Kobieta biegnąca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Koordynacja ruchowa: 6 prostych ćwiczeń na jej usprawnienie

Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.

Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.

 

Koordynacja ruchowa wykształca się u człowieka w okresie szkolnym – pomiędzy 7., a 14. rokiem życia. Dlatego tak ważna jest aktywność ruchowa u dzieci, regularne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego.

Kasia gotuje z Polki.pl: wołowina po syczuańsku

Koordynacja ruchowa: bieganie, pływanie oraz... ćwiczenie na piłce

Aby polepszyć koordynację ruchową należy się... ruszać! To najprostsza rada, jaką można powiedzieć osobie, która ma z nią problemy.

1. Bieganie – jogging angażuje całe ciało, wszystkie partie mięśniowe i koordynuje je podczas wykonywania ruchu. Bieganie co drugi dzień po 30 minut sprawi, że ciało zacznie pracować w równowadze.

2. Basenpływanie wymaga wzmożonej koordynacji ruchowej, dlatego wizyta na basenie raz w tygodniu zmusi poszczególne partie mięśniowe (nóg, rąk, tułowia) do współpracy.

3. Trening interwałowy – inaczej nazywany treningiem kondycyjnym składa się dwóch rodzajów ćwiczeń: o niskiej i wysokiej intensywności. Ćwiczenia mają na celu usprawnić ruchy ciała, zwiększyć wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny.

4. Ćwiczenia na piłce pilates ćwiczony na piłce wzmocni poczucie równowagi ciała, skoordynuje ruchy i je ustabilizuje.

5. Aerobik – intensywne wykonywanie ćwiczeń zmusi ciało do trzymania odpowiedniej pozycji i usprawni koordynację ruchową. Wszystkie błędy w ruchu można podczas aerobiku szybko wyłapać, ponieważ sale w klubach fitness najczęściej na ścianach mają duże lustra.

6. Jazda na rowerze – najprzyjemniejsza forma polepszania koordynacji ruchowej. Wyprawa rowerowa ze znajomymi pomoże spalić kalorie, wzmocni mięśnie nóg, rąk i brzucha, i najważniejsze – skoordynuje ruchy, pomoże utrzymać równowagę ciała.

 

Koordynacja ruchowa: co możesz zrobić w domu

 

Koordynację ruchową możesz ćwiczyć codzienne w domu. Zajmuje to kilka minut, a skutecznie ją poprawia:

  • robienie jaskółki – ćwiczenie, które wykonać można rano zaraz po przebudzeniu. Wystarczy, że staniesz na jednej nodze, tułów pochylisz do przodu, a ręce rozchylisz w boki, aby utrzymać równowagę. Postaraj się wytrzymać w tej pozycji 5 sekund i powtórz ćwiczenie na drugiej nodze.
  • chodzenie z książką na głowie – połóż na głowie książkę (nie może być zbyt lekka, najlepiej encyklopedię) i postaraj się zrobić sobie spacer po domu. Postaraj się, aby książka nie spadła z głowy.
  • stanie na jednej nodze – postaraj się stanąć na wznak i podkul jedną nogę. Postaraj się naprężyć mięśnie całego ciała, ponieważ musi wytrzymać aż minutę w tej pozycji. Później odpocznij chwilę, aby wykonać ćwiczenie na drugiej nodze.
 

 

Jak poprawić koordynację ruchową u dzieci?
© Monkey Business/Adobe Stock
Styl życia
Jak poprawić koordynację ruchową u dzieci?
Koordynacja ruchowa jest zdolnością do wykonywania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów ciała. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób uprawiających sport. Aby zminimalizować ryzyko posiadania słabej koordynacji ruchowej w wieku dojrzałym, należy o nią zadbać już w wieku dziecięcym. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia koordynacyjne są najbardziej efektywne oraz jaki wiek jest najlepszy do poprawiania sprawności ruchowej.

Koordynacja ruchowa jest zdolnością do wykonywania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów ciała. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób uprawiających sport. Aby zminimalizować ryzyko posiadania słabej koordynacji ruchowej w wieku dojrzałym, należy o nią zadbać już w wieku dziecięcym. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia koordynacyjne są najbardziej efektywne oraz jaki wiek jest najlepszy do poprawiania sprawności ruchowej.   Kluczową kwestią dla rozwoju koordynacji jest regularna aktywność fizyczna. Nawet jeżeli nie są to specjalistyczne ćwiczenia, to korzystnie wpływają na poprawę zdolności ruchowych. Koordynacja ruchowa dzieci: w jakim wieku ćwiczyć i dlaczego jest to ważne? Koordynację ruchową można kształtować na różnych etapach życia, ale uważa się, że najlepszym do tego okresem jest wiek 7-12 lat. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy u dzieci zaczyna kształtować się odpowiednia świadomość ruchowa . Im więcej dobrych nawyków dziecko przyswoi na tym etapie życia, tym jego koordynacja w dojrzałym wieku będzie lepsza. Później możliwa jest praca nad koordynacją , ale trzeba pamiętać o tym, że będzie to już jedynie jej poprawianie. Główne nawyki są wyrabiane we wspomnianym już przedziale wiekowym.   Koordynacja ruchowa przede wszystkim jest związana ze zwinnością i zręcznością. W jej zakres wchodzi jednak jeszcze wiele innych istotnych kwestii, takich jak: równowaga, pamięć ruchowa, czas reakcji, czucie mięśniowe , orientacja przestrzenna, poczucie rytmu, zdolność sprzężenia. Propozycje ćwiczeń na poprawę koordynacji u dzieci Ćwiczenia kształtujące koordynację ruchową dzieci są stosunkowo łatwe do wykonania, ale wymagają dokładności i konsekwencji. Większość z nich na lekcjach wychowania fizycznego mogą wprowadzać...

Kobieta z piłką
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej: utrzymaj równowagę i ćwicz!
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.   Piłka fitball (potocznie nazywana w Polsce piłką gimnastyczną) jest powszechnie wykorzystywanym przyrządem do ćwiczeń na sali klubu fitness, salach rehabilitacyjnych oraz w domowym zaciszu. Polecana jest kobietom w ciąży, które dzięki piłce gimnastycznej ćwiczą mięśnie biorące udział w trakcie porodu: pośladków, ud i brzucha. Piłka fitball redukuje bóle pleców oraz relaksuje. Ćwiczenia na piłce na pośladki Połóż się na piłce na brzuchu, wyprostuj nogi . Postaraj się unosić na zmianę jedną, a następnie drugą nogę. Zachowaj wciąż wyprostowaną postawę. Staraj się nie ślizgać na piłce, wykonuje co najmniej 10 powtórzeń na jedną nogę. Pozostając w tej pozycji zegnij jedną nogę w kąt prosty względem reszty ciała i staraj się ją podnosić, tak jakby stopa miała dotknąć sufitu. Najpierw wykonaj ćwiczenie prawą, a następnie lewą nogą. Powtórz podnoszenie jednej nog i 10 razy. Ćwiczenia na piłce na uda Połóż się na podłodze i oprzyj wyprostowane nogi na piłce . Staraj się ją przybliżyć do siebie za pomocą nóg. Musisz mieć w tym ćwiczeniu biodra uniesione nad podłogą. Gdy czujesz, że piłka jest maksymalnie blisko, powoli powracaj do pozycji wejściowej. Oprzyj się bokiem na piłce, uklęknij na jedno kolano, a drugą nogę wyprostuj w bok. Starając się utrzymać równowagę, unoś lekko wyprostowaną nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy, starając się, aby noga nie dotknęła podłogi. Ćwiczenia na piłce na brzuch Połóż się na piłce na plecach, zapleć ręce z tyłu szyi i postaraj się wykonać 10 półbrzuszków. Staraj...

Dowiedz sie do czego służy poduszka sensomotoryczna
© Scvos/Fotolia.com
Styl życia
Poduszka sensomotoryczna, czyli beret rehabilitacyjny – idealne narzędzie dla osób z bólami kręgosłupa
Poduszka sensomotoryczna, inaczej zwana beretem rehabilitacyjnym, poprawia równowagę i koordynację ruchową. Wzmacnia mięśnie, także głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Można na niej siedzieć lub wykonywać ćwiczenia stojąc, np. przysiady.

Poduszka sensomotoryczna, inaczej zwana beretem rehabilitacyjnym, poprawia równowagę i koordynację ruchową. Wzmacnia mięśnie, także głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Można na niej siedzieć lub wykonywać ćwiczenia stojąc, np. przysiady.   Ćwiczenia na piłce sensomotorycznej są nazywane ćwiczeniami mózgu, ponieważ stymulują jego pracę. Stosują je zarówno sportowcy, np. przed maratonem, jak i osoby mające problemy zdrowotne. Beret rehabilitacyjny jest polecany przez fizjoterapeutów. Jak działa poduszka sensomotoryczna? Poduszka sensomotoryczna stymuluje ruchy krążków międzykręgowych. Dzięki nim zmniejszają się wady postawy . Plecy są mocniejsze, dzięki czemu nie pojawiają się lub redukują dolegliwości bólowe kręgosłupa . Siedzenie na berecie rehabilitacyjnym wymusza utrzymywanie równowagi , a co za tym idzie – stabilizuje mięśnie przykręgosłupowe . Jest to przydatne szczególnie dla osób, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Ćwiczenia na poduszce można wykonywać także w staniu. Jest to przyrząd, który nadaje się do masażu stóp. Zalety używania poduszki sensomotorycznej Używanie poduszki sensomotorycznej wywołuje następujące efekty: poprawa koordynacji ruchowej , łatwiejsze utrzymywanie równowagi, lepsze krążenie, większa siła mięśniowa , pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy, zwiększenie zdolności percepcyjnych (postrzegania otaczającego świata), mniejsze dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, rozwój mięśni głębokich , które odpowiadają za prawidłową postawę, zwiększenie precyzji wykonywanych ruchów. Ćwiczenia z beretem rehabilitacyjnym Wykorzystując poduszkę sensomotoryczną, można wykonać następujące...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik