Czym jest hurling i czy można go uprawiać w Polsce?
© revelpix/Adobe Stock
Styl życia

Hurling – co to za dyscyplina i kto powinien jej spróbować?

Hurling jest drużynową dyscypliną sportową wywodzącą się z Irlandii. Właśnie w tym kraju oraz w Irlandii Północnej sport ten jest najbardziej popularny. W innych europejskich krajach, w tym w Polsce, jest praktycznie nieznany. Głównie z tego względu w naszym kraju uprawianie go na profesjonalnym poziomie jest praktycznie niemożliwe. Swoich sił w hurlingu bez problemów mogą jednak spróbować ci, którzy mieszkają albo udają się z wizytą do Irlandii lub Irlandii Północnej.

Hurling jest drużynową dyscypliną sportową wywodzącą się z Irlandii. Właśnie w tym kraju oraz w Irlandii Północnej sport ten jest najbardziej popularny. W innych europejskich krajach, w tym w Polsce, jest praktycznie nieznany. Głównie z tego względu w naszym kraju uprawianie go na profesjonalnym poziomie jest praktycznie niemożliwe. Swoich sił w hurlingu bez problemów mogą jednak spróbować ci, którzy mieszkają albo udają się z wizytą do Irlandii lub Irlandii Północnej.

 

Z racji swojej specyfiki hurling jest określany jako „najszybszy zespołowy sport świata”. Trzeba jednak dodać, że dyscyplina ta jest również dosyć brutalna. Osoby o słabych warunkach fizycznych raczej się w niej nie odnajdą. Ciekawostką jest to, że hurling mogą uprawiać tylko mężczyźni. Jego kobieca odmiana to camogie.

Na czym polega gra w hurling?

Do gry w hurling potrzebnych jest aż 30 osób. Podstawowy skład każdej z drużyn wynosi 15 osób, a wśród nich znajduje się:

  • bramkarz,
  • sześciu obrońców,
  • dwóch pomocników,
  • sześciu napastników.

 

W profesjonalnych drużynach każdy zawodnik ma nakreślone zadania taktyczne przez trenera. W zespołach amatorskich obowiązują podobne założenia, jak w przypadku piłki nożnej. Bramkarz i obrońcy skupiają się na defensywie, a napastnicy na ataku. Pomocnicy pełnią rolę łączników między defensorami, a napastnikami.

 

Zawodnicy do gry używają specjalnych kijów i piłki. W czasie rywalizacji na boisku o wymiarach 130-145 m długości i 80-90 m szerokości drużyny starają się zdobyć jak najwięcej punktów poprzez trafienie do bramki rywala. Bramki wyglądają tak samo, jak te do rugby. Za trafienie pod poprzeczkę zespół otrzymuje trzy punkty, natomiast strzał nad poprzeczką jest premiowany jednym punktem. Zawodnicy mogą chwytać piłkę rękami, przenosić ją na kiju, a nawet kopać. Może to trwać nie dłużej niż cztery sekundy lub cztery kroki wykonane przez gracza mającego piłkę.

Hurling w Polsce

W Polsce hurling nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Wprawdzie w 2009 roku w Warszawie powstał klub, w którym można było uprawiać zarówno hurling, jak i futbol gaelicki, ale można uznać to za jedynie epizod dyscypliny w naszym kraju. Teoretycznie sport ten na poziomie amatorskim można uprawiać na boiskach do rugby. Tych w Polsce nie brakuje, ale do gry potrzebnych jest przynajmniej 30 zawodników na mecz. Biorąc pod uwagę niewielkie zainteresowanie dyscypliną, rozegranie takiego spotkania jest praktycznie niemożliwe.

Kobieta gra na korcie tenisowym rakietą do padla.
©oscar/stock.adobe.com
Styl życia
Jak i gdzie rozpocząć grę w padla?
Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.

Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.   Padel największą popularnością cieszy się w Hiszpanii. Tam pod względem zainteresowania jest to sport numer dwa, zaraz po piłce nożnej.   Na czym polega gra w padla?   Kort do gry w padla stanowi zaledwie jedną trzecią powierzchni kortu tenisowego (dokładne wymiary to: 20 m x 10 m). Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cztery ściany – zazwyczaj tylne są wykonane z hartowanego szkła, a boczne z siatki ogrodzeniowej. Boisko jest przedzielone siatką i posiada linie serwisowe.   Jeśli chodzi o samą grę, to polega ona na uderzaniu rakietą piłki na stronę przeciwnika tak, aby sprawiła mu ona jak najwięcej problemów w odegraniu. Podczas wymiany piłka może odbić się tylko raz w polu na jednej stronie. W przypadku dwóch kozłów punkt zdobywa przeciwnik. Istotne jest to, że zawodnicy muszą przebijać piłkę w taki sposób, aby ta trafiła w pole przeciwnika bez wcześniejszego uderzenia o ścianę. Gracze mogą posyłać piłkę na drugą stronę siatki bezpośrednio lub z wykorzystaniem tylnej lub bocznej ściany . Jeśli jednak piłka dotknie drucianej siatki, to następuje faul, który jest równoznaczny z punktem dla rywala. Liczenie punktów odbywa się tak, jak w tenisie ziemny – z podziałem na gemy i sety.   Padel dla początkujących: gdzie trenować i jak wybrać sprzęt?   Obecnie w...

Młoda kobieta podczas treningu tenisa ziemnego.
©SolisImages/stock.adobe.com
Styl życia
Tenis ziemny w czasie wakacji. Największe plusy rozpoczęcia treningów w tym czasie
Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.   Mimo że tenis ziemny cieszy się sporą popularnością w naszym kraju (głównie za sprawą Agnieszki Radwańskiej), to nie przekłada się to na uprawianie tej dyscypliny. W porównaniu do innych dyscyplin, odsetek osób uprawiających tenisa nie jest zbyt duży.   Co należy wiedzieć o tenisie i dla kogo jest ta dyscyplina?   Tenis ziemny nie jest łatwym do opanowania sportem, przez co szybko odstrasza wiele osób, które próbują w nim swoich sił. Szczególnie szybko mogą zniechęcić się ci, którzy zaczynają grać w tenisa bez pomocy trenera. Specyfika gry, opanowanie prawidłowych ruchów i technika poruszania się po korcie są na tyle złożone, że (szczególnie na początku) warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera.   Z pozoru może wydawać się, że gra w tenisa jest bardzo prosta. Polega ona bowiem na przebijaniu piłki przez siatkę w określone pole, a każdy punkt rozpoczyna się serwisem. W praktyce jednak bardzo ważne jest wyrobienie prawidłowych ruchów uderzeń rakietą oraz ustawiania się do piłki. Trener, który obserwuje to z boku na bieżąco wyłapuje i koryguje błędy.   Tenis ziemny jest dyscypliną, którą mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w Polsce organizowane są turnieje zarówno dla dzieci od 5-6 lat, jak i dla seniorów powyżej 80 roku życia!   Nauka gry w tenisa w wakacje: jakie są zalety?  ...

Kitesurfing – ekstremalny sport na lato.
© Артур Дидык/Adobe Stock
Styl życia
Kitesurfing - czym jest i jak i gdzie zacząć uprawiać ten sport?
Jeszcze kilka lat temu kitesurfing był mało znaną w Polsce dyscypliną. Z roku na rok popularność sportu, który polega na ślizganiu po wodzie na desce wyposażonej w latawiec, stale rośnie. Dzięki temu poprawiają się warunki do uprawiania tej dyscypliny w naszym kraju. Teraz swoich sił w niej można spróbować praktycznie w każdej nadmorskiej miejscowości.

Jeszcze kilka lat temu kitesurfing był mało znaną w Polsce dyscypliną. Z roku na rok popularność sportu, który polega na ślizganiu po wodzie na desce wyposażonej w latawiec, stale rośnie. Dzięki temu poprawiają się warunki do uprawiania tej dyscypliny w naszym kraju. Teraz swoich sił w niej można spróbować praktycznie w każdej nadmorskiej miejscowości.   Każda odmiana surfingu jest bardzo wymagająca. Nie inaczej jest z kitesurfingiem, który uchodzi za sport ekstremalny. Jest on polecany szczególnie osobom, które lubią połączenie adrenaliny z pokaźną dawką emocji. Gdzie w Polsce uprawiać kitesurfing i ile to kosztuje? Dzięki dynamicznemu rozwojowi dyscypliny, w Polsce stale przybywa miejsc, w których można rozpocząć przygodę z kitesurfingiem. Najbardziej popularnymi miejscami do nauki i uprawiania popularnego „kite'a” w naszym kraju należą miejscowości położone w okolicach Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego . Tam warunki do uprawiania tej dyscypliny są znakomite – często wieje silny wiatr, woda w morzu jest płytka, a duża przestrzeń na lądzie pozwala na bezpieczne startowanie i lądowanie.   We wspomnianych nadmorskich rejonach można znaleźć wiele wyspecjalizowanych szkół nauki kitesurfingu . Osoby, które nie mają doświadczenia w tej dyscyplinie, koniecznie powinny zdecydować się na zajęcia pod okiem instruktora. Szkoły nauki oferują kursy na różnych poziomach zaawansowania. Dla osób początkujących podstawowy kurs trwa 4-5 godzin i jest rozłożony na dwa dni. W tym czasie uczestnik poznaje podstawowe zasady bezpieczeństwa , techniki operowania latawcem na wodzie, a także nabywa umiejętność podłączenia całego sprzętu.   Ceny pakietów podstawowych oscylują w okolicach 600-700 złotych. Ci, którzy mają już jakieś...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik