Niemowlę
© Vinicius Tupinamba/Fotolia.com
Styl życia

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt: biegunka i wysypka

Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.

Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.

 

Reakcja alergiczna może być ogólnoustrojowa, dochodzi do problemów z układem trawiennym, wysypki na skórze, obrzęków, a w skrajnych przypadkach do groźnego wstrząsu anafilaktycznego, który może zakończyć się nawet śmiercią.

Alergia pokarmowa – objawy reakcji na alergen

Reakcja organizmu na alergen najczęściej obejmuje jednocześnie kilka układów i narządów, takich jak:

  • układ pokarmowy: wymioty, biegunki, zaparcia, kolki, mdłości, obrzęk i swędzenie języka,
  • układ oddechowy: obrzęk błony śluzowej gardła, śluzówki nosa, duszności, świszczący oddech, kaszel, nadmierne kichanie, obfity wodnisty katar (katar sienny), zapalenie oskrzeli,
  • skóra: obrzęk np. twarzy, wysypki, swędzenie, zaczerwienienie,
  • układ krwionośny: przyspieszenie akcji serca, podniesienie ciśnienia krwi.

 

Ogólne objawy uczulenia to najczęściej kłopoty z zasypianiem, omdlenia, nadpobudliwość i rozdrażnienie.

Alergia pokarmowa – wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny to bardzo ciężka i gwałtownie przebiegająca reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Anafilaksja często zdarza się w przypadku uczulenia na konkretny pokarm lub jego składnik. Symptomy wstrząsu spowodowanego reakcją na produkt spożywczy występują w ciągu około 2 godzin i są to najczęściej: obrzęki – twarzy, języka, gardła, trudności z oddychaniem, wysypka, rumień, pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, katar, ból brzucha, biegunka, wymioty.

 

Z powodu niedotlenienia i trudności z oddychaniem może dojść do zasinienia skóry. Wstrząs anafilaktyczny częściej pojawia się u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub astmą. Anafilaksja bardzo obciąża organizm ze względu na gwałtowny przebieg. Z uwagi na to bardzo ważne jest właściwe jej rozpoznanie i szybka reakcja. Często konieczne jest podjęcie działań ratunkowych. Leczenie polega na podaniu domięśniowo epinefryny (adrenaliny). Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia anafilaksji (ponieważ zdiagnozowana została silna alergia pokarmowa) lub dziecko wcześniej doznało już wstrząsu należy zaopatrzyć się w autostrzykawki z epinefryną na wypadek nawrotu.


Orzechy w miseczce
Pixabay/heecehil/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy alergii pokarmowej: najczęstsze alergeny
Alergia pokarmowa to odpowiedź immunologiczna organizmu na konkretny produkt, którego nie możemy spożywać, ponieważ może wywołać wysypkę, wymioty czy biegunkę. Dane statystyczne są niepokojące – bazując na wynikach programu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” można stwierdzić, że Polacy plasują się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o występowanie objawów alergicznych.

Alergia pokarmowa to odpowiedź immunologiczna organizmu na konkretny produkt, którego nie możemy spożywać, ponieważ może wywołać wysypkę, wymioty czy biegunkę. Dane statystyczne są niepokojące – bazując na wynikach programu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” można stwierdzić, że Polacy plasują się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o występowanie objawów alergicznych.   Alergia pokarmowa jest reakcją na spożywany produkt, który jest dla nas alergenem – substancją uczulającą. Objawy zawsze zauważalne są po spożyciu pokarmu i są oznaką nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit. Warto wspomnieć, że alergia pokarmowa występuje częściej u niemowląt i dzieci, niż u dorosłych i starszych. Objawy alergii pokarmowej Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to reakcje układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, czy biegunka: układ pokarmowy - obrzęk ust, zapalenie jelita grubego czy przełyku, kolka (tylko u niemowląt), nudności, wymioty, biegunka; układ oddechowy – przewlekły katar, astma w postaci oskrzelowej, zapalenie płuc; układ nerwowy – bóle głowy, migrena, problemy ze snem; układ krwionośny – niedokrwistość, zwiększona tendencja do produkcji granulocytów kwasochłonnych, wstrząs anafilaktyczny (zaburzenie krążenia, spadek ciśnienia); skóra – obrzęk, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry. Najczęstsze alergeny Uczulają najczęściej: jajka (uczula przede wszystkim białko jajka kurzego, ale w przypadku alergii powinniśmy w diecie unikać również żółtka), owoce (najczęściej uczulają cytrusy, truskawki), mleko (z uczulenia na mleko dzieci przeważnie wyrastają, czasami można być uczulonym tylko na mleko „prosto od krowy”), ryby (białko znajdujące się w...

kobieta ma alergię na pyłki roślin
©Africa Studio/fotolia
Styl życia
Alergia – poznaj przyczyny uczulenia
Przyczyny alergii różnią się w zależności od rodzaju uczulenia. Wszystko zależy od tego, czy alergia jest wziewna, skórna czy pokarmowa.

Przyczyny alergii różnią się w zależności od rodzaju uczulenia. Wszystko zależy od tego, czy alergia jest wziewna, skórna czy pokarmowa. Alergia wziewna – przyczyny Główną przyczyną alergii wziewnej są pyłki roślin. W Polsce pyłki pojawiają się przed wiosną i zanikają dopiero jesienią. Najczęściej uczulają pyłki roślin, traw i chwastów. Alergia wziewna atakuje drogi oddechowe. Pyłki olchy, brzozy i leszczyny łatwo przenikają do dolnych dróg oddechowych. W maju najpoważniejszym alergenem są pyłki traw, a na początku lata pyłki zbóż. Nawet zima nie zawsze daje wytchnienie alergikom, gdyż przy zamkniętych oknach i nagrzanych kaloryferach unosi się kurz domowy, w którym żyją roztocza. Odchody roztoczy także są częstym alergenem dla cierpiących na alergię wziewną.   Objawy alergii są podobne do objawów przeziębienia. Występuje przede wszystkim katar, swędzenie w gardle i nosie, często także zapalenie spojówek.   Reakcja alergiczna spowodowana jest działaniem systemu odpornościowego. Organizm postrzega alergeny jako czynnik chorobowy i wytwarza przeciwciała, które mają zwalczyć infekcję. Katar jest jedną z reakcji obronnych, która ma przyspieszyć usuwanie z organizmu szkodliwych czynników. Nie jest to jednak możliwe, bo alergeny wciąż znajdują się w powietrzu i ich wydalenie z organizmu jest tylko chwilowe. Alergia skórna – przyczyny Alergię skórną wywołuje wiele czynników, a najczęstszym z nich są rośliny. Niewielka ilość oleistej żywicy dębu, bluszczu czy sumaka powoduje u alergików wysypkę skórną. Swędzące, czerwone uczulenie może pojawić się po dotknięciu tych roślin, a czasem wystarczy dotknięcie ubrania lub zwierząt, które miały kontakt z ich oleistą powłoką. Do innych czynników...

zastrzyk z adrenaliny
© Naeblys/Fotolia.com
Styl życia
Wstrząs anafilaktyczny – natychmiastowe usunięcie przyczyny i wezwanie karetki pogotowia może uratować życie
Wstrząs anafilaktyczny występuje po kilku minutach od ekspozycji na czynnik wywołujący, np. ukąszenie szerszenia. Objawem może być obrzęk warg i języka. Szybkie wezwanie pogotowia i ułożenie poszkodowanego w pozycji antywstrząsowej może uratować mu życie.

Wstrząs anafilaktyczny występuje po kilku minutach od ekspozycji na czynnik wywołujący, np. ukąszenie szerszenia. Objawem może być obrzęk warg i języka. Szybkie wezwanie pogotowia i ułożenie poszkodowanego w pozycji antywstrząsowej może uratować mu życie. Wstrząs anafilaktyczny – przyczyny Wstrząs anafilaktyczny jest to zagrażająca życiu natychmiastowa reakcja nadwrażliwego organizmu. Przyczyną często jest zjedzenie przez alergika produktów, takich jak: orzeszki ziemne, jaja, krowie mleko. Powodem ataku są też ukąszenia owadów (szerszeni, pszczół). Wstrząs anafilaktyczny wywołują także leki (np. antybiotyki), środki znieczulenia miejscowego oraz takie czynniki, jak np. wysiłek fizyczny. Objawy anafilaksji nasilają się pod wpływem połączenia kilku przyczyn wywołujących ten stan, np. wzmożonego wysiłku fizycznego i jednoczesnego ukąszenia owada. Objawy wstrząsu anafilaktycznego Pierwsze objawy świadczące o możliwości wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego pomogą przygotować się na ewentualną reakcję nadwrażliwości. Objawy kliniczne pojawią się w ciągu od kilku do kilkudziesięciu minut od momentu kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję. Typowe objawy wstrząsu anafilaktycznego to: obrzęk warg i języka, świąd skóry – może pojawić się rumień, duszący kaszel, chrypka, katar, ból brzucha , nudności i wymioty, przyspieszenie bicia serca, spadek ciśnienia, zawroty głowy, utrata przytomności. Wstrząs anafilaktyczny – postępowanie przy pierwszej pomocy Najważniejsze w pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia ataku anafilaktycznego jest natychmiastowe działanie. Wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci, dlatego wiedza na temat możliwej pomocy może uratować życie. Podczas anafilaksji należy: Przerwać, o ile to możliwe,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak