Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Uśmiechnięty mężczyzna w garniturze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ukryte założenie – presupozycja

Presupozycje są wykorzystywane przede wszystkim w branży handlowej, ubezpieczeniowej i reklamowej. Mogą mieć różne cele, nadrzędnym jest natomiast skłonienie do transakcji czy przekonanie klienta, że odczuwa on pewną potrzebę, mimo że wcale tak nie jest.

Presupozycje są wykorzystywane przede wszystkim w branży handlowej, ubezpieczeniowej i reklamowej. Mogą mieć różne cele, nadrzędnym jest natomiast skłonienie do transakcji czy przekonanie klienta, że odczuwa on pewną potrzebę, mimo że wcale tak nie jest.

Odczytywanie ukrytej treści

Wiele komunikatów ma „drugie dno”, które możemy zauważyć dzięki ich analizie. Jeśli słyszymy, że „Nowakowa martwi się, że jej dzieci nie mają butów na zimę”, możemy wysnuć następujące wnioski:

  • Nowakowa ma dzieci,
  • dzieci Nowakowej mają buty na inne pory roku,
  • Nowakowa będzie musiała kupić dzieciom obuwie,
  • zbliża się zima.

 

Podobnie działają pytania nakłaniające do zakupu. Przeważnie presupozycją jest odniesienie dodatkowych korzyści dzięki temu, że nabędziemy produkt. Przykładowo: „Chciałaby pani dokupić do tego telefonu pokrowiec i ładowarkę samochodową?” – komunikat ten mówi, że:

  • kupimy oglądany telefon ,
  • będą nam potrzebne pokrowiec i ładowarka samochodowa,
  • możemy dodatkowo ochronić nasz sprzęt – pokrowcem,
  • możemy być w pełni mobilni, z naładowaną baterią nawet w długiej podróży.

Podobnie działają presupozycje przekonujące nas, że zauważamy fakty, których w rzeczywistości nie dostrzegamy. Na przykład „Pewnie już zauważyła pani, że ten model jest wielofunkcyjny?”. Sugerowanie tego typu wiąże się z technikami programowania neurolingwistycznego.

Rodzaje presupozycji – pozorna prostota przekazu

Presupozycje mogą być liczebnikowe, czasowego układu odniesienia, przymiotnikowe i przysłówkowe oraz świadomości. Te ostatnie najczęściej wykorzystuje się we wspomnianych technikach sprzedażowych. Chodzi w nich o to, by odwołać się do wiedzy i świadomości rozmówcy, narzucając mu właściwą odpowiedź, np. „Czy wiesz, że alkohol niszczy szare komórki?”. Presupozycje przymiotnikowe i przysłówkowe są obecne w komunikatach zawierających stopniowanie. Na przykład pytanie „Bardzo tęskniłeś?” zakłada, że osoba, do której to pytanie jest kierowane, odczuwała tęsknotę. Presupozycje liczebnikowe przeważnie sugerują wielokrotność czegoś, np. „Ile jeszcze razy będę musiała ci to tłumaczyć?” – czyli to nie pierwszy raz. Natomiast presupozycje czasowego układu odniesienia sugerują, że coś się zacznie lub skończy. Przykładem takiej ukrytej treści jest komunikat zawarty w pytaniu „Jak długo będziesz musiał przyjmować te leki?” – osoba pytana będzie przyjmowała medykamenty przez określony czas.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna czytający książkę
© vitapix/Fotolia.com
Styl życia
Podstawowe rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych: trans, osłupienie i amnezja
Zaburzenia dysocjacyjne mogą wynikać z traumatycznych przeżyć. Objawiają się na przykład utratą świadomości w sytuacjach stresowych. Można doświadczyć utraty pamięci, osłupienia, drgawek, niekontrolowanych ruchów oraz transu.

Zaburzenia dysocjacyjne mogą wynikać z traumatycznych przeżyć. Objawiają się na przykład utratą świadomości w sytuacjach stresowych. Można doświadczyć utraty pamięci, osłupienia, drgawek, niekontrolowanych ruchów oraz transu.   Osoby, które uległy wypadkowi, doświadczyły kataklizmu żywiołowego lub zamachu terrorystycznego często nie pamiętają momentu tragedii. Mają też poczucie, że to nie one uczestniczyły w bolesnym wydarzeniu. Czym są zaburzenia dysocjacyjne? Dysocjacja to sposób działania umysłu, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Niektóre zadania są realizowane automatycznie, bez zaangażowania świadomości, natomiast na innych trzeba się skupić. Zaburzenia dysocjacyjne są reakcją na stresujące sytuacje, polegającą na ograniczeniu świadomości. Taka osoba może mieć poczucie, że nie brała udziału w jakimś wydarzeniu lub zupełnie zapomnieć o jego przebiegu. Zdarza się też, że pod wpływem silnego stresu człowiek traci nad sobą kontrolę, wpada w szał, traci głos, natychmiastowo siwieje (w przeciągu kilku godzin) lub czuje ból w konkretnej partii ciała. Zaburzenia dysocjacyjne sprawiają, że osoba zestresowana przestaje panować nad swoim umysłem.   Rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych: między innymi - rozdwojenie jaźni , fuga i utrata czucia.   Zaburzenia dysocjacyjne przyjmują 8 podstawowych rodzajów. Te formy dysocjacji mają doprowadzić od odreagowania intensywnych przeżyć. Amnezja – polega na wybiórczej utracie pamięci. Osoba w amnezji dysocjacyjnej nie pamięta momentu traumatycznego wydarzenia, na przykład napaści lub pożaru domu. Fuga – czyli ucieczka. Osoba w fudze nieświadomie wyrusza w podróż przed siebie, bez określonego celu. Może wejść w pierwszy napotkany autobus lub pociąg. Człowiek w fudze dysocjacyjnej nie sprawia wrażenia zagubionego, jego zachowanie...

Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

dziecko z mamą u lekarza
© alotofpeople/Fotolia.com
Styl życia
Ostra białaczka limfoblastyczna a przewlekła białaczka limfocytowa: podobieństwa i różnice przyczyn i grup ryzyka
Na ostrą białaczkę limfoblastyczną chorują przeważnie dzieci do 15 lat, a szansa na zachorowanie spada wraz z wiekiem. Przewlekła białaczka limfocytowa zwykle dotyka osób po 60. roku życia i zachorowanie jest tym bardziej prawdopodobne, im bardziej zaawansowany wiek.

Na ostrą białaczkę limfoblastyczną chorują przeważnie dzieci do 15 lat, a szansa na zachorowanie spada wraz z wiekiem. Przewlekła białaczka limfocytowa zwykle dotyka osób po 60. roku życia i zachorowanie jest tym bardziej prawdopodobne, im bardziej zaawansowany wiek.   Przeszczep szpiku w leczeniu nowotworów krwi przeprowadza się u osób poniżej 60. roku życia. Dokonuje się go w fazie remisji choroby, czyli gdy jej objawy ustąpią. Dawcą może być genetyczny bliźniak i zgodne genetycznie rodzeństwo. Można przeszczepić choremu również jego własny szpik.  Białaczka limfoblastyczna a limfocytowa: przyczyny Ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka limfocytowa mają ten sam mechanizm działania – powodują, że w organizmie powstają duże ilości nieprawidłowych białych krwinek i zaburzają mechanizm tworzenia krwi.   Przyczyną przewlekłej białaczki limfocytowej  podobnie jak ostrej białaczki limfoblastycznej jest uszkodzenie DNA. Choroby różnią się jednak tym, że nie wiadomo, co poza promieniowaniem jonizującym wpływa na uszkodzenie DNA w białaczce limfocytowej, natomiast w białaczce limfoblastycznej lista czynników ma kilka potwierdzonych pozycji.   Białaczkę limfoblastyczną mogą powodować: promieniowanie jonizujące, środki chemiczne lub mutacje genetyczne (chromosomowe, np. zespół Downa czy niedokrwistość Fanconiego).   Kolejną różnicą jest dziedziczność białaczki . Jest mało prawdopodobne, by ostra białaczka limfoblastyczna wystąpiła u rodzeństwa osoby chorej lub jej potomków. Natomiast przewlekła białaczka limfocytowa jest w wielu przypadkach dziedziczna – dzieci rodziców cierpiących na tę chorobę mają trzykrotnie większą szansę zachorowania niż osoby, których rodzice są zdrowi. Białaczka...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner