Dwie przytulające się dziewczynki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Kształcenie zintegrowane – wymagania i zasady

Nauczanie zintegrowane, inaczej edukacja wczesnoszkolna, nauczanie elementarne to I, II i III klasa szkoły podstawowej, dotyczy więc dzieci w wieku 6-9 lat.

Nauczanie zintegrowane, inaczej edukacja wczesnoszkolna, nauczanie elementarne to I, II i III klasa szkoły podstawowej, dotyczy więc dzieci w wieku 6-9 lat.

 

Nauczanie zintegrowane polega na łączeniu celów wychowawczych z dydaktycznymi, bez wyodrębniania przedmiotów i tradycyjnego systemu oceniania. Zamiast ocen 1-6 stosuje się łagodniejsze formy oceniania, np. naklejki z obrazkami i komentarzem (obok rysunku jest napis adekwatny do włożonego wysiłku, np. „Świetnie Ci poszło!” lub „Spróbuj jeszcze raz”) czy słoneczka (uśmiechnięte, zachmurzone, smutne itd.).

Nauczanie zintegrowane – wymagania

Kształcenie zintegrowane wymaga odpowiednich warunków lokalowych oraz kadry. Sale lekcyjne powinny mieć dwie części – edukacyjną, w której dzieci będą mogły zgłębiać wiedzę i rekreacyjną – służącą zabawie i odpoczynkowi. Kolejny warunek to liczebność klas – grupa nie może przekraczać 26 osób. Aby uczyć dzieci w klasach I-III, konieczne jest ukończenie pedagogiki ze specjalnością: edukacja wczesnoszkolna lub w przypadku osób, które ukończyły specjalność nauczycielską na innym kierunku, zrobienie specjalistycznych studiów podyplomowych.

Kształcenie zintegrowane – zasady

Nauczanie elementarne to łagodne przejście z przedszkola do szkoły. Aby zapewnić dziecku optymalne warunki rozwoju, realizowane są następujące zasady:

  • jeden nauczyciel, czasami wspomagany przez specjalistów w szczegółowych dziedzinach rozwoju dziecka, np. pielęgniarkę, logopedę, dietetyka;
  • oceny opisowe i graficzne. Na świadectwie również nie ma tradycyjnych ocen, zamiast tego stosuje się formę listu, uwzględniającego osiągnięcia dziecka oraz trudności, z jakimi się boryka (zarówno jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną, jak i kompetencje społeczne);
  • bardziej ogólne (w porównaniu z kolejnymi etapami kształcenia) nazwy przedmiotów, np. wychowanie społeczne, nauki przyrodnicze;
  • układ spiralny nauczania – dziecko uczy się i zapamiętuje poprzez powtarzanie treści, które są wzbogacane o nowe elementy.

 

Brak klasycznego podziału na przedmioty ma służyć uświadomieniu dziecku, że świat funkcjonuje jako całość, a więc, żeby go zrozumieć konieczne jest łączenie wiedzy z różnych dziedzin.

Nauka w domu, szkoła zamknięta
East News
Newsy
Koronawirus w Polsce. Szkoły rozpoczęły nauczanie na odległość. Co oznacza nauczanie zdalne? 
Koronawirus w Polsce. Szkoły rozpoczęły nauczanie na odległość. Co oznacza nauczanie zdalne? 

Polskie szkoły rozpoczęły nauczanie na odległość. Od środy, 25 marca wszystkie dzieci, które uczęszczają do szkoły mają obowiązek nauki zdalnej - zgodnie z nowymi przepisami, nauczyciele muszą realizować podstawę programową i będą oceniać postępy uczniów w nauce. Do tej pory, od 12 marca zajęcia w szkole były zawieszone. W tym czasie uczniowie nie mieli obowiązku  nauki - od 25 marca to się zmieniło. Jak ma wyglądać nauczanie zdalne?  Podczas ostatniej konferencji prasowej minister edukacji przyznał, że uczniowie nie wrócą do szkoły aż do Wielkanocy. W związku z tym od 25 marca do 10 kwietnia szkoły muszą rozpocząć nauczanie zdalne . Jak ma wyglądać nauka na odległość? Tego Ministerstwo Edukacji nie precyzuje- okazuje się bowiem, że za organizację nauki zdalnej odpowiada dyrektor szkoły.  Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość - czytamy na stronie gov.pl. Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in. równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia.  Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej (link TUTAJ ), to właśnie dyrektor szkoły musi ustalić formę kontaktu nauczyciela z rodzicami i uczniami. Dyrektor podczas organizowania nauki zdalnej musi wziąć pod uwagę m.in. takie kwestie jak wiek i etap rozwoju dziecka oraz dostępność np. komputera w domu ucznia. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej...

Uśmiechnięta nauczycielka, a w tle zgłaszające się dzieci
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Jak zostać nauczycielem – świadomy wybór zawodu
Osoby, które chcą zostać nauczycielami powinny ukończyć specjalistyczne studia oraz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ, pomimo najlepszych kompetencji, na rynku pracy może nie być wielu ofert dla pedagogów (jest to spowodowane niżem demograficznym).

Osoby, które chcą zostać nauczycielami powinny ukończyć specjalistyczne studia oraz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ, pomimo najlepszych kompetencji, na rynku pracy może nie być wielu ofert dla pedagogów (jest to spowodowane niżem demograficznym). Jak zostać nauczycielem – krok po kroku Zawód nauczyciela wymaga odpowiednich predyspozycji – zarówno jeśli chodzi o wykształcenie, jak i cechy osobowościowe.   1. Powołanie – podstawowy warunek pracy z dziećmi   Aby zostać nauczycielem, bardzo ważne jest, by mieć powołanie do pracy z dziećmi oraz  odczuwać satysfakcję z przekazywania wiedzy . Tak zwani „urodzeni nauczyciele” (w psychologii używa się terminu „prezenter-gawędziarz”) już od najmłodszych lat wiedzą, że chcą uczyć innych. Decyzja o wyborze zawodu nauczyciela powinna być podjęta świadomie, gdyż w tej pracy odpowiedzialność, systematyczność i sumienność to cechy niezbędne .   2. Odpowiednie studia – krok drugi   Następna sprawa to wybór wieku osób, które chciałoby się uczyć oraz tematyki przekazywanych treści. Jeżeli największą przyjemność sprawia nam przebywanie z dziećmi w wieku przedszkolnym, należy skończyć pedagogikę ze specjalnością „edukacja przedszkolna”. Jeśli wolimy uczyć dzieci starsze (klasy I-III), konieczne jest ukończenie pedagogiki ze specjalnością „edukacja wczesnoszkolna”. Kierunki nauczycielskie na studiach specjalistycznych W przypadku, gdy ktoś skończył pedagogikę o innej specjalizacji, konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych lub zrobienie kursu nauczycielskiego (uczelnie proponują kursy 2- 3- i 4-semestralne). Jeśli chcemy nauczać konkretnego przedmiotu, należy ukończyć specjalistyczne studia ze specjalnością nauczycielską, np. matematykę, żeby uczyć matematyki, historię, żeby uczyć historii itd. Podobnie jak w przypadku pedagogiki,...

dziecko w szpitalu
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia
Kiedy konieczne jest znieczulenie ogólne u dziecka i jak przygotować je do narkozy?
Narkoza to inaczej znieczulenie ogólne, czyli uśpienie. Stosuje się je w przypadku zabiegów, które wymagają, aby osoba, która się im poddaje, pozostawała w nieruchomej pozycji lub wtedy, kiedy ból podczas zabiegu może być bardzo silny. Narkoza u dzieci stosowana jest przede wszystkim podczas zabiegów operacyjnych, czasem także u stomatologa.

Narkoza to inaczej znieczulenie ogólne, czyli uśpienie. Stosuje się je w przypadku zabiegów, które wymagają, aby osoba, która się im poddaje, pozostawała w nieruchomej pozycji lub wtedy, kiedy ból podczas zabiegu może być bardzo silny. Narkoza u dzieci stosowana jest przede wszystkim podczas zabiegów operacyjnych, czasem także u stomatologa. Kiedy stosuje się u dzieci znieczulenie ogólne? Znieczulenie ogólne na ogół stosuje się podczas tych zabiegów medycznych oraz badań diagnostycznych, które mogą wiązać się z silnym bólem. Dziecko poddaje się narkozie także wtedy, kiedy działania lekarza mogą wiązać się dla niego z dużym stresem . W takich sytuacjach lepiej jest uśpić dziecko na czas zabiegu lub badania niż dopuścić do tego, aby pod wpływem emocji wykonywało ruchy, które mogą utrudnić prawidłowy przebieg zabiegu albo badania.   Do zabiegów, które wykonywane są u dzieci w narkozie, należą wszelkie operacje chirurgiczne. Czasem znieczulenie ogólne dziecka konieczne jest też podczas zabiegów stomatologicznych, zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych, np. leczenie kanałowe, zabiegi chirurgii szczękowej. W znieczuleniu wykonuje się też u dzieci nieprzyjemne badania diagnostyczne, np. gastroskopię, w przebiegu której występuje silny odruch wymiotny, lub kolonoskopię . Jak przygotować dziecko do zabiegu w znieczuleniu ogólnym Przed zabiegiem albo badaniem w znieczuleniu ogólnym należy porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu cel zabiegu lub badania, przebieg oraz to, co będzie się działo z dzieckiem w ich trakcie . Przede wszystkim trzeba więc podkreślić, że zabieg lub badanie są konieczne dla zdrowia dziecka. Należy powiedzieć, że jedynym bolesnym momentem będzie ukłucie igłą podczas podawania środka znieczulającego, chyba że znieczulenie zostanie podane przez maskę. Dziecko powinno wiedzieć, że po ukłuciu lub założeniu maski...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak