Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
woda w zlewie
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Domowe sposoby na udrożnienie rur: soda, spirala, przepychaczka

Z zapchaną rurą w zlewie czy wannie można poradzić sobie bez konieczności wzywania hydraulika. Domowe sposoby również są skuteczne. Można wyróżnić mechaniczne i chemiczne sposoby udrażniania rur.

Z zapchaną rurą w zlewie czy wannie można poradzić sobie bez konieczności wzywania hydraulika. Domowe sposoby również są skuteczne. Można wyróżnić mechaniczne i chemiczne sposoby udrażniania rur.

Przyczyny niedrożności rur

Jedną z przyczyn niedrożności rur jest ich ułożenie z nieodpowiednim spadkiem. Gdy spadek jest niewielki, ścieki wolno spływają, w związku z czym gromadzą się w rurach. Natomiast jeśli spadek jest zbyt duży, nieczystości płyną za szybko, co skutkuje zasysaniem wody z syfonów i przedostawaniem się gazów kanalizacyjnych do wnętrz. Instalacja powinna mieć spadek w kierunku odpływu na poziomie 2-3 centymetrów na metr długości.

 

Drugim powodem jest zła średnica rur. Powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju instalowanych przyborów sanitarnych: dla umywalki, bidetu, wanny, pralki najbardziej odpowiednia będzie rura o średnicy 50 milimetrów, dla miski ustępowej – 100 milimetrów.

 

Nieprawidłowy dobór kolanek może również przyczynić się do wystąpienia niedrożności. Załamania wykonuje się, stosując kształtki o kącie 45 stopni. Należy unikać dużych oporów przepływu wody. Warto też zrezygnować z projektowania zbyt długich przyłączy. Na przykład umywalka powinna być przyłączona do pionu kanalizacyjnego rurą o długości maksymalnie 3 metrów.

 

Na zatkanie odpływu mogą mieć wpływ także różne przedmioty i substancje, które dostały się do rury. Są to: resztki jedzenia, włosy, woda z piaskiem czy kamieniami po remoncie, opatrunki.

Mikstura z soli, sody i octu na oczyszczanie rur

Około 10 dekagramów soli i sody oczyszczonej należy wymieszać w słoiku. Mieszankę trzeba wsypać do odpływu i zalać octem spirytusowym (pół szklanki). Należy odczekać kilka godzin, po czym wlać do odpływu około 2 litrów gorącej wody.

Udrażnianie rur sodą oczyszczoną

Stosowanie systematycznie sody oczyszczonej pozwoli utrzymać rury w czystości. Soda jest bowiem tak skuteczna jak środki chemiczne. Do rury należy wsypać sodę oczyszczoną, która rozpuści tłuszcz i zneutralizuje nieprzyjemny zapach. Po kwadransie trzeba wlać do rury gorącą wodę. Warto taki zabieg powtarzać 2 razy w miesiącu.

Metoda ciśnieniowa

Metoda ciśnieniowa polega na wprowadzeniu do rur wody pod dużym ciśnieniem. W ten sposób usuwane są osady z rur.

Przepychaczka do czyszczenia rur kanalizacyjnych

Przepychaczka sprawdzi się w przypadku wykrycia zatoru w rurach. Jest zbudowana z drewnianego uchwytu i gumowego kielicha. Używa się jej, przykładając kielich do odpływu i dociskając. Następnie należy go odciągnąć. Czynność powtarza się kilka razy.

Środki chemiczne

Na nieczystości, które osadziły się w syfonie, i te, które całkowicie zablokowały rury, najlepiej zastosować udrażniająco-dezynfekujące środki chemiczne. Można je kupić w sklepie z chemią gospodarczą.

Spirala do rur

Spiralę należy zastosować, jeżeli wymienione wyżej sposoby nie dadzą rezultatu. Spirala to zwinięty i elastyczny drut. Z jednej strony ma korbkę, z drugiej – ostrą końcówkę. Spiralę wprowadza się do rury coraz głębiej, kręcąc korbą. Ma ona zadanie rozdrobnić zator i oderwać go od ścian rur. Najlepiej, gdy we wprowadzaniu spirali uczestniczą dwie osoby. Dostępne są spirale ręczne i elektryczne.


 
  • W domu można znaleźć mnóstwo przedmiotów, które w łatwy sposób pozwolą na szybkie odmienienie zapachu wydobywającego się z szafy. Zobacz jak!
dwa czajniki elektryczne
Flickr/John/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
6 domowych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika: cytryna, soda, ocet, cola, ziemniaki i kwasek cytrynowy
Kamień we wnętrzu czajnika elektrycznego czy tradycyjnego należy systematycznie usuwać (najlepiej co dwa miesiące), ponieważ ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i działanie sprzętu. Można to zrobić domowym sposobem, wykorzystując produkty spożywcze, które znajdują się w kuchni.

Kamień we wnętrzu czajnika elektrycznego czy tradycyjnego należy systematycznie usuwać (najlepiej co dwa miesiące), ponieważ ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i działanie sprzętu. Można to zrobić domowym sposobem, wykorzystując produkty spożywcze, które znajdują się w kuchni. Obierki z ziemniaków Wywar z kartofli rozpuszcza osad wapienny, dlatego nie warto wyrzucać obierków z ziemniaków przygotowanych na obiad. Aby usunąć kamień z czajnika, trzeba wypełnić go obierkami, zalać wodą i włączyć. Gdy woda zagotuje się, należy ją wymienić na czystą i powtórzyć zabieg, a następnie usunąć zawartość czajnika. Sok z cytryny Aby usunąć kamień z czajnika, należy wlać do środka szklankę soku wyciśniętego z cytryny . Po godzinie należy go wylać i opłukać urządzenie. Ten sposób nie wymaga gotowania wody. Kwasek cytrynowy Do czajnika należy wsypać zawartość 1 torebki kwasku cytrynowego i wlać wodę do połowy jego wysokości. Miksturę należy zagotować i odstawić 3 godziny. Soda oczyszczona Aby usunąć kamień z czajnika, można sięgnąć po sodę oczyszczoną . Do środka urządzenia należy wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej i odstawić na 15 minut, pozwalając jej zadziałać. Po upływie kwadransa czajnik trzeba dokładnie umyć. Warto spróbować wyczyścić czajnik wilgotną ściereczką , za pomocą której można rozprowadzić sodę po dnie czajnika. Ocet Do czajnika należy wlać połowę szklanki wody i szklankę octu, a następnie uruchomić urządzenie. Po zagotowaniu się mikstury należy pozostawić ją na godzinę we wnętrzu czajnika.. Cola W celu usunięcia niewielkiego kamienia z czajnika, należy wlać do czajnika szklankę coli, dolać do niej odrobinę wody i zagotować.   Po usunięciu kamienia każdym ze sposobów należy bardzo dokładnie wypłukać czajnik i co najmniej trzy razy zagotować w nim...

garnek na drewnianej desce
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowe sposoby na przypalony garnek: sól, soda, cola, ryż
Nawet najlepszemu kucharzowi może zdarzyć się przypalić garnek. W takiej sytuacji należy sięgnąć po kilka produktów, które zazwyczaj znajdują się w kuchni. Nie trzeba wyrzucać garnka i kupować nowego, ponieważ stary można przywrócić do stanu używalności.

Nawet najlepszemu kucharzowi może zdarzyć się przypalić garnek. W takiej sytuacji należy sięgnąć po kilka produktów, które zazwyczaj znajdują się w kuchni. Nie trzeba wyrzucać garnka i kupować nowego, ponieważ stary można przywrócić do stanu używalności. Sól kuchenna do czyszczenia przypalonych naczyń Wystarczy zasypać przypalony garnek solą i dolać wody tak, aby uzyskać gęstą masę. Następnie należy odstawić garnek z masą na noc. Następnego dnia przypalona powierzchnia powinna być łatwa do umycia. Jeśli efekt nie jest zadowalający, można powtórzyć zabieg z zastosowaniem mikstury z wody i soli, tym razem ją zagotowując. Soda oczyszczona Sodę oczyszczoną można wykorzystać do oczyszczenia przypalonego garnka w taki sam sposób jak sól. Sodę należy połączyć z wodą w garnku i odstawić na noc . Jest ona skuteczniejsza, ale ma niekorzystny wpływ na garnki aluminiowe. Ocet na przypalony garnek Ocet jest dobrym środkiem do walki ze spalenizną. Do garnka należy wlać wodę, niecałą szklankę octu i wsypać 3 łyżki soli. Taką miksturę trzeba zagotować i pozwolić jej zadziałać w ciągu nocy. Rano należy opróżnić garnek, który powinien być niemal jak nowy. Proszek do prania Proszek do prania należy użyć tak samo jak sody oczyszczonej. Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania w czyszczeniu garnków aluminiowych. Cola Cola także może pomóc w oczyszczeniu przypalonego garnka. Wystarczy wlać butelkę tego napoju do naczynia i gotować przez kilka minut . Dzięki coli brud powinien z łatwością dać się usunąć pod bieżącą wodą. Ryż Ryż ma właściwości sprzyjające czyszczeniu powierzchni, które uległy przypaleniu. Garnek należy zasypać ziarnami ryżu, zalać wodą i zagotować. Dzięki temu brud powinien samodzielnie odejść od dna....

Kobieta w gumowych rękawiczkach sprząta mieszkanie.
©Daisy Daisy/Fotolia.com
Styl życia
Eko sprzątanie: czyszczenie sodą oczyszczoną i octem, usuwanie plam sodą
Czyszczenie sodą oczyszczoną i octem doskonale działa na powierzchniach takich jak kafelki, kabina prysznicowa, ale także kuchenka. Za pomocą sody można też umyć przypalone garnki, a także usunąć tłuste plamy.

Czyszczenie sodą oczyszczoną i octem doskonale działa na powierzchniach takich jak kafelki, kabina prysznicowa, ale także kuchenka. Za pomocą sody można też umyć przypalone garnki, a także usunąć tłuste plamy.   Soda oczyszczona oraz ocet wspaniale sprawdzają się m.in. przy usuwaniu zapachów z lodówki i z pojemników na żywność. Warto pamiętać, że soda rozpuszcza się ciepłej wodzie, której temperatura wynosi co najmniej 20 stopni Celsjusza.   Czyszczenie sodą oczyszczoną i octem   Soda oczyszczona wspaniale odświeża, a ocet świetnie myje wiele powierzchni. Oto sposoby na wykorzystanie ekologicznych środków czystości: usuwanie spalenizny z garnków : nalej trochę wody na dno garnka, zagotuj ją, a następnie wyłącz palnik, wsyp do naczynia ½ szklanki sody i pozostaw na całą noc, kolejnego dnia wylej zawartość garnka i wypłucz go; czyszczenie kubków oraz dzbanków z osadu z herbaty i kawy: nałóż na gąbkę pastę wykonaną z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody i wyczyść zabrudzenia; mycie kuchenki: wyczyść ją pastą z sody, a miejsca, na których widoczna jest spalenizna, namocz wodą, posyp sodą i umyj po kilku minutach; czyszczenie rusztu z piekarnika oraz od grilla: wyszoruj go pastą z sody nałożoną na gąbkę, pozostaw na 15 minut i spłucz; przed kolejnym użyciem wypal ruszt od grilla, zanim ponownie go użyjesz; mycie wanny, umywalki i kafelków: wymieszaj ½ szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżki octu, nałóż roztwór na miękką szmatkę i przetrzyj brudne powierzchnie; mycie kabiny prysznicowej: spryskaj drzwi octem, pozostaw go na kilka minut, po czym wyszoruj gąbką z pastą z sody oczyszczonej i spłucz; czyszczenie sedesu : wsyp do miski klozetowej ¼ szklanki sody oczyszczonej, a następnie polej ją...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner