Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Szczęśliwi ludzie
© Tijana/Fotolia.com
Styl życia

Endorfiny: czym są i jak działają hormony szczęścia

Hormon szczęścia, czyli endorfina, nie tylko wprawia w euforię, ale również zmniejsza ból. Endorfiny są wytwarzane m.in. w czasie wysiłku fizycznego i w sytuacjach stresowych.

Hormon szczęścia, czyli endorfina, nie tylko wprawia w euforię, ale również zmniejsza ból. Endorfiny są wytwarzane m.in. w czasie wysiłku fizycznego i w sytuacjach stresowych.

 

Hormony szczęścia należą do grupy aminokwasów peptydowych, przypominających budową morfinę.

Czym są endorfiny?

Endorfiny to substancje produkowane przez mózg, działające podobnie jak naturalny narkotyk - morfina. Są wytwarzane pod wpływem silnych bodźców.

 

Hormony szczęścia powstają w wielu miejscach w ciele odpowiedzialnych za odczuwanie: w rdzeniu kręgowym, przysadce mózgowej i innych rejonach układu nerwowego oraz mózgu.

Jak działają endorfiny?

Endorfiny są neuroprzekaźnikami, które wchodzą w interakcje z receptorami komórek znajdujących się w mózgu. Hormony szczęścia odpowiadają za kontrolowanie emocji oraz zmniejszanie nasilenia bólu.

 

Endorfiny regulują również poziom hormonów w organizmie i temperaturę ciała. Wpływają na odporność na choroby. Zawiadują ponadto funkcjonowaniem układu oddechowego oraz układu krążenia.

 

Hormony szczęścia mogą być odpowiedzialne za pojawienie się lęku oraz gniewu. Dzieje się tak, gdy organizm błędnie zarejestruje sygnały wywoływane przez endorfiny. To, jak mocno i w jaki sposób zadziałają na konkretną osobę, zależy od jednostkowych cech. Większość z nas na niezbyt duże dawki tych hormonów reaguje pozytywnie.

 

Stan wywołany przez endorfiny może jednak uzależniać, zarówno fizycznie, jak psychicznie. Chcąc go utrzymać bądź wywołać na żądanie możemy sięgać po substancje wywołujące podobne odczucia, np. alkohol, słodycze, a nawet narkotyki.

Jak są wytwarzane endorfiny?

Hormony szczęścia są wytwarzane, kiedy jesteśmy narażeni na czynniki stresogenne lub powodujące ból. Organizm broni się przed nieprzyjemnymi ich skutkami, a mózg produkuje substancje mające je zwalczyć.

 

Endorfiny pojawiają się również wtedy, gdy się śmiejemy. Co więcej – jak pokazują badania, możemy doświadczyć ich działania, już gdy myślimy o śmiechu.

 

Wysiłek fizyczny i aktywność powoduje wytworzenie się hormonów szczęścia. Największą ich ilość można zaobserwować w czasie długotrwałego wysiłku. Badacze przypuszczają, że może mieć w tym udział niedotlenienie, które działa w przypadku pojawienia się euforii biegacza, jak również po spożyciu alkoholu. Euforia biegacza to zjawisko, które powstaje w przypadku długotrwałego wysiłku i zmniejsza odczuwanie bólu oraz zmęczenia. Długodystansowcy nie polegają wtedy na odczuciach, które wysyła im ciało, np. bólu nóg lub braku sił. Biegną, przezwyciężając swoje fizyczne granice, ponieważ ich mózg twierdzi, że są w stanie kontynuować wysiłek.

 

Endorfiny wytwarzane są też po spożyciu niektórych pikantnych przypraw, np. papryki chili. Dzieje się to na skutek zawartości kapsaicyny, która odpowiada za piekący smak. Papryka wywołuje pieczenie, a receptory w mózgu broniąc się przed nim, wytwarzają hormony szczęścia.

 

Podobnie działa akupunktura. Ból wywołany przez wbijanie igieł w ciało, powoduje wytworzenie się endorfin.

 

Hormon szczęścia pojawia się podczas opalania, zarówno w solarium jak i na słońcu. Powstawaniu endorfin sprzyja też zjedzenie czekolady, a także seks.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Uśmiechnięta brunetka leży na trawie.
Pixabay/stux/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Poznaj metody na lepsze samopoczucie. Zwiększanie wydzielania endorfin
Endorfiny są grupą hormonów szczęścia, czyli odpowiadają za lepsze samopoczucie i uczucie przyjemności. Każdy z nas wytwarza endorfiny, które produkowane są przez najbardziej pierwotny obszar mózgu – przysadkę mózgową.

Endorfiny są grupą hormonów szczęścia, czyli odpowiadają za lepsze samopoczucie i uczucie przyjemności. Każdy z nas wytwarza endorfiny, które produkowane są przez najbardziej pierwotny obszar mózgu – przysadkę mózgową. 10 metod na pobudzenie endorfin 1. Taniec – pobudza zmysły i mózg, który wytwarza endorfiny pod wpływem ruchu. Taniec (najlepiej z kimś) daje nam uczucie szczęścia i radości. Dzięki przyjaznemu dotykowi, oprócz endorfin wydzielają się serotonina, dopamina i oksytocyna . Muzyka także oddziałuje na mózg. Dzięki niej czujemy się szczęśliwi i nastawieni pozytywnie do świata. Taniec dodatkowo pomaga w odchudzaniu i akceptacji własnego ciała. 2. Prysznic – weź orzeźwiający prysznic, najlepiej raz zimny, a raz ciepły. Naprzemienna kąpiel pobudzi krążenie oraz dotleni mózg. Przyczyni się nie tylko do lepszej pracy mózgu, ale i dobrej kondycji ciała. Jeśli nie przepadasz za zimnym prysznicem, skuś się na letnią wodę. 3. Aktywność fizyczna – produkcji hormonów szczęścia sprzyja wysiłek fizyczny. Organizm lubi, kiedy jesteśmy w ruchu. Poranne bieganie czy popołudniowe pływanie poprawiają nastrój i dają poczucie szczęścia.   Ćwiczenia fizyczne zwiększają ilość produkowanych endorfin! Pobierz kod promocyjny adidas i kup odpowiednie akcesoria do ćwiczeń.   4. Zjedz banana, śledzia lub owsiankę – banan i śledź zawierają magnez, witaminę B, kwasy tłuszczowe omega-3, a także substancje pobudzające organizm do produkcji endorfin. Owsianka zawiera węglowodany złożone, które przyczyniają się do podniesienia cukru we krwi i dodają energii, a jednocześnie poprawiają nastrój. Zacznij drugie śniadanie od któregoś z tych produktów, a będziesz tryskać radością. 5. Czekolada –...

zestaw do terapii zapachem z lawendą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dobre samopoczucie w kilka minut – 5 sposobów na szybką poprawę nastroju
Endorfiny i serotonina są nazywane hormonami szczęścia, wpływają na dobre samopoczucie, wysoką samoocenę, a także chęć i energię do życia. Oddziałują one na te obszary mózgu, które odpowiadają za uczucia i odczuwanie przyjemności. Żeby szybko poprawić sobie samopoczucie, warto zafundować sobie zastrzyk endorfin i serotoniny.

Endorfiny i serotonina są nazywane hormonami szczęścia, wpływają na dobre samopoczucie, wysoką samoocenę, a także chęć i energię do życia. Oddziałują one na te obszary mózgu, które odpowiadają za uczucia i odczuwanie przyjemności. Żeby szybko poprawić sobie samopoczucie, warto zafundować sobie zastrzyk endorfin i serotoniny. 1. Ćwiczenia fizyczne na poprawę nastroju Uczucie euforii po intensywnym treningu znane jest wielu biegaczom. Podczas długotrwałego wysiłku fizycznego organizm wytwarza endorfiny , które sprawiają, że człowiek staje się bardziej odporny na ból i zmęczenie. Podobny efekt daje pływanie, jazda na rowerze, aerobik, gra w piłkę nożną albo w siatkówkę. Nie trzeba jednak trenować wyczynowo, żeby odczuć korzyści ze sportu. Kiedy potrzebujesz zastrzyku endorfin, wykonaj 10-minutowy trening cardio . 2. Aromaterapia na poprawę nastroju Niektóre zapachy stymulują wydzielanie endorfin. Aromaterapia może więc być skutecznym sposobem, żeby doraźnie poprawić sobie nastrój. Endorfiny wydzielane są szczególnie intensywnie, kiedy wyczuwamy zapachy wanilii i lawendy. Zaopatrz się w olejki zapachowe oraz kominek do aromaterapii i w przypadku gorszego samopoczucia przez kilka minut wdychaj przyjemny zapach wanilii lub lawendy. 3. Pośmiej się Endorfiny uwalniane są także wtedy, kiedy szczerze się śmiejemy. Przypomnij sobie dowcip, który sprawia, że nie możesz powstrzymać się od śmiechu, albo sytuację z życia, fragment filmu, który sprawia, że wybuchasz śmiechem. W ten przyjemny sposób szybko poprawisz sobie nastrój. 4. Zjedz czekoladę Gorzka, zawierająca przynajmniej 60-70% kakao, czekolada zawiera tryptofan . Podczas przemian tego aminokwasu w organizmie produkowana jest serotonina , odpowiadająca za przekazywanie informacji w mózgu. Serotonina podobnie jak...

Niedobór serotoniny
© Alisa Bezukladnikova/Fotolia.com
Styl życia
Jak zwiększyć poziom serotoniny i z czego wynika jej brak
Niedobór serotoniny wynika z braków w diecie, np. zbyt małej ilości orzechów i produktów pełnoziarnistych. Objawia się m.in. zmniejszeniem apetytu, apatią i problemami z koncentracją. Niski poziom serotoniny negatywnie wpływa na nastrój, a także funkcjonowanie układu pokarmowego.

Niedobór serotoniny wynika z braków w diecie, np. zbyt małej ilości orzechów i produktów pełnoziarnistych. Objawia się m.in. zmniejszeniem apetytu, apatią i problemami z koncentracją. Niski poziom serotoniny negatywnie wpływa na nastrój, a także funkcjonowanie układu pokarmowego.   Serotonina jest wydzielana przez podwzgórze. Znajduje się także w niektórych potrawach, np. ryżu lub kaszy. Większą ilość serotoniny zapewnia też uregulowany tryb życia i ruch. Serotonina odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego. Wpływa też na cykl miesiączkowy i ciśnienie krwi. Niedobór serotoniny – przyczyny Receptory serotoninowe mają udział w działaniu hormonu serotoniny. Powstaje on dzięki obecności aminokwasu dostarczanego z pożywieniem – tryptofanu. Tryptofan znajduje się w mięsie (szczególnie w indyku i rybach), mleku, serach, a także soi i bananach. Prawidłową ilość tryptofanu we krwi zapewniają węglowodany, które umożliwiają jego przedostanie się do krwi.   Brak serotoniny może pojawić się w czasie pochmurnych dni, kiedy to wytwarzana jest większa ilość melatoniny. Melatonina odpowiada za zasypianie i jest, podobnie jak serotonina, pochodną tryptofanu. Kiedy ten aminokwas jest wykorzystywany w dużych ilościach do produkcji melatoniny, nie wystarcza go już do wytworzenia serotoniny w takiej wysokości, jakiej potrzebuje organizm. Objawy niedoboru serotoniny Niski poziom serotoniny wywołuje pogorszenie nastroju, a niekiedy agresję. Zbyt niski poziom „hormonu szczęścia” wywołuje również lęki. Może powodować objadanie się słodyczami. Cukier jako jeden z węglowodanów ma udział w produkcji serotoniny , dlatego przy niskim jej stężeniu pojawia się czasem nadmierna ochota na słodycze. Niedobór serotoniny niekiedy skutkuje – paradoksalnie – brakiem apetytu.   Osoby z niskim poziomem serotoniny mają problemy z...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner