chłopak z dziewczyną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak żyć w szczęśliwym związku i utrzymać dojrzałą relację

Aby utrzymać szczęśliwy związek, należy skutecznie się komunikować, pamiętać o bliskości i namiętności, spędzać czas – zarówno razem, jak i osobno. Dla budowy dojrzałej relacji trzeba być dla siebie partnerami, walczyć z rutyną i unikać kłótni o rzeczy nieistotne.

Aby utrzymać szczęśliwy związek, należy skutecznie się komunikować, pamiętać o bliskości i namiętności, spędzać czas – zarówno razem, jak i osobno. Dla budowy dojrzałej relacji trzeba być dla siebie partnerami, walczyć z rutyną i unikać kłótni o rzeczy nieistotne.

Utrzymanie szczęśliwego związku – 6 porad

Budowa szczęśliwego i stabilnego związku wymaga zaangażowania i troski. Wszystkie trudności na tej drodze wydadzą nam się nieznaczące, gdy będziemy już w dojrzałej, solidnej relacji. Sztywne uniwersalne zasady na osiągnięcie tego stanu nie istnieją, tak samo jak nie ma ideałów ani perfekcyjnych par. Można zwiększyć prawdopodobieństwo udanego związku, dobierając się na zasadzie przeciwieństw czy podobnego pochodzenia społecznego. Poniżej najważniejsze wyznaczniki tego, czy związek będzie szczęśliwy i długotrwały:

 • Skuteczna komunikacja nawet podczas kłótni.
 • Dużo rozmawiajcie, słuchajcie się nawzajem, śmiejcie się, snujcie plany, opowiadajcie o marzeniach, dbajcie o tematy do rozmów. Nie unikajcie kontaktu wzrokowego ani samej rozmowy, gdy np. jesteście zmęczeni, a partner ma widoczną potrzebę wygadania się.
 • Bliskość, namiętność, czułe gesty, stawianie partnera na pierwszym miejscu.
 • Zamiast ciągle wyznawać sobie miłość, okażcie to randką, prezentem, potrawą, miłością fizyczną. Zadbajcie o aktywne życie seksualne z poszanowaniem potrzeb obu stron. Poświęcajcie sobie dużo uwagi, zapamiętujcie, czego partner najbardziej nie lubi.
 • Spędzanie czasu razem, ale i osobno.
 • Otwórzcie się na eksperymenty czy nowe hobby partnera. Ale nie ograniczajcie się do życia cudzym życiem. Osobno rozwijajcie pasje, spotykajcie się ze znajomymi, chodźcie na mecze, rozwijajcie zawodowo. Bardziej zatęsknicie, docenicie nawzajem siebie i prawo do wolności.
 • Bądźcie partnerami i okazujcie sobie wsparcie.
 • Dopingujcie się nawzajem w każdej dziedzinie, dbajcie o siebie nawzajem i nie bądźcie zazdrośni o wzajemne sukcesy. Partnerskie traktowanie zwiększa szansę na samorealizację, rozwój zawodowy, poprawia pożycie seksualne.
 • Walczcie z rutyną.
 • Ożywcie waszą sypialnię świecami, olejkami do masażu, nową bielizną czy porannym seksem przed pracą. Zróbcie śniadanie do łóżka, dajcie się zaskoczyć pod prysznicem, kupcie kwiaty. Wyłączcie telewizor i pójdźcie na lodowisko, zróbcie razem sushi, przegadajcie noc pod gwiazdami na leżakach na balkonie.
 • Nie kłóćcie się o pieniądze i drobiazgi.
 • Rozmowy o problematycznych sprawach niech będą konkretne i krótkie, bez rozgrzebywania przeszłości. Negocjujcie i zawsze doprowadzajcie do pojednania i kompromisu. Znajdźcie wspólnie sposoby, jak dorobić i oszczędzić więcej, miejcie konto wspólne i zawsze coś na osobne wydatki.

   

 • Gelotologia wspomaga inne metody leczenia oraz wykorzystywana jest w profilaktyce. Czy gelotologia jest skuteczna? Właściwości zdrowotne śmiechu. 
 • Od czasów starożytnych filozofowie zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście. A czym jest szczęście według badań naukowych
 • Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Na czym polega joga śmiechu?

Joga śmiechu
© Spiber.de/Fotolia.com
Styl życia
Joga śmiechu – pomaga wyrażać uczucia i poprawia nastrój
Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.

Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.   Zajęcia z jogi śmiechu mogą korzystnie wpływać na samopoczucie, ponieważ organizm ludzki nie rozróżnia efektów śmiechu wywołanego świadomie i spontanicznego. Historia jogi śmiechu Joga śmiechu zrodziła się w Indiach. Jej pionierem jest dr Madan Kataria. Indyjski internista w 1995 roku zainicjował koncepcję wykorzystania śmiechu, jako czynnika, który pozytywnie wpływa na nastrój i zdrowie. Korzyści z jogi śmiechu Joga uśmiechu korzystnie wpływa na zdrowie. Śmiech zwiększa kreatywność. Redukuje stres i rozluźnia napięcia. Dostarcza dużą dawkę tlenu i zwiększa poziom energii. Pobudza wydzielanie endorfin. Poprawia nastrój. Ułatwia kontakt z innymi. Sprawia, że uczestnicy stają się bardziej otwarci i lepiej współpracują w grupie. Joga zwiększa częstotliwość śmiania się na co dzień. Ułatwia spontaniczne reagowanie śmiechem. Jak wyglądają zajęcia jogi śmiechu? Joga śmiechu jest połączeniem standardowych ćwiczeń śmiechowych i klasycznych ćwiczeń jogi – oddechowych i relaksacyjnych. Celem zajęć jest próba opanowania zdolności podnoszenia samych siebie na duchu. Ćwiczenia odbywają się w grupie. Uczestnicy zachowują ze sobą kontakt wzrokowy. Zajęcia z jogi śmiechu polegają na wykonywaniu serii ćwiczeń , które aktywizują i rozciągają ciało. W trakcie sesji przeprowadzane są także tzw. „ćwiczenia śmiechowe”. Są one wykonywane na zmianę z klasycznymi ćwiczeniami oddechowymi jogi oraz elementami tańca. Zaletą ćwiczeń jest atmosfera – klimat zabawy połączony jest z dynamiką zajęć i techniką ćwiczeń. Po...

zadowolona kobieta
©djile/Fotolia
Styl życia
Szczęście według naukowców i filozofów: przyjemność i spełnienie
Od czasów starożytnych filozofowie zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście. Od czasów Arystotelesa szczęście było definiowane, jako stan składający się z dwóch aspektów – hedonii i eudaimonii.

Od czasów starożytnych filozofowie zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście. Od czasów Arystotelesa szczęście było definiowane, jako stan składający się z dwóch aspektów – hedonii i eudaimonii.   Starożytni szczęście określali jako połączenie przyjemności, którą nazywali hedonią – stąd też pochodzi określenie na postawę życiową skupiającą się tylko na przyjemnościach zmysłowych, czyli hedonizm. Osobę, która koncentruje się na przyjemnych doznaniach, nazywamy hedonistą. Drugim składnikiem szczęścia jest eudaimonia, którą tłumaczy się dosłownie jako życie dobrze przeżyte . Idąc tym tropem, szczęście jest według starożytnych poczuciem, że życie ma pewien sens, jest zgodne z wyznawanymi wartościami – dobrze przeżyte jako godne i takie, którego nie mamy powodu się wstydzić. A jednocześnie polegające na zaspokajaniu swoich potrzeb – zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Współcześni naukowcy, szczególnie psycholodzy pracujący w nurcie psychologii pozytywnej, używając nowoczesnych metod, potwierdzają niejednokrotnie to, co starożytni filozofowie o szczęściu powiedzieli już dawno. Jak stres rujnuje szczęście Przeżywanie pozytywnych emocji jest bardzo silnie powiązane z ogólną pozytywną oceną satysfakcji z życia, ale według badań z 2008 roku także negatywne doświadczenia mają na to duży wpływ (badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18605852 ). Czasem to właśnie po zakończeniu nieprzyjemnego doznania odczuwa się ulgę, która jest traktowana jako przyjemność. Każdy, kto cierpi na migreny lub ból zęba doskonale wie, jaka to wielka przyjemność zauważyć, że ból minął. Nie zmienia to jednak faktu, że stres, szczególnie ten długotrwały, utrudnia koncentrację na pozytywnych odczuciach . Co więcej – raz uaktywniony obszar odpowiedzialny za odczuwanie stresu nie daje się tak łatwo wyłączyć. Zaczyna on...

Uśmiechnięta kobieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Gelotologia, czyli terapia śmiechem. Czy działa?
Właściwości zdrowotne śmiechu są wykorzystywane w różny sposób. Na skutek docenienia ich przez lekarzy narodziła się gelotologia, która cieszy się niesłabnącą popularnością.

Właściwości zdrowotne śmiechu są wykorzystywane w różny sposób. Na skutek docenienia ich przez lekarzy narodziła się gelotologia, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Czym jest gelotologia? Nazwa „gelotologia” pochodzi od słowa w języku greckim „gelos”, które oznacza śmiech. Gelotologia ma dwa pokrewne znaczenia. Pierwsze oznacza naukę, która zajmuje się badaniem wpływu śmiechu na zdrowie człowieka. Drugie odnosi się do terapii śmiechem, która stosowana jest zgodnie z przekonaniem, że śmiech pomaga odreagować stres i konflikty . Twierdzi się, że śmiech pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu człowieka. Naukowcy odkryli, że poprawia on stan zdrowia chorych na depresję, ponieważ redukuje stres.   Terapia śmiechem jest prosta, bezpieczna i łatwo dostępna. Stosuje się ją w profilaktyce, w trakcie rozwiązywania problemów w pracy i między partnerami, a także po to, by zmniejszyć stres. Wykorzystywana jest w rehabilitacji i rekonwalescencji. Na czym polega terapia śmiechem? W trakcie zajęć terapeutycznych uczestnicy śmieją się, nabierając dystansu do siebie i problemów . W rezultacie redukują ryzyko zawału serca. Musi być jednak spełniony jeden warunek, a mianowicie: śmiech musi być serdeczny, nie złośliwy i wymuszony . Śmiech powoduje wyrzut endorfin , które umożliwiają pozbycie się stresu i działają przeciwbólowo (na przykład na ból głowy). Uspokajają napięcie mięśni. Śmiech aktywuje produkcję limfocytów T i immunoglobuliny, które są ważne dla pracy układu odpornościowego. Śmiech powoduje skurcz mięśni twarzy, przepony i brzucha, co poprawia trawienie. Skutkiem jest też lepsze utlenienie, bo wymiana powietrza jest 4 razy częstsza w czasie śmiechu. Gelotologia w Polsce i na świecie Terapia śmiechem stosowana jest w szpitalach w wielu krajach. Jednym z prekursorów wprowadzania jej do placówek...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik