Drogowskaz do sukcesu i porażki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Motywacja – psychologia a osiąganie celu

Motywacja w celu zaspokojenia potrzeb biologicznych, określana jest w psychologii jako „popęd”. Z kolei inne pragnienia określa się terminem „motyw”. Słowo „motywacja” składa się z dwóch wyrazów – motywu i akcji, a więc celu i działania. Umiejętność automotywacji (znajdowania powodów do podejmowania wysiłku) jest warunkiem osiągania sukcesów w nauce, pracy, a także zadowolenia z życia rodzinnego.

Motywacja w celu zaspokojenia potrzeb biologicznych, określana jest w psychologii jako „popęd”. Z kolei inne pragnienia określa się terminem „motyw”. Słowo „motywacja” składa się z dwóch wyrazów – motywu i akcji, a więc celu i działania. Umiejętność automotywacji (znajdowania powodów do podejmowania wysiłku) jest warunkiem osiągania sukcesów w nauce, pracy, a także zadowolenia z życia rodzinnego.

Motywacja a psychologia – 5 metod motywowania samego siebie

1. Powiedz innym, jaki cel założyłeś.

Publiczna deklaracja pomaga w realizacji celu. Nikt nie chce wyjść na hipokrytę. Ponadto inne osoby mogą wspierać i przypominać o celu, co jest bardzo przydatne zwłaszcza w chwilach zwątpienia.

 

2. Uwierz w siebie.

To nie są puste słowa. Człowiek, który dostrzega szklankę do połowy pełną, a nie pustą, lepiej radzi sobie w codziennym życiu. Świat nie jest perfekcyjny – w każdym zdarzeniu można znaleźć minusy. Jeżeli ktoś jest pesymistą, będzie miał nieustanny powód do zmartwień. Osobie niezadowolonej z wszystkiego będzie niesłychanie trudno się zmotywować.

 

3. Małymi krokami do celu.

Zaplanuj swoje działanie. Jeżeli celem jest np. podróż rowerem nad morze, zacznij się systematycznie przygotowywać. Wybieraj się na przejażdżki regularnie, zacznij od krótkich odcinków, np. 10-kilometrowych i stopniowo zwiększaj dystans. Ciesz się z każdego rekordu – to sprawia, że automatycznie wzrasta ochota na pokonywanie dłuższych tras.

 

4. Nagroda jako motywacja.

Możesz sobie obiecać, że jeżeli uda ci się zrealizować cel, zrobisz dla siebie coś przyjemnego – kupisz nową rzecz, np. sukienkę, wybierzesz się w miejsce, które lubisz, np. do kina. Wówczas łatwiej będzie ci się kontrolować. Nagrody o wiele bardziej motywują niż kary.

 

5. Motywacja a zapachy.

Niekonwencjonalnym sposobem motywowania się do działania są zapachy. Jaśmin pomaga się skoncentrować, a pomarańcza działa energetyzująco. Warto wykorzystać także aromaty bazylii i rozmarynu, które wpływają korzystnie na logikę.  

kobieta zaciskająca pięści
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Proste sposoby na zwiększenie motywacji
Psychologia motywacji od dawna próbuje znaleźć sposoby na zwiększenie chęci do działania i dążenie do celu. Motywacja dosłownie oznacza pragnienie zrobienia czegoś. Badania pokazują, że możesz wpływać na poziom swojej motywacji nie tylko za pomocą skomplikowanych technik, których uczą trenerzy i coachowie. Proste rozwiązania są najlepsze – przynajmniej w przypadku psychologii motywacji.

Psychologia motywacji od dawna próbuje znaleźć sposoby na zwiększenie chęci do działania i dążenie do celu. Motywacja dosłownie oznacza pragnienie zrobienia czegoś. Badania pokazują, że możesz wpływać na poziom swojej motywacji nie tylko za pomocą skomplikowanych technik, których uczą trenerzy i coachowie. Proste rozwiązania są najlepsze – przynajmniej w przypadku psychologii motywacji. Pozycja ciała a motywacja – nie garb się! Język ciała może być o wiele bardziej istotny, niż myślisz. Nie tylko wpływa na to, jak postrzegają cię inni, ale także reguluje wewnętrzną chemię ciała. Zmiana pozy dosłownie może zmienić to, jak się czujesz. Amy Cuddy z Harvard School of Business w 2012 roku podczas TED Talks przedstawiła wyniki badań na temat komunikacji niewerbalnej (czyli mowy ciała) , która okazuje się być tak samo ważna, jak komunikacja werbalna. Jednym z niewerbalnych sposobów porozumiewania się jest przybieranie „pozy mocy”. Istnieją dwa rodzaje tej pozy – wysoka i niska. Poza wysokiej mocy oznacza wyprostowane plecy, wypiętą klatkę piersiową, to bardziej otwarte niż skulone i zgarbione ciało. Wygląda, jakby osoba tak stojąca chciała zająć jak najwięcej przestrzeni. Jakie ma to skutki dla ciała? Naukowcy odkryli, że utrzymywanie tej pozy przez dwie minuty zwiększa poziom testosteronu , który jest związany z zaufaniem, a zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli krępuje cię przybieranie tej pozy na przykład wśród współpracowników, możesz na dwie minuty udać się do łazienki lub pustego pomieszczenia. Wybierz termin, który ma „moc początku” Czy zastanawiało cię, dlaczego każdy wybiera ze wszystkich terminów akurat 1 stycznia na nowe postanowienia? Dokładnie, ponieważ jest to nowy rok. Ale to także każdy inny punkt w życiu większości...

kobieta podczas treningu biegowego w zimie
©Eric Hood/Fotolia.com
Styl życia
Postanowienia noworoczne – co zrobić, aby je skutecznie zrealizować?
Postanowienia noworoczne należy formułować w sposób skonkretyzowany i jednoznaczny. W realizacji zamierzonych celów pomocne jest stworzenie szczegółowego planu działania. Dążąc do określonych zmian, należy pamiętać o tym, by jednocześnie skupiać się wyłącznie na jednej z nich.

Postanowienia noworoczne należy formułować w sposób skonkretyzowany i jednoznaczny. W realizacji zamierzonych celów pomocne jest stworzenie szczegółowego planu działania. Dążąc do określonych zmian, należy pamiętać o tym, by jednocześnie skupiać się wyłącznie na jednej z nich. Początek Nowego Roku to czas podejmowania postanowień, które chcemy realizować przez najbliższe miesiące. Często jednak brakuje nam konsekwencji i motywacji w dążeniu do wyznaczonego sobie, wymarzonego celu. Jedną z ważniejszych zasad w dotrzymaniu postanowień noworocznych jest umiejętna ocena własnych możliwości. Jak realizować noworoczne cele? Postanowienia noworoczne powstają jako odpowiedź na zakończenie starego i rozpoczęcie Nowego Roku. Jego nadejście przez wiele osób traktowane jest jako czas wprowadzania w swoje życie zmian mających zapewnić lepszą przyszłość. Kluczem do zaplanowania postanowień możliwych do realizacji jest prawidłowe ich sformułowanie. Tworząc noworoczne obietnice , należy pamiętać, by obrać jeden cel, a więc skupić się na jednej zmianie. Stawiając sobie więcej postanowień niż jedno, musimy je realizować kolejno, a nie jednocześnie. Możliwe do osiągnięcia cele zawsze spełniają pięć podstawowych cech, a więc muszą być: skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, realne oraz określone w czasie. Wyznaczając sobie nierealne cele, prowadzi się do szybkiego zniechęcenia, odrzucenia ich, a nawet uczucia przygnębienia i pojawienia się braku wiary we własne możliwości. Zasada „krok po kroku” i precyzyjne formułowanie postanowień Dążąc do dotrzymania swojego postanowienia noworocznego, należy pamiętać o zasadzie „krok po kroku”. Niezależnie od postawionego sobie celu ważne jest rozpoczęcie od małych zmian, które stopniowo doprowadzą nas do wymarzonych efektów . Chcąc zrzucić 10...

kartka z postanowieniami-noworocznymi i kubek z kawą
©bnorbert3/Fotolia.com
Styl życia
Postanowienia noworoczne – motywacja do podjęcia i kontynuowania celów noworocznych
Motywacja jest niezbędnym elementem do podjęcia i kontynuowania zamierzonych postanowień noworocznych. Konieczne jest stałe jej pobudzanie, aby nie porzucić rozpoczętych działań. Skutecznym sposobem jest napisanie swoich postanowień na karteczkach i poinformowanie o nich swoich bliskich.

Motywacja jest niezbędnym elementem do podjęcia i kontynuowania zamierzonych postanowień noworocznych. Konieczne jest stałe jej pobudzanie, aby nie porzucić rozpoczętych działań. Skutecznym sposobem jest napisanie swoich postanowień na karteczkach i poinformowanie o nich swoich bliskich. Nowy Rok dla wielu osób oznacza rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Wraz z jego nadejściem dokonuje się refleksji nad swoim życiem, które prowadzą do powstania postanowień noworocznych. Nie zawsze jednak udaje się ich dotrzymać, za co nierzadko odpowiada brak motywacji do podjęcia lub kontynuacji działań. Jak napisać postanowienia noworoczne? Postanowienia noworoczne powstają w wyniku podsumowania kończącego się roku oraz refleksji nad swoim życiem, zachowaniem, osiągnięciami zawodowymi lub osobistymi. Ważną rolę w dotrzymywaniu założonych postanowień noworocznych pełni ich prawidłowe sformułowanie. Najważniejszym elementem jest dokładne wyznaczenie celu , do którego chce się dążyć. Musi być on realny i osiągalny, dlatego konieczne jest umiejętne ocenienie własnych możliwości. Zbyt wygórowane cele stają się trudne, a nawet niemożliwe do zrealizowania, co prowadzi do poczucia przygnębienia i porzucenia swoich postanowień. Stawiane sobie cele noworoczne powinny być również jasno określone i sprecyzowane. Dzięki temu otrzymuje się konkretną instrukcję, czyli opis tego, co należy zrobić, by zrealizować swoje postanowienie. Poprawnie sformułowanym celem będzie więc np. „od poniedziałku zapiszę się do klubu fitness i będę tam chodzić 3 razy w tygodniu” zamiast „zacznę ćwiczyć”. Do realizacji postanowień noworocznych należy dążyć stopniowo, krok po kroku. Dzieląc cel na mniejsze etapy, będzie się bardziej konsekwentnym w zmierzaniu do niego. Zrealizowanie jednego z etapów pobudza motywację oraz zachęca do...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner