krwotok z palca
© Photo Feats/Fotolia.com
Styl życia

Jak zatamować i opatrzyć krwotok z palca

Krwotok z palca można zatamować poprzez dociskanie do rany jałowej gazy, przyłożenie woreczka z lodem i uniesienie ręki powyżej serca. Jeśli nie powstrzyma to krwawienia, konieczna jest wizyta na chirurgicznej izbie przyjęć.

Krwotok z palca można zatamować poprzez dociskanie do rany jałowej gazy, przyłożenie woreczka z lodem i uniesienie ręki powyżej serca. Jeśli nie powstrzyma to krwawienia, konieczna jest wizyta na chirurgicznej izbie przyjęć.

 

Krwotok z tętnicy jest bardziej intensywny niż krwotok żylny. Rany, która obficie krwawi, nie należy zaklejać plastrem aptecznym.

Jak odróżnić krwotok tętniczy od krwotoku z żyły

Krwotok może powstać wskutek uszkodzenia żyły, tętnicy lub naczyń włosowatych. Jeśli dojdzie przy tym do przerwania ciągłości skóry, krew pojawi się na zewnątrz. Krew tętnicza wypływa szybko, intensywnie, w sposób pulsujący i ma jasną barwę. Krew wypływająca z żył jest ciemniejsza, wypływa pod mniejszym ciśnieniem, wolniej. Jeśli uszkodzone zostały tylko drobne naczynia krwionośne (naczynia włosowate), krew pojawia się na powierzchni skóry powoli i w niewielkiej ilości. Intensywny krwotok tętniczy, podczas którego dochodzi do utraty dużej ilości krwi, może najszybciej doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Do jego objawów należą m.in.: bladość skóry, przyspieszenie akcji serca do ponad 100 uderzeń na minutę (tachykardia), odwodnienie, gorączka, ciśnienie skurczowe niższe niż 90 mmHg. Aby nie dopuścić do stanu, który wymaga hospitalizacji, należy zatamować krwawienie.

Jak opatrzyć ranę na palcu w przypadku krwotoku i mniej intensywnego krwawienia

W przypadku krwotoku tętniczego lub żylnego, należy przemyć ranę zimną, bieżącą wodą lub roztworem soli fizjologicznej i uciskać ją przez gruby kawałek ligniny, złożoną chusteczkę higieniczną lub ręcznik papierowy, unosząc rękę tak, aby palec znalazł się powyżej serca. Warto też przyłożyć do rany woreczek z lodem – chłód obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając krwawienie. Takiej rany nie należy zaklejać plastrem. Kiedy krwawienie zmniejszy się, należy założyć opatrunek z jałowej gazy, owiniętej bandażem. Aby zabezpieczyć taką ranę, należy przyłożyć bezpośrednio do niej jałową gazę, usztywnić palec niewielką deseczką lub innym twardym, płaskim elementem, a następnie obwiązać bandażem. Jeśli rana nie przestaje krwawić mimo ucisku, niezwłocznie należy udać się na chirurgiczną izbę przyjęć przy najbliższym szpitalu. Izba przyjęć czynna jest przez całą dobę.

 

Jeśli rana przestanie intensywnie krwawić, przed założeniem opatrunku, należy odkazić ją środkiem antyseptycznym. Dzięki temu zabezpieczy się ją przed bakteriami i innymi drobnoustrojami, które mogą doprowadzić do infekcji. Do najłatwiej dostępnych środków odkażających należą woda utleniona i spirytus salicylowy oraz płyny antyseptyczne, np. octenisept. Powinny one znajdować się zawsze w domowej apteczce. Trzeba jednak zwracać uwagę na datę ważności wody utlenionej, bo jest ona krótkoterminowa. Rany, które nie krwawią intensywnie, można zakleić plastrem aptecznym.


Kobieta w bikini
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak odróżnić krwawienie z odbytu przy hemoroidach, szczelinie i nowotworze?
Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi.

Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi. Hemoroidy – najczęstsza przyczyna krwawienia z odbytu Zwykle przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy . Występują u ok. 50% dorosłych. Hemoroidy to nadmiernie wypełnione krwią guzki krwawnicze (elementy fizjologicznej struktury odbytu). Hemoroidy mogą być wewnętrzne (niewidoczne) lub zewnętrzne (widoczne na skórze w okolicy odbytu). Guzki krwawnicze powiększają się pod wpływem stałego lub przemijającego wzrostu ciśnienia oraz zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Przyczyną hemoroidów są: biegunka, ciąża, nawykowe zaparcia, biegi długodystansowe, siedzący tryb życia. Rzadziej – marskość wątroby, wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.   Charakterystyka krwawienia : krew przy hemoroidach jest świeża i czerwona. Krwawienie towarzyszy wypróżnianiu się. Przy mało intensywnym krwawieniu widać tylko pasemka krwi na grudzie kałowej lub papierze toaletowym. W przypadku intensywnych krwawień krew pojawia się także w muszli klozetowej.   Chorobę hemoroidalną zwykle leczy się zachowawczo – środkami do stosowania miejscowego. Operacyjne leczenie żylaków odbytu wykorzystywane jest przy zaawansowanych zmianach. Szczelina odbytu, czyli nawracający ból i krwawienie Szczelina okołoodbytnicza to nienaturalne pęknięcie skóry w okolicy odbytu. Jej przyczyną jest zbyt silny skurcz mięśnia zwieracza odbytu. Szczeliny powstają przez częste oddawanie stolców, biegunki, stosunki analne lub wysiłek fizyczny. Schorzeniu temu towarzyszą cyklicznie nawracające bóle,...

tabaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Skutki uboczne stosowania tabaki: bóle głowy, krwawienie, łzawienie
Tabaka jest substancją zawierającą nikotynę. Występuje w postaci brązowego, drobnego proszku. Proszek przeznaczony jest do stosowania przez nos. Czasami tabaka wzbogacona jest substancjami aromatyzującymi. Tabaka oczyszcza, orzeźwia i udrażnia drogi oddechowe.

Tabaka jest substancją zawierającą nikotynę. Występuje w postaci brązowego, drobnego proszku. Proszek przeznaczony jest do stosowania przez nos. Czasami tabaka wzbogacona jest substancjami aromatyzującymi. Tabaka oczyszcza, orzeźwia i udrażnia drogi oddechowe. Tabaka w przeszłości Tabaka w Polsce XIX wieku była bardziej popularna od samego tytoniu i była obecna w życiu większości ludzi bez względu na wiek. Wszystko zmieniło się w XX wieku, kiedy na rynek weszły papierosy i cygara. Z kolei w obecnym stuleciu moda na tabakę powróciła. Szczególnie młodzież chętnie zażywała tabakę, i to w dużych ilościach. W wielu krajach tabaka jest wręcz zalecana przy zwalczaniu kataru i łagodzeniu wszelkiego rodzaju alergii . Tabaka – skutki zażywania Tabaka jest używką, a jej stosowanie może uzależnić tak samo jak palenie papierosów. Najczęstsze skutki zażywania tabaki to kichanie oraz poszerzenie i wysuszenie śluzówki nosa. Z biegiem czasu śluzówka może już nie pracować tak jak na początku, a każde zażycie tabaki będzie powodować szczypanie . Inne skutki uboczne zażywania tabaki to zawroty, bóle głowy, krwawienie z nosa, wysuszenie śluzówki czy pękanie naczyń krwionośnych. Dodatkowo tabaka może wywołać łzawienie z oczu, przyspieszyć tętno czy wzrost ciśnienia. Wszystkie te objawy są chwilowe i przechodzą samoistnie po 5-10 minutach.   Należy pamiętać, że zawarta w tabace nikotyna ma takie samo działanie, jak nikotyna przyjmowana w innych formach ( papierosy , e-papierosy, gumy do żucia). Ma działanie stymulujące, przyspiesza akcję serca, wzmaga wydzielanie adrenaliny, przez co niweluje uczucie głodu i bólu.   Nikotyna jest jednak silnie uzależniająca i zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia .   Zażywasz suplementy diety, które mają chronić...

Zasinienia na skórze
© hriana/Fotolia.com
Styl życia
Skaza krwotoczna, czyli nadmierne krwawienie i skłonność do siniaków: przyczyny, objawy, leczenie
Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.

Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.   Zaburzenia homeostazy hamują wypływanie krwi poza naczynia krwionośne . W przypadku, gdy proces ten zostanie zaburzony, pojawiają się nadmierne krwawienia. Skaza krwotoczna – przyczyny skłonności do krwawień Przyczyny skazy krwotocznej zależą od rodzaju skazy, jaka wystąpiła w organizmie. Wyróżnia się skazy: naczyniowe, płytkowe oraz osoczowe. Przyczyny skazy naczyniowej to zaburzenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niedobory lub niewłaściwe działanie płytek krwi (trombocytów) są przyczyną skazy krwotocznej płytkowej. Z kolei skazy osoczowe powodują zaburzenia białek znajdujących się we krwi, odpowiedzialnych za procesy krzepnięcia. Objawy skazy krwotocznej Objawy schorzenia to zasinienia wywołane przez krwawienia podskórne. W celu rozróżnienia czy plamy na ciele są oznaką skazy krwotocznej czy innej dolegliwości wystarczy ucisnąć na ciemniejsze miejsce . W przypadku skazy krwotocznej plamka nie blednie. Z kolei kolor chwilowo ustępuje, kiedy siniak powstał, np. z powodu powiększonych naczyń krwionośnych.   Najbardziej charakterystyczne objawy skazy krwotocznej to: ciemne plamki na ciele, tworzące swego rodzaju wysypkę, skłonność do tworzenia się siniaków, przedłużające się krwawienia, np. po wyrwaniu zęba, krew w kale i moczu , problem z tworzeniem się naturalnych skrzepów (strupów), zmiany zwyrodnieniowe w stawach, powtarzające się krwawienie do stawów (głównie kolanowych i łokciowych). Skaza krwotoczna – jak przebiega leczenie W przypadku wad wrodzonych i genetycznych, jak...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner