Mężczyzna pisze coś na laptopie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zwrot podatku dochodowego po rozliczeniu PIT – czas oczekiwania

Zwrot podatku - zgodnie z art. 77. § 1. pkt. 5 ordynacji podatkowej - otrzymuje się w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia rocznego rozliczenia podatku – PIT - w urzędzie skarbowym. Zwrot podatku można otrzymać przelewem lub drogą pocztową.

Zwrot podatku - zgodnie z art. 77. § 1. pkt. 5 ordynacji podatkowej - otrzymuje się w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia rocznego rozliczenia podatku – PIT - w urzędzie skarbowym. Zwrot podatku można otrzymać przelewem lub drogą pocztową.

Kiedy zwrot podatku – wyjątki od reguły

Jeśli deklaracja podatkowa była skorygowana przez pracownika urzędu, należy spodziewać się zwrotu podatku najpóźniej trzy miesiące od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu. Jeżeli zaś podatnik dokonał korekty rozliczenia podatkowego po czasie dłuższym niż miesiąc, zwrot podatku otrzyma w terminie maksymalnie dwóch miesięcy od dnia korekty.

Zwrot podatku a droga rocznego rozliczenia

Ustawowo nie wyodrębnia się różnych terminów zwrotu podatku, uzależnionych od drogi rozliczenia podatkowego. Można jedynie przypuszczać, że rozliczenie PIT-u przez internet przyspieszy procedurę zwrotu podatku, ale nie jest to uregulowane prawnie.

Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić lukier

Zwrot podatku a deklaracja sposobu otrzymania nadwyżki podatku

Pracownicy urzędu skarbowego zachęcają do podawania numerów kont bankowych. Przelew internetowy szybciej dociera do adresata niż tradycyjny przekaz pocztowy, jednak podobnie jak w przypadku drogi rocznego rozliczenia (wizyty w urzędzie lub przesłania deklaracji pocztą), są to jedynie ustne przypuszczenia.

Zwrot podatku a rodziny wielodzietne

Rodziny, które posiadają Kartę Dużej Rodziny (dotyczy rodzin, w których jest minimum troje dzieci) mogą odliczyć ulgę prorodzinną. Osoby te mają skrócony czas oczekiwania na zwrot podatku – wynosi on maksymalnie 30 dni.

 

Jeśli ktoś złożył deklarację podatkową pierwszego marca, to zwrot otrzyma nie później niż pierwszego czerwca. Żaden pracownik urzędu nie może dać gwarancji, że przelew drogą internetową i podanie numeru konta przyspieszy otrzymanie zwrotu podatku, choć jest to obecnie najbardziej pożądana forma rozliczenia podatku. Szybkość otrzymania podatku zależy w dużej mierze od wielkości urzędu skarbowego i sprawności urzędników.

 

czerwony kalkulator
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
O wyborze Urzędu Skarbowego decyduje adres zamieszkania
Urząd skarbowy właściwy do rozliczenia rocznego podatku dochodowego PIT to ten, pod który podatnik podlegał w ostatnim dniu roku podatkowego.

Urząd skarbowy właściwy do rozliczenia rocznego podatku dochodowego PIT to ten, pod który podatnik podlegał w ostatnim dniu roku podatkowego.   W przypadku wielokrotnych przeprowadzek łatwo jest się pogubić, który Urząd Skarbowy jest właściwy, w którym należy się między innymi rozliczać z podatku . Sprawę czasem dodatkowo komplikuje inny adres zameldowania i jeszcze inne miejsce, w którym wykonuje się pracę. Ustawa o podatku dochodowym mówi jednak wprost, jaki Urząd Skarbowy powinien wybrać podatnik i czym musi się kierować. Który Urząd Skarbowy wybrać do rozliczenia podatku PIT? Według ustawy o tym, jaki wybrać Urząd Skarbowy, decyduje adres zamieszkania podatnika – nie adres zameldowania, nie adres pracodawcy czy miejsce wykonywania pracy, a jedynie zamieszkania . Co w sytuacji, gdy w ciągu jednego roku podatnik przeprowadzał się kilka razy? W takiej sytuacji decydujący jest adres zamieszkania ostatniego dnia roku podatkowego i należy skierować swe kroki do urzędu, który jest właśnie temu adresowi podporządkowany. Przeprowadzki w obrębie jednego miasta – który US? W sytuacji, gdy przeprowadzasz się w obrębie terenu, który jest przypisany do jednego Urzędu Skarbowego, nie ma żadnych zmian. Przykładowo w Chełmie jest tylko jeden Urząd Skarbowy, więc nie ma znaczenia, czy przeprowadzisz się z centrum na obrzeża miasta . Inna sytuacja jest w większych miastach np. Warszawie, w której funkcjonuje więcej urzędów. Każdy ma na swojej stronie internetowej podany zakres terytorialny z wykazem ulic, które do niego przynależą. Zdecydowanie jednak szybciej jest znaleźć właściwy US w pełnym wykazie ulic Warszawy z określeniem właściwości terytorialnej Urzędów. Dzięki temu na pewno się nie pomylisz. Mieszkamy osobno, rozliczamy się razem – jaki wybrać Urząd Skarbowy? Małżonkowie chcący wspólnie się rozliczać, powinni złożyć PIT...

arkusze podatkowe
©Michael Flippo/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od dywidendy i kto go musi płacić?
Podatek od dochodów z dywidend został uregulowany w ustawach o podatku dochodowym – ustawie PIT i CIT. Oba te akty prawne ustaliły wysokość podatku w postaci ryczałtu w wysokości 19%.

Podatek od dochodów z dywidend został uregulowany w ustawach o podatku dochodowym – ustawie PIT i CIT. Oba te akty prawne ustaliły wysokość podatku w postaci ryczałtu w wysokości 19%. Podatek od dywidendy: ile wynosi? Dywidenda, czyli część dochodu spółki kapitałowej wypłacana na rzecz jednego wspólnika lub akcjonariusza, opodatkowana jest na mocy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Zarówno jedna, jak i druga ustawa ustaliła ten podatek w wysokości 19%.   Płatnikami podatku są podmioty, które dokonały wypłaty dywidend – są więc zobowiązane ten podatek odprowadzić z wypłacanej kwoty i uiścić go na rzecz organu skarbowego.   Zryczałtowany podatek jest pobierany w dniu wypłaty dywidendy i przekazywany do 7. dnia następnego miesiąca na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego. Podatek od dywidendy: CIT W przypadku wypłaty na rzecz innych osób prawnych właściwość urzędu ustala się ze względu na siedzibę podatnika, czyli osoby otrzymującej dywidendę. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek sporządzenia deklaracji CIT-6R , w terminie do końca pierwszego miesiąca kolejnego roku podatkowego. Podatek od dywidendy: PIT W sytuacji, gdy jest to osoba fizyczna, płatnik podatku, czyli podmiot wypłacający dywidendę, obowiązany jest sporządzić deklarację PIT-8A i przekazać ją do właściwego ze względu na miejsce swojej siedziby urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym doszło do zapłaty podatku. Podatek od dywidendy: podmioty zagraniczne Jeśli dywidenda jest wypłacana na rzecz podmiotu zagranicznego, wówczas należy uiścić podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania zagranicznych osób. Kwestia właściwości uregulowana jest w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych. Podatek od...

mężczyzna z tabletem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Trzy sposoby na to, jak wysłać PIT
Podatnik może sam zdecydować, czy chce PIT wysłać przez internet, pocztą czy dostarczyć go osobiście do urzędu skarbowego. Ważny jest termin.

Podatnik może sam zdecydować, czy chce PIT wysłać przez internet, pocztą czy dostarczyć go osobiście do urzędu skarbowego. Ważny jest termin.   PIT to akronim od angielskich słów Personal Income Tax (podatek od dochodów osobistych). Druk PIT wykorzystywany jest do celów złożenia deklaracji podatkowej i rozliczenia się z urzędem skarbowym. Można takiego rozliczenia dokonać na kilka sposobów. Składanie PITu osobiście Wiele osób nadal decyduje się na tradycyjną formę złożenia deklaracji podatkowej. Osobiście składają PIT we właściwym urzędzie skarbowym. Może to być czasochłonne dla tych z podatników, którzy decydują się na wizytę w urzędzie w ostatnim z możliwych terminów, gdyż często do okienek urzędowych ustawiają się kolejki interesantów. Aby uniknąć czekania, można złożyć deklarację podatkową nieco wcześniej . Przy wyborze takiej formy podatnik powinien przynieść dokument w dwóch egzemplarzach – na kopii otrzyma pieczątkę potwierdzającą złożenie dokumentu. W przypadku, gdy podatnik przyniósł tylko jeden egzemplarz PIT, otrzyma tylko potwierdzenie złożenia. Jeśli ktoś chce złożyć PIT w formie papierowej, formularz może znaleźć w urzędzie skarbowym lub na stronie Ministerstwa Finansów.   Osobiste składanie PIT w urzędzie, z potwierdzeniem na kopii, przydatne jest gdy podatnik ubiega się o kredyt i musi udokumentować dochody – zwłaszcza gdy nie pochodziły one z umowy o pracę. Składanie PITu drogą pocztową Przy wyborze drogi pocztowej złożenia deklaracji trzeba wziąć pod uwagę wybór firmy, która dostarczy PIT do urzędu skarbowego. Jest to o tyle istotne, że kluczowe jest terminowe wywiązanie się z obowiązku rozliczenia . Przy wyborze Poczty Polskiej decyduje data stempla pocztowego, a potwierdzenie nadania listu poleconego będzie w pewnym zakresie potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku rozliczenia....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik