smutny mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Gdy bije cię kobieta: jak się zachować?

Najważniejsze w sytuacji, gdy kobieta cię bije, to przełamać wstyd i zgłosić się do psychologa bądź ośrodka interwencji kryzysowej lub zapobiegania przemocy. Tam specjalnie przeszkoleni pracownicy pomogą przygotować się do złożenia doniesienia na policji.

Najważniejsze w sytuacji, gdy kobieta cię bije, to przełamać wstyd i zgłosić się do psychologa bądź ośrodka interwencji kryzysowej lub zapobiegania przemocy. Tam specjalnie przeszkoleni pracownicy pomogą przygotować się do złożenia doniesienia na policji.

Przemoc wobec mężczyzn a stereotyp macho

Coraz częściej kobiety z różnych środowisk znęcają się fizycznie i psychicznie nad swoimi partnerami, niektóre epizodycznie, część przez całe życie (jeżeli mężczyzna nie odejdzie). Pozostawia to negatywne trwałe ślady w psychice mężczyzn: ryzyko wystąpienia depresji wzrasta trzykrotnie, a jej objawy są cięższe. Przez cały czas liczą oni na zmianę sytuacji i na to, że problem sam się rozwiąże. Wstyd jest zbyt silny, nie poproszą o pomoc, bo zostaną wyśmiani, że nie wypełnili męskiej roli, że znowu im ubliżano, zmuszano do seksu, policzkowano czy kopano. Osoby, które przyjmują zgłoszenia na policji często lekceważą zgłaszających, a ofiary płci męskiej traktują jak niepełnowartościowych ludzi. Dodatkowo występuje duże ryzyko dyskryminacji przez sąd. Mężczyzna jest z góry na przegranej pozycji: nie obroni się, bo przecież kobiet się nie bije, przy próbie zwrócenia się do kogoś z problemem zostanie pogardliwie potraktowany, kobieta odwróci sytuację, robiąc z niego kata.

Co mam zrobić, gdy kobieta mnie bije

Reakcje ludzi na sytuację poniżania i bicia mężczyzny przez kobietę dobrze obrazują eksperymenty społeczne, kiedy maltretowana jest kobieta, od razu uzyskuje pomoc, a w odwrotnym przypadku, obserwujemy jedynie zdumienie i uśmiech. Pomoc można uzyskać u psychologa, w ośrodku interwencji kryzysowej lub zapobiegania przemocy. Współpraca ze specjalistą przygotowuje ofiarę do złożenia zgłoszenia na policji. W jej szeregach jest coraz więcej funkcjonariuszy z odpowiednim przeszkoleniem do radzenia sobie w tego typu sytuacjach. Pomocna może okazać się także Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która rozszerza swe zastosowanie na wszystkie ofiary, niezależnie od płci.

mężczyzna po alkoholu
©sdecoret/Fotolia
Styl życia
Przemoc po alkoholu – gdzie szukać pomocy
Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować.

Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować. Agresja po alkoholu w badaniach Peter R. Giancola, profesor psychologii Uniwersytetu Kentucky, przeprowadził badanie, mające sprawdzić czy i jak duży wpływ ma spożywanie alkoholu na poziom agresji (link: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140813182205.htm ). Wyniki nie były zaskoczeniem, ale potwierdziły to, co z codziennej obserwacji było wiadome od dawna – po alkoholu ludzie stają się o wiele bardziej agresywni. Dotyczy to obu płci, jednak poziom agresji u mężczyzn jest o wiele wyższy niż u kobiet. Co robić, gdy jest się ofiarą przemocy Nadużywanie alkoholu i stosowanie przemocy wobec bliskich niestety często idą ze sobą w parze. Osoby, które doświadczają w rodzinie przemocy, mogą liczyć na wsparcie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”. Oferują wsparcie w różnej formie.   Poradnia telefoniczna Niebieskiej Linii jest czynna w dni powszednie w godzinach 12-18, a w soboty i niedziele 10-16 . Dyżury pełnią specjaliści – psycholodzy i prawnicy, którzy nie tylko poinstruują, w jaki sposób reagować w konkretnej sytuacji, ale także jakie dalsze kroki w związku z trudną sytuacją domową można przedsięwziąć. Telefon Niebieskiej Linii: 22 668-70-00.   Oprócz kontaktu telefonicznego można skontaktować się także z poradnią internetową pod adresem pogotowie@niebieskalinia.pl . Specjaliści, odpowiadając na maile, udzielają takich samych informacji jak telefonicznie, czyli mówią o możliwościach prawnych, prawach ofiary ,...

Smutna kobieta
Flickr/Matthew Kenwrick/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Nie rób z siebie ofiary! Niezrozumienie drogą do wtórnej wiktymizacji
Wiktymizacja polega na identyfikacji z rolą ofiary. Osoba doświadczająca na przykład przemocy, nie umiejąc poradzić sobie z tą sytuacją, z czasem może przestać się bronić i pogodzić się z tym, że „już taki jej los”.

Wiktymizacja polega na identyfikacji z rolą ofiary. Osoba doświadczająca na przykład przemocy, nie umiejąc poradzić sobie z tą sytuacją, z czasem może przestać się bronić i pogodzić się z tym, że „już taki jej los”.   Wiktymizacja pierwotna to konsekwencja wyrządzenia krzywdy drugiej osobie. To jak duży wpływ będzie miała na ofiarę doznana krzywda, zależy od jej kondycji psychicznej i subiektywnej oceny sytuacji. Fazy radzenia sobie z traumą Każdy człowiek ma swój własny sposób na radzenie sobie z sytuacją traumatyczną, można jednak na podstawie tych indywidualnych reakcji określić ogólne fazy: 1. Szok – początkowo osoby reagują szokiem i niedowierzaniem, trwającym od kilkunastu minut do nawet kilku dni. Ofiara zdaje się być odrętwiała fizycznie i psychicznie, trudno z nią nawiązać jakikolwiek kontakt. 2. Dezorganizacja – jest to faza, w której do ofiary dociera, co się stało. Powoduje to nagromadzenie silnych emocji, nad którymi trudno zapanować. W tej fazie człowiek może z zewnątrz zachowywać się dziwnie i chaotycznie, uruchamiają się różne mechanizmy obronne takie jak wyparcie, zaprzeczenie, a także sięganie po używki. Przede wszystkim ta faza wymaga interwencji i pomocy, choć czasem ofiara może się zachowywać w sposób niebudzący współczucia ani sympatii. Zachowania, które nie są spójne z naszym wyobrażeniem ofiary, mogą wzbudzić nieufność wobec jej wiarygodności. Jest to jednak normalna reakcja, ponieważ wciąż nie powróciła w pełni do równowagi psychicznej. 3. Faza reorganizacji – towarzyszy jej rezygnacja, smutek, a nawet depresja . Emocje nie są już tak silne, ale jeśli nie pojawi się w tym momencie pomoc z zewnątrz, stan taki może trwać przez wiele lat. W konsekwencji rozwinie się tendencja do izolacji –...

kobieta z piegami w kapeluszu
Pixabay/Flachovatereza/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czym jest androgynia?
Współczesna kobieta jest skoncentrowana na karierze, zaś mężczyzna nie wstydzi się już okazywać słabości. Androgynia kwestionuje podział ludzi ze względu na płeć biologiczną i związane z nią cechy, rozdysponowanie pracy czy pełnione funkcje.

Współczesna kobieta jest skoncentrowana na karierze, zaś mężczyzna nie wstydzi się już okazywać słabości. Androgynia kwestionuje podział ludzi ze względu na płeć biologiczną i związane z nią cechy, rozdysponowanie pracy czy pełnione funkcje. Czym jest androgynia? W psychologii terminem „androgynia” nazywa się zjawisko występowania u jednej osoby cech i sposobów zachowania się, które są typowe dla kobiet i mężczyzn. Pojęcie to wprowadziła Sandra Bem, która twierdzi, że płeć to stereotyp funkcjonujący w kulturze . Znane są bowiem cechy, które przypisuje się mężczyznom, takie jak siła, oraz charakterystyczne dla kobiet, takie jak uczuciowość. Osobom androgynicznym można przypisać zestawy cech kobiecych i męskich.   Osoby androgyniczne lepiej reagują w różnych sytuacjach. Kobiety androgyniczne są niezależne i opiekuńcze. Cechują się wysoką samooceną i niskim poziomem lęku. Z kolei mężczyźni androgyniczni sprawiają wrażenie tolerancyjnych i empatycznych oraz odpornych na konformizm. Osoby androgyniczne są bardziej plastyczne, ponieważ podejmują aktywności, które są charakterystyczne dla obu płci - raz męskie, raz żeńskie. To daje im przewagę w społeczeństwie, a w związku dwóch osób androgynicznych powoduje lepsze dopasowanie zarówno pod względem psychicznym, jak i seksualnym. Androgeniczność podaje w wątpliwość podział z uwzględnieniem płci biologicznej. Androgyniczny wygląd Androgynia łączy w jednym ciele cechy żeńskie i męskie. W kulturze polega na świadomym upodabnianiu się kobiet do mężczyzn i odwrotnie, na przykład poprzez strój. Kobiety zakładają typowe dla mężczyzn garnitury, elementy garderoby typu unisex czy oversize. Mężczyźni noszą spodnie o wąskich nogawkach. Pozwala to na demonstrowanie własnej tożsamości. Obecnie trudno...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner