Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
mężczyzna z projektami pod ręką
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia

Pragmatyk myśli logicznie i postępuje praktycznie

Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.

Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.

 

Pragmatyk jest jednym z 4 typów osobowości, które powstały na bazie teorii szwajcarskiego psychiatry, Carla Gustava Junga. Pragmatyk to osoba konkretna i subiektywna, lubiąca opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach.

Cechy pragmatyka

Pragmatyk myśli i działa w sposób praktyczny. Lubi, gdy przedmioty są użyteczne, a w rozmowach i postępowaniu stawia na konkret. Innymi cechami pragmatyków są:

Jak się zachowują pragmatycy?

Pragmatycy lubią mieć konkretne zadania do wykonania. Dobrze się odnajdują w roli przywódców, ale niechętnie dzielą się z innymi osobami obowiązkami do wykonania. Ponadto pragmatycy:

 • niejednokrotnie uważają, że zrealizują zadanie lepiej, niż ich współpracownicy,
 • lubią ubierać się w ubrania eleganckie i dobrej jakości,
 • mogą dążyć do przeforsowania swojego zdania, wbrew wszelkim przeciwnościom i opiniom członków grupy,
 • nie zawsze liczą się ze zdaniem innych ludzi,
 • podejmują decyzje samodzielnie, bez konsultacji z współpracownikami, rodziną czy przyjaciółmi,
 • mają problem z przyznaniem się do błędów,
 • są niechętni idealistom, wizjonerom i artystom,
 • mogą mieć trudności w rozumieniu dzieł artystycznych,
 • prowadzą rozmowy w sposób szybki, konkretny i logiczny,
 • bywają oschli w stosunkach z innymi ludźmi (również z rodziną).

Idealne zawody dla pragmatyka

Pragmatyk świetnie sprawdzi się w dziedzinach, które nie wymagają empatii i pracy zespołowej. Ten typ osobowości powinien wykorzystać swoje zdolności w zawodach, w których liczą się: wiedza, konkretne umiejętności, dokładność, i szybkość w podejmowaniu decyzji. Pragmatyk odnajdzie się jako:

 • prawnik,
 • lekarz (głównie chirurg),
 • ratownik medyczny,
 • architekt,
 • polityk,
 • menadżer,
 • przedsiębiorca,
 • rzecznik prasowy,
 • dziennikarz newsowy,
 • wykładowca na uczelni wyższej,
 • informatyk,
 • mechanik,
 • elektryk,
 • hydraulik.

Skąd się wziął pragmatyzm?

Pragmatyzm jest również systemem filozoficznym, który zaczął się rozwijać pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pragmatyka opiera się na tematach związanych z prawdą w różnych aspektach życia. Przedstawiciele tego nurtu są entuzjastami teorii naukowych. Pragmatycy uważają również, że wszystko, co robi człowiek, jest konkretnym, praktycznym działaniem (na przykład myślenie lub odpoczynek). Pragmatyzm stoi w opozycji do religii, gdyż ta nie opiera się na dających się udowodnić tezach.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna z projektami pod ręką
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
Pragmatyk myśli logicznie i postępuje praktycznie
Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.

Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.   Pragmatyk jest jednym z 4 typów osobowości, które powstały na bazie teorii szwajcarskiego psychiatry, Carla Gustava Junga. Pragmatyk to osoba konkretna i subiektywna, lubiąca opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach. Cechy pragmatyka Pragmatyk myśli i działa w sposób praktyczny. Lubi, gdy przedmioty są użyteczne, a w rozmowach i postępowaniu stawia na konkret. Innymi cechami pragmatyków są: logiczne myślenie i działanie, realizm w ocenianiu rzeczywistości, zdolności analityczne, skuteczne realizowanie swoich celów , talent do zarządzania grupą, konsekwencja w wykonywaniu zadań, potrzeba dominowania w zespole, wywoływanie konfliktów z innymi ludźmi, perfekcjonizm, czyli pragnienie osiągnięcia doskonałości w jakiejś dziedzinie , pracowitość, niechęć do snucia marzeń i fantazji, niezdolność do kreatywnego myślenia , szacunek dla tradycyjnych wartości i sprawdzonych rozwiązań. Jak się zachowują pragmatycy? Pragmatycy lubią mieć konkretne zadania do wykonania. Dobrze się odnajdują w roli przywódców , ale niechętnie dzielą się z innymi osobami obowiązkami do wykonania. Ponadto pragmatycy: niejednokrotnie uważają, że zrealizują zadanie lepiej, niż ich współpracownicy, lubią ubierać się w ubrania eleganckie i dobrej jakości, mogą dążyć do przeforsowania swojego zdania, wbrew wszelkim przeciwnościom i opiniom członków grupy, nie zawsze liczą się ze zdaniem innych ludzi, podejmują decyzje samodzielnie, bez konsultacji z współpracownikami, rodziną czy...

Rodzina z dziećmi siedzi nad grą planszową.
© DavidPrado/Adobe Stock
Styl życia
Zabawy z dziećmi: gry planszowe dla najmłodszych - dlaczego warto w nie grać?
Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.

Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.   Piękna oprawa graficzna, ciekawe zasady, interesujące gadżety i oryginalna rozgrywka gier planszowych dostępnych na rynku, powodują, że niekiedy przynoszą więcej frajdy, niż niejedna gra komputerowa. Planszówki zapewniają wiele godzin wyjątkowej zabawy dla całej rodziny. Planszówki, czyli nauka przez zabawę Nauka przez zabawę to sprytny sposób na przekazywanie cennej wiedzy najmłodszym. Gry planszowe są do tego doskonałym narzędziem i dobrane odpowiednio do wieku dziecka mogą przy okazji wspólnej rozgrywki z rodzicami lub rówieśnikami rozwijać w maluchu, np.: zdolność ruchową, logiczne myślenie czy wyobraźnię, a także uczyć pisania, czytania, nowych słów oraz ciekawostek o świecie.   Zdrowa rywalizacja Planszówki to łatwy sposób, aby nauczyć dziecko współzawodnictwa , wpajać zasady fair play, a także pokazywać, że oszustwo (zarówno w grze, jak i życiu) nie popłaca. Świetnym pomysłem na rozwijanie umiejętności współpracy są gry zespołowe , w których maluchy uczą się pomagać sobie nawzajem i współpracować, aby osiągnąć wspólny cel, czyli zwycięstwo w grze. Nauka logicznego myślenia i przewidywania Do cennych zalet tradycyjnych planszówek należy również rozwijanie nauki logicznego myślenia. Przeróżne zasady gry i sposób rozgrywki, niejednokrotnie zmusza dziecko szukania najlepszych rozwiązań, trafnej analizy faktów, uczestnictwa w negocjacjach , jak również przewidywania. W większości gier,...

Dłoń i rozsypane tabletki
Pixabay/HASTYWORDS/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Cechy osobowości depresyjnej: niska samoocena, introwersja i zależność od innych
Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji.

Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji. Osobowość depresyjna – mechanizmy powstawania Wystąpieniu depresji sprzyjają takie cechy osobowości, jak: niska samoocena , poczucie własnej wartości uzależnione od czynników zewnętrznych, na przykład opinii innych ludzi. Często samoocena uzależniona jest od relacji z innymi ludźmi i ich opinii. Brak lub zachwianie pozytywnego obrazu siebie może zwiększać podatność na zaburzenia nastroju; poczucie zależności od innych osób – zazwyczaj bycie zależnym wiąże się z brakiem kontroli nad swoim życiem, niemożnością podjęcia decyzji życiowych. W przypadku osobowości zależnej depresja pojawia się na przykład w następstwie rozstania z partnerem, na którym do tej pory się polegało; introwersja – czyli preferowanie samotności, mała potrzeba przebywania z innymi ludźmi. Wiąże się z tendencją do przeżywania negatywnych emocji; tłumienie ekspresji – jest związane z problemami w wyrażaniu emocji, zwłaszcza tych negatywnych jak gniew, wrogość. Przewlekły brak rozładowywania destrukcyjnych emocji, a co za tym idzie – utrzymywanie napięcia emocjonalnego, wywołuje frustrację i także sprzyja zaburzeniom depresyjnym; podatność na stres i nieumiejętność radzenia sobie z nim – jest związana po części z temperamentem człowieka, jednak każdy może się nauczyć pewnych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach, na przykład technik relaksacyjnych . Związek melancholii i depresji Wymienione cechy pasują do charakterystyki melancholika, czyli jednego z czterech podstawowych typów temperamentu według koncepcji Hipokratesa. W zależności od sposobu funkcjonowania, podzielił ludzi na...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner