol. Jednak podczas jednej imprezy często wypija się więcej niż jeden kieliszek, dlatego bardziej praktyczne (i zdrowsze) będzie sięgnięcie po lampkę wina. Jest większe prawdopodobieństwo, że wino zamówisz raz podczas całego spotkania. Kalorie: alkohol, po który możesz sięgnąć podczas diety Kaloryczność alkoholu to nie tylko kalorie z samego alkoholu, ale również produktów, które z nim łączymy. Dlatego osoby starające się utrzymać dietę powinny sięgnąć po lampkę wytrawnego wina, która nie zawiera tłuszczu, niezdrowego cholesterolu i ma mniejszą zawartość cukrów niż w winach półsłodkich i słodkich. Na imprezie sylwestrowej sięgnij tylko po lampkę szampana. Nie powinno się sięgać po piwo, ponieważ nie dość, że jest jednym z najbardziej kalorycznych trunków (jedno piwo to aż ok. 250 kalorii), bardzo wzmaga apetyt, to dodatkowo powoduje duży skok poziomu glikemicznego w organizmie. Wystrzegaj się...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner