Zasady dotyczące zachowania i ubioru na korcie tenisowym
© ESB Professional/shutterstock
Styl życia

Etykieta tenisowa: jak ubierać się na trening i jak zachowywać się na korcie?

Gra w tenisa ziemnego jest ciekawą formą aktywności fizycznej, w której swoich sił próbuje coraz więcej osób. Ci, którzy wcześniej nie mieli styczności z tą dyscypliną, najczęściej nie znają wielu zasad nie tylko samej gry, ale również ubioru i zachowania na korcie. Przed wyjściem na pierwszy trening warto je poznać, aby czuć się komfortowo i nie przeszkadzać innym graczom.

Gra w tenisa ziemnego jest ciekawą formą aktywności fizycznej, w której swoich sił próbuje coraz więcej osób. Ci, którzy wcześniej nie mieli styczności z tą dyscypliną, najczęściej nie znają wielu zasad nie tylko samej gry, ale również ubioru i zachowania na korcie. Przed wyjściem na pierwszy trening warto je poznać, aby czuć się komfortowo i nie przeszkadzać innym graczom.

 

W zawodowym tenisie restrykcje dotyczące ubioru i zachowania na korcie potrafią być bardzo rygorystyczne. Na poziomie amatorskim jest luźniej, ale dobrze wiedzieć co wolno, a czego lepiej nie robić na kortach tenisowych.

Jak powinien wyglądać strój tenisisty?

Jeśli chodzi o strój odpowiedni do gry w tenisa, to na poziomie amatorskim panuje pełna dowolność. Komponując strój na trening czy mecz, trzeba pamiętać o tym, aby wybierać spodenki sportowe posiadające kieszenie. Rodzaj koszulki nie ma większego znaczenia, ale dużą popularnością cieszą się koszulki polo. Przydatne na korcie mogą być również m.in. czapka lub opaska na głowę oraz frotki na ręce.

 

Zdecydowanie największą uwagę należy jednak przywiązać do obuwia. Zasadniczo tenisowe buty dzieli się na dwa rodzaje: do gry na kortach ziemnych („clay“) oraz do gry na pozostałych nawierzchniach („all court“). Oba rodzaje różnią się podeszwą. W butach typu „clay“ specjalna struktura (tzw. „jodełka) poprawia stabilność i przyczepność podczas gry. W drugim rodzaju obuwia podeszwa jest bardziej uniwersalna i mimo że można grać w nim również na kortach ziemnych, to komfort może być nieco mniejszy.

Jak zachowywać się na korcie tenisowym?

W zawodowym tenisie na kortach obowiązują jasne reguły, których przestrzegania pilnują sędziowie. Na amatorskim poziomie sytuacja wygląda inaczej, ale również istnieje kilka podstawowych, niepisanych zasad dotyczących zachowania. Przede wszystkim niewskazane jest głośne zachowanie, mogące przeszkadzać osobom znajdującym się na sąsiednich kortach. Mimo że czasami na kortach można zobaczyć osoby, które grają bez koszulki, to jednak przyjmuje się, że nie powinno się tego robić. Na ogólnodostępnych kortach zazwyczaj znajduje się wiele innych, nieznajomych osób, którym nie musi odpowiadać taki widok.

 

Wspomniane zasady powinno się stosować zarówno w przypadku odbywania treningów, jak i rozgrywania meczów. W tym drugim przypadku, kiedy emocje biorą górę, równie ważna jest uczciwość podczas sędziowania (obowiązuje zasada, że każdy zawodnik sędziuje piłki na własnej stronie kortu), powstrzymywanie się od używania niecenzuralnych słów i rzucania rakietą.

Gra w touch tennisa na specjalnie przygotowanym korcie.
©ohishiftl/stock.adobe.com
Styl życia
Touch tennis w Polsce. Jak i gdzie nauczyć się grać?
Tenis ziemny jest popularną na całym świecie dyscypliną. Jednym z jej odłamów jest tzw. touch tennis, czyli zmodyfikowana wersja tej gry. Wprawdzie w Polsce nie jest ona jeszcze zbyt popularna, ale stworzenie samemu boiska o określonych wymiarach nie jest trudne. Do gry potrzebne są jeszcze krótkie rakiety i miękka piłka.

Tenis ziemny jest popularną na całym świecie dyscypliną. Jednym z jej odłamów jest tzw. touch tennis, czyli zmodyfikowana wersja tej gry. Wprawdzie w Polsce nie jest ona jeszcze zbyt popularna, ale stworzenie samemu boiska o określonych wymiarach nie jest trudne. Do gry potrzebne są jeszcze krótkie rakiety i miękka piłka.   Touch tennis można określić jako tenis w wersji mini . W porównaniu do podstawowej dyscypliny, gra się bowiem na mniejszych kortach i używa się mniejszych rakiet.   Zasady gry w touch tennisa i odpowiedni sprzęt   Wymiary kortów do touch tennisa wynoszą: 12 metrów długości na 5 metrów szerokości w przypadku gry pojedynczej oraz 12 metrów długości na 6 metrów szerokości dla gry podwójnej (deblowej). Uznaje się, że wysokość, na której jest zawieszona siatka nie może być niższa niż 80 cm i nie wyższa niż 91,5 cm. W profesjonalnych turniejach touch tennisa minimalna wysokość to 85 cm. W przypadku gier i imprez amatorskich i typowo rekreacyjnych organizatorzy zazwyczaj określają wysokość według własnych preferencji.   Jeśli chodzi o sprzęt, to prócz stroju sportowego i obuwia (najlepiej aby były to buty do gry w tenisa, które dobrze stabilizują stopę) potrzebna jest rakieta i piłka. Według określonych zasad, rakieta do touch tennisa nie może być krótsza niż 20,8 cala i nie dłuższa niż 21,5 cala. Optymalnym sprzętem są popularne rakiety o rozmiarze 21 cali, którymi najczęściej w „normalnym“ tenisie grają dzieci. W touch tennisie rakiety o takiej wielkości są dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Z kolei piłka do touch tennisa ma średnicę 8 cm i jest wykonana ze specjalnej pianki (takiej często używają trenerzy tenisa do zajęć z małymi dziećmi).   Punktacja jest...

Jak kupić odpowiednie buty do tenisa ziemnego?
© FocusStocker/Adobe Stock
Styl życia
Obuwie do tenisa ziemnego - jak wybrać najlepsze?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zaczynające przygodę z tenisem ziemnym jest niewłaściwy dobór obuwia. Mogłoby się wydawać, że do rekreacyjnej gry w tenisa wystarczą zwykłe buty sportowe. To jednak błędne założenie. Niewłaściwe obuwie nie tylko może utrudniać grę, ale również przyczyniać się do kontuzji stóp i stawów skokowych.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zaczynające przygodę z tenisem ziemnym jest niewłaściwy dobór obuwia. Mogłoby się wydawać, że do rekreacyjnej gry w tenisa wystarczą zwykłe buty sportowe. To jednak błędne założenie. Niewłaściwe obuwie nie tylko może utrudniać grę, ale również przyczyniać się do kontuzji stóp i stawów skokowych.   Wybór właściwych butów do tenisa nie jest trudny pod warunkiem poznania kilku zasad, jakimi należy się kierować przy ich wyborze. Dotyczą one zarówno obuwia dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jaki rodzaj butów do tenisa wybrać? Ceny obuwia tenisowego dla dorosłych są bardzo zróżnicowane - zaczynają się od około 150 złotych, a kończą nawet na 600 zł. Warto jednak wiedzieć, że cena nie powinna być pierwszym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze obuwia. Bardziej istotny jest prezentowany poziom (początkujący czy zaawansowany), ilość czasu spędzanego na korcie w skali tygodnia oraz nawierzchnia na której najczęściej się gra. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, to wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje butów tenisowych : clay - obuwie na korty ziemne , które charakteryzują się strukturą podeszwy nazywanej „jodełką“, all court - obuwie na innego rodzaju nawierzchnie niż korty ziemne, m.in. beton, sztuczna trawa czy tartan.   Osoby grające często i na różnych nawierzchniach powinny posiadać dwa rodzaje obuwia. Jeżeli nie mogą sobie na to pozwolić, to lepiej zdecydować się na zakup butów typu all court, które są najbardziej uniwersalne.   Graczom rekreacyjnym wystarczą najprostsze modele obuwia , których ceny wahają się od 150 do 250 złotych. Droższe modele są już zazwyczaj bardziej profesjonalne i rekomendowane dla...

Młoda kobieta podczas treningu tenisa ziemnego.
©SolisImages/stock.adobe.com
Styl życia
Tenis ziemny w czasie wakacji. Największe plusy rozpoczęcia treningów w tym czasie
Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.   Mimo że tenis ziemny cieszy się sporą popularnością w naszym kraju (głównie za sprawą Agnieszki Radwańskiej), to nie przekłada się to na uprawianie tej dyscypliny. W porównaniu do innych dyscyplin, odsetek osób uprawiających tenisa nie jest zbyt duży.   Co należy wiedzieć o tenisie i dla kogo jest ta dyscyplina?   Tenis ziemny nie jest łatwym do opanowania sportem, przez co szybko odstrasza wiele osób, które próbują w nim swoich sił. Szczególnie szybko mogą zniechęcić się ci, którzy zaczynają grać w tenisa bez pomocy trenera. Specyfika gry, opanowanie prawidłowych ruchów i technika poruszania się po korcie są na tyle złożone, że (szczególnie na początku) warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera.   Z pozoru może wydawać się, że gra w tenisa jest bardzo prosta. Polega ona bowiem na przebijaniu piłki przez siatkę w określone pole, a każdy punkt rozpoczyna się serwisem. W praktyce jednak bardzo ważne jest wyrobienie prawidłowych ruchów uderzeń rakietą oraz ustawiania się do piłki. Trener, który obserwuje to z boku na bieżąco wyłapuje i koryguje błędy.   Tenis ziemny jest dyscypliną, którą mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w Polsce organizowane są turnieje zarówno dla dzieci od 5-6 lat, jak i dla seniorów powyżej 80 roku życia!   Nauka gry w tenisa w wakacje: jakie są zalety?  ...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner