Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
lekarz badający kobietę
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Sposoby na nieżyt żołądka i jelit – dieta, nawadnianie i farmakologia

Leczenie nieżytu żołądka i jelit rzadko wymaga zażywania lekarstw. Przy „wirusówce” wystarczą odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Takie metody nie wyleczą jednak dolegliwości żołądkowo-jelitowych o podłożu bakteryjnym, ani – tym bardziej – zatrucia substancjami toksycznymi.

Leczenie nieżytu żołądka i jelit rzadko wymaga zażywania lekarstw. Przy „wirusówce” wystarczą odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Takie metody nie wyleczą jednak dolegliwości żołądkowo-jelitowych o podłożu bakteryjnym, ani – tym bardziej – zatrucia substancjami toksycznymi.

Nawadnianie organizmu podczas zatrucia

Leczenie nieżytu żołądka i jelit nie może się odbywać bez intensywnego nawadniania, gdyż podczas biegunki i wymiotów organizm traci bardzo dużo płynów, za pośrednictwem których wydala toksyny z organizmu. Jeśli chory nie będzie systematycznie przyjmował płynów, może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest obojętny rodzaj wypijanego napoju. Najbezpieczniej pić niegazowaną wodę mineralną lub dostępne w aptece płyny nawadniające. Niewskazane są soki przecierowe i napoje gazowane, które mogą nasilić biegunkę i wymioty. Dziecku można podawać zwykłą herbatę, herbatkę rumiankową lub wodę z niewielką ilością soku. Warto też pamiętać, że podczas nieżytu żołądka i jelit może wystąpić nietolerancja laktozy.

Dieta w nieżycie żołądka i jelit

Nieżyt żołądka i jelit odbiera apetyt, ale nie można całkowicie rezygnować z jedzenia. W czasie choroby trzeba zmienić dietę na lekkostrawną, zwiększyć liczbę spożywanych posiłków (do 5–6 w ciągu dnia) i zmniejszyć ich obfitość. Nie ma konieczności ograniczania się do sucharków – mogą je zastąpić lekkie zupy (bez śmietany), kleiki lub warzywa gotowane na parze. Najważniejsze, by wystrzegać się potraw tłustych i smażonych, bo mogą one zaostrzyć objawy choroby. W miarę ustępowania dolegliwości można wzbogacać dietę, ale musi się to odbywać stopniowo. Kiedy przejdą uporczywe mdłości, warto sięgnąć po naturalne produkty przeciwbiegunkowe – czekoladę, kakao, jagody, aronię, galaretkę i mocną herbatę.

Czy grypę żołądkową można wyleczyć lekarstwami?

Grypę żołądkową wywołują wirusy, które są oporne na leczenie farmakologiczne. Przy zwykłej „wirusówce” nie najlepszym pomysłem jest często praktykowane podawanie węgla lekarskiego czy wdrażanie leczenia środkami przeciwbiegunkowymi – może to opóźnić wydalanie toksyn z organizmu. Jedyne środki, które pomagają szybciej uporać się z chorobą to probiotyki odbudowujące florę bakteryjną jelit. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, leczenie trzeba uzupełnić środkami przeciwgorączkowymi. Inaczej jest z bakteryjnym nieżytem żołądka i jelit. Bakterię zwalczy tylko dobrany przez lekarza antybiotyk. Ważne jest, by tego rodzaju terapii samodzielnie nie modyfikować ani nie przerywać, bo może to spowodować rozwinięcie się szczepów bakteryjnych opornych na antybiotyki.

Nieżyt żołądka i jelit – kiedy udać się do lekarza?

Ostrego nieżytu żołądka i jelit nie wolno bagatelizować, bo może on świadczyć o poważniejszej chorobie aniżeli zatrucie pokarmowe czy grypa żołądkowa. Do lekarza niezwłocznie trzeba się zgłosić gdy:

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta z bólem brzucha
©sunnysky69/Fotolia
Styl życia
Nieżyt żołądkowo-jelitowy – jak rozpoznać?
Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale.

Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale. Ostry nieżyt żołądka i jelit: ból brzucha, wymioty i biegunka Dla nieżytu żołądkowo-jelitowego charakterystyczne są trzy objawy: ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Ból najczęściej pojawia się w górnej części brzucha (w okolicach żołądka), ale może wystąpić też w niższych partiach jamy brzusznej. Wymioty na początku zawierają treść pokarmową, ale im są częstsze, tym bardziej się rozrzedzają – stają się przezroczyste, żółte (tzw. wymiotowanie żółcią), a nawet krwiste. Wymioty z krwią świadczyć mogą o przewlekłym stanie zapalnym żołądka , któremu towarzyszy krwotoczne zapaleni błony śluzowej i wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. Tak samo niepokojąca jest obecność krwi lub ropy w kale , nawet jeśli stolec nie ma wodnej konsystencji. Dolegliwością towarzyszącą biegunce jest pieczenie w okolicy odbytu. Ostry nieżyt żołądka i jelit: inne objawy Oprócz objawów charakterystycznych przy ostrym nieżycie żołądka i jelit występują zaburzenia łaknienia – chory traci apetyt i czuje się syty już po niewielkim posiłku. Nie toleruje laktozy, a sam zapach niektórych potraw może działać na niego odstręczająco i prowokować do wymiotów. Wśród dolegliwości jelitowych mogą pojawić się gazy i wzdęcia, a także głośna perystaltyka . Często z nieżytem żołądka i jelit współwystępują także bóle głowy i gorączka z dreszczami. Wówczas trzeba stale kontrolować temperaturę i w razie potrzeby zbijać ją lekami przeciwgorączkowymi. Przy ostrym nieżycie żołądka i jelit mogą pojawić się też objawy odwodnienia – suchość w ustach, wzdęty brzuch, przyspieszenie akcji serca, utrata elastyczności...

Kobieta na łóżku z bólem brzucha
©conejota/Fotolia
Styl życia
Przewlekły nieżyt żołądka może rozwijać się bezobjawowo
Nieżyt żołądka jest wynikiem działania bakterii Helicobacter pylori. Schorzenie może mieć formę ostrą i przewlekłą. Ostra trwa najczęściej kilka dni, jednak może też przerodzić się w formę przewlekłą.

Nieżyt żołądka jest wynikiem działania bakterii Helicobacter pylori. Schorzenie może mieć formę ostrą i przewlekłą. Ostra trwa najczęściej kilka dni, jednak może też przerodzić się w formę przewlekłą. Objawy przewlekłego nieżytu żołądka Przewlekłe zapalenie żołądka ma zbliżone objawy do nieżytu ostrego – jest jednak łagodniejsze i mniej wyraźne. Do charakterystycznych objawów należą: bóle głodowe; bóle nocne; uczucie pełności w nadbrzuszu; bóle w dołku podsercowym – pojawiają się w ciągu kilku godzin po ostatnim posiłku; niestrawność, brak apetytu. Brak łaknienia może być spowodowany skojarzeniem z nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego po spożyciu posiłku – może spowodować całkowity brak zainteresowania jedzeniem.   W ostrym nieżycie żołądka, który może się przekształcić w przewlekły, objawami są: wymioty ; nudności; biegunki i/lub wodnisty stolec; krwotoki – podczas wymiotów; wzdęcia; uporczywe skurcze i bóle w podbrzuszu; nadżerki . Może się również zdarzyć, że przewlekły nieżyt żołądka przebiega całkowicie bezobjawowo.   Dlatego często pacjenci czasem dowiadują się o tym schorzeniu przypadkowo, podczas innych badań. Nie należy bagatelizować wyżej wymienionych objawów. Przyczyny przewlekłego nieżytu żołądka Przewlekłe zapalenie żołądka może być konsekwencją ostrego nieżytu żołądka, który nie był dostatecznie szybko zdiagnozowany i leczony . Oznacza to, że może być wynikać z: stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych; infekcji; niewłaściwej diety; stosowania używek – alkoholu, papierosów; uciążliwego refluksu . Nieżyt żołądka może być także wynikiem przewlekłego stresu, po prostu starzenia się organizmu lub, w przypadku zapalenia autoimmunologicznego,...

mężczyzna z bolącym brzuchem
©wayne_0216/Fotolia
Styl życia
Skąd się biorą infekcje żołądkowo-jelitowe?
Przyczyny nieżytu żołądka i jelit mogą mieć charakter wirusowy, bakteryjny i pasożytniczy. Większość infekcji – zwłaszcza wirusowych – nie stwarza większego zagrożenia. Do dolegliwości żołądkowo-jelitowych dochodzi też w wyniku dostania się do przewodu pokarmowego substancji toksycznych bądź drażniących, np. niektórych lekarstw czy alkoholu. Niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową jelit i żołądka.

Przyczyny nieżytu żołądka i jelit mogą mieć charakter wirusowy, bakteryjny i pasożytniczy. Większość infekcji – zwłaszcza wirusowych – nie stwarza większego zagrożenia. Do dolegliwości żołądkowo-jelitowych dochodzi też w wyniku dostania się do przewodu pokarmowego substancji toksycznych bądź drażniących, np. niektórych lekarstw czy alkoholu. Niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową jelit i żołądka. Wirusy odpowiedzialne za grypę żołądkową Grypa żołądkowa i jelitówka to potoczne nazwy wirusowego nieżytu żołądka i jelit, na które szczególnie często zapadają dzieci do 5. roku życia. Do niedawna za większość zachorowań odpowiadały rotawirusy, ale rozpowszechnienie szczepień sprawiło, że obecnie rotawirusy nie atakują dużo częściej niż adenowirusy, astrowirusy i norowirusy. Rodzaj patogenu nie wpływa na typ leczenia ani na przebieg choroby. Przyczyną wirusowego nieżytu żołądka i jelit jest zakażenie drogą fekalno-oralną, a więc przez wkładanie do ust brudnych rąk i przedmiotów oraz przez jedzenie pokarmów i picie wody, w której obecne są wirusy. Do zarażenia może dojść także w wyniku kontaktu z chorą osobą. Bakteryjny i pasożytniczy nieżyt żołądka Kolejnym czynnikiem powodującym nieżyt żołądka i jelit jest zatrucie pokarmowe. Odpowiadają za nie przede wszystkim patogeny bakteryjne obecne w żywności i w wodzie pitnej. Do najczęstszych należą Campylobacter jejuni, bakterie z rodziny Enterobacteriaceae (np. Salmonella typhimurium), Bacillus anthracis (laseczka wąglika) oraz Escherichia coli . Niektóre z zatruć wywołują nie same bakterie, lecz produkowane przez nie egzotoksyny (np. w grzybach trujących). Nieżyt żołądka i jelit bywa też konsekwencją obecności w organizmie pasożyta , tj. płazińca (np. tasiemca), nicienia lub pierwotniaka (najczęściej Giardia lamblia). Inne przyczyny nieżytu...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner