Party Stories
Mężczyzna prowadzi za ręce swoje dziecko
©Nelly Kovalchuk/Fotolia
Styl życia

Ataksja, czyli zaburzenia koordynacji ruchowej i problem z utrzymaniem równowagi

Ataksja, zwana też niezbornością ruchową, jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Objawia się wykonywaniem nieskoordynowanych, nieprecyzyjnych i niesprawnych ruchów oraz problemami z utrzymaniem równowagi. Przypadłość dotyka dorosłych i dzieci.

Ataksja, zwana też niezbornością ruchową, jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Objawia się wykonywaniem nieskoordynowanych, nieprecyzyjnych i niesprawnych ruchów oraz problemami z utrzymaniem równowagi. Przypadłość dotyka dorosłych i dzieci.

 

Zaburzenia koordynacji ruchowej mogą być wrodzone i nabyte. W tym pierwszym przypadku ataksja jest dolegliwością dziedziczną i powstaje w wyniku błędów genetycznych.

Dwa rodzaje ataksji: móżdżkowa i rdzeniowa

Ataksja jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Ze względu na przyczynę występowania dolegliwości wyróżnia się dwa rodzaje ataksji:

  • Móżdżkową – powstaje na skutek uszkodzenia móżdżku i jego połączeń. Może być wynikiem urazu, udaru, zaburzeń krążenia krwi, guza mózgu, krwotoku, stanu zapalnego w organizmie, zatrucia pokarmowego, stwardnienia rozsianego lub wad wrodzonych. Móżdżek jest częścią mózgowia, która odpowiada za utrzymywanie równowagi oraz koordynację ruchów.
  • Rdzeniową (czuciową) – pojawia się jako następstwo uszkodzenia, zwyrodnienia, ucisku lub przerwania rdzenia kręgowego.

Jakie są objawy niezborności ruchowej?

Najpopularniejszymi symptomami ataksji są:

  • zaburzenia koordynacji ruchowej – problem z wykonywaniem zharmonizowanych, dopasowanych do siebie, precyzyjnych i sprawnych ruchów (na przykład: brak możliwości machania ramionami w jedną stronę);
  • zaburzenia równowagi – trudności w utrzymaniem prostej i sztywnej sylwetki podczas chodzenia, stania, siedzenia i wykonywania innych ruchów;
  • obniżenie napięcia mięśniowego – mięśnie są zwiotczałe, więc ruchy stają się niestabilne; występują też kłopoty z trzymaniem przedmiotów w dłoniach;
  • dysmetria – objawia się problemem zahamowania ruchu w dowolnym momencie oraz zaburzeniem postrzegania odległości;
  • drżenie zamiarowe – w czasie wykonywania ruchów nasilają się drgawki rąk i nóg;
  • zaburzenia mowy – polegają na trudnościach w wypowiadaniu i intonowaniu słów; głos jest przyciszony, niewyraźny i monotonny (sprawia wrażenie pozbawionego emocji); w czasie mówienia występują liczne przerwy między sylabami lub słowami;
  • zaburzenia widzenia – podczas zamykania oczu lub schylania się pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi; występuje także oczopląs, czyli niekontrolowane i szybkie ruchy gałek ocznych.

Jakie rozpoznać niezborność ruchową u dzieci i dorosłych?

Diagnoza ataksji, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania neurologicznego. Lekarz powinien skontrolować funkcjonowanie móżdżku oraz sprawdzić stan rdzenia kręgowego. Konieczne mogą się okazać także badania głowy, na przykład tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny.

Leczenie ataksji

Tylko dzięki ustaleniu przyczyn dolegliwości możliwy jest dobór leczenia. Terapia jest zależna od rodzaju choroby powodującej ataksję. Po ustaleniu źródła zaburzeń neurolog może skierować pacjenta na rehabilitację u fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach konieczna będzie operacja. Ataksja nabyta, w przeciwieństwie do wrodzonej, jest możliwa do wyleczenia.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
drętwiejące dłonie
©Tharakorn/Fotolia
Styl życia
Objawy stwardnienia rozsianego: drętwienie kończy, utrata ostrości wzroku, osłabienie
Stwardnienie rozsiane to choroba, która prowadzi do stopniowego niszczenia otaczającej włókna nerwowe mózgu i rdzenia kręgowego mieliny. Zniszczenie mieliny uniemożliwia przekazywanie sygnałów elektrycznych. Prowadzi to m.in. do zaburzeń widzenia i niedowładu kończyn.

Stwardnienie rozsiane to choroba, która prowadzi do stopniowego niszczenia otaczającej włókna nerwowe mózgu i rdzenia kręgowego mieliny. Zniszczenie mieliny uniemożliwia przekazywanie sygnałów elektrycznych. Prowadzi to m.in. do zaburzeń widzenia i niedowładu kończyn. Charakterystyczne objawy stwardnienia rozsianego To, jakie objawy będzie miało u danej osoby stwardnienie rozsiane, zależy od obszaru układu nerwowego, w którym niszczeją neurony. Do najczęstszych należą: zaburzenia wzroku, problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchów, zmiany w odbiorze bodźców, zaburzenia mowy, problemy z pamięcią i koncentracją. Najwcześniejsze objawy stwardnienia rozsianego Najwcześniejszymi objawami stwardnienia rozsianego są ogólne osłabienie i drętwienie kończyn. Charakterystyczne dla SM jest to, że pacjent twierdzi, że objaw dotyczy jednej kończyny, podczas gdy badanie wskazuje na to, że objaw występuje w obu kończynach.   We wczesnej fazie choroby często występuje też zapalenie nerwu wzrokowego . Objawia się ono częściową lub całkowitą utratą ostrości wzroku w jednym oku. W niektórych przypadkach zaburzenia te są poprzedzone bólem gałek ocznych, które nasilają się podczas ruchu i ucisku na gałkę oczną.   Innym wczesnym objawem jest ataksja móżdżkowa (o której świadczy niezborność ruchów), pojawiają się też zawroty głowy, nerwobóle lub drętwienie twarzy, podwójne widzenie i zaburzenia w oddawaniu moczu (wzmożona częstość mikcji, parcie na pęcherz, nocne oddawanie moczu, nietrzymanie moczu oraz trudności z opróżnieniem pęcherza).   Drętwienie rąk.  Co może być przyczyną ?

ból karku
© decade3d/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Napięcie mięśni ciała u dorosłych – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?
Napięcie mięśniowe u dorosłych objawia się bólem karku i szyi, zaciskaniem zębów i skurczami łydek. Leczenie polega na psychoterapii oraz stosowaniu masaży lub leków uspokajających.

Napięcie mięśniowe u dorosłych objawia się bólem karku i szyi, zaciskaniem zębów i skurczami łydek. Leczenie polega na  psychoterapii oraz stosowaniu masaży lub leków uspokajających.   Napięcie mięśni u dorosłych jest objawem choroby (na przykład spastyczności) i reakcją obronną układu nerwowego na ból. W ten sposób organizm próbuje poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu. Napięcie mięśni może dotyczyć całego ciała i utrzymywać się nawet przez kilka lat. Czym może się objawiać napięcie mięśniowe w dorosłych? Napięcie mięśniowe u dorosłych może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. W niektórych przypadkach pojawia się w ciągu dnia, w innych dopiero nocą (na przykład zaciskanie zębów przez sen). Napięcie mięśniowe może objawiać się niżej wymienionymi symptomami: bólem szyi, karku , barków i łopatek, mimowolnym zaciskaniem pięści, zaciskaniem ust i zębów, naprężeniem okolic klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego, skurczami mięśni łydek, ud, pośladków, lędźwi, przedramion i ramion , sztywnością całego ciała lub jego poszczególnych partii (na przykład rąk lub nóg), drżącym głosem i trudnością w przełykaniu , spowolnieniem ruchów, na przykład szuraniem stopami po podłożu, drżeniem kończyn, wzmożoną potliwością, pochyleniem sylwetki (garbieniem się) lub jej nadmiernym prostowaniem, bólem głowy, żołądka i szczęki, pojawieniem się ruchów mimowolnych, na przykład tików nerwowych, poczuciem braku kontroli nad ciałem. Przyczyny napięcia mięśniowego u dorosłych Napięcie mięśniowe w organizmie jest wywoływane przez: stres – sprawia, że do tkanek mięśni przepływa mniejsza ilość krwi, ból -...

Kobieta biegnąca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Koordynacja ruchowa: 6 prostych ćwiczeń na jej usprawnienie
Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.

Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.   Koordynacja ruchowa wykształca się u człowieka w okresie szkolnym – pomiędzy 7., a 14. rokiem życia. Dlatego tak ważna jest aktywność ruchowa u dzieci, regularne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego. Koordynacja ruchowa: bieganie, pływanie oraz... ćwiczenie na piłce Aby polepszyć koordynację ruchową należy się... ruszać! To najprostsza rada, jaką można powiedzieć osobie, która ma z nią problemy. 1. Bieganie – jogging angażuje całe ciało, wszystkie partie mięśniowe i koordynuje je podczas wykonywania ruchu. Bieganie co drugi dzień po 30 minut sprawi, że ciało zacznie pracować w równowadze. 2. Basen – pływanie wymaga wzmożonej koordynacji ruchowej, dlatego wizyta na basenie raz w tygodniu zmusi poszczególne partie mięśniowe (nóg, rąk, tułowia) do współpracy. 3. Trening interwałowy – inaczej nazywany treningiem kondycyjnym składa się dwóch rodzajów ćwiczeń: o niskiej i wysokiej intensywności. Ćwiczenia mają na celu usprawnić ruchy ciała, zwiększyć wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny. 4. Ćwiczenia na piłce – pilates ćwiczony na piłce wzmocni poczucie równowagi ciała, skoordynuje ruchy i je ustabilizuje. 5. Aerobik – intensywne wykonywanie ćwiczeń zmusi ciało do trzymania odpowiedniej pozycji i usprawni koordynację ruchową. Wszystkie błędy w ruchu można podczas aerobiku szybko wyłapać, ponieważ sale w klubach fitness najczęściej na ścianach mają duże lustra. 6. Jazda na rowerze – najprzyjemniejsza forma polepszania koordynacji ruchowej. Wyprawa rowerowa ze znajomymi pomoże...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner