mężczyzna spogląda na godzinę
©stokkete/fotolia
Styl życia

Zarządzanie czasem – ćwiczenia programujące sukces osobisty i zawodowy

Zarządzanie czasem to proces efektywnego zagospodarowania czasu, którego celem jest realizacja założonych celów. Ćwiczenia na zarządzanie czasem pomagają osiągać cele zawodowe i prywatne poprzez ustalenie priorytetów, koncentrację na najważniejszych zadaniach, wyeliminowanie tzw. „pożeraczy czasu” oraz zmniejszenie stresu.

Zarządzanie czasem to proces efektywnego zagospodarowania czasu, którego celem jest realizacja założonych celów. Ćwiczenia na zarządzanie czasem pomagają osiągać cele zawodowe i prywatne poprzez ustalenie priorytetów, koncentrację na najważniejszych zadaniach, wyeliminowanie tzw. „pożeraczy czasu” oraz zmniejszenie stresu.

Zarządzanie czasem – zasady określania celu

Cel, który sobie postawimy powinien być zgodny z zasadą SMARTER, S - (specific) konkretny, M - (measurable) mierzalny, A - (achievable) osiągalny, R - (realistic) realny, T - (time & cost oriented) określony w czasie i kosztach, E - (exciting) ekscytujący, R - (recorded) zapisany. Cel powinien mobilizować do działania, ale nie przytłaczać.

 

Przede wszystkim wyznacz cel konkretny i mierzalny: zamiast „schudnę” – „schudnę o 5 kilogramów w ciągu miesiąca”. Ważne też, by cel był naprawdę osiągalny i realny – jeśli wyznaczysz sobie cel, którego nie masz szans osiągnąć, będziesz demotywowana trudnościami – tym bardziej, im bardziej będzie zbliżał się termin, który sobie wyznaczyłaś.

 

Cel powinien być też ekscytujący – jeśli nie jest, znajdź w nim coś, co zachęci cię do starań o jego realizację. Powiedzmy, że cel narzuca ci nielubiany przełożony – masz osiągnąć określoną kwotę zamówień dla firmy w ciągu najbliższego kwartału. Może to nie być szczególnie ekscytujące. Ale spójrz na to inaczej: „ja jeszcze temu (…) szefowi pokażę, że umiem” – to już brzmi ciekawiej, prawda?

Zarządzanie czasem – ćwiczenie na osiągnięcie celów wg Briana Tracy'ego

Brian Tracy to kanadyjski doradca zajmujący się rozwojem osobistym i psychologią sukcesu. Uznawany jest za jednego z najlepszych mówców zawodowych na świecie. Wiele z jego publikacji stało się bestsellerami, jednym z nich jest książka „100 praw sukcesu w biznesie. Jak być skutecznym w życiu osobistym i zawodowym”. Według tego specjalisty, sukces ukryty jest w 7 krokach. Oto one:

  • Określ, na czym ci najbardziej zależy.
  • Zapisz cel.
  • Ustal deadline (ostateczny termin, do którego zobowiązujesz się wykonać zadanie).
  • Wykonaj listę wszystkich rzeczy, które przybliżą cię do osiągnięcia celu.
  • Zaznacz na liście te czynności, które uważasz za priorytetowe.
  • Od razu wykonaj pierwszy punkt z listy.
  • Codziennie zrób coś, co zbliży cię do końcowego efektu.

Zarządzanie czasem – ćwiczenie, które pozwala wyeliminować „pożeracze czasu”

„Pożeracze czasu” odsuwają od rzeczy ważnych. Dzielą się na zewnętrzne, np. rozmowy telefoniczne, odbieranie e-maili oraz wewnętrzne, np. skłonność do prokrastynacji – nieustannego odwlekania czynności.

 

Wykonaj tabelkę, złożoną z czterech kolumn. Pierwszą zatytułuj „pożeracz czasu”, drugą „przyczyny”, trzecią - „konsekwencje”, czwartą - „środki zaradcze”. Od razu po wykonaniu zadania zacznij stosować zalecenia z ostatniej kolumny.

 

Mężczyzna czyta i robi notatki
Pixabay/stux/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/StartupStockPhotos
Styl życia
Jak wyznaczać cele i w nich wytrwać?
Nic tak nie motywuje, jak poczucie sprawowania kontroli nad swoim życiem. Jednym ze sposobów na zwiększenie tego poczucia, jest wyznaczanie celów, co można zrobić między innymi używając metody SMART. Sama nazwa metody wiele o niej mówi – w języku angielskim „smart” oznacza kogoś bystrego, mądrego, sprytnego.

Nic tak nie motywuje, jak poczucie sprawowania kontroli nad swoim życiem. Jednym ze sposobów na zwiększenie tego poczucia, jest wyznaczanie celów, co można zrobić między innymi używając metody SMART. Sama nazwa metody wiele o niej mówi – w języku angielskim „smart” oznacza kogoś bystrego, mądrego, sprytnego. Po co wyznaczać cele? Wyznaczanie kolejnych celów pozwoli ci zauważyć następujące zmiany i postęp, co na pewno dodatkowo cię zmotywuje do dalszej pracy, nawet jeżeli wydaje ci się, że masz zbyt słabą wolę. Poczucie, że działania mają jakiś kierunek i większy sens jest jeszcze bardziej inspirujące. Zwiększa to również kontrolę nad zmianami zachodzącymi w życiu – nie ma się już wrażenia, że czas przecieka przez palce, tylko każdego dnia jest coś do zrealizowania. Regularne stawianie kolejnych celów pozwala też zmniejszyć tendencję do prokrastynacji i zwykłego rozleniwiania się. Zasady wyznaczania celów metodą SMART SMART (akronim od angielskich słów Specific, Measurable, Achievable, Rational, Time-bound) to jedna z koncepcji wyznaczania celów w taki sposób, by były jak najbardziej realistyczne i możliwe do wykonania. Pozwala zatrzymać się na chwilę i zastanowić co dokładnie chcemy osiągnąć. Zakłada, że każdy zaplanowany cel powinien spełniać 5 warunków, od których zresztą wzięła się nazwa metody.   Cel powinien być: S – Specific SPECYFICZNY i KONRETNY Mgliste, niedookreślone cele nie mogą być wytycznymi racjonalnego działania i podstawą oceny pracy innych. Nie powinno się używać słów typu: więcej, szybciej, lepiej, mniej. Zdecyduj CO konkretnie chcesz osiągnąć. Nie postanawiaj na przykład, że chcesz więcej zarabiać, tylko ustal ILE chcesz zarabiać, by cię to usatysfakcjonowało. M –...

pracownicy za zebraniu w pracy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Cztery kroki do zaplanowania swojej kariery zawodowej
Planowanie kariery zawodowej powinno obejmować kilka etapów, w ramach których należy poznać dobrze nie tylko siebie i swoje predyspozycje, ale także sytuację na rynku pracy. Chcąc odnieść sukces, trzeba znać swoją wartość, ale też być elastycznym i umieć dostosować się do potrzeb pracodawcy.

Planowanie kariery zawodowej powinno obejmować kilka etapów, w ramach których należy poznać dobrze nie tylko siebie i swoje predyspozycje, ale także sytuację na rynku pracy. Chcąc odnieść sukces, trzeba znać swoją wartość, ale też być elastycznym i umieć dostosować się do potrzeb pracodawcy. Krok nr 1 – Poznaj siebie Odpowiedz sobie na następujące pytania: Jakie są twoje mocne strony? Co potrafisz dobrze robić? Za co inni cię chwalą? Jakie są twoje charakterystyczne cechy? Jakich umiejętności ci brakuje? Jakie masz wady? Rozpoznanie swoich umiejętności , mocnych stron, ale także rzeczy, nad którymi należy jeszcze popracować są niezbędne do tego, by planowanie kariery zawodowej było efektywne. Znajomość i docenianie swoich kompetencji pozwoli je rozwinąć. Pracodawcy oczekują, że ich pracownicy będą ludźmi: punktualnymi, niezawodnymi, o wysokiej samodyscyplinie, komunikatywnymi, elastycznymi, szybko reagującymi, zorganizowanymi, o dużym zapale do pracy. Zastanów się teraz czy dostrzegasz braki w którejś z tych cech. Krok nr 2 – Poznaj rynek pracy Jeśli już umiesz określić swój potencjał, zastanów się, która sfera zawodowa odpowiada ci najbardziej. Według doradczyni zawodowej, Paszkowskiej-Rogacz, świat pracy dzieli się na sześć sfer: 1. kontakty biznesowe (marketing, sprzedaż, zarządzanie), 2. operacje biznesowe (transakcje finansowe, przetwarzanie danych, katalogowanie, operacje komputerowe), 3. prace techniczne (konstrukcja, konserwacja, naprawa i obsługa urządzeń, rzemiosło, kierowanie pojazdami), 4. nauka (nauki społeczne, przyrodnicze, ścisłe, medycyna, inżynieria), 5. sztuka (sztuki piękne, sztuka stosowana np. graficy, agencje reklamowe, fotografia, architektura) 6. praca z ludźmi (ochrona zdrowia, szkolnictwo, usługi społeczne,...

Kobieta zestresowana
©Sergey Nivens/Fotolia
Styl życia
Co powoduje agresję instrumentalną w korporacjach?
Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.

Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.   Metody takiego nieetycznego postępowania to m.in. mobbing – zastraszanie pracownika , przypisywanie sobie czyichś sukcesów lub zrzucanie odpowiedzialności na inne osoby.   Agresja instrumentalna nie jest agresją otwartą i jednoznaczną. To utajone działanie, które wbrew pozorom nie ma na celu zadanie komuś bólu, a uzyskanie korzyści cudzym kosztem. To, że ofiara instrumentalnej agresji cierpi, odbywa się niejako przy okazji, podstawowym celem agresora jest podniesienie własnej pozycji zawodowej. Agresja instrumentalna a mobbing w pracy Agresja instrumentalna to celowe, świadome działanie, którego ofiary cierpią nie ze względu na jakąkolwiek antypatię, którą żywi do nich agresor , a po prostu dlatego, że stoją mu na drodze osiągnięcia sukcesu zawodowego. Agresja odgrywa rolę instrumentu. Osoba używająca agresji instrumentalnej ma konkretny cel i działa wszelkimi możliwymi „instrumentami”, aby go osiągnąć.   Agresja instrumentalna to sposób na życie człowieka, który kieruje się zasadą „po trupach do celu”. Często spotykana jest w środowisku pracy, sportu i biznesu , gdzie konkurencja i pogoń za dobrami (materialnymi, jak i emocjonalnymi) jest na bardzo wysokim poziomie. Jak objawia się agresja instrumentalna? Agresja instrumentalna podszyta jest egoistycznymi pobudkami osoby , która ją stosuje. Może między innymi przejawiać się w: zastraszaniu pracowników (obniżka pensji, wyrzucenie z pracy), nadmiernej kontroli. W takich przypadkach agresor stara się budować na strachu swoją pozycję szefa, wpajając podwładnym przekonanie, że są od niego gorsi i mają bez namysłu podporządkować się jego żądaniom.   Przejawia...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner