dziewczynka przytula się do kobiety
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Na czym polega empatia?

Empátheia w starożytnej grece oznacza „cierpienie”. Psychologia zaadaptowała to słowo i empatią nazwała umiejętność do współodczuwania, czyli czucia tego samego, co druga osoba. Nie jest to jednak wspólne odczuwanie jedynie negatywnych emocji – to także umiejętność dzielenia się radością i sukcesem.

Empátheia w starożytnej grece oznacza „cierpienie”. Psychologia zaadaptowała to słowo i empatią nazwała umiejętność do współodczuwania, czyli czucia tego samego, co druga osoba. Nie jest to jednak wspólne odczuwanie jedynie negatywnych emocji – to także umiejętność dzielenia się radością i sukcesem.

 

Zdolność empatii wydaje się być wrodzona – już noworodki leżące we wspólnej sali zaczynają płakać, jak tylko usłyszą płacz innych dzieci. Wraz z rozwojem, empatia także zaczyna mieć coraz bardziej złożoną formę.

 

Rozróżnia się dwa rodzaje empatii – emocjonalną i poznawczą. Empatia emocjonalna pozwala na współodczuwanie emocji drugiej osoby, uczuć, natomiast empatia poznawcza dotyczy bardziej przyjęcia perspektywy tej osoby, spojrzenia na sytuację jej oczami (można to porównać do rozwiniętej teorii umysłu). Empatia jest też podstawą do wytworzenia postawy altruistycznej, czyli bezinteresownej chęci pomocy.

Konwergencja emocjonalna.

Z pojęciem empatii wiąże się także inne zjawisko, czyli konwergencja emocjonalna. Polega na tym, że osoby, które często ze sobą przebywają, upodobniają się pod względem przeżywanych emocji. Badania psychologów społecznych, Dachtera Ketlnera i Camerona Andersona, udowodniły, że w ciągu kilku miesięcy osoby, mieszkające razem w jednym pokoju (na przykład w akademiku) i pary upodobniły się do siebie. Jak pokazały dalsze badania, pary, które upodobniły się najbardziej, były też najbardziej zadowolone ze swojego związku.

 

Jeszcze ciekawsze były badania Roberta Zajonca. Badacz prosił osoby badane, by ocenili „sparowali” pojedyncze osoby, będące na zdjęciach. Część zdjęć par pochodziła z początku związku, a część po ponad 20 latach trwania związku. Podczas gdy bazując na pierwszej części zdjęć (czyli pary o krótkim stażu) osoby badane nie były wstanie określić, kto z kim jest w związku, to zdjęcia par o dłuższym stażu nie przysporzyły większych problemów.

 

Okazało się, że twarze małżonków upodobniły się do siebie pod wpływem przeżywania podobnych emocji. Odpowiedzialny jest za to mechanizm mimikry, czyli tzw. efekt kameleona – jest to podświadoma, spontaniczna tendencja do naśladowania innych ludzi – powtarzania ich gestów, mimiki, ale także emocji i nastrojów.

 

Kto z kim przystaje, takim się staje – po raz kolejny możemy zobaczyć, że przysłowia zawierają mądrość, która jest potwierdzana przez współczesne badania.

kobieta z mężczyzną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Radzenie sobie z emocjonalną nadwrażliwością
Próby radzenia sobie z emocjonalną wrażliwością obejmują: rezygnację z analizy słów krytyki, świadomość swych atutów, unikanie krzywdzenia innych ludzi, znalezienie odpowiedniej pracy, umiejętność efektywnego relaksu.

Próby radzenia sobie z emocjonalną wrażliwością obejmują: rezygnację z analizy słów krytyki, świadomość swych atutów, unikanie krzywdzenia innych ludzi, znalezienie odpowiedniej pracy, umiejętność efektywnego relaksu. Czym jest emocjonalna nadwrażliwość Osoba nadwrażliwa emocjonalnie nie potrafi przyjmować uzasadnionej krytyki, bierze do siebie wszystko, co usłyszy na swój temat, martwi się większością nie swoich spraw wokół, pragnie być lubiana . Nadwrażliwość powodują temperament (wrażliwy na pobudzanie układ nerwowy) oraz zaburzenie poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie (często również nieuświadamiane): rozwód, awantury, emigracja zarobkowa rodzica, faworyzowanie rodzeństwa, niedocenianie czy porównania z innymi.   Brak pozytywnych motywacji rodzi głębokie kompleksy, niechęć do zmian, przesadne reakcje. Nadwrażliwość pojawia się u obu płci. Charakteryzuje także neurotyków, zamartwiających się bez powodu, poszukujących akceptacji, lecz odsuwających się od ludzi ze strachu przed odrzuceniem, impulsywnych, bardzo krytycznych, bo przekonanych o swoich racjach . Jak radzić sobie z nadwrażliwością emocjonalną Z nadwrażliwością emocjonalną trzeba sobie poradzić, żeby było łatwiej żyć nam i innym z nami (zwłaszcza niewrażliwemu partnerowi). Okiełznanie wrażliwej strony naszej natury może zrobić z niej największy atut: jesteśmy przecież empatyczni i szczerzy – łatwiej więc nam zaufać i mamy sporo przyjaciół, mamy świetną intuicję. Uda się to, kiedy będziemy świadomi tej cechy charakteru i będziemy potrafili w razie potrzeby ją ograniczyć. Poniżej kilka porad dla uczuciowych nadwrażliwców: Nie analizować krytycznych słów ani nie rozpamiętywać przykrych sytuacji. Przestać przejmować się słowami innych (odczuwać lęk przed stratą dobrego obrazu siebie). Ich negatywne komentarze to tylko efekt ich kompleksów,...

Kobieta medytuje na plaży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wewnętrzna spójność kluczem do zdrowia
Do samopoznania niezbędna jest umiejętność introspekcji, czyli patrzenia wewnątrz siebie, analizy swoich uczuć, stanów, myśli.

Do samopoznania niezbędna jest umiejętność introspekcji, czyli patrzenia wewnątrz siebie, analizy swoich uczuć, stanów, myśli.   Wokół metod badania samego siebie narosło wiele mitów i nieporozumień. Jedno z nich dotyczy lansowania modelu „zdrowej osobowości” , jakby istniał tylko jeden. W rzeczywistości jesteśmy zbyt odmienni pod względem doświadczenia życiowego, cech temperamentalnych i zdolności, by określić jeden wzorzec, jedynie słuszny model. Lata medytacji nie zmienią osoby impulsywnej w powściągliwą, a nieśmiałej w duszę towarzystwa. Ważniejsza od zmian na siłę jest akceptacja, samoświadomość i związane z nią poczucie koherencji, czyli spójności.   Pojęcie koherencji wprowadził Aaron Antonovsky, który wychodził z założenia, że ono jest kluczem do zdrowia. To dzięki niemu ludzie potrafią poradzić sobie ze stresem i wrócić do zdrowia.   Na poczucie koherencji składają się trzy wymiary: poznawczy, czyli poczucie zrozumiałości – polega na tym, że czujemy, iż to co się dzieje wokół, jest dla nas zrozumiałe, możemy też przewidzieć jak potoczą się dalsze wypadki; poznawczo-instrumentalny, czyli poczucie zaradności, to przekonanie, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z daną sytuacją, ponieważ mamy dostęp do wszystkich potrzebnych zasobów. Ogólnie zasobami nazywa się umiejętności, wiedzę, wsparcie innych osób, itp.; emocjonalno- motywacyjny , czyli poczucie sensowności. Odnosi się do tego, jak odczuwamy sensowność naszych działań – czy warto się starać i angażować.   Ogólnie rzecz biorąc, poczucie koherencji to zespół przekonań na temat swój, otaczającego świata i ludzi . Badania wskazują na to, że im wyższy stopień koherencji, tym większa szansa na odporność na stres, jakość życia i mniejsze ryzyko wystąpienia depresji . Wysoki poziom poczucia koherencji wpływa także na...

chłopak i dziewczyna zadowoleni na rowerze
©opolja/Fotolia.com
Styl życia
Cechy dobrego związku – szczera komunikacja, zaufanie, wsparcie, organizacja obowiązków
Niezwykle ważna dla zdrowo rozwijającego się związku jest szczera komunikacja, która nie ma na celu oskarżania drugiej osoby. Inne niezbędne cechy udanej relacji to zaufanie, wsparcie oraz umiejętność dzielenia się obowiązkami domowymi. Niezwykle ważna jest też zdolność przyznania się do winy oraz umiejętność wybaczania.

Niezwykle ważna dla zdrowo rozwijającego się związku jest szczera komunikacja, która nie ma na celu oskarżania drugiej osoby. Inne niezbędne cechy udanej relacji to zaufanie, wsparcie oraz umiejętność dzielenia się obowiązkami domowymi. Niezwykle ważna jest też zdolność przyznania się do winy oraz umiejętność wybaczania.   Podstawą każdego związku jest miłość i wierność. Jednak czasami bywa tak, że partnerzy mimo tego, że się kochają, nie czują się szczęśliwi w relacji. Otwarta i szczera komunikacja Dzięki szczerej rozmowie na temat swojego życia oraz oczekiwań wobec związku znacznie łatwiej pokonywać przeszkody. Podstawą są komunikaty typu Ja , które polegają na przedstawieniu swoich uczuć odnośnie danej sytuacji. Znacznie lepiej wybrzmi zdanie: „Czuję się samotna, kiedy wracasz tak późno” niż „Ty zawsze wracasz tak późno!”. Należy komunikować swoje emocje partnerowi, unikać oskarżania go oraz zmniejszać bariery komunikacyjne . Dzięki temu może on lepiej zrozumieć intencję przekazu i dostosować się do niego. Zaufanie podstawą relacji Zaufanie w związku sprawia, że partnerzy nie mają podejrzeń wobec siebie oraz pozwalają sobie na dużo więcej niż pary, które ciągle się kontrolują. Jednak zaufanie nie dotyczy tylko kwestii wierności, ale też spraw organizacyjnych i finansowych. Nierozerwalnie z ufnością drugiej osobie związana jest lojalność, czyli stanie u boku partnera podczas kłopotliwej sytuacji, np. w konfrontacji z teściami czy dalszą rodziną. Dotyczy to też trzymania wspólnych tajemnic oraz nie mówienia źle o związku przy innych. Wsparcie w trudnych chwilach W trudnych chwilach najlepiej jest zwrócić się do osoby, która rozumie daną sytuację i potrafi wesprzeć partnera duchowo. Jeśli partnerzy stanowią dla siebie oparcie, to...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak