Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta w okularach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Typy i przykłady presupozycji, czyli „czy Marek przestał już pić”

Presupozycje są ukrytymi założeniami zawartymi w wypowiadanych zdaniach czy pytaniach. Na tego rodzaju założeniach nie skupiamy większej uwagi, dlatego często nie zastanawiamy się nad ich prawdziwością, tylko przyjmujemy je bez namysłu. Dlatego presupozycje mogą służyć do manipulowania rozmówcą.

Presupozycje są ukrytymi założeniami zawartymi w wypowiadanych zdaniach czy pytaniach. Na tego rodzaju założeniach nie skupiamy większej uwagi, dlatego często nie zastanawiamy się nad ich prawdziwością, tylko przyjmujemy je bez namysłu. Dlatego presupozycje mogą służyć do manipulowania rozmówcą.

Czym jest presupozycja?

Presupozycją nazywa się ukryte założenie, które zawarto w wypowiedzi. Słynnym przykładem jest presupozycja podawana przez Bertranda Ruusela: bez względu na to, czy prawdziwe jest zdanie „król Francji jest łysy”, czy też „król Francji nie jest łysy”, presupozycja wynikająca z dowolnego z tych zdań mówi, że Francją włada król.

Przykłady presupozycji

Okazuje się, że ludzie są bardziej skłonni akceptować treści presuponowane, a w związku z tym można w presupozycjach wprowadzać fałszywe informacje. Ze względu na to, że presupozycje przyjmowane są bez wysiłku, ludzie nie upewniają się, czy są prawnomocne, mogą stanowić narzędzie oddziaływania na społeczeństwo.

 

Inny przykład to zdanie: „Marek przestał pić piwo każdego wieczoru”, które zawiera presupozycję, że kiedyś Marek pił piwo co wieczór. Z kolei z pytania: „Czy Marek przestał pić?”, niezależnie od udzielonej odpowiedzi, wynika presupozycja: „Marek pił”.

Typy presupozycji

Można wyróżnić presupozycje egzystencjalne, które zakładają istnienie kogoś lub czegoś. Przykładem takiej presupozycji jest twierdzenie o królu Francji.

 

Są też presupozycje występujące w pytaniach otwartych, na które nie można udzielić odpowiedzi negatywnej czy pozytywnej. Pytanie: „Dlaczego jesteś zły?” zakłada, że ktoś odczuwa złość. Natomiast propozycja: „Gdzie się spotkamy: w kinie czy w restauracji?” zakłada, że dojdzie do spotkania dwóch osób.

Można także wyróżnić presupozycje, które są wywoływane przez czasowniki, takie jak zauważyć, wiedzieć, żałować. Na przykład zdanie: „Magda żałuje, że wyszła za mąż”, oznacza, że Magda nie jest już panną.

 

Wyróżnia się również presupozycje wykorzystujące przymiotniki albo przysłówki, na przykład zdanie: „Jak wysoko leciał balon!”, sugeruje, że balon leciał na dużej wysokości.

 

Presupozycje bywają związane też z następstwem zdarzeń, na przykład: „Napijesz się kawy, zanim zaczniemy sprzątać?”, co oznacza, że ktoś ma drugiej osobie pomóc w sprzątaniu.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
woda z cytrusami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Płyny, zioła i suplementy diety, czyli sposoby na kamicę nerkową
Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii.

Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii. Woda czy piwo – co jest lepsze na kamicę nerkową? Podstawową praktyką w leczeniu kamicy nerkowej jest picie dużej ilości płynów, które wzmagają diurezę i dzięki temu zmniejszają gęstość moczu. Im mniej gęsty jest mocz, tym mniejsze ryzyko, że kolejne zawarte w nim składniki mineralne będą osadzać się na kamieniach nerkowych i zwiększać ich rozmiar.   Najlepiej pić niskozmineralizowaną, filtrowaną wodę o obojętnym pH. Powinna ona stanowić co najmniej połowę płynów przyjmowanych w ciągu dnia. Optymalną ilość uzyskamy wypijając szklankę takiej wody co godzinę . Można wzbogacać jej smak cytrynianami (np. sokiem z cytryny), które rozbijają kamienie nerkowe. Wyjątkiem jest sok z grejpfruta, który – choć należy do cytrynianów – zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy i zaostrza jej przebieg.   Szeroko znana jest teoria, że z kamicą nerkową pomaga się uporać piwo – jeden z najsilniejszych diuretyków. Leczenie piwem nie jest jednak dobrą praktyką , bo może prowadzić do marskości wątroby, zapalenia trzustki, otyłości, a także do uzależnienia alkoholowego. Przy tym jego skuteczność wcale nie jest większa niż skuteczność wody – żaden z tych płynów nie rozbija kamieni, lecz jedynie zapobiega ich powiększaniu się. Zioła na kamicę nerkową Oprócz wody na kamicę nerkową warto pić napary ziołowe. Ziół, które oczyszczają nerki i drogi moczowe jest bardzo wiele, ale nie jest obojętne które z nich...

Rolnik szuka żony 5 - Marek
Mat. prasowe
TV-Show
Bolesna przeszłość Marka z "Rolnik szuka żony"! Jego matka opowiedziała o dramacie, jaki rozegrał się w życiu rolnika
To dlatego nie jest mu łatwo się otworzyć...

  Marek to jeden z najspokojniejszych uczestników 5. edycji programu "Rolnik szuka żony" . 46-latek, w przeciwieństwie do swoich kolegów, już na starcie zaznaczył, że nie wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. Jaka więc musi być jego wymarzona partnerka? Przede wszystkim szczera i uczciwa. Marek nie bez powodu podkreślił akurat te dwie cechy. W przeszłości rolnik przeżył bowiem ogromny zawód miłosny, o którym nie chciał do tej pory opowiadać przed kamerami. - W poprzednim związku nie zostałem dobrze potraktowany, ale to przeszłość. Najważniejsze, żeby zgłaszały się kobiety, które chcą tego naprawdę. Zwracam się do kobiet rozważnych. Zdaję sobie sprawę, że związek to nie tylko sielanka, ale też sztuka kompromisu i ja jestem w dużej mierze na to przygotowany - mówił enigmatycznie Marek w niedawnej rozmowie z serwisem party.pl.  Nieco więcej zdradziła jego mama, która wydaje się być bardzo żywiołową, ale przede wszystkim szczerą i otwartą osobą. Matka Marka ujawniła, co tak naprawdę stało się w przeszłości, a co może rzutować na dalsze życie uczuciowe 46-latka. - Zostawiła go dla rozwodnika i alkoholika - podsumowała poprzedni związek Marka jego matka.  Internauci twierdzą, że być może to właśnie dlatego Marek jest tak wycofany i nieufny w stosunku do kobiet. - Może po tym się tak zamknął. Faceci też mają uczucia. Może się po prostu boi się, żeby któraś znowu go nie skrzywdziła - Czasem jak ktoś zostanie odrzucony wcześniej się angażując trudno mu potem znów komuś zaufać. Szczerego uczucia dla tego pana   - można było przeczytać w komentarzach na Facebooku. Znalazły się również takie osoby, które uważają, że Marek nie wyleczył się jeszcze z poprzedniego uczucia i przez to nie potrafi nawiązywać nowych znajomości. - Ten rolnik jeszcze się nie wyleczył z tamtego...

stragan z warzywami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak gotować warzywa, aby były zdrowe?
Podczas gotowania warzyw część ich wartości pozostaje w wodzie, zatem dobrze jest ją wykorzystać na przykład do przyrządzenia zupy. Gotowanie na parze pozwala zachować więcej witamin i minerałów.

Podczas gotowania warzyw część ich wartości pozostaje w wodzie, zatem dobrze jest ją wykorzystać na przykład do przyrządzenia zupy. Gotowanie na parze pozwala zachować więcej witamin i minerałów. Kilka głównych zasad gotowania warzyw Gotowanie powinno odbywać się pod przykryciem, aby ograniczyć dostęp świata i tlenu oraz możliwie skrócić czas gotowania. Te warzywa, które mogą być gotowane bez obierania (na przykład ziemniaki), lepiej jest obrać już po ugotowaniu, co pozwoli zatrzymać w nich więcej wartości odżywczych.  Podczas gotowania składniki wypłukane z warzyw zatrzymują się w wodzie, zatem dobrze jest gotować warzywa w małej jej ilości, a wodę wykorzystać na przykład do przygotowania zupy.  Jeśli już warzywa muszą zostać pokrojone przed ugotowaniem, niech mają jak największe części, tak aby zmniejszyć powierzchnię utraty cennych witamin i elementów. Warzywa dobrze gotować tylko tyle, ile to potrzebne, gdyż przedłużający się proces gotowania zmniejsza ich wartość odżywczą. Przykłady właściwego gotowania niektórych warzyw Kalafior . Jeśli ma być samodzielnym daniem, umieszcza się go już w gotującej się wodzie, dzięki czemu straci mniej soków. Po zagotowaniu można na chwilę odkryć garnek, aby odparować specyficzny zapach, po czym gotować dalej pod przykryciem. Aby sprawdzić, czy kalafior jest gotowy, można nakłuć go widelcem. Świeży kalafior gotuje się od 10 do 15 minut.  Czas liczymy od momentu zagotowania się wody po dodaniu warzywa.  Jeśli ma być na przykład częścią zupy, to można umieścić go już w zimnej wodzie, dzięki czemu wywar zachowa więcej aromatu. Podobne zasady obowiązują podczas gotowania  fasolki szparagowej . Tutaj inny może być czas gotowania (od 5 do 15 minut) i zależy od tego, czy jest to młoda czy starsza fasolka. Fasolkę można gotować bez przykrycia. Zarówno do kalafiora, jak i fasolki, wodę można...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner