Całująca się para
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

5 rzeczy, o których każdy zakochany powinien wiedzieć

Miłość to jedno z najważniejszych uczuć, jakich doświadczamy, jednak wciąż nie poznaliśmy jej wystarczająco dobrze. Psychologia miłości to dziedzina, która wciąż się rozwija. Biolodzy, neurolodzy, psycholodzy i psychiatrzy starają się rozgryźć, na czym polega fenomen tego głębokiego uczucia.

Miłość to jedno z najważniejszych uczuć, jakich doświadczamy, jednak wciąż nie poznaliśmy jej wystarczająco dobrze. Psychologia miłości to dziedzina, która wciąż się rozwija. Biolodzy, neurolodzy, psycholodzy i psychiatrzy starają się rozgryźć, na czym polega fenomen tego głębokiego uczucia.

 

Zarówno czysto biologiczne, jak i kulturowe przesłanki sprawiają, że wierzymy, iż potrzebujemy żyć w jednym trwałym związku, żeby być prawdziwie usatysfakcjonowani. Miłość nie jest czymś, co przychodzi łatwo i samo z siebie – wymaga ciężkiej pracy, wrażliwości i wyzbycia się egoizmu.

Kasia gotuje z Polki.pl: panna cotta z owocami

1. Miłość różni się od pożądania czy namiętności.

Fizyczna atrakcyjność dla większości ludzi jest ważna, ale głęboka miłość nie jest tym samym co pożądanie. Badania pokazują, że podczas odczuwania pożądania aktywne są obszary mózgu odpowiedzialne za analizę zysków i strat, podczas gdy miłość aktywuje regiony połączone z opiekuńczością i empatią.

2. Miłość jest jednocześnie ulotnym uczuciem i stanem umysłu.

Jest coś banalnego w stwierdzeniu, że dwa serca biją razem jak jedno. Jednakże badania pokazują, że doświadczenie miłości jest faktycznie swego rodzaju zjednoczeniem się. W głębokim związku, zakochani odwzajemniają swoją mimikę, gesty, a nawet fizjologiczne rytmy, będąc dla siebie niczym lustro. Ale miłość to także stały emocjonalny i umysłowy stan, podczas którego zakochani dbają o siebie nawzajem, dzielą swój ból, by ulżyć cierpieniu drugiej osobie.

3. Budowanie satysfakcjonującej trwałej relacji wymaga pracy.

Analiza długich związków pomaga zaobserwować pewne wzorce zachowań, które sprawiają, że miłość trwa gdy:

  • partnerzy wspierają się nawzajem w rozwoju,
  • partnerzy ogólnie myślą pozytywnie, nawet gdy chwilowo nie są razem,
  • partnerzy dzielą się doświadczeniem, które traktują jak lekcję.

4. Możemy zwiększyć naszą zdolność do kochania.

Badania nad uważnością i samoświadomością pokazują, że regularne ćwiczenie tych zachowań może pomóc rozwinąć empatię i pozytywne myślenie w ciągu kilku miesięcy. Mnisi, którzy regularnie praktykują uważną medytację, mają inny rytm fal alfa niż dopiero rozpoczynający praktykę. Praktykowanie uważności zwiększa aktywność mózgu w obszarach, które są połączone z empatią, pozytywnymi emocjami, zmniejsza natomiast aktywność obszarów odpowiedzialnych za strach.

5. Miłość nie jest tylko w głowie.

Całe ciało reaguje na uczucie miłości. Przykładowo śmierć współmałżonka zwiększa ryzyko, że także druga osoba przedwcześnie umrze – jest to widoczne szczególnie jeśli chodzi o odejście żony. Do końca nie wiadomo, z czego to wynika – czy jest to połączone bezpośrednio z emocjonalnym i fizycznym połączeniem, czy może powód jest bardziej prozaiczny, czyli małżonka była tą osobą w związku, która troszczyła się o zdrowie partnera. Panowie, jak wiadomo, mają większe opory przed chodzeniem do lekarza i preferują domowe sposoby – właśnie żon.


Mężczyzna oświadcza się kobiecie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sześć faz miłości: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, przyjacielski, pusty, rozpad
Psycholog Robert Sternberg uważa, że miłość określają trzy czynniki takie jak intymność, namiętność oraz zaangażowanie. W zależności od tego, jak te czynniki się układają, można wskazać fazy miłości. Sternberg wymienia 6 faz w rozwoju związku.

Psycholog Robert Sternberg uważa, że miłość określają trzy czynniki takie jak intymność, namiętność oraz zaangażowanie. W zależności od tego, jak te czynniki się układają, można wskazać fazy miłości. Sternberg wymienia 6 faz w rozwoju związku. Faza pierwsza: zakochanie Na etapie zakochania najważniejszą rolę odgrywa namiętność. Zakochana osoba patrzy na partnera przez różowe okulary. Wszystko, co związane jest z drugą osobą, wydaje się jej piękne, nie dostrzega złych stron ukochanej osoby. W pierwszej fazie partnerzy czują się szczęśliwi, chcą, by to uczucie trwało jak najdłużej. Jednakże ten etap nie trwa zazwyczaj zbyt długo. Faza druga: romantyczne początki Faza druga jest krótkotrwała. W czasie jej trwania partnerom zależy na częstych kontaktach i prowadzeniu długich rozmów. Rodzi się intymność, ale cały czas partnerami kieruje namiętność. Zaczynają oni dzielić się ze sobą tajemnicami i kłopotami, stają się sobie bliscy. Pod koniec fazy romantycznych początków zapada decyzja o kontynuacji relacji bądź jej zaniechaniu. Jeśli osoby chcą ze sobą być, to związek wkracza w fazę trzecią. Faza trzecia: związek kompletny Na tym etapie intymność i namiętność utrzymują się, ale dodatkowo pojawia się zaangażowanie . Jest to czas zaufania , wspierania się nawzajem i satysfakcji z relacji, ponieważ partnerzy są ukierunkowani na dawanie i branie. Jednakże stopniowo zaczyna wygasać namiętność. Wówczas związek wkracza w czwartą fazę. Faza czwarta: związek przyjacielski Na etapie przyjacielskiego związku dominuje zaangażowanie. Partnerzy są sobie oddani, mimo że namiętność niemal wygasła. Po pewnym czasie pojawiają się pułapki intymności, czyli bezkonfliktowość, poczucie obowiązku czy dobroczynność, które mogą doprowadzić do rozpadu związku. Wynika to z tego, że...

Kobieta siedzi samotnie na molo i tęskni za swoim chłopakiem.
©ProstoSvet/stock.adobe.com
Styl życia
Jak wzmocnić związek na odległość?
Często mówi się, że związek na odległość może przetrwać tylko prawdziwa miłość. Warto jednak mieć świadomość, że podczas, gdy nikt do końca nie wie, co kryje się za tym określeniem, istnieją praktyczne sposoby odnośnie tego jak utrzymać taki związek.

Często mówi się, że związek na odległość może przetrwać tylko prawdziwa miłość. Warto jednak mieć świadomość, że podczas, gdy nikt do końca nie wie, co kryje się za tym określeniem, istnieją praktyczne sposoby odnośnie tego jak utrzymać taki związek.   Dlaczego związek na odległość może wywołać kryzys w związku?   Związek na odległość jest nie lada wyzwaniem nawet dla osób, które uważają, że odnalazły swoją prawdziwą miłość. Ograniczone możliwości kontaktu często sprawiają, że partnerzy dają się ponieść wyobraźni. Czasami prowadzi to do wybuchów zazdrości i podejrzeń, które mogą zniszczyć relację. Bywa też zupełnie przeciwnie – zaczyna się tak bardzo idealizować ukochaną osobę, że gdy wreszcie nadchodzi czas spotkania, można przeżyć silne rozczarowanie .   Sporą przeszkodą jest też fakt, że każda za stron uczy się samodzielnie sobie radzić i realizować swoje potrzeby. Z czasem może okazać się, że coraz mniej siebie nawzajem potrzebują, a współzależność była tym, co trzymało związek razem.   Miłość i zaufanie w związku podstawą udanego związku na odległość   Podstawą udanego związku na odległość jest miłość i zaufanie w związku . Brzmi to jak truizm, nie jest jednak wcale takie łatwe. Decydując się na dłuższe rozstanie, warto najpierw zastanowić się co zrobimy, jeżeli partner zacznie się rzadziej kontaktować lub zapomni zadzwonić, żeby powiedzieć dobranoc. Czy będziemy wówczas potrafili podejść do tej sytuacji z otwartością i empatią, czy może wypuścimy własne demony zazdrości?   Praktyczne sposoby jak utrzymać związek na odległość   Jeszcze przed rozpoczęciem związku na odległość warto jasno przedyskutować wiele kwestii. Należą do nich między innymi:...

zakochani
© Ralf Geithe/Fotolia.com
Styl życia
Hormony w organizmie zakochanych - jak działa chemia miłości i skąd biorą się objawy zakochania?
Chemia miłości jest wynikiem hormonów działających na zakochanych. Objawy zakochania, takie jak ciągłe myślenie o ukochanym to wynik wytwarzania dopaminy. Za poczucie, że dla partnera możemy zrobić wszystko odpowiada fenyloetyloamina.

Chemia miłości jest wynikiem hormonów działających na zakochanych. Objawy zakochania, takie jak ciągłe myślenie o ukochanym to wynik wytwarzania dopaminy. Za poczucie, że dla partnera możemy zrobić wszystko odpowiada fenyloetyloamina.   Organizm każdego człowieka produkuje inne ilości hormonów miłości , dlatego objawy zakochania mogą różnić się nasileniem. Jedni nie mogą zebrać myśli, a inni wykonują swoje obowiązki bez zarzutu. Fenyloetyloamina a zakochanie Kiedy się zakochujemy, w organizmie wytwarzane są duże ilości fenyloetyloaminy (PEA). Ten związek chemiczny dodaje optymizmu i energii. Zakochani mogą nie przesypiać nocy i nie odczuwają zmęczenia. Ich serce bije szybciej.   Stan euforii przy wydzielaniu się fenyloetyloaminy zwiększa się przy każdym kontakcie z ukochanym lub ukochaną. PEA działa podobnie jak narkotyk, ale bez szkody dla organizmu. Jest jednym z głównym składników tzw. chemii miłości. Dopamina - jak działa na zakochanych Mocna tęsknota za ukochanym i ciągłe myślenie o partnerze to wynik działania dopaminy. Ta substancja wywołuje przyspieszone bicie serca i chęć spędzania jak największej ilości czasu z ukochanym.   Dopamina działa podobnie do amfetaminy i sprawia, że nie widzi się wad drugiej osoby. Ten związek chemiczny odbiera apetyt i może wywoływać drżenie rąk, przyspieszony oddech, a nawet kołatanie serca. Odpowiada też za strach przed utratą partnera. Serotonina a zakochanie W początkowej fazie zakochania następuje spadek poziomu serotoniny . Mniejsza ilość serotoniny wpływa na pojawienie się niepokoju, a nawet popadanie w stany depresyjne. Dzieje się tak np. wtedy, gdy nie wiemy, co dzieje się z ukochanym lub gdy wpadamy w niepewność dotyczącą jego wzajemności. Noradrenalina w stanie zakochania Noradrenalina to środek...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik