dwie nafochane kobiety
Flickr/thephotographymuse/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Kim jesteś, ekstrawertykiem czy introwertykiem?

Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.

Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.

 

Według Hansa Eysencka ekstrawersję i introwersję można umieścić na dwóch końcach skali – każdy człowiek ma więc tendencję do wykazywania jednego, lub drugiego typu zachowań.

Typy osobowości: ekstrawertyk

Typowy ekstrawertyk jest bardzo towarzyski i ma wielu przyjaciół. Cechuje go spontaniczność chęć wychodzenia z inicjatywą i duża aktywność, poszukiwanie emocji. Niestety zdarza się, że czasem najpierw zrobi, a dopiero później pomyśli. Jest skierowany ku światu zewnętrznemu, czyli ku innym ludziom – łacińskie słowo „extra” oznacza właśnie „zewnątrz” Ekstrawertyk lubi mówić dużo i szybko, bardzo go motywuje do pracy pochwała innych ludzi. Czas wolny także woli spędzać w ruchu i w towarzystwie.

 

Według modelu Wielkiej Piątki, czyli pięcioczynnikowego modelu opisu osobowości człowieka, na ekstrawersję składa się 6 czynników: towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznać i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji.

Typy osobowości: introwertyk

Typowy introwertyk jest przeciwieństwem ekstrawertyka – woli spędzać czas w samotności. Jest bardziej skoncentrowany na swoim wnętrzu, analizuje swoje uczucia, myśli. Można powiedzieć, że zbiera energię w samotności. Introwertyk jest dobrym słuchaczem, potrafi skupić się na innych ludziach. Nie ma dużego grona przyjaciół, ale za to ci, z którymi przebywa, są starannie wyselekcjonowani. Introwertyk swój czas wolny woli spędzić z bliską osobą.

 

Według Wielkiej Piątki introwertyków cechuje nie tyle przeciwieństwo cech ekstrawertywnych, co ich brak – wykazują więc dystans i rezerwę wobec innych ludzi, wolą przebywać w samotności, ale to nie znaczy, że są wrogo nastawieni do innych lub też cechuje ich lęk społeczny. Nie patrzą na życie przez różowe okulary, ale to nie znaczy, że myślą tylko pesymistycznie czy też nie czują się szczęśliwi.

 

Najwięcej jest ambiwertyków czyli osób, które mają cechy i ekstrawertyka, i introwertyka.

Badania pokazują, że z wiekiem poziom introwersji się zwiększa kosztem ekstrawersji. Wpływ na kształtowanie ma też sposób wychowania i otoczenie oraz różne doświadczenia życiowe.


Zamyślona dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego introwersja mylnie postrzegana jest jako autyzm?
Introwersja cechuje osobę cichą, zyskującą energię w samotności i tracącą ją wśród ludzi. Introwertyk swoje postrzeganie kieruje do wewnątrz, ważne są dla niego uczucia, emocje, doświadczenia i przeżycia.

Introwersja cechuje osobę cichą, zyskującą energię w samotności i tracącą ją wśród ludzi. Introwertyk swoje postrzeganie kieruje do wewnątrz, ważne są dla niego uczucia, emocje, doświadczenia i przeżycia.   Introwersja przez wiele osób mylnie kojarzona jest z autyzmem , a tak naprawdę jest ona tylko jednym z elementów zachowania autystyków.   Introwersja jest przeciwieństwem ekstrawersji. Ekstrawertyk czerpie energię z bycia z ludźmi, introwertyk odżywa w samotności . Nie oznacza to wcale, że introwersja to oddalenie się od ludzi, odseparowanie i alienacja. Introwertyk to osoba, która w sposób naturalny w towarzystwie stoi z boku. Jest dobrym słuchaczem, nie działa impulsywnie, potrzebuje czasu do namysłu podczas ważnych decyzji. Wzbudza przez to zaufanie i często jest powiernikiem tajemnic. Przeważnie ma jedno lub dwa zainteresowania, ale traktuje je niezwykle poważnie, wchodząc bardzo głęboko w temat i zajmując się nim w ciszy. Introwersja: introwertyk w pracy Introwertyk w pracy jest dokładny, sumienny, ale także powolny i analityczny. Preferuje pracę w ciszy, w samotności, ponieważ łatwo rozprasza go rozmowa, dzwonek telefonu lub trzaśnięcie drzwiami. Gdy ma zapewniony spokój i ciszę, potrafi być jednym z najlepszych pracowników. Dobrze funkcjonuje w pracy wymagającej długotrwałego skupienia, potrafi zajmować się przez długi czas jednym zadaniem. Introwersja: introwertyk w relacjach międzyludzkich Introwersja działa na korzyść w relacjach interpersonalnych. Mimo że introwertyk nie błyszczy w towarzystwie, nie opowiada dowcipów i nigdy nie zostanie królem balu, to jest powszechnie lubiany i szanowany. Zyskuje wiele w relacjach indywidualnych, gdzie traktowany jest po przyjacielsku i z dużą dozą zaufania. Potrafi nawiązać szczere, prawdziwe przyjaźnie, choć w relacjach damsko-męskich może być określany jako zbyt nieśmiały i...

Spokojny mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Psychologia emocji: czy człowiek może żyć bez emocji?
Psychologia emocji to dział psychologii, który zajmuje się opisywaniem, dochodzeniem przyczyn i skutków ludzkich emocji. Często łączony jest z psychologią motywacji.

Psychologia emocji to dział psychologii, który zajmuje się opisywaniem, dochodzeniem przyczyn i skutków ludzkich emocji. Często łączony jest z psychologią motywacji.   Istnieje nieodłączne powiązanie człowieka i świata go otaczającego. Niezależnie jak postrzega on wszystko wokół, w jakiś sposób reaguje na towarzyszące mu zjawiska, sytuacje i innych ludzi. Tym zajmuje się psychologia emocji – ustosunkowaniem się organizmu człowieka do bodźców przychodzących z zewnątrz . Jakie są podstawowe emocje? Psychologia emocji opiera się przede wszystkim na 8 podstawowych odczuciach człowieka. Są to: smutek, złość, zaskoczenie, radość, strach, wstręt, zaciekawienie i akceptacja. Warto podkreślić, że charakteryzują się one zróżnicowaniem behawioralnym (każde wyrażane jest w inny sposób – różną mimiką twarzy i zachowaniem ciała) oraz fizjologicznym (radość uspokaja organizm, a strach podnosi ciśnienie czy rozszerza źrenice). Każdy człowiek ma zdolności rozpoznawania tych emocji. Czym są emocje złożone? Psychologia emocji to również badanie i obserwowanie emocji złożonych , do których należy: miłość, nienawiść, zazdrość czy nadzieja . Charakteryzują się długotrwałym czasem występowania (w odróżnieniu do emocji prostych) i są bardziej skomplikowane. To połączenie emocji podstawowych daje w rezultacie miłość czy nienawiść. Dla przykładu: nienawiść to połączenie strachu, wtrętu i złości, miłość to połączenie radości, zaciekawienia i akceptacji.   Emocje są nieodłącznym elementem życia człowieka, wpływają na jego postrzeganie świata i samego siebie. Psychologia emocji łączy się zatem również ze sferą poznawczą i motywacyjną człowieka. Interesujesz się psychologią? Sprawdź,  czym jest introwersja: introwersja a autyzm . Jesteś osobą otwartą czy zamkniętą na innych? ...

Smutny chłopak
Pixabay/SJJP/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Aleksytymia – jak walczyć z brakiem emocji?
Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.

Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.   Aleksytymia to pojęcie psychologiczne, wywodzące się z łaciny, które znaczy dosłownie brak słów w emocji. Osoby cierpiące na tę przypadłość nie potrafią wyrazić swoich odczuć słowami, co często doprowadza do wielu nieporozumień na tle komunikacyjnym . Powszechnie aleksytymia nazywana jest analfabetyzmem emocjonalnym lub upośledzeniem emocjonalnym, ponieważ dotyczy również zaburzenia procesów emocjonalnych. Aleksytymia – jak ją rozpoznać? 4 główne objawy aleksytymii to: brak umiejętności nazwania emocji – poczucia „braku słów” jest dość powszechnym zjawiskiem, jednak osoba cierpiąca na aleksytymię zawsze będzie mieć problem z wyrażeniem siebie i swoich aktualnych stanów wewnętrznych. Często aleksytymik nie umie kontrolować ani rozpoznać przeżywanej emocji, brak umiejętności rozróżnienia zwykłego pobudzenia fizjologicznego od uczucia – osoba nie otrzymuje żadnych sygnałów od wewnątrz, jego stan psychiczny nie informuje go o odczuciach właśnie przeżywanych, hiperlogiczny styl myślenia – osoby dotknięte aleksytymią nie będą kierowały się odczuciami, , a jedyne, co kieruje ich zachowaniem to zimny i chłodny rozsądek, brak umiejętności wyobrażania sobie przyszłości, snucia marzeń – mówi się potocznie, że aleksytymicy „nie mają wyobraźni”, nie poddają się marzeniom, mają sztywne poglądy i chłodne spojrzenie na świat. Przyczyny aleksytymii Wiele osób z kręgu psychologii i psychiatrii starało się odnaleźć potencjalne przyczyny występowania tego zaburzenia. Nie ma jednak...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner