Smutny chłopak
Pixabay/SJJP/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Aleksytymia – jak walczyć z brakiem emocji?

Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.

Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.

 

Aleksytymia to pojęcie psychologiczne, wywodzące się z łaciny, które znaczy dosłownie brak słów w emocji. Osoby cierpiące na tę przypadłość nie potrafią wyrazić swoich odczuć słowami, co często doprowadza do wielu nieporozumień na tle komunikacyjnym. Powszechnie aleksytymia nazywana jest analfabetyzmem emocjonalnym lub upośledzeniem emocjonalnym, ponieważ dotyczy również zaburzenia procesów emocjonalnych.

Aleksytymia – jak ją rozpoznać?

4 główne objawy aleksytymii to:

  • brak umiejętności nazwania emocji – poczucia „braku słów” jest dość powszechnym zjawiskiem, jednak osoba cierpiąca na aleksytymię zawsze będzie mieć problem z wyrażeniem siebie i swoich aktualnych stanów wewnętrznych. Często aleksytymik nie umie kontrolować ani rozpoznać przeżywanej emocji,
  • brak umiejętności rozróżnienia zwykłego pobudzenia fizjologicznego od uczucia – osoba nie otrzymuje żadnych sygnałów od wewnątrz, jego stan psychiczny nie informuje go o odczuciach właśnie przeżywanych,
  • hiperlogiczny styl myślenia – osoby dotknięte aleksytymią nie będą kierowały się odczuciami, , a jedyne, co kieruje ich zachowaniem to zimny i chłodny rozsądek,
  • brak umiejętności wyobrażania sobie przyszłości, snucia marzeń – mówi się potocznie, że aleksytymicy „nie mają wyobraźni”, nie poddają się marzeniom, mają sztywne poglądy i chłodne spojrzenie na świat.

Przyczyny aleksytymii

Wiele osób z kręgu psychologii i psychiatrii starało się odnaleźć potencjalne przyczyny występowania tego zaburzenia. Nie ma jednak pewnej odpowiedzi, co może być odpowiedzialne za analfabetyzm emocjonalny. Istnieją tezy, które każą powrócić aż do etapu wczesnego dzieciństwa, gdzie nieodpowiednie zachowanie matki mogło spowodować wygaśnięcie emocji. Rozpatrujemy tutaj dwie możliwości – albo dziecko otrzymywało zbyt mało matczynego ciepła i zainteresowania lub wręcz odwrotnie – odczuwało nadopiekuńczość, zaborczość, nadmierną ochronę przed negatywnymi odczuciami. Taka postawa może zaburzyć prawidłową regulację emocji i skutkować emocjonalnym wycofaniem się i stłumieniem emocji wewnątrz.

Jak żyć z aleksytymikiem?

Osoby z aleksytymią to w dużej mierze samotnicy, ponieważ trudno im nawiązać zdrowe relacje z otoczeniem. Ludzie wokół nich z czasem zaczynają być zmęczeni ciągłym domyślaniem się, dlaczego dana osoba nie okazuje emocji oraz czy zrozumiała, co się do niej mówi. Niska świadomość w społeczeństwie powoduje, że osoby z takim zaburzeniem zaczynają być traktowane marginalnie. Brak rozpoznania własnych oraz cudzych emocji sprawia, że aleksytymikom bardzo trudno funkcjonować w życiu społecznym, szczególnie w związku. Osoby dotknięte „analfabetyzmem emocjonalnym” nie okazują emocji, ale nie oznacza to, że ich nie odczuwają. Oni po prostu nie potrafią ich zauważyć, nazwać czy kontrolować.

 

Aleksytymicy mają wiele pozytywnych cech, m.in. chłodne, racjonalne spojrzenie na problem. Nie kierują się emocjami, więc trafnie oceniają sytuację i odnajdują odpowiednie rozwiązanie. Dlatego też osobom z tym schorzeniem często poleca się pracę, w której istotne jest szybkie wyszukiwanie konkretnych rozwiązań danego problemu – np. naukowiec, makler czy pracownik na kierowniczym stanowisku.


wgląd we własne emocje
© zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Introspekcja – samoobserwacja oraz analiza własnych zachowań i stanów psychicznych
Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.

Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.   Termin „introspekcja” pochodzi z łaciny i oznacza „wglądanie do wnętrza”. Wilhelm Wundt, niemiecki psycholog i filozof, jako jeden z pierwszych naukowców stosował tę metodę badania psychiki. Definicja introspekcji Introspekcja jest rodzajem psychoanalizy, czyli psychologicznego obserwowania i analizowania własnych stanów psychicznych. Jest to subiektywne badanie świadomości, które mobilizuje pacjenta do przemyśleń na temat własnego życia. Introspekcja polega na dokładnym rozważaniu nad własnymi: uczuciami emocjami, pragnieniami, potrzebami, zachowaniami, decyzjami, doświadczeniami, relacjami z innymi osobami, traumami.   Samoobserwacja świetnie sprawdzi się w sytuacji kryzysu psychologicznego lub w pracy nad sobą. W ten sposób można zrozumieć schemat swojego postępowania i znaleźć rozwiązanie problemów. Introspekcja w psychoterapii Psychoterapia indywidualna i grupowa są doskonałymi przykładami stosowania introspekcji. Psychoterapia indywidualna: podczas indywidualnej rozmowy z psychoterapeutą analizuje się swoje uczucia i motywacje . W czasie opowiadania o sobie pacjent dociera do rozwiązań, których nie był wcześniej świadomy. Psychoterapeuta może również zadawać pacjentowi pytania, które nakierują go na uzyskanie odpowiedzi. Psychoterapia grupowa – skupia się na kształtowaniu własnej psychiki w kontekście relacji z otoczeniem . Słuchanie opinii i przeżyć innych osób (zazwyczaj o podobnych problemach) może pobudzić...

Zamyślona dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego introwersja mylnie postrzegana jest jako autyzm?
Introwersja cechuje osobę cichą, zyskującą energię w samotności i tracącą ją wśród ludzi. Introwertyk swoje postrzeganie kieruje do wewnątrz, ważne są dla niego uczucia, emocje, doświadczenia i przeżycia.

Introwersja cechuje osobę cichą, zyskującą energię w samotności i tracącą ją wśród ludzi. Introwertyk swoje postrzeganie kieruje do wewnątrz, ważne są dla niego uczucia, emocje, doświadczenia i przeżycia.   Introwersja przez wiele osób mylnie kojarzona jest z autyzmem , a tak naprawdę jest ona tylko jednym z elementów zachowania autystyków.   Introwersja jest przeciwieństwem ekstrawersji. Ekstrawertyk czerpie energię z bycia z ludźmi, introwertyk odżywa w samotności . Nie oznacza to wcale, że introwersja to oddalenie się od ludzi, odseparowanie i alienacja. Introwertyk to osoba, która w sposób naturalny w towarzystwie stoi z boku. Jest dobrym słuchaczem, nie działa impulsywnie, potrzebuje czasu do namysłu podczas ważnych decyzji. Wzbudza przez to zaufanie i często jest powiernikiem tajemnic. Przeważnie ma jedno lub dwa zainteresowania, ale traktuje je niezwykle poważnie, wchodząc bardzo głęboko w temat i zajmując się nim w ciszy. Introwersja: introwertyk w pracy Introwertyk w pracy jest dokładny, sumienny, ale także powolny i analityczny. Preferuje pracę w ciszy, w samotności, ponieważ łatwo rozprasza go rozmowa, dzwonek telefonu lub trzaśnięcie drzwiami. Gdy ma zapewniony spokój i ciszę, potrafi być jednym z najlepszych pracowników. Dobrze funkcjonuje w pracy wymagającej długotrwałego skupienia, potrafi zajmować się przez długi czas jednym zadaniem. Introwersja: introwertyk w relacjach międzyludzkich Introwersja działa na korzyść w relacjach interpersonalnych. Mimo że introwertyk nie błyszczy w towarzystwie, nie opowiada dowcipów i nigdy nie zostanie królem balu, to jest powszechnie lubiany i szanowany. Zyskuje wiele w relacjach indywidualnych, gdzie traktowany jest po przyjacielsku i z dużą dozą zaufania. Potrafi nawiązać szczere, prawdziwe przyjaźnie, choć w relacjach damsko-męskich może być określany jako zbyt nieśmiały i...

dwie nafochane kobiety
Flickr/thephotographymuse/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kim jesteś, ekstrawertykiem czy introwertykiem?
Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.

Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.   Według Hansa Eysencka ekstrawersję i introwersję można umieścić na dwóch końcach skali – każdy człowiek ma więc tendencję do wykazywania jednego, lub drugiego typu zachowań. Typy osobowości: ekstrawertyk Typowy ekstrawertyk jest bardzo towarzyski i ma wielu przyjaciół. Cechuje go spontaniczność chęć wychodzenia z inicjatywą i duża aktywność, poszukiwanie emocji. Niestety zdarza się, że czasem najpierw zrobi, a dopiero później pomyśli. Jest skierowany ku światu zewnętrznemu, czyli ku innym ludziom – łacińskie słowo „extra” oznacza właśnie „zewnątrz” Ekstrawertyk lubi mówić dużo i szybko , bardzo go motywuje do pracy pochwała innych ludzi. Czas wolny także woli spędzać w ruchu i w towarzystwie.   Według modelu Wielkiej Piątki, czyli pięcioczynnikowego modelu opisu osobowości człowieka, na ekstrawersję składa się 6 czynników: towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznać i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji. Typy osobowości: introwertyk Typowy introwertyk jest przeciwieństwem ekstrawertyka – woli spędzać czas w samotności. Jest bardziej skoncentrowany na swoim wnętrzu, analizuje swoje uczucia, myśli. Można powiedzieć, że zbiera energię w samotności. Introwertyk jest dobrym słuchaczem, potrafi skupić się na innych ludziach . Nie ma dużego grona przyjaciół, ale za to ci, z którymi przebywa, są starannie wyselekcjonowani. Introwertyk swój czas wolny woli spędzić z bliską osobą.   Według Wielkiej Piątki introwertyków...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner