chłopak z dziewczyną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak żyć w szczęśliwym związku i utrzymać dojrzałą relację

Aby utrzymać szczęśliwy związek, należy skutecznie się komunikować, pamiętać o bliskości i namiętności, spędzać czas – zarówno razem, jak i osobno. Dla budowy dojrzałej relacji trzeba być dla siebie partnerami, walczyć z rutyną i unikać kłótni o rzeczy nieistotne.

Aby utrzymać szczęśliwy związek, należy skutecznie się komunikować, pamiętać o bliskości i namiętności, spędzać czas – zarówno razem, jak i osobno. Dla budowy dojrzałej relacji trzeba być dla siebie partnerami, walczyć z rutyną i unikać kłótni o rzeczy nieistotne.

Utrzymanie szczęśliwego związku – 6 porad

Budowa szczęśliwego i stabilnego związku wymaga zaangażowania i troski. Wszystkie trudności na tej drodze wydadzą nam się nieznaczące, gdy będziemy już w dojrzałej, solidnej relacji. Sztywne uniwersalne zasady na osiągnięcie tego stanu nie istnieją, tak samo jak nie ma ideałów ani perfekcyjnych par. Można zwiększyć prawdopodobieństwo udanego związku, dobierając się na zasadzie przeciwieństw czy podobnego pochodzenia społecznego. Poniżej najważniejsze wyznaczniki tego, czy związek będzie szczęśliwy i długotrwały:

 • Skuteczna komunikacja nawet podczas kłótni.
 • Dużo rozmawiajcie, słuchajcie się nawzajem, śmiejcie się, snujcie plany, opowiadajcie o marzeniach, dbajcie o tematy do rozmów. Nie unikajcie kontaktu wzrokowego ani samej rozmowy, gdy np. jesteście zmęczeni, a partner ma widoczną potrzebę wygadania się.
 • Bliskość, namiętność, czułe gesty, stawianie partnera na pierwszym miejscu.
 • Zamiast ciągle wyznawać sobie miłość, okażcie to randką, prezentem, potrawą, miłością fizyczną. Zadbajcie o aktywne życie seksualne z poszanowaniem potrzeb obu stron. Poświęcajcie sobie dużo uwagi, zapamiętujcie, czego partner najbardziej nie lubi.
 • Spędzanie czasu razem, ale i osobno.
 • Otwórzcie się na eksperymenty czy nowe hobby partnera. Ale nie ograniczajcie się do życia cudzym życiem. Osobno rozwijajcie pasje, spotykajcie się ze znajomymi, chodźcie na mecze, rozwijajcie zawodowo. Bardziej zatęsknicie, docenicie nawzajem siebie i prawo do wolności.
 • Bądźcie partnerami i okazujcie sobie wsparcie.
 • Dopingujcie się nawzajem w każdej dziedzinie, dbajcie o siebie nawzajem i nie bądźcie zazdrośni o wzajemne sukcesy. Partnerskie traktowanie zwiększa szansę na samorealizację, rozwój zawodowy, poprawia pożycie seksualne.
 • Walczcie z rutyną.
 • Ożywcie waszą sypialnię świecami, olejkami do masażu, nową bielizną czy porannym seksem przed pracą. Zróbcie śniadanie do łóżka, dajcie się zaskoczyć pod prysznicem, kupcie kwiaty. Wyłączcie telewizor i pójdźcie na lodowisko, zróbcie razem sushi, przegadajcie noc pod gwiazdami na leżakach na balkonie.
 • Nie kłóćcie się o pieniądze i drobiazgi.
 • Rozmowy o problematycznych sprawach niech będą konkretne i krótkie, bez rozgrzebywania przeszłości. Negocjujcie i zawsze doprowadzajcie do pojednania i kompromisu. Znajdźcie wspólnie sposoby, jak dorobić i oszczędzić więcej, miejcie konto wspólne i zawsze coś na osobne wydatki.

   

  Kasia gotuje z Polki.pl: zupa grochowa

 • Gelotologia wspomaga inne metody leczenia oraz wykorzystywana jest w profilaktyce. Czy gelotologia jest skuteczna? Właściwości zdrowotne śmiechu. 
 • Od czasów starożytnych filozofowie zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście. A czym jest szczęście według badań naukowych
 • Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Na czym polega joga śmiechu?

Joga śmiechu
© Spiber.de/Fotolia.com
Styl życia
Joga śmiechu – pomaga wyrażać uczucia i poprawia nastrój
Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.

Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.   Zajęcia z jogi śmiechu mogą korzystnie wpływać na samopoczucie, ponieważ organizm ludzki nie rozróżnia efektów śmiechu wywołanego świadomie i spontanicznego. Historia jogi śmiechu Joga śmiechu zrodziła się w Indiach. Jej pionierem jest dr Madan Kataria. Indyjski internista w 1995 roku zainicjował koncepcję wykorzystania śmiechu, jako czynnika, który pozytywnie wpływa na nastrój i zdrowie. Korzyści z jogi śmiechu Joga uśmiechu korzystnie wpływa na zdrowie. Śmiech zwiększa kreatywność. Redukuje stres i rozluźnia napięcia. Dostarcza dużą dawkę tlenu i zwiększa poziom energii. Pobudza wydzielanie endorfin. Poprawia nastrój. Ułatwia kontakt z innymi. Sprawia, że uczestnicy stają się bardziej otwarci i lepiej współpracują w grupie. Joga zwiększa częstotliwość śmiania się na co dzień. Ułatwia spontaniczne reagowanie śmiechem. Jak wyglądają zajęcia jogi śmiechu? Joga śmiechu jest połączeniem standardowych ćwiczeń śmiechowych i klasycznych ćwiczeń jogi – oddechowych i relaksacyjnych. Celem zajęć jest próba opanowania zdolności podnoszenia samych siebie na duchu. Ćwiczenia odbywają się w grupie. Uczestnicy zachowują ze sobą kontakt wzrokowy. Zajęcia z jogi śmiechu polegają na wykonywaniu serii ćwiczeń , które aktywizują i rozciągają ciało. W trakcie sesji przeprowadzane są także tzw. „ćwiczenia śmiechowe”. Są one wykonywane na zmianę z klasycznymi ćwiczeniami oddechowymi jogi oraz elementami tańca. Zaletą ćwiczeń jest atmosfera – klimat zabawy połączony jest z dynamiką zajęć i techniką ćwiczeń. Po...

krzyk parnterów
Pixabay/geralt/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Popraw relacje w swoim związku
Problemy w związku? Chyba każda para się z nimi boryka. Ale niekiedy bywa tak, że ciągłe kłótnie i pretensje są przyczyną rozstania, a powodem sprzeczek wcale nie musi być zdrada.

Problemy w związku? Chyba każda para się z nimi boryka. Ale niekiedy bywa tak, że ciągłe kłótnie i pretensje są przyczyną rozstania, a powodem sprzeczek wcale nie musi być zdrada. Koniec z problemami w związku Z czasem zaczyna być inaczej niż dawniej. Wkrada się rutyna i nuda , a w dodatku nasz partner o nas nie zabiega i nie czerpiemy przyjemności ze spędzania czasu razem. Zaczynają się kłótnie, krzyki, nieporozumienia, jednym słowem przechodzicie kryzys. Kłótnię może wywołać wiele kłopotów, m.in. kariera partnera, co wiąże się jednocześnie z brakiem czasu, problemy związane z wychowywaniem dzieci czy brak seksu. Niestety, pary bardzo często nie zauważają etapu, kiedy wszystko zaczyna się komplikować . Warto udać się ze swoim partnerem na terapię bądź skorzystać z coachingu relacji partnerskich . Dzięki tym metodom poznamy sposoby na udany związek, a także nauczymy się pokonywać bariery, ograniczenia lub nasze przekonania.   Często zdarza się też tak, że kryzys w związku narasta niedostrzegalnie. Partnerzy poświęcają sobie nawzajem zbyt mało czasu, nie dzielą się ze sobą codziennymi problemami. Niezauważenie odsuwają się od siebie. W takim wypadku problemów w związku można długo nie zauważać. Często dopiero gwałtowne wydarzenie, takie właśnie jak zdrada, pokazuje, że kryzys w związku trwał już od pewnego czasu. Główne problemy związku Brak dialogu - najważniejszym podłożem konfliktów jest zakłócony dialog pomiędzy partnerami. Bywa tak, że nie bierzemy pod uwagę zdania ukochanej osoby, narzucamy własne poglądy, a co więcej nie potrafimy otwarcie mówić o tym, co nam nie pasuje w zachowaniu partnera . I tu popełniamy duży błąd, bo prędzej czy później skrywane żale wyjdą na jaw. Zazwyczaj, techniki rozmowy przejęte z domu rodzinnego przenosimy do...

para zakochanych
©Igor Mojzes/Fotolia
Styl życia
Związek to także obowiązek – jak o niego dbać na co dzień
Często szukamy porad na temat tego jak poprawić relacje w związku, jak przetrwać kryzys czy jak uratować związek – wniosek z tego taki, że wiedza na temat tego, jak dbać o związek, jest dla nas ważna dopiero wtedy, gdy zaczyna dziać się coś złego i pojawia się potrzeba naprawy tego, co zepsuliśmy. Tymczasem o relacje trzeba dbać nie tylko od wielkiego dzwonu czy też od kryzysu – jak to zrobić?

Często szukamy porad na temat tego jak poprawić relacje w związku, jak przetrwać kryzys czy jak uratować związek – wniosek z tego taki, że wiedza na temat tego, jak dbać o związek, jest dla nas ważna dopiero wtedy, gdy zaczyna dziać się coś złego i pojawia się potrzeba naprawy tego, co zepsuliśmy. Tymczasem o relacje trzeba dbać nie tylko od wielkiego dzwonu czy też od kryzysu – jak to zrobić? Rozmawiajcie ze sobą Żeby dbać o związek , trzeba przede wszystkim ze sobą rozmawiać. I to nie o schabowym na obiad lub chrapaniu sąsiada. Albo może inaczej – nie tylko o tym. Rozmowy o tym, jak minął dzień oczywiście też są bardzo ważne. Zmierzam do tego, jak bardzo ważne jest mówienie także o swoich uczuciach, potrzebach, wątpliwościach, planach, marzeniach i tak dalej, i tak dalej... No dobrze, jeśli jego marzeniem jest schabowy, to mówcie i o tym schabowym! Budujcie intymność Intymność to nie tylko seks. Oczywiście, seks jest ważny, ale nie zawsze oznacza miłość, szczególnie na początku związku, gdy chodzi przede wszystkim o przyjemność. Jak w takim razie budować intymność? Spędzając czas tylko we dwoje, przytulając się, całując, rozmawiając, bawiąc się, wspólnie gotując. I przede wszystkim okazując sobie uczucia. Gdy jesteście na tyle zapracowani, że trudno spontanicznie wygospodarować wspólne chwile, ustalcie jakieś terminy w grafiku . Jeśli jesteście z dala od siebie z powodu np. delegacji, starajcie się być mimo to w kontakcie, dzwoniąc do siebie, wysyłając smsy, zdjęcia. Nie dopuszczajcie do tego, żeby druga osoba miała poczucie, że całkiem zapomnieliście o niej. Żeby poprawić relacje w związku czasem wystarczy po prostu nic w nim nie zepsuć. Bądźcie dla siebie łagodni Podstawą do tego, by poprawić relacje w związku, jest wzajemna akceptacja – docenianie swoich mocnych stron, zalet, ale także i pogodzenie się z tym, że...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik