Fasola
©zetat/Fotolia
Styl życia

Tanie, smaczne i zdrowe - rośliny strączkowe

Warzywa strączkowe a bardziej ich nasiona. takie jak fasola, soczewica czy groch to przede wszystkim bogate źródło pełnowartościowego białka oraz wielu innych cennych dla organizmu składników odżywczych takich jak m.in. cynk, wapń czy błonnik.

Warzywa strączkowe a bardziej ich nasiona. takie jak fasola, soczewica czy groch to przede wszystkim bogate źródło pełnowartościowego białka oraz wielu innych cennych dla organizmu składników odżywczych takich jak m.in. cynk, wapń czy błonnik.

Warzywa strączkowe – składniki odżywcze

Nasiona roślin strączkowych zawierają przede wszystkim duże ilości witamin z grupy B (odpowiadających m.in. za prawidłową pracę układu nerwowego) oraz folianów (w tym kwas foliowy) przez co są zarówno pomocne w walce z redukcją złego cholesterolu we krwi, jak również obniżają zawartość homocysteiny - czynnika odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy. Ponadto dostarczają wapnia i potasu, który jest niezastąpiony w profilaktyce chorób związanych ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Wspierają również układ nerwowy, poprawiając pamięć i koncentrację. Ponieważ warzywa strączkowe są bogatym źródłem węglowodanów mają wysoką wartość energetyczną przez co pomagają utrzymać właściwą masę ciała. Zawarty w strączkach błonnik pokarmowy pełni nieocenioną rolę zarówno w przemianach tłuszczu i glukozy, jak również regulacji pracy układu pokarmowego. Osoby, które w swoim jadłospisie uwzględniają duże ilości warzyw strączkowych rzadziej cierpią z powodu tzw. chorób cywilizacyjnych, czyli np. cukrzycy, otyłości oraz niektórych nowotworów.

Warzywa strączkowe a wzdęcia

Popularne jest twierdzenie, że jedzenie warzyw strączkowych nierozerwalnie wiąże się ze wzdęciami i niestrawnością, przez co są one niechętnie włączane do jadłospisu szczególnie przez osoby cierpiące na tego typu zaburzenia. Często powód przykrych dolegliwości wynika z niewłaściwego przeżuwania pokarmu oraz popełniania błędów podczas gotowania strączków. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby jedzenie tego wartościowego pożywienia nie było dokuczliwe. Fasolka adzuki, soczewica, fasola mung i groszek są zdecydowanie najlżejsze do strawienia, można je jeść nawet codziennie.

Kasia gotuje z Polki.pl: babka na Boże Narodzenie

Jak przygotowywać i jeść warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe są najbardziej odżywcze w momencie, gdy przygotowują się do kiełkowania, eliminowany wówczas jest również kwas fitynowy (fitowy), który jest głównym winowajcą zaburzeń trawiennych. Oprócz tego zmniejsza o ponad połowę wchłanialność niektórych minerałów oraz blokuje działanie enzymów trawiących białko i skrobię. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze namaczanie (przez co najmniej kilka godzin), strączków podczas którego usuwane są szkodliwe związki a skórka staje się miękka przez co łatwiej je ugotować.

 

Pamiętaj, aby nigdy nie gotować strączków w wodzie, w której były moczone. Gotuj zawsze bez przykrycia, podczas gotowania usuwaj łyżką wytwarzające się na powierzchni szumy i pianę. Najlepiej doprowadzić wodę do wrzenia po czym odcedzić strączki i dalej gotować w świeżej wodzie.

 

Przyprawy i zioła poprawiające trawienie i pomocne w niwelowaniu kłopotów gastrycznych to: kolendra, kminek, imbir, majeranek, oregano, szałwia, mięta, tymianek, koper zwykły i włoski oraz bazylia.

 

Zmęczona dziewczyna odpoczywa przy biurku
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Skąd się bierze niedobór żelaza. Obfite krwawienia i nieodpowiednia dieta
Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest utrata dużej ilości krwi. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może być też skutkiem źle skomponowanej diety, na przykład wegetariańskiej. Osoby, które najczęściej cierpią na niedobory żelaza to kobiety w ciąży, sportowcy i młodzież w okresie dojrzewania.

Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest utrata dużej ilości krwi. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może być też skutkiem źle skomponowanej diety, na przykład wegetariańskiej. Osoby, które najczęściej cierpią na niedobory żelaza to kobiety w ciąży, sportowcy i młodzież w okresie dojrzewania.   Jednym z pierwszych objawów niedoboru żelaza jest przewlekłe zmęczenie i brak sił. Skóra staje się blada, a pod oczami pojawiają się sińce. Pogarsza się także kondycja włosów i skóry. Obfite krwawienia są główną przyczyną niedoboru żelaza Poziom żelaza w organizmie spada wraz z utratą krwi. Z tego powodu mocne krwawienia skutkują niedoborem tego pierwiastka. Najbardziej narażone na niski poziom żelaza są więc kobiety, które mają długie i obfite miesiączki. Żelazo tracą także osoby doświadczające krwotoków z układu pokarmowego, np. w wyniku wrzodów, hemoroidów i nowotworów. Krwawienie może być też skutkiem urazu, operacji lub zaburzeń krzepnięcia krwi. Źle skomponowana dieta może dostarczać za mało żelaza Żelazo hemowe, czyli najlepiej przyswajalne przez organizm, znajduje się głównie w mięsie, szczególnie w wołowinie i podrobach. Wegetarianie i osoby, które nie jadają dużych ilości mięsa powinny uzupełnić swój jadłospis o warzywa strączkowe ( soja , fasola, ciecierzyca) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Źle skomponowana dieta jarska, jedzenie produktów wysokoprzetworzonych czy drastyczne odchudzanie mogą powodować trwałe niedobory żelaza. Osoby o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo: kobiety w ciąży, młodzież, sportowcy U kobiet ciężarnych zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż u innych kobiet . Dzieje się tak dlatego, ponieważ w czasie ciąży pierwiastek jest dostarczany także do płodu i do...

badanie krzepliwości krwi
Styl życia
Kiedy wykonać badanie na krzepliwość krwi: krwotoki z nosa, skłonność do siniaków, obfite miesiączki
Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.

Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.   Trombocyty, czyli płytki krwi , są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Ich prawidłowa liczba waha się od 150 do 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi. Małopłytkowość i nadpłytkowość Kiedy poziom trombocytów spada poniżej 150 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi, mówimy o małopłytkowości, czyli trombocytopenii. Kiedy płytek krwi jest za dużo (powyżej 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi), pacjent cierpi na nadpłytkowość, czyli trombocytozę. Nadpłytkowość prowadzi do nadmiernego sklejania się trombocytów, co jest przyczyną zatorów i zakrzepów. Co to jest koagulogram? Koagulogram to badanie, które określa liczbę trombocytów. Wykonuje się je na próbce krwi pacjenta. Procedura tego badania jest bardzo podobna do standardowego pobrania krwi w gabinecie lekarskim. Przeprowadza się nakłucie żyły łokciowej, a krew pobiera się do probówki i kieruje do badań. Ze względu na to, że badanie wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń krzepliwości krwi, jego przebieg jest przez cały czas nadzorowany. Po badaniu pacjent powinien mocno uciskać miejsce nakłucia i informować personel medyczny w razie zbyt silnego krwawienia. Badanie na krzepliwość krwi: wskazania Koagulogram należy wykonać przy podejrzeniu, że układ krzepnięcia krwi nie działa prawidłowo. Do niepokojących objawów można zaliczyć: częste krwawienia z nosa , krwawiące dziąsła, nadmierne i przedłużające się krwawienie po urazie, trudności z gojeniem ran, pojawianie się siniaków i...

analiza karty pacjenta
Flickr/ NEC Corporation of America/ CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Krwawienia z dróg rodnych poza miesiączką – co oznaczają?
Krwawienie po cytologii lub niewielkie plamienie najczęściej pojawia się podczas pobierania materiału ze zmiany chorobowej np. nadżerki. Powinno ustąpić po kilku godzinach.

Krwawienie po cytologii lub niewielkie plamienie najczęściej pojawia się podczas pobierania materiału ze zmiany chorobowej np. nadżerki. Powinno ustąpić po kilku godzinach.   Badanie cytologiczne należy wykonywać profilaktycznie średnio raz w roku . Zdarza się, że lekarz zaleci częstszą cytologię w celu monitorowania przebiegu leczenia. Cytologię najlepiej wykonać w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego (po miesiączce). Kobiety po menopauzie mogą wykonać to badanie w dowolnym terminie. Badanie cytologiczne – na czym polega? Cytologia polega na pobraniu komórek z szyjki macicy przy użyciu przeznaczonych do tego specjalnych pałeczek (jedna przeznaczona jest do tarczy, druga do kanału szyjki macicy). Pobrany wymaz przenosi się na szkiełko i utrwala odczynnikiem chemicznym. W laboratorium dodatkowo jest on barwiony, wówczas jest to już gotowy do analizy pod mikroskopem preparat.   Do badania cytologicznego należy przygotować się tak jak do standardowego badania ginekologicznego , przy czym ważne jest aby na dobę przed nim:  nie wykonywać irygacji pochwy,  nie stosować globulek ani innych preparatów dopochwowych,  nie współżyć. Pobranie wymazu przebiega w następujący sposób: lekarz zakłada do pochwy wziernik (co nie powinno być bolesne pod warunkiem, że kobieta nie jest zanadto spięta), następnie używając specjalnych pałeczek – szczoteczek pobiera materiał zeskrobując go z szyjki macicy. Wiąże się to z lekkim uczuciem dyskomfortu, ale nie powinno boleć. Całe badanie trwa krótko: około 2-5 minut. Krwawienie po cytologii i nie tylko, co oznacza Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy specjalną „szczoteczką”, w związku z czym wiąże się z jego lekkim uszkodzeniem tym bardziej jeżeli występuje na nim nadżerka....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik