uśmiechnięty mężczyzna z kobietą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Radzenie sobie z bezradnością: jak zwalczyć brak nadziei

Bezradność wymaga wsłuchania się w siebie, dostrzeżenia własnych mocnych stron, stawiania sobie realnych wymagań, rezygnacji z szukania akceptacji u wszystkich wokół i zrzucania na nich odpowiedzialności za siebie i własne wybory.

Bezradność wymaga wsłuchania się w siebie, dostrzeżenia własnych mocnych stron, stawiania sobie realnych wymagań, rezygnacji z szukania akceptacji u wszystkich wokół i zrzucania na nich odpowiedzialności za siebie i własne wybory.

Czym jest bezradność

Bezradny, czyli:

  • niemogący poradzić sobie w życiu albo w sytuacji trudnej,
  • świadczący o wręcz niemożności radzenia sobie.

Bezradność to stan, gdy nasze działania nie mają żadnego wpływu na to, co się nam przydarza. Przeciwieństwem bezradności jest umiejętność wywierania wpływu na rzeczywistość przez świadome działanie, czyli jej kontrola. O poczuciu bezradności decyduje brak nadziei - niepowodzenia są wówczas rozpatrywane jako stałe i uniwersalne ("Będzie tak już zawsze w każdym aspekcie mojego życia"). Ważny jest tu sposób wyjaśniania porażek, a gdy zrozumiemy, że są one jedynie czasowe, mobilizujemy się do wzmożonej aktywności i minimalizujemy odczuwanie bezradności. Ponadto wyróżniamy bezradność wyuczoną, z całkowitym poddaniem się i rezygnacją z działań, której terapia jest naprawdę trudna, a pierwszym krokiem do niej jest uświadomienie sobie czynników, które ją spowodowały. Bezradność można pomylić z przejawem sprawstwa, kiedy decydujemy o braku podjęcia zmiany albo z wyborem, gdzie decydujemy się na tak zwane mniejsze zło, a nie na to, czego akurat pragniemy.

Jak radzić sobie z bezradnością

Uczucie bezradności jest czasem potrzebne, aby uświadomić sobie, że wymagamy zmiany i jest nam z czymś źle. Poniżej kilka sposobów, jak poradzić sobie z tym przejściowym stanem, aby nie stał się on naszą stałą reakcją w trudnej sytuacji:

  • dostrzeżmy swoje atuty, doceńmy siebie, pamiętajmy budujące doświadczenia i kształtujmy swój pozytywny obraz;
  • zrezygnujmy z szukania akceptacji u każdego spotkanego człowieka;
  • ciągle dążmy do przodu, stawiajmy sobie realne wymagania, nie zrażajmy się porażkami i cieszmy każdym sukcesem. Warto odrzucić modę na perfekcyjne radzenie sobie w każdym aspekcie życia;
  • wynotujmy, co sprawia największy ból i gdzie według nas tkwią tego przyczyny;
  • nie zrzucajmy odpowiedzialności za decydowanie o sobie na innych. Są inne sposoby na okazanie wzajemnej troski rodzinie i znajomym, inne powody do spotkań czy rozmów niż problemy z nieradzeniem sobie. Jeżeli wyżalenie się przyjaciółce pozwoli odnaleźć dystans do swoich problemów i przyniesie ulgę - zróbmy to;
  • dajmy sobie przestrzeń i zaufajmy sobie. Być może pojedynczy epizod z niemożnością jakiegokolwiek zachowania się w trudnej sytuacji to tylko sygnał, żeby wsłuchać się w siebie, otworzyć się na własne wnętrze, odrzucić ograniczenia i dowiedzieć się, czego tak naprawdę pragniemy. Szczerość, rezygnacja z wstydu przed samym sobą mogą pomóc odkryć naszą wewnętrzną siłę.
siedzący chłopak
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak sobie poradzić z wyuczoną bezradnością?
Wyuczona bezradność to stan, kiedy człowiek ma poczucie, że spotykającym go negatywnym zdarzeniom nie można zapobiec, a wszelkie jego działania nie mają sensu. Skutkiem takiej postawy jest brak motywacji do podejmowania prób walki z trudnościami. Mechanizm ten często towarzyszy depresji, bywa też przyczyną tego, że ludzie tkwią w toksycznych związkach lub długo pozostają bez pracy.

Wyuczona bezradność to stan, kiedy człowiek ma poczucie, że spotykającym go negatywnym zdarzeniom nie można zapobiec, a wszelkie jego działania nie mają sensu. Skutkiem takiej postawy jest brak motywacji do podejmowania prób walki z trudnościami. Mechanizm ten często towarzyszy depresji, bywa też przyczyną tego, że ludzie tkwią w toksycznych związkach lub długo pozostają bez pracy. Czym jest syndrom wyuczonej bezradności? Badania nad syndromem wyuczonej bezradności zapoczątkowały w latach 60. XX eksperymenty Martina Seligmana. Psycholog umieszczał w klatce psy i raził je prądem. Zaobserwował on, że po kilku nieskutecznych próbach uniknięcia nieprzyjemnego bodźca, psy rezygnowały i poddawały mu się. Nawet kiedy psom pokazywano później, że z klatki można się łatwo wydostać, nie robiły tego. Syndrom wyuczonej bezradności występuje także u ludzi i często stanowi przyczynę depresji . U osoby, która często doświadczała przykrych zdarzeń, może powstać deficyt: motywacyjny – brak inicjatywy zmierzającej do zmiany sytuacji, poznawczy – pogorszenie pamięci, koncentracji, nieumiejętność uczenia się związków przyczynowo-skutkowych, negatywna samoocena, emocjonalny – obniżenie nastroju, apatia, lęk, behawioralny – spowolnienie ruchów. Jak rozpoznać u siebie syndrom wyuczonej bezradności? O tym, że cierpisz na syndrom wyuczonej bezradności, może świadczyć to, że tkwisz w sytuacji, którą postrzegasz jako sytuację bez wyjścia. Sprawia to, że odczuwasz smutek, lęk, strach, złość. Twoje otoczenie ocenia tę sytuację jako niewłaściwą i wymagającą zmian. Ty mimo to nie masz siły, żeby podjąć działania zmierzające do tego lub masz problem z konsekwentnym dążeniem do zmiany. Przykładem takiej sytuacji może być trwałe bezrobocie. Osoba bezrobotna wie, że czas, kiedy...

Kobieta z balonami
Flickr/shira gal/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Pewność siebie – fundament satysfakcjonującego życia
Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie.

Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie. Krok 1 – pozbądź się wstydu Pamiętaj, że wstyd jest potężną blokadą, która hamuje twórczość, przedsiębiorczość i rozwój. Wstydząc się – tracisz. Wycofujesz się z różnych aktywności, nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału. Na własne życzenie się ograniczasz i zawężasz pole działania. Uświadomienie sobie potężnej mocy własnego umysłu oraz tego, że jesteśmy reżyserami własnego życia to połowa sukcesu. Nie bój się, nie wstydź, żyj! Krok 2 – zaakceptuj siebie, zaakceptuj zmiany, zaakceptuj ryzyko W momencie, gdy zaakceptujesz siebie oraz zmiany, które chcesz wprowadzić w życie poczujesz jak wszelki opór i niechęć mijają. Wszystko dookoła zacznie się składać w harmonijną całość i współgrać z twoimi celami. Miłość do samego siebie to nie górnolotne frazesy, ale rzeczywista wartość, która daje siłę i energię do działania. Nie porównuj się z innymi, nie bądź dla siebie srogim sędzią, uśmiechnij się do odbicia w lustrze, tam siedzi człowiek, który tak samo, jak ty chce żeby wszystko się udało. Trzeba zaakceptować to, że możesz zostać wyśmiany, że możesz oblać się rumieńcem, że ktoś cię może odrzucić. Krok 3 – podnieś własną samoocenę Samoocena ściśle wiąże się z pewnością siebie. To jak o sobie myślisz, jak się oceniasz ma bezpośredni wpływ na to jakie skutki przynoszą twoje działania. Brak pewności siebie to uczucie, które wpływa na brak poczucia własnej wartości. Zastanów się czy przypadkiem twoje ruchy nie są ograniczone ponieważ paraliżuje cię strach przed oceną innych i obawiasz się ich opinii na swój temat? Pewność siebie jako emocja...

Para w objęciach
Flickr/Pier-Luc Bergeron/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Dla ciebie zrobię wszystko – osobowość zależna
Zależność od innych jest naturalną potrzebą człowieka – łączy się z potrzebą akceptacji, wsparcia i potwierdzenia swojej wartości. Zdarza się jednak, że przyjmuje skrajną postać. Możemy wtedy mówić o rozwinięciu osobowości zależnej, która kwalifikuje się już jako zaburzenie psychiczne.

Zależność od innych jest naturalną potrzebą człowieka – łączy się z potrzebą akceptacji, wsparcia i potwierdzenia swojej wartości. Zdarza się jednak, że przyjmuje skrajną postać. Możemy wtedy mówić o rozwinięciu osobowości zależnej, która kwalifikuje się już jako zaburzenie psychiczne. Cechy osobowości zależnej Ludzie o osobowości zależnej na pierwszym miejscu stawiają zawsze dobro drugiej osoby, są chętne do współpracy i pomocy. Można powiedzieć, że podczas gdy osobowości psychopatycznej obca jest empatia, to w osobowości zależnej jest ona na bardzo wysokim poziomie. W dużym skrócie, są to ludzie, którzy żyją życiem innych i dla innych. Nasuwa się więc pytanie, co w tym złego? Wszystkim tym zachowaniom towarzyszy postrzeganie siebie jako osoby niekompetentnej, bezsilnej i bezradnej. Diagnoza osobowości zależnej W Polsce do diagnozy zaburzeń psychicznych stosuje się Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Według niej, aby zdiagnozować u kogoś osobowość zależną, osoba taka musi spełnić przynajmniej trzy z niżej wymienionych kryteriów : przerzuca odpowiedzialności za ważne decyzje życiowe na inne osoby, stawia potrzeby innych osób wyżej niż własne, niechętnie stawia jakiekolwiek wymagania osobom, od których jest zależna, ma poczucie bezradności w sytuacji osamotnienia, obawia się, że nie jest w stanie zatroszczyć się o siebie, ma problem z podejmowaniem nawet codziennych decyzji bez radzenia się innych, towarzyszy jej ciągła obawa przed opuszczeniem przez bliską osobę.   Oddawanie kontroli nad swoim życiem innym osobom daje poczucie bezpieczeństwa. Jest to do tego stopnia ważne, że osoby zależne przyjmują niemal służalczą postawę i są w stanie zrobić niemal wszystko, by tylko druga...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik