Kobieta wyłączająca budzik
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Ziewanie dostarcza tlenu i potrafi być zaraźliwe

Nawet czytając o ziewaniu, trudno się od niego powstrzymać. Tym bardziej gdy w towarzystwie zaczyna ziewać jedna osoba – po krótkiej chwili dołączają do niej kolejne.

Nawet czytając o ziewaniu, trudno się od niego powstrzymać. Tym bardziej gdy w towarzystwie zaczyna ziewać jedna osoba – po krótkiej chwili dołączają do niej kolejne.

 

Człowiek ziewa w różnych okolicznościach, dlatego trudno ustalić, co jest faktyczną przyczyną tego zjawiska. Przypuszczalnie chodzi o dotlenienie organizmu i m.in. ochronę przed zatruciem np. tlenkiem azotu.

Efektywna wymiana gazowa – ziewanie

Podczas ziewania do płuc nabiera się tyle powietrza, że rozciąga ono większą ich część. W tym momencie serce przyspiesza rytm i dzięki temu organizm zostaje dotleniony efektywnie. Dzięki temu lepiej działają i mięśnie, i serce, i mózg. Przypuszcza się, że ziewanie to odruch obronny organizmu przed zatruciem dwutlenkiem węgla lub tlenkiem azotu. Stężenie pierwszego z nich rośnie, gdy oddech jest przyspieszony i płytki, a drugiego – gdy organizm zwalnia, np. podczas długiego siedzenia bez ruchu czy w czasie nudy.

Niepowstrzymane ziewanie

Ziewanie jest uwarunkowane reakcjami chemicznymi zachodzącymi w organizmie i bardzo trudno je powstrzymać. Wdech trwa kilka sekund i podczas niego usta i nos przyjmują pozycję, w której są w stanie wchłonąć najwięcej tlenu – usta mimowolnie szeroko się otwierają, podobnie jak rozszerzają się nozdrza. Płuca rozszerzają się maksymalnie, a serce przyspiesza rytm, skutkiem czego rosną ciśnienie i tętno. Kolejne kilka sekund to zatrzymanie powietrza wewnątrz płuc. Na tym etapie ziewania są wytwarzane łzy, a w ustach – więcej śliny. Ziewnięcie kończy się wydechem, po którym automatycznie zamykają się usta i rozluźniają wszystkie mięśnie, które brały udział w ziewaniu – klatki piersiowej i szyi.

 

Suplementy na siłę
© anaumenko/Fotolia.com
Styl życia
Odżywki sportowe z tlenkiem azotu: dlaczego są tak popularne?
Odżywki sportowe z tlenkiem azotu zwiększają ukrwienie tkanki mięśniowej. Stosowanie takich odżywek wpływa pozytywnie na siłę mięśni. W ich składzie znajduje się arginina powodująca zwiększoną produkcję tlenku azotu w organizmie.

Odżywki sportowe z tlenkiem azotu zwiększają ukrwienie tkanki mięśniowej. Stosowanie takich odżywek wpływa pozytywnie na siłę mięśni. W ich składzie znajduje się arginina powodująca zwiększoną produkcję tlenku azotu w organizmie.   Tlenek azotu odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu wielu narządów i układów, w szczególności układu krążenia. Odżywki z tym związkiem chemicznym mogą sprawdzić się u osób chcących zbudować siłę mięśniową. Działanie tlenku azotu Odpowiedni poziom tlenku azotu w organizmie powoduje, że ćwicząc wykorzystujesz mniej energii . Zwiększa ilość dostarczanego do tkanek tlenu. Wpływa to na lepszą wydolność. Ma swój udział w procesie biogenezy mitochondriów . Ten proces jest związany ze zużywaniem energii. Poprawia proces wychwytywania glukozy, która ma wpływ na generowanie energii. Działa przeciwzakrzepowo , zwiększa przepływ krwi (miejscowo). Obniża też ciśnienie tętnicze przez relaksację mięśni gładkich znajdujących się w naczyniach krwionośnych. Reguluje proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Na co wpływają odżywki sportowe z tlenkiem azotu? Odżywki azotowe pozytywnie wpływają na siłę mięśniową. Wzmagają też efekt pompy mięśniowej. Pompa mięśniowa to stan fizjologiczny obserwowany po treningu siłowym. Polega na zwiększeniu rozmiarów mięśni , które pracowały. Dzieje się tak, ponieważ tkanka mięśniowa jest lepiej ukrwiona .   Tlenek azotu zwiększa ilość krwi przepływającej przez naczynia krwionośne. Arginina , z której powstaje tlenek azotu ma udział w relaksacji mięśni wyścielających naczynia krwionośne. Ta substancja rozszerza światło naczyń, dzięki czemu może nimi płynąć więcej krwi.   Odżywki sportowe z tlenkiem azotu są produkowane na bazie tego związku chemicznego. Mają też w swoim składzie argininę. Od...

schematyczne przedstawienie hormonu adrenaliny
© molekuul.be/Fotolia.com
Styl życia
Co leczy adrenalina?
Adrenalina to hormon produkowany w nadnerczach. Jako lek stosuje się ją w przypadkach chorób serca lub silnych reakcji alergicznych. Adrenalina silnie pobudza i mobilizuje organizm do działania w chwilach zagrożenia.

Adrenalina to hormon produkowany w nadnerczach. Jako lek stosuje się ją w przypadkach chorób serca lub silnych reakcji alergicznych. Adrenalina silnie pobudza i mobilizuje organizm do działania w chwilach zagrożenia.   Adrenalina jest lekiem ratującym życie w chwilach zapaści lub wstrząsu anafilaktycznego czyli silnej reakcji alergicznej grożącej śmiercią. Jest dostępna wyłącznie na receptę. Czym jest adrenalina i jakie jest jej działanie Adrenalina, zwana również epinefryną, to hormon produkowany w nadnerczach. Wytwarzany jest głównie w sytuacjach silnego stresu, emocji i w chwilach zagrożenia. Jego zadaniem jest zaktywizowanie i mobilizacja ciała do walki, ucieczki lub szybkiego działania na pełnych obrotach. Adrenalina wzmaga również rozkład glikogenu do glukozy i uwalnianie glukozy do krwi - jako zastrzyk energii w sytuacjach zagrożenia organizm. Pod jej wpływem rozszerzają się źrenice i drogi oddechowe, czynność serca przyspiesza, a ciśnienie krwi wzrasta. Gdy sytuacje wyrzutu adrenaliny do krwi są jednorazowe, poziom hormonu szybko wraca do normy i nie pociąga za sobą negatywnych skutków dla organizmu. Jednak nieustanny stres, połączony z ciągłą produkcją adrenaliny odbija się na zdrowiu. Znacząco wzrasta ciśnienie, ściany naczyń krwionośnych zwężają się i osłabiają, co grozi miażdżycą, a zwiększone stężenie glukozy we krwi skutkuje ryzykiem cukrzycy. Jako lekarstwo pobudza serce do pracy, powoduje między innymi rozkurcz oskrzeli, skurcz mięśni tętniczych, żylnych i błon śluzowych. Co to jest wstrząs anafilaktyczny i jakie są jego objawy Wstrząs anafilaktyczny to grożąca śmiercią nagła reakcja alergiczna na lek (np. antybiotyki), jad owada (najczęściej osy, pszczoły, szerszenia) lub silnie alergizujące pokarmy (np. orzechy ziemne lub laskowe, ryby, skorupiaki). Objawia się mrowieniem, świądem, puchnięciem tkanek, silnymi...

Trening na bieżni stacjonarnej
© Jale Ibrak/Fotolia.com
Styl życia
Trening interwałowy na bieżni
Jeśli chcesz schudnąć i zwiększyć w krótkim czasie wydolność organizmu, najefektywniejszy będzie dla ciebie trening interwałowy na bieżni. Dzięki bieżni ryzyko wystąpienia kontuzji jest mniejsze, ponieważ stawy i mięśnie nie są aż tak obciążone. Bieżnia lepiej amortyzuje ruchy i redukuje opór grawitacyjny kroków biegacza.

Jeśli chcesz schudnąć i zwiększyć w krótkim czasie wydolność organizmu, najefektywniejszy będzie dla ciebie trening interwałowy na bieżni. Dzięki bieżni ryzyko wystąpienia kontuzji jest mniejsze, ponieważ stawy i mięśnie nie są aż tak obciążone. Bieżnia lepiej amortyzuje ruchy i redukuje opór grawitacyjny kroków biegacza. Ćwiczenia na bieżni Jeśli nie masz możliwości, by wyjść na zewnątrz na spacer, a posiadasz w domu bieżnię, wykorzystaj ją. Podstawowe ćwiczenia na bieżni polegają na wykonywanie marszu lub truchtu. Codzienny godzinny marsz z szybkością 7 km/h pozwoli poprawić wydolność organizmu i spalić tkankę tłuszczową. Jeśli bieżnia ma uchwyty, które sprawdzają puls , korzystaj z nich by trenować z optymalnym natężeniem (puls przy spalaniu tkanki tłuszczowej powinien wynosić 120-140, nie więcej). Nie trzymaj ich jednak cały czas, ponieważ podczas właściwie wykonanego marszu należy iść wyprostowanym, patrząc przed siebie, wykonując naturalne ruchy, które towarzyszyłyby marszowi w plenerze. Marzysz o tym, aby kupić bieżnię, lecz obawiasz się o zbyt duże koszty? Koniecznie sprawdź ofertę na tej stronie i wykorzystaj kod promocyjny Intersport . Trening na bieżni – biegniemy pod górkę! Większość bieżni ma możliwość zmiany kąta nachylenia bieżni – dzięki temu bieg jest mniej monotonny i zaczyna przypominać bieganie po górzystym terenie. Chodzenie pod górkę jest zalecane ze względu na dużą intensywność , co sprawia, że organizm korzysta w większym stopniu z nagromadzonych tłuszczy niż z cukrów. Szybkie wbieganie pod górkę, niezależnie czy jest to górka „sztuczna” na siłowni, czy prawdziwa w plenerze, jest najlepszym sposobem na zwiększenie siły nóg. Podczas szybkich biegów pod górę, mięśnie i system nerwowy są...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner