Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
probówka krwi
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Trombocyty – skutki wahań PLT w organizmie

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.

 

Liczbę trombocytów określa parametr PLT, który jest elementem podstawowego badania morfologicznego krwi. Zarówno nadmiar, jak i niedobór płytek krwi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu.

Krzepnięcie krwi – podstawowa funkcja trombocytów

Płytki krwi inicjują proces krzepnięcia i rozkładu (fibrynolizy) zakrzepu, odpowiadają również za wzrost i skurcz naczyń krwionośnych, wzrost mięśni gładkich i zmiany miażdżycowe. Proces krzepnięcia krwi rozpoczyna się w momencie, kiedy tkanka zostaje uszkodzona. Ma wtedy miejsce cały szereg reakcji chemicznych, które przekształcają białko występujące w osoczu (fibrynogen) w cząsteczki białka prostego (fibryna) o zdolności do zlepiania się. Na powierzchni rany tworzy się rodzaj siateczki, a erytrocyty i trombocyty wpadają w nią, tworząc skrzep.

Zaburzenia związane wahaniami PLT

W 1 mikrolitrze (mm³) ludzkiego osocza znajduje się ok. 150–400 tys. płytek krwi (150000–400000/μl lub 150–400 K/μl). Żyją one w krwioobiegu od 8 do 12 dni, po czym są rozkładane przez wątrobę i śledzionę. Nowe płytki krwi produkuje szpik kostny w postaci megakariocytu, który staje się trombocytem dopiero kiedy traci jądro komórkowe. W organizmie może dojść do zaburzeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i z niszczeniem płytek krwi. Mamy w wówczas do czynienia ze znacznymi wahaniami PLT, które wywołują trzy rodzaje zaburzeń:

 • Trombocytopenię (małopłytkowość) – obniżenie poziomu PLT do mniej niż 300 K/μl.
 • Trombocytozę (nadpłytkowość) – podwyższenie poziomu PLT do więcej niż 450 K/μl.
 • Trombastenię (trombopatię) – upośledzenie funkcji płytek krwi.

Trombocytopenia i trombastenia – niedobór płytek krwi

Najczęstszym zaburzeniem związanym z PLT jest małopłytkowość, która może mieć dwie przyczyny – zmniejszenie wytwarzania trombocytów lub nadmierne ich niszczenie. Małopłytkowość wtórną powodują głównie:

 • niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego,
 • niewydolność nerek,
 • zakażenie wirusowe,
 • uszkodzenie szpiku lub jego samoistny zanik,
 • białaczka,
 • różyczka u noworodków,
 • niedokrwistość aplastyczna.

Istnieje jeszcze małopłytkowość samoistna, w której przyczyną niedoboru trombocytów są mechanizmy immunologiczne i działanie przeciwciał.

 

W wyniku małopłytkowości występuje skaza krwotoczna, która objawia się:

 • skłonnością do samoistnych krwawień,
 • nadmiernym powstawaniem siniaków,
 • pojawianiem się wybroczyn na skórze oraz błonach śluzowych,
 • krwotokami z przewodu pokarmowego, nosa, dziąseł, dróg moczowych i rodnych, a nawet krwawieniami wewnętrznymi, które mogą prowadzić do śmierci.

 

Skaza krwotoczna może być także objawem trombastenii, która pojawia się najczęściej jako choroba wrodzona. Zaburzenie czynności trombocytów polega tu na niedoborze lub całkowitym braku fibrynogenu, bez którego nie może odbywać się proces krzepnięcia krwi.

Trombocytoza – nadmiar płytek krwi

Zagrożeniem dla organizmu jest nie tylko niedobór trombocytów, ale również ich nadmiar, który sprawia, że krew krzepnie nawet wtedy, gdy nie dochodzi do przerwania żadnej z tkanek. Jej zakrzepy pojawiają się w naczyniach krwionośnych i wędrują do różnych organów. Największym ryzykiem są zakrzepy w mózgu, prowadzące do udarów. Do trombocytozy może dojść w wyniku:

 • niedoboru żelaza,
 • stanu zapalnego (np. gruźlicy i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego),
 • usunięcia śledziony,
 • choroby nowotworowej,
 • alkoholizmu,
 • przyjmowania niektórych leków, np. doustnych leków antykoncepcyjnych.

Istnieją również rodzaje nadpłytkowości nieuwarunkowane żadnymi z tych czynników, tj. nadpłytkowość samoistna, dziedziczna i powysiłkowa (trwająca tylko 15–30 min po zakończeniu forsującej czynności).

 

Główne objawy trombocytozy to:

 • nawracające krwawienia z przewodu pokarmowego, nosa i dróg moczowych,
 • parestezje, czyli zaburzenia czucia,
 • porażenia,
 • zaburzone widzenie,
 • napady padaczkowe,
 • powiększenie śledziony.

 

Krzepliwość ocenia badanie nazywane koagulogramem. Parametry tego badania oznaczają liczbę poszczególnych płytek i czas trwania wszystkich procesów składających się na krzepnięcie krwi. 

 

badanie krzepliwości krwi
Styl życia
Kiedy wykonać badanie na krzepliwość krwi: krwotoki z nosa, skłonność do siniaków, obfite miesiączki
Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.

Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.   Trombocyty, czyli płytki krwi , są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Ich prawidłowa liczba waha się od 150 do 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi. Małopłytkowość i nadpłytkowość Kiedy poziom trombocytów spada poniżej 150 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi, mówimy o małopłytkowości, czyli trombocytopenii. Kiedy płytek krwi jest za dużo (powyżej 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi), pacjent cierpi na nadpłytkowość, czyli trombocytozę. Nadpłytkowość prowadzi do nadmiernego sklejania się trombocytów, co jest przyczyną zatorów i zakrzepów. Co to jest koagulogram? Koagulogram to badanie, które określa liczbę trombocytów. Wykonuje się je na próbce krwi pacjenta. Procedura tego badania jest bardzo podobna do standardowego pobrania krwi w gabinecie lekarskim. Przeprowadza się nakłucie żyły łokciowej, a krew pobiera się do probówki i kieruje do badań. Ze względu na to, że badanie wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń krzepliwości krwi, jego przebieg jest przez cały czas nadzorowany. Po badaniu pacjent powinien mocno uciskać miejsce nakłucia i informować personel medyczny w razie zbyt silnego krwawienia. Badanie na krzepliwość krwi: wskazania Koagulogram należy wykonać przy podejrzeniu, że układ krzepnięcia krwi nie działa prawidłowo. Do niepokojących objawów można zaliczyć: częste krwawienia z nosa , krwawiące dziąsła, nadmierne i przedłużające się krwawienie po urazie, trudności z gojeniem ran, pojawianie się siniaków i...

Badanie krwi
© toeytoey/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar trombocytów, czyli płytek krwi – skutki i przyczyny
Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.

Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.   Trombocyty, czyli płytki krwi (PLT), są najmniejszymi elementami morfotycznymi. Są odpowiedzialne m.in. za proces krzepnięcia. Płytki krwi powyżej normy – interpretacja wyników Pomiar zawartości płytek krwi dokonywany jest podczas standardowego badania morfologicznego. Prawidłowa ilość trombocytów wynosi 150000 do 400000/ul (150-400 K/ul). U mężczyzn zwykle jest ich więcej niż u kobiet. Wszelkie odchylenia tych wartości , zarówno w dolnej, jak i w górnej granicy, powodują zaburzenia funkcjonowania organizmu.   W sytuacji, gdy płytki są na poziomie 450K/ul (450 000/ul) lub wyższym mówi się o trombocytozie , nadpłytkowości lub trombocytemii. Jeżeli ilość płytek spadnie poniżej 100K/ul (100 000/ul), ma miejsce trombocytopenia, zwana również małopłytkowością   Zbyt mała ilość płytek krwi powoduje, że krew nie krzepnie. Przy najmniejszym urazie może dojść do zagrażającego życiu krwotoku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Za duża liczba trombocytów to zagrożenie polegające na nadmiernej krzepliwości niosącej za sobą ryzyko powstawania zatorów. Przyczyny i skutki nadmiaru płytek krwi Zwiększona liczba trombocytów, to często konsekwencja: nadmiernego wysiłku (przez około 15-30 minut, tzw. nadpłytkowość powysiłkowa), porodu, częstego oddawania krwi, niedoboru żelaza , choroby alkoholowej, usunięcia śledziony (splenektomii), urazów, oparzeń i zabiegów chirurgicznych, infekcji i przewlekłych zapaleń, np. w sarkoidozie...

Badanie krwi
© science photo/Fotolia.com
Styl życia
Trombocytopenia może objawiać się siniakami i częstymi krwawieniami - jak ją rozpoznać i leczyć
Trombocytopenia, czyli małopłytkowość, oznacza niedobór płytek krwi. Najczęściej występuje u kobiet w ciąży i w następstwie chorób nowotworowych krwi i kości. Objawia się trudnością w gojeniu ran, krwotokami i siniakami. Leczenie małopłytkowości opiera się na trafnym zdiagnozowaniu przyczyny i zazwyczaj trwa poniżej roku.

Trombocytopenia, czyli małopłytkowość, oznacza niedobór płytek krwi. Najczęściej występuje u kobiet w ciąży i w następstwie chorób nowotworowych krwi i kości. Objawia się trudnością w gojeniu ran, krwotokami i siniakami. Leczenie małopłytkowości opiera się na trafnym zdiagnozowaniu przyczyny i zazwyczaj trwa poniżej roku.   Trombocyty to płytki krwi produkowane w szpiku kostnym. Odgrywają one bardzo ważną rolę w krzepnięciu krwi i hamują jej upływ w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych. Kiedy płytek krwi jest za mało, zwiększa się ryzyko krwawień i krwotoków. Przyczyny małopłytkowości: choroby, niewłaściwa dieta, przyjmowane leki Mało płytek krwi to najczęściej skutek chorób, nowotworów i zakażeń wirusowych.   Do przyczyn małopłytkowości zalicza się między innymi: nowotwory kości i krwi (białaczka, szpiczak) i układu odpornościowego (chłoniak), stosowanie leków leczących nowotwory, zakażenie bakteryjne i wirusowe szpiku, na przykład AIDS . dietę ubogą w witaminę B12 i kwas foliowy, samoistny zanik szpiku, nadmierne powiększenie śledziony, krwotoki i przewlekłe krwawienia, choroby autoimmunologiczne , choroby bakteryjne, szczepienia, w tym na żółtaczkę, stosowanie leków moczopędnych, przeciwnowotworowych, przeciwalergicznych, przeciwpadaczkowych, leków na arytmię serca, chininy i aspiryny, kontakt z toksynami , szkodliwe promieniowanie, alkoholizm. Za mało płytek krwi w ciąży Niedobór trombocytów często występuje u kobiet w ciąży. Jest to to naturalny stan spowodowany tym, że płytki krwi u kobiety ciężarnej pojawiają się w również w krążeniu łożyskowym oraz skraca się ich czas przeżycia. Małopłytkowość w ciąży z reguły nie jest powodem do niepokoju, pod...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner