Technika jazdy na rowerze
© ramonespelt/Fotolia.com
Styl życia

Najważniejsze zasady prawidłowej jazdy na rowerze

Od techniki jazdy na rowerze zależy dystans, jaki uda nam się pokonać i stopień satysfakcji. Najważniejsze jest opanowanie prawidłowej techniki zmiany przerzutek, hamowania i dostosowanie pozycji ciała do terenu.

Od techniki jazdy na rowerze zależy dystans, jaki uda nam się pokonać i stopień satysfakcji. Najważniejsze jest opanowanie prawidłowej techniki zmiany przerzutek, hamowania i dostosowanie pozycji ciała do terenu.

 

Technikę jazdy na rowerze warto udoskonalać całe życie, aby poradzić sobie w różnych warunkach terenowych i pokonywać swoje życiowe rekordy przejechanych kilometrów. Nawet najlepszy sprzęt kolarski nie zapewni sukcesów, jeśli będziemy się z nim nieumiejętnie obchodzić.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik krakowski

Jak jeździć na rowerze wydajniej i bezpieczniej

Prawidłowa technika jazdy rowerem umożliwia pokonanie większego dystansu. Wraz z kolejnymi kilometrami zwiększa się ilość endorfin, tzw. hormonów szczęścia, od których zależy nasz nastrój.

Zmiana przerzutek

Przerzutki należy zmieniać wyłącznie przy jednoczesnym kręceniu pedałami. Jeśli nie będziemy się stosować do tej zasady, zerwiemy linkę lub uszkodzimy przerzutkę. Jeżeli widzimy przed sobą wzniesienie, przerzutki należy zmienić jeszcze przed znalezieniem się na podjeździe – rowerzyści, którzy zmienią bieg zbyt późno, usłyszą nieprzyjemny chrzęst. Im cięższy podjazd, tym wyższa powinna być tylna przerzutka i mniejsza przednia. Odwrotna zasada obowiązuje przy zjazdach. W efekcie błędów często dochodzi do uszkodzenia tarcz lub zerwania łańcucha.

Hamowanie

Podczas hamowania trzeba wykorzystywać obie klamki hamulcowe. Nie należy się obawiać używania przedniego hamulca – jeśli nie zahamujemy gwałtownie, na pewno nie stracimy kontroli nad rowerem. Nie powinno się hamować na zakrętach, lecz przed nimi.

Ułożenie ciała

Na ułożenie ciała duży wpływ ma rodzaj roweru. Jazda na kolarzówce wiąże się z mocno pochyloną postawą, co zmniejsza opór powietrza, dzięki czemu osiągamy większą prędkość. Na rowerach miejskich (damkach) siedzimy niemal prosto, co jest wygodniejsze i zdrowsze dla kręgosłupa, ale wiąże się z mniejszymi prędkościami.

 

Wjeżdżając na strome i długie podjazdy, najlepiej przyjąć pozycję stojącą – wówczas naciskamy na pedały siłą nóg wspieraną ciężarem ciała. Podczas pokonywania zakrętów niezwykle istotny jest balans ciałem – powinniśmy być pochyleni na bok odpowiadający kierunkowi zakrętu.

 

Na osiąganą prędkość duży wpływ ma także waga roweru, średnica kół, szerokość opony i rodzaj bieżnika. Większą prędkość i dystans osiągniemy na kolarzówkach i rowerach szosowych, ale one przeznaczone są głównie na dość gładkie nawierzchnie, natomiast w terenie piaszczystym, leśnym, górzystym, konieczne są koła z szerokimi oponami i dużymi bieżnikami. Jeśli lubimy przejażdżki po lesie i jazdę po mieście, możemy też stosować opony uniwersalne, które po bokach mają większy bieżnik, a środkiem znacznie płytszy.

 

Osoba jeździ na rowerze na śniegu.
©ivandanru/Fotolia.com
Styl życia
Jak bezpiecznie jeździć na rowerze zimą
Jazda rowerem zimą jest bezpieczna, jeżeli rowerzysta dostosuje się do kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest zadbanie o prawidłowy ubiór, założenie czapki, rękawiczek, a także odpowiedniego obuwia. W celu uniknięcia poślizgu, warto wyposażyć rower w specjalne zimowe opony. Niezbędne jest też sprawne oświetlenie.

Jazda rowerem zimą jest bezpieczna, jeżeli rowerzysta dostosuje się do kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest zadbanie o prawidłowy ubiór, założenie czapki, rękawiczek, a także odpowiedniego obuwia. W celu uniknięcia poślizgu, warto wyposażyć rower w specjalne zimowe opony. Niezbędne jest też sprawne oświetlenie   Jazda na rowerze zimą zyskuje coraz więcej zwolenników. W celu zapewnienia sobie lub bliskim bezpieczeństwa na rowerze zimą należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących ubioru oraz przygotowania roweru. Rower zimą, czyli jakie opony wybrać Podstawową czynnością, która sprawi, że jazda na rowerze zimą będzie bezpieczniejsza oraz łatwiejsza, jest założenie na koła zimowych opon z kolcami. Ten rodzaj ogumienia sprawia, że rower nie wpadnie w poślizg w momencie, gdy rowerzysta najedzie na śliską powierzchnię. Opony z kolcami należy zakładać przede wszystkim na przód. Zmiana opon na te z kolcami nie jest konieczna, jeśli rower wyposażony jest w opony z wysokim bieżnikiem oraz takim, który daje się łatwo oczyszczać z nadmiaru śniegu. Rowerzysta, który wjechał na lód, powinien przestać pedałować. W takiej sytuacji nie należy również hamować ani skręcać kierownicy. Oświetlenie i odblaski Zimą dzień jest krótki, często też panują trudne warunki i słaba widoczność. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo należy bezwzględnie zadbać o dobre oświetlenie z przodu i z tyłu roweru oraz o odblaski – na rowerze lub odzieży. Zimowa odzież na rower Każdy miłośnik jazdy na rowerze zimą powinien zadbać o odpowiedni ubiór. W trakcie jazdy organizm rowerzysty szybko się rozgrzewa, dlatego do tzw. „ubioru na cebulkę” trzeba podejść rozważnie. Ubranie powinno być wygodne, aby nie krępowało ruchów cyklisty. Przy ubiorze...

para na wycieczce rowerowej w górach
©andreusK/Fotolia.com
Styl życia
Rower trekkingowy z bagażnikiem na sakwy, błotnikami i amortyzatorem - idealny wybór na długą wycieczkę
Rower trekkingowy, nazywany też turystycznym, sprawdzi się w dłuższej trasie. Na bagażniku można zawiesić sakwy na zapasy jedzenia i ubrania na zmianę. Błotniki uchronią rowerzystę przed zabrudzeniem ubrania, a amortyzatory zwiększą komfort jazdy.

Rower trekkingowy, nazywany też turystycznym, sprawdzi się w dłuższej trasie. Na bagażniku można zawiesić sakwy na zapasy jedzenia i ubrania na zmianę. Błotniki uchronią rowerzystę przed zabrudzeniem ubrania, a amortyzatory zwiększą komfort jazdy. Przy kupnie roweru trekkingowego warto wynegocjować promocyjną cenę na dodatkowe akcesoria, np. torebki umieszczane pod siodełkiem. Samo siodło powinno być nieco szersze niż w rowerach górskich. Rower turystyczny – wyposażenie W skład podstawowego wyposażenia roweru turystycznego wchodzą: bagażnik, dynamo, oświetlenie, błotniki, rama, która umożliwia jazdę z bardziej wyprostowanymi plecami niż na rowerze górskim lub szosowym; budowa ramy jest zbliżona do tej w rowerach crossowych, koła o rozmiarze 28 lub 29 cali, opony o węższym lub gładszym bieżniku w porównaniu z rowerami do jazdy górskiej, często widelec przedni wyposażony w amortyzator. Rower trekkingowy damski różni się od wersji dla mężczyzn ustawieniem ramy. W modelach dla pań jest pochylona, co ułatwia wsiadanie. Kupując sprzęt warto sprawdzić czy rama (lub bagażnik) mają miejsce na montaż pompki do roweru. Może się ona przydać na trasie w najbardziej niespodziewanych momentach. Warto zwrócić uwagę na używane modele, w tym składane, które można dostosować do swoich potrzeb pod kątem wyposażenia. Jakie ramy stosuje się w rowerach trekkingowych? Rowery trekkingowe mogą mieć ramę wykonaną z jednego z trzech rodzajów tworzywa: stali, stopu aluminium lub z karbonu (wytrzymałego włókna węglowego). Najlżejsze są ramy aluminiowe. Bagażnik i sakwy w rowerach trekkingowych Turystyczne modele rowerów to świetny środek transportu na dalekie wycieczki. Dzięki sakwom zamontowanym przy bagażniku umożliwiają wygodne przewożenie...

matka z małym dzieckiem na rowerku
©Alliance/Fotolia.com
Styl życia
Przewożenie dziecka na rowerze: co wybrać – fotelik czy przyczepkę?
Rowerowe przejażdżki zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych stanowią doskonałą formę rekreacji. Dostarczając wiele radości, pozwalają na podziwianie krajobrazów, a także spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednakże przy przewożeniu dziecka na rowerze należy mieć na uwadze przede wszystkim jego bezpieczeństwo. W tym celu należy wyposażyć się w fotelik dla dziecka na rower lub zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczoną do tego celu przyczepkę.

Rowerowe przejażdżki zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych stanowią doskonałą formę rekreacji. Dostarczając wiele radości, pozwalają na podziwianie krajobrazów, a także spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednakże przy przewożeniu dziecka na rowerze należy mieć na uwadze przede wszystkim jego bezpieczeństwo. W tym celu należy wyposażyć się w fotelik dla dziecka na rower lub zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczoną do tego celu przyczepkę.   Przed przewożeniem dziecka na rowerze należy upewnić się, że rower jest w 100% sprawny i nie dojdzie do wypadku na skutek np. wadliwego systemu hamulcowego. Ponadto, jeśli mamy w planach dłuższe wycieczki w wygodnym rowerze , należy zaopatrzyć się w jedzenie i picie dla dziecka. Przewożenie dziecka na rowerze – przepisy prawne Dziecko, które nie ukończyło 7. roku życia może być przewożone na rowerze przez osoby, które ukończyły 17 lat (pod warunkiem, że posiadają one kartę rowerową lub prawo jazdy). Można to zrobić na dwa sposoby – w foteliku rowerowym lub specjalnej przyczepce, zamontowanej z tyłu roweru. Nie bez znaczenia jest to, że w przyczepce nie można przewozić dziecka po chodniku, a jedynie po jezdni lub ścieżce rowerowej. Ważne jest również to, że dziecko poniżej 10. roku życia może poruszać się na rowerze samodzielnie, ale wyłączne wtedy, gdy znajduje się pod opieką rodziców. Fotelik przedni a tylny – który wybrać? Fotelik rowerowy przeznaczony jest dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia, które ważą nie więcej niż 35 kg. W sklepach rowerowych dostępne są dwa podstawowe typu fotelików, różniących się od siebie miejscem montażu. Wyróżnia się foteliki tylne i przednie. Pierwsze z nich mocowane są do bagażnika lub ramy roweru, natomiast foteliki przednie montowane są przy kierownicy. W...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik