Plamy po winie, zwłaszcza czerwonym, nie wyglądają estetycznie. Można jednak je usunąć domowymi, ekologicznymi sposobami. Najważniejsze, by po pojawieniu się plamy zareagować jak najszybciej. Usuwając plamy z wina samodzielnie, trzeba sprawdzić materiał, z którego wykonane jest ubranie czy obrus. Wówczas uniknie się ewentualnego zniszczenia tkaniny.

Reklama

Usuwanie plam z wina

Sposób 1: sól na świeże plamy

Plamę z wina należy obficie zasypać solą, a potem moczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny. Po tym czasie tkaninę należy uprać. W ten sposób można oczyścić obrus i białą koszulę. Można też zasypać plamę solą, poczekać aż sól wchłonie płyn i kolor wina, dopiero wówczas zaprać.

Sposób 2: bieżąca woda zaraz po zabrudzeniu

Tuż po pojawieniu się na ubraniu plamy z czerwonego wina należy ją spłukać pod bieżącą wodą.

Sposób 3: soda oczyszczona zwalcza stare plamy

Soda oczyszczona sprawdzi się w przypadku starych plam. Należy wówczas namoczyć tkaninę w roztworze z litra wody i 4 łyżek sody.

Sposób 4: białe wino lub szampan na plamę po czerwonym winie

Świeżą plamę z czerwonego wina można usunąć za pomocą szampana lub białego wina. Wystarczy polać plamę jednym z tych płynów, a potem uprać ubranie w pralce, a delikatne tkaniny ręcznie w wodzie z mydłem. Należy być przy tym ostrożnym, aby nie zrobić kolejnych plam z trunków stosowanych do wywabiania plamy z czerwonego wina.

Sposób 5: roztwór spirytusu na plamy na obrusach

Jeśli plama z czerwonego wina pojawiła się na białym materiale, na przykład na obrusie, to można ją usunąć, mocząc tkaninę w roztworze spirytusu z wodą (w proporcji 1 do 1) lub w 10-procentowej wodzie utlenionej.

Sposób 6: mydło do sprania plam po winie

Do usunięcia starych plam z czerwonego wina warto zastosować mydło z ciepłą wodą z dodatkiem amoniaku.

Sposób 7: krem do golenia wywabi starą plamę po winie

Na stare plamy z wina stosuje się także krem do golenia. Wystarczy nałożyć trochę kremu na zabrudzone miejsce, a po kwadransie spłukać letnią wodą.

Sposób 8: mąka ziemniaczana na plamy z czerwonego wina

Mąkę ziemniaczaną stosuje się do plam z wina na kolorowych i delikatnych materiałach (satynie, jedwabiu, aksamicie). Należy najpierw posypać plamę odrobiną mąki i rozcieńczyć ją wodą. To zapobiegnie powstaniu odbarwień na tkaninie. Następnie ubranie trzeba dobrze wypłukać w zimnej wodzie, a potem jeszcze dodatkowo uprać w pralce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama