Matka tuli płaczące niemowlę
© Halfpoint/Fotolia.com
Styl życia

Co robić, gdy niemowlę ma suchy lub mokry kaszel?

Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny.

Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny.

Kaszel u niemowlaka bez gorączki

Podrażniona śluzówka jest najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u niemowlaka, który nie ma gorączki. Dziecko reaguje w ten sposób na niewystarczająco wilgotne powietrze, dym, pył i bardzo intensywne zapachy (np. mocne perfumy). Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie narażać dziecka na działanie tych czynników i odpowiednio nawilżać powietrze. Suchy kaszel u niemowlaka może mieć także podłoże alergiczne. Żeby odkryć, co jest alergenem, trzeba bacznie obserwować, kiedy dziecko zaczyna kasłać. Uczulić może sierść zwierząt, a także pokarmy, pyłki i kurz (roztocza). Doraźnie pomóc niemowlęciu możemy, nawilżając jego śluzówkę, np. solą fizjologiczną czy morską aplikowaną do noska. W suchym kaszlu u niemowlaka dobrze jest też nawadniać dziecko. Nadają się do tego woda, napary z ziół i herbatki.

Suchy kaszel u niemowlaka z gorączką – infekcja

Jeśli oprócz suchego kaszlu u niemowlaka występuje też gorączka, to znaczy, że naszą pociechę zaatakowały wirusy. Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, astmie, a nawet początkowej fazie zapalenia krtani i tchawicy. Należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Kasia gotuje z Polki.pl: muffinki z dynią

Mokry kaszel u niemowlaka

Jeśli po 2-3 dniach suchy kaszel zamienia się w kaszel mokry, znaczy to, że niemowlę ma infekcję. Może to być zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica albo nawet obrzęk płuc wywołany przez chorobę serca. Pediatra przepisze maluchowi odpowiednie leki i ustali leczenie. Gdy dziecko nie ma gorączki, mokry kaszel może wywoływać wydzielina z nosa spływająca do gardła po jego tylnej ścianie. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie hamować odksztuszania wydzieliny, ale i nie podawać leków wykrztuśnych już od późnego popołudnia, ani tym bardziej na noc (istnieje ryzyko zachłyśnięcia się wydzieliną). Można pomóc dziecku w odkrztuszaniu delikatnym oklepywaniem po pleckach.


dziecko pijące lek na kaszel
©Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie oskrzeli u dzieci – jakie są jego przyczyny? Objawy towarzyszące chorobie. Leczenie zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli u dzieci zwykle ma przebieg ostry i trwa około tygodnia. Rozwija się na skutek infekcji górnych dróg oddechowych. U dziecka pojawia się suchy kaszel, który po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.

Zapalenie oskrzeli u dzieci zwykle ma przebieg ostry i trwa około tygodnia. Rozwija się na skutek infekcji górnych dróg oddechowych. U dziecka pojawia się suchy kaszel, który po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny. Zapalenie oskrzeli jest częstą chorobą wieku dziecięcego o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Pierwszymi objawami zapalenia oskrzeli u dzieci są: katar, podrażnione gardło oraz uporczywy, suchy kaszel. Jakie są przyczyny zapalenie oskrzeli u dzieci? Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej ma przebieg ostry, a jego przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych. W większości przypadków wywoływane jest przez wirusy, zwłaszcza grypy, paragrypy, adenowirusy oraz rynowirusy. Jedynie 10% wszystkich zachorowań stanowi infekcja bakteryjna. Mikroorganizmy chorobotwórcze wnikają do organizmu i wywołują stan zapalny, który powoduje uszkodzenie nabłonka. Drugą postacią choroby jest przewlekłe zapalenie oskrzeli , znacznie rzadziej występujące wśród dzieci. Wywoływane jest najczęściej przez zanieczyszczenia powietrza oraz dym tytoniowy. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dziecka – objawy choroby Zapalenie oskrzeli u dzieci rozpoczyna się od nieżytu nosa i podrażnienia gardła. Po około 3 -4 dniach infekcji pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka oraz kaszel – początkowo suchy i męczący, który niekiedy prowokuje wymioty. Szczególnie nasila się w nocy, utrudniając zasypianie i prawidłowy sen, co sprawia, że dziecko jest zmęczone, niewyspane i marudne. U malucha obserwuje się nadmierne pocenie i ogólne osłabienie. Na skórze twarzy może pojawić się czerwona wysypka. U niemowląt często występuje przyspieszony i świszczący oddech. Po 2-3 dniach kaszel zmienia swój...

©Alex Ishchenko/Fotolia
Styl życia
Zapalenie oskrzeli u dzieci leczy się zazwyczaj objawowo
Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię.

Przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są zazwyczaj wirusy, rzadziej bakterie. Chore dziecko ma problemy z oddychaniem, gorączkuje i męczy je kaszel, a także doskwiera mu brak apetytu. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na łagodzeniu objawów, a gdy jest wynikiem działalności bakterii – stosuje się antybiotykoterapię. Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci – wirusy, bakterie, inne choroby Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej powodują wirusy. Przeważnie są to wirus RSV, adenowirusy i rhinowirusy. Zdarza się jednak, że zapalenie oskrzeli u dzieci wywołuje wirus grypy , paragrypy bądź odry. Innym powodem powstawania stanu zapalnego w oskrzelach są bakterie. Przeważnie ten typ choroby występuje po zapaleniu wirusowym . Zapalenie oskrzeli u dzieci mogą powodować także inne choroby. Szczególnie sprzyjają temu astma, alergie oraz mukowiscydoza. Zapalenie oskrzeli u dzieci poznaje się po katarze, kaszlu, gorączce i braku apetytu Pierwszym symptomem zapalenia oskrzeli u dzieci jest katar, po kilku dniach dołącza do niego suchy kaszel, a następnie gorączka, apatia, brak apetytu i trudności w oddychaniu. Kaszel z czasem ewoluuje z suchego w mokry, ale jest on tak silny, że może wywoływać wymioty . Dziecko cierpiące na zapalenie oskrzeli ma gorączkę i jest przez to osowiałe oraz niespokojne. Dolegliwości te sprawią, że malec traci apetyt . Starsze dzieci skarżą się też na ból i pieczenie przy oddychaniu. Jeśli zapalenie oskrzeli u dzieci wywołał wirus odry, symptomami będą również światłowstręt i zapalenie spojówek. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci objawowe lub antybiotykami Jeśli przyczyną choroby są wirusy, nie ma innego sposobu leczenia, jak łagodzenie objawów. Kiedy zapalenie zatok u dzieci powodują natomiast bakterie, są wskazania do antybiotykoterapii. Inne schorzenia skutkujące zapaleniem...

Rodzic podaje dziecku leki
© Barabas Attila/Fotolia.com
Styl życia
Domowe metody na suchy kaszel u dziecka: nawilżanie i zioła
Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha.

Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha. Przyczyny suchego kaszlu u dziecka Suchy, męczący kaszel w połączeniu z gorączką to objaw infekcji . Może pojawiać się na początku choroby albo po jej zakończeniu i trwać nawet do 4-6 tygodni po chorobie. Jeśli dziecko kaszle, ale nie ma gorączki, to przyczyną nie są wirusy. Najczęściej suchy kaszel u dziecka powoduje niewystarczająca wilgotność powietrza , przez co śluzówka malucha jest podrażniona. Innymi czynnikami drażniącymi mogą być pył czy dym albo bardzo ostre zapachy (np. mocne perfumy). Suchy kaszel może być też objawem alergii . Nawilżenie pomaga w walce z suchym kaszlem u dziecka Podrażniona śluzówka wymaga odpowiedniego nawilżenia. Kiedy dziecko męczy suchy kaszel , trzeba podawać mu duże ilości płynów, dobrze też zakraplać sól fizjologiczną bądź morską do noska. Ważne, żeby nie przegrzewać dziecka ani nie przesuszać powietrza. Jeśli musimy włączyć dodatkowe ogrzewanie, najlepiej na kaloryferze położyć mokre ręczniki lub postawić w pokoju pojemniki z wodą. Pomóc może też napełnienie wanny gorącą wodą i spędzenie kilku minut z dzieckiem w łazience. Gdy zdecydujemy się na inhalację i nasze dziecko nie jest uczulone , można wykorzystać olejek tymiankowy albo eukaliptusowy. Złagodzi to ból i drapanie w gardle. Suchy kaszel u dziecka kontra ziołowe napary i herbatki Do złagodzenia suchego kaszlu u dziecka powyżej drugiego roku życia można zastosować napar z tymianku . Łyżkę suszonego zioła należy zalać 1,5-2 szklankami wrzątku i zaparzać przez 15 minut. Tak przygotowany napar odcedza się i podaje dziecku w porcjach po ok. ćwierć szklanki trzy razy na dzień. Złagodzi to kaszel i przyspieszy jego przemianę w kaszel mokry. Równie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik