Cała rodzina ćwiczy na macie z hantlami.
© LIGHTFIELD STUDIOS/stock.adobe.com
Styl życia

Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w ramach treningów rodzinnych?

Treningi indywidualne i grupowe różnych dyscyplin są powszechnie znanymi formami aktywności fizycznej. Kluby sportowe i trenerzy coraz częściej oferują treningi rodzinne, które mają na celu nie tylko naukę konkretnej dyscypliny, ale również miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Podpowiadamy, jakie ciekawe formy aktywności fizycznej można praktykować całymi rodzinami oraz jakie wiążą się z tym koszty.

Treningi indywidualne i grupowe różnych dyscyplin są powszechnie znanymi formami aktywności fizycznej. Kluby sportowe i trenerzy coraz częściej oferują treningi rodzinne, które mają na celu nie tylko naukę konkretnej dyscypliny, ale również miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Podpowiadamy, jakie ciekawe formy aktywności fizycznej można praktykować całymi rodzinami oraz jakie wiążą się z tym koszty.

 

Trenerzy różnych dyscyplin w przypadku kilkuosobowych zajęć dużą uwagę skupiają na dobraniu osób pod względem poziomu i wieku. W przypadku treningów rodzinnych ta zasada nie obowiązuje, ponieważ na pierwszym miejscu stawia się dobrą zabawę.

 

Treningi rodzinne: jaką dyscyplinę wybrać?

 

Powodów dla których rodzicom zależy na odbywaniu treningów ze swoimi pociechami jest wiele. W przypadku niektórych dzieci ma to stanowić bodziec mobilizacyjny. Często jest również tak, że najmłodsi mają trudności z przekonaniem się do udziału w zajęciach z obcą osobą, jaką niewątpliwie jest trener lub mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Najczęściej jednak decyzja jest podyktowana chęcią miłego i aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

 

Z uwagi na to, że zainteresowanie wspólnymi zajęciami rodziców z dziećmi jest coraz większe, wachlarz możliwości treningowych jest szeroki. Treningi rodzinne są oferowane przez kluby sportowe m.in. w takich dyscyplinach, jak:

 

 

Poza wymienionymi dyscyplinami kluby sportowe organizują również treningi ogólnorozwojowe, które polegają na grach i zabawach rozwijających ogólną sprawność dorosłych i dzieci.

 

Jak wyglądają i ile kosztują treningi rodzinne?

 

Zajęcia rodziców z dziećmi mają charakter treningów grupowych. W zależności od dyscypliny grupę może stanowić jedna rodzina (np. syn z ojcem) lub kilka rodzin. Z pierwszym przypadkiem najczęściej można spotkać się w tenisie ziemnym i badmintonie. Większe grupy są natomiast tworzone w przypadku treningów sztuk walki. Dobrze zaplanowane treningi rodzinne zakładają ćwiczenia dostosowane do możliwości dzieci i dorosłych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy muszą wykonywać te same czynności. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj dorośli mają do wykonania inne (trudniejsze i bardziej wymagające) ćwiczenia aniżeli ich pociechy.

 

Jeśli chodzi o ceny treningów rodzinnych, to wszystko zależy od dyscypliny i wielkości miasta. W przypadku metropolii ceny będą wyższe w porównaniu do małych miejscowości. Zajęcia w małych, 2-4-osobowych grupach zaczynają się od około 100 zł za godzinę. W większych cena uzależniona jest od liczby uczestników, ale trzeba być gotowym na wydatek minimum 30 zł za osobę.

Kobieta i mężczyzna ćwiczą na siłowni.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia
Sportowe propozycje na relaks po pracy
O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.

O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.   Niektóre firmy dbają o formę fizyczną swoich pracowników i wykupują im różnego rodzaju pakiety na treningi czy zajęcia sportowe. Jeśli jednak pracodawca nie zapewni takiego udogodnienia, to wskazane jest znalezienie czegoś na własną rękę.   Czym kierować się przy wyborze dyscypliny?   Dokonując wyboru dyscypliny, którą chce się uprawiać, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak: forma     fizyczna - jeżeli nie jest ona najlepsza, to na początek dobrze     jest zacząć od biegania w tempie adekwatnym do możliwości i     stopniowe jego podnoszenie, indywidualne     preferencje - najlepiej wybierać takie dyscypliny, które są     interesujące dla osoby ćwiczącej. Dzięki temu ryzyko znudzenia     czy rozczarowania jest mniejsze, możliwości     finansowe - wskazane jest określenie miesięcznego budżetu na     wydatki na sport i przekalkulowanie cen poszczególnych treningów     czy zajęć.       Jeśli chodzi o wachlarz możliwych sportów do uprawiania, które będą dostarczały przyjemności i satysfakcji, to jest on bardzo szeroki. Wskazane jest poszukiwanie dyscyplin indywidualnych, w których osoba ćwicząca jest uzależniona wyłącznie od siebie. Po pierwsze dlatego,...

Mężczyzna trenuje na pływalni.
©Microgen/stock.adobe.com
Styl życia
Jakie dyscypliny sportowe uprawiać w okresie jesienno-zimowym?
Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.

Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.   Jeśli ktoś wie, że nie zmobilizuje się do uprawiania sportu na powietrzu, to alternatywą są ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych. W takich warunkach możliwości treningowych również jest bardzo dużo.   Pomysły na treningi w okresie jesienno-zimowym   W większości przypadków zła pogoda i krótsze dni nie mogą stanowić wymówki dla odpuszczania regularnych ćwiczeń. Większość dyscyplin uprawianych na powietrzu można bowiem uprawiać również w różnego rodzaju halach sportowych. Tak jest chociażby z bieganiem, jazdą na rowerze czy grą w tenisa ziemnego. Siłownie oferują możliwość biegania na bieżni oraz jazdę na rowerku stacjonarnym , a wiele klubów tenisowych oddaje do dyspozycji klientów kryte korty. Może i ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych nie dostarczają tyle radości, co treningi na świeżym powietrzu, ale pozwalają utrzymywać formę i poprawiać umiejętności.   Okres niesprzyjającej do uprawiania sportu na powietrzu pogody w Polsce warto wykorzystać na r ozpoczęcie przygody z nowymi dyscyplinami . W tym czasie mogą sprawdzić się: pływanie , jazda na łyżwach, tenis stołowy , siłownia, squash , taniec, sztuki walki, cross-fit .   Jak widać, możliwości treningowych jest dużo i są one bardzo różnorodne. Specyfika powyższych propozycji jest taka, że najlepszymi warunkami do ich uprawiania są pomieszczenia zamknięte . Właśnie dlatego...

Które dyscypliny sportowe są najlepsze dla kilkuletnich dzieci?
© famveldman/Adobe Stock
Styl życia
Sporty indywidualne czy drużynowe? Które są lepsze dla dzieci?
Rodzice kilkuletnich dzieci prędzej czy później rozważają zapisanie swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe. Wybór dyscypliny często jest dokonywany tylko na podstawie własnych zainteresowań lub opinii innych rodziców. Nie zawsze zdaje to jednak egzamin. Każde dziecko jest inne i ma cechy, które będą predysponowały je do uprawiania sportów indywidualnych lub drużynowych.

Rodzice kilkuletnich dzieci prędzej czy później rozważają zapisanie swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe. Wybór dyscypliny często jest dokonywany tylko na podstawie własnych zainteresowań lub opinii innych rodziców. Nie zawsze zdaje to jednak egzamin. Każde dziecko jest inne i ma cechy, które będą predysponowały je do uprawiania sportów indywidualnych lub drużynowych.   Każda forma aktywności fizycznej pozwala najmłodszym nie tylko nabywać nowe umiejętności ruchowe , ale wpływa też na ich charakter i osobowość. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że nie każde dziecko odnajdzie się we wszystkich dyscyplinach, właśnie ze względu na kwestie osobowościowe. Sporty drużynowe, a umiejętność radzenia sobie z porażkami Zarówno dyscypliny indywidualne, jak i drużynowe mają swoje wady i zalety. W obu przypadkach niezmienne pozostaje to, że uczą rywalizacji, cieszenia się sukcesami oraz radzenia sobie z porażkami. W dyscyplinach drużynowych, jak piłka nożna , siatkówka czy koszykówka, dzieciom może być nieco łatwiej zaakceptować przegrany mecz lub turniej. Wynika to z tego, że za końcowy wynik odpowiada cały zespół w myśl zasady „wygrywamy razem i przegrywamy razem”. Niektóre dzieci źle reagują na różnego rodzaju niepowodzenia – płaczą i długo je rozpamiętują. Trenując w grupie rówieśników i ponosząc porażki razem z nimi, jest im zwyczajnie łatwiej sobie z nimi poradzić, aniżeli w przypadku niepowodzeń w dyscyplinach indywidualnych.   Lista zalet wynikających z trenowania dyscyplin drużynowych jest dłuższa. Pomagają one m.in. w: nawiązywaniu nowych znajomości z rówieśnikami, pracy w grupie i współpracy z innymi uczestnikami treningu, rozwijaniu współzawodnictwa, poprawie komunikacji z innymi,...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik