Zamyślona dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dlaczego introwersja mylnie postrzegana jest jako autyzm?

Introwersja cechuje osobę cichą, zyskującą energię w samotności i tracącą ją wśród ludzi. Introwertyk swoje postrzeganie kieruje do wewnątrz, ważne są dla niego uczucia, emocje, doświadczenia i przeżycia.

Introwersja cechuje osobę cichą, zyskującą energię w samotności i tracącą ją wśród ludzi. Introwertyk swoje postrzeganie kieruje do wewnątrz, ważne są dla niego uczucia, emocje, doświadczenia i przeżycia.

 

Introwersja przez wiele osób mylnie kojarzona jest z autyzmem, a tak naprawdę jest ona tylko jednym z elementów zachowania autystyków.

 

Introwersja jest przeciwieństwem ekstrawersji. Ekstrawertyk czerpie energię z bycia z ludźmi, introwertyk odżywa w samotności. Nie oznacza to wcale, że introwersja to oddalenie się od ludzi, odseparowanie i alienacja. Introwertyk to osoba, która w sposób naturalny w towarzystwie stoi z boku. Jest dobrym słuchaczem, nie działa impulsywnie, potrzebuje czasu do namysłu podczas ważnych decyzji. Wzbudza przez to zaufanie i często jest powiernikiem tajemnic. Przeważnie ma jedno lub dwa zainteresowania, ale traktuje je niezwykle poważnie, wchodząc bardzo głęboko w temat i zajmując się nim w ciszy.

Introwersja: introwertyk w pracy

Introwertyk w pracy jest dokładny, sumienny, ale także powolny i analityczny. Preferuje pracę w ciszy, w samotności, ponieważ łatwo rozprasza go rozmowa, dzwonek telefonu lub trzaśnięcie drzwiami. Gdy ma zapewniony spokój i ciszę, potrafi być jednym z najlepszych pracowników. Dobrze funkcjonuje w pracy wymagającej długotrwałego skupienia, potrafi zajmować się przez długi czas jednym zadaniem.

Introwersja: introwertyk w relacjach międzyludzkich

Introwersja działa na korzyść w relacjach interpersonalnych. Mimo że introwertyk nie błyszczy w towarzystwie, nie opowiada dowcipów i nigdy nie zostanie królem balu, to jest powszechnie lubiany i szanowany. Zyskuje wiele w relacjach indywidualnych, gdzie traktowany jest po przyjacielsku i z dużą dozą zaufania. Potrafi nawiązać szczere, prawdziwe przyjaźnie, choć w relacjach damsko-męskich może być określany jako zbyt nieśmiały i niepodejmujący żadnej inicjatywy. Ludzie często traktują go jako powiernika tajemnic, osobę zaufaną i dającą dobre, rozsądne rady.

Introwersja: czy introwertyk to również autysta?

Wiele osób błędnie uważa, że introwersja równa się autyzmowi – chorobie, która odizolowuje człowieka od świata zewnętrznego. Jest to bardzo mylne rozumienie tych dwóch pojęć. Zarówno introwersja, jak i autyzm określają człowieka, którego życie skierowane jest bardziej do wewnątrz niż na zewnątrz. Jednak introwertyk to osoba zdrowa, która po prostu czerpie energię z przebywania w samotności i ważne są dla niej przeżycia, emocje i uczucia. Autystyk to osoba z zaburzeniami myślenia i spostrzegania, potrzebująca alienacji, mająca problem w relacjach społecznych i z powtarzalnością zachowań. Zatem introwertyzm może być jedynie jednym z elementów składowych autyzmu, ale na pewno nie jest z nim tożsamy.

 

Introwersja to cecha szczególna ludzi związanych z kulturą – pisarzy, malarzy czy scenarzystów filmowych. To również przydatna cecha u pedagogów i psychologów, którzy naturalnie potrafią skupić się na drugim człowieku i jego problemach.


dwie nafochane kobiety
Flickr/thephotographymuse/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kim jesteś, ekstrawertykiem czy introwertykiem?
Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.

Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.   Według Hansa Eysencka ekstrawersję i introwersję można umieścić na dwóch końcach skali – każdy człowiek ma więc tendencję do wykazywania jednego, lub drugiego typu zachowań. Typy osobowości: ekstrawertyk Typowy ekstrawertyk jest bardzo towarzyski i ma wielu przyjaciół. Cechuje go spontaniczność chęć wychodzenia z inicjatywą i duża aktywność, poszukiwanie emocji. Niestety zdarza się, że czasem najpierw zrobi, a dopiero później pomyśli. Jest skierowany ku światu zewnętrznemu, czyli ku innym ludziom – łacińskie słowo „extra” oznacza właśnie „zewnątrz” Ekstrawertyk lubi mówić dużo i szybko , bardzo go motywuje do pracy pochwała innych ludzi. Czas wolny także woli spędzać w ruchu i w towarzystwie.   Według modelu Wielkiej Piątki, czyli pięcioczynnikowego modelu opisu osobowości człowieka, na ekstrawersję składa się 6 czynników: towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznać i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji. Typy osobowości: introwertyk Typowy introwertyk jest przeciwieństwem ekstrawertyka – woli spędzać czas w samotności. Jest bardziej skoncentrowany na swoim wnętrzu, analizuje swoje uczucia, myśli. Można powiedzieć, że zbiera energię w samotności. Introwertyk jest dobrym słuchaczem, potrafi skupić się na innych ludziach . Nie ma dużego grona przyjaciół, ale za to ci, z którymi przebywa, są starannie wyselekcjonowani. Introwertyk swój czas wolny woli spędzić z bliską osobą.   Według Wielkiej Piątki introwertyków...

Spokojny mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Psychologia emocji: czy człowiek może żyć bez emocji?
Psychologia emocji to dział psychologii, który zajmuje się opisywaniem, dochodzeniem przyczyn i skutków ludzkich emocji. Często łączony jest z psychologią motywacji.

Psychologia emocji to dział psychologii, który zajmuje się opisywaniem, dochodzeniem przyczyn i skutków ludzkich emocji. Często łączony jest z psychologią motywacji.   Istnieje nieodłączne powiązanie człowieka i świata go otaczającego. Niezależnie jak postrzega on wszystko wokół, w jakiś sposób reaguje na towarzyszące mu zjawiska, sytuacje i innych ludzi. Tym zajmuje się psychologia emocji – ustosunkowaniem się organizmu człowieka do bodźców przychodzących z zewnątrz . Jakie są podstawowe emocje? Psychologia emocji opiera się przede wszystkim na 8 podstawowych odczuciach człowieka. Są to: smutek, złość, zaskoczenie, radość, strach, wstręt, zaciekawienie i akceptacja. Warto podkreślić, że charakteryzują się one zróżnicowaniem behawioralnym (każde wyrażane jest w inny sposób – różną mimiką twarzy i zachowaniem ciała) oraz fizjologicznym (radość uspokaja organizm, a strach podnosi ciśnienie czy rozszerza źrenice). Każdy człowiek ma zdolności rozpoznawania tych emocji. Czym są emocje złożone? Psychologia emocji to również badanie i obserwowanie emocji złożonych , do których należy: miłość, nienawiść, zazdrość czy nadzieja . Charakteryzują się długotrwałym czasem występowania (w odróżnieniu do emocji prostych) i są bardziej skomplikowane. To połączenie emocji podstawowych daje w rezultacie miłość czy nienawiść. Dla przykładu: nienawiść to połączenie strachu, wtrętu i złości, miłość to połączenie radości, zaciekawienia i akceptacji.   Emocje są nieodłącznym elementem życia człowieka, wpływają na jego postrzeganie świata i samego siebie. Psychologia emocji łączy się zatem również ze sferą poznawczą i motywacyjną człowieka. Interesujesz się psychologią? Sprawdź,  czym jest introwersja: introwersja a autyzm . Jesteś osobą otwartą czy zamkniętą na innych? ...

Smutny chłopak
Pixabay/SJJP/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Aleksytymia – jak walczyć z brakiem emocji?
Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.

Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.   Aleksytymia to pojęcie psychologiczne, wywodzące się z łaciny, które znaczy dosłownie brak słów w emocji. Osoby cierpiące na tę przypadłość nie potrafią wyrazić swoich odczuć słowami, co często doprowadza do wielu nieporozumień na tle komunikacyjnym . Powszechnie aleksytymia nazywana jest analfabetyzmem emocjonalnym lub upośledzeniem emocjonalnym, ponieważ dotyczy również zaburzenia procesów emocjonalnych. Aleksytymia – jak ją rozpoznać? 4 główne objawy aleksytymii to: brak umiejętności nazwania emocji – poczucia „braku słów” jest dość powszechnym zjawiskiem, jednak osoba cierpiąca na aleksytymię zawsze będzie mieć problem z wyrażeniem siebie i swoich aktualnych stanów wewnętrznych. Często aleksytymik nie umie kontrolować ani rozpoznać przeżywanej emocji, brak umiejętności rozróżnienia zwykłego pobudzenia fizjologicznego od uczucia – osoba nie otrzymuje żadnych sygnałów od wewnątrz, jego stan psychiczny nie informuje go o odczuciach właśnie przeżywanych, hiperlogiczny styl myślenia – osoby dotknięte aleksytymią nie będą kierowały się odczuciami, , a jedyne, co kieruje ich zachowaniem to zimny i chłodny rozsądek, brak umiejętności wyobrażania sobie przyszłości, snucia marzeń – mówi się potocznie, że aleksytymicy „nie mają wyobraźni”, nie poddają się marzeniom, mają sztywne poglądy i chłodne spojrzenie na świat. Przyczyny aleksytymii Wiele osób z kręgu psychologii i psychiatrii starało się odnaleźć potencjalne przyczyny występowania tego zaburzenia. Nie ma jednak...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner