badanie krzepliwości krwi
Styl życia

Kiedy wykonać badanie na krzepliwość krwi: krwotoki z nosa, skłonność do siniaków, obfite miesiączki

Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.

Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.

 

Trombocyty, czyli płytki krwi, są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Ich prawidłowa liczba waha się od 150 do 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi.

Kasia gotuje z Polki.pl: panna cotta z owocami

Małopłytkowość i nadpłytkowość

Kiedy poziom trombocytów spada poniżej 150 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi, mówimy o małopłytkowości, czyli trombocytopenii. Kiedy płytek krwi jest za dużo (powyżej 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi), pacjent cierpi na nadpłytkowość, czyli trombocytozę. Nadpłytkowość prowadzi do nadmiernego sklejania się trombocytów, co jest przyczyną zatorów i zakrzepów.

Co to jest koagulogram?

Koagulogram to badanie, które określa liczbę trombocytów. Wykonuje się je na próbce krwi pacjenta. Procedura tego badania jest bardzo podobna do standardowego pobrania krwi w gabinecie lekarskim. Przeprowadza się nakłucie żyły łokciowej, a krew pobiera się do probówki i kieruje do badań. Ze względu na to, że badanie wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń krzepliwości krwi, jego przebieg jest przez cały czas nadzorowany. Po badaniu pacjent powinien mocno uciskać miejsce nakłucia i informować personel medyczny w razie zbyt silnego krwawienia.

Badanie na krzepliwość krwi: wskazania

Koagulogram należy wykonać przy podejrzeniu, że układ krzepnięcia krwi nie działa prawidłowo. Do niepokojących objawów można zaliczyć:

  • częste krwawienia z nosa,
  • krwawiące dziąsła,
  • nadmierne i przedłużające się krwawienie po urazie,
  • trudności z gojeniem ran,
  • pojawianie się siniaków i krwiaków nawet po lekkich urazach,
  • wybroczyny na skórze i błonach śluzowych,
  • u kobiet zbyt obfite miesiączki i krwawienia pozamiesiączkowe,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego.

Badanie krzepliwości krwi wykonuje się także przed każdym zabiegiem operacyjnym. Zalecane jest też przy podejrzeniu chorób wątroby oraz kiedy pacjent poddawany jest leczeniu przeciwkrzepliwemu lub przyjmuje leki wydłużające proces krzepnięcia krwi.

Krzepnięcie krwi a antykoncepcja hormonalna

Koagulogram zalecany jest także kobietom stosującym doustną antykoncepcję hormonalną. Zawarty w tabletkach estrogen może spowodować gęstnienie krwi, co z kolei może doprowadzić do powstawania zakrzepów i zatorów. Krzepliwość krwi powinny także przebadać kobiety, które niedawno odstawiły tabletki antykoncepcyjne i planują zajście w ciążę.

 

probówki z krwią
© Christian Schwier/Fotolia.com
Styl życia
Badania krzepliwości krwi: wskazania do wykonania i interpretacja wyników koagulogramu
Badania na krzepliwość krwi, czyli koagulogram, wykonuje się przed każdą operacją.. Badania krzepliwości krwi warto zrobić przy krwawieniach w obrębie układu pokarmowego . Cena koagulogramu to około 50 złotych.

Badania na krzepliwość krwi, czyli koagulogram, wykonuje się przed każdą operacją.. Badania krzepliwości krwi warto zrobić przy krwawieniach w obrębie układu pokarmowego . Cena koagulogramu to około 50 złotych.   Krzepliwość powinny oznaczyć kobiety, które odstawiają antykoncepcję hormonalną i planują zajście w ciążę. Estrogen w tabletkach zwiększa krzepliwość i sprzyja zatorom. Jak wygląda badanie krzepliwości krwi? Badanie krzepliwości krwi jest wykonywane z próbki krwi pobieranej z żyły łokciowej. Przed badaniem najlepiej nie jeść minimum 8 godzin. Nie jest to jednak wymagane. Badanie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla osób ubezpieczonych jest ono bezpłatne.   Warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Przed wykonaniem koagulogramu trzeba zrezygnować z przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi. Kiedy należy wykonać koagulogram? Koagulogram wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie zaburzeń krzepliwości. Wskazują na to: krwawienia z dziąseł (np. przy myciu zębów) i z nosa, krwawienia pozamiesiączkowe lub bardzo obfity okres, długotrwałe krwawienia po zranieniach, pojawianie się siniaków po niewielkich uderzeniach, wybroczyny na błonach śluzowych i skórze. Krzepliwość krwi bada się również u osób:  przyjmujących leki wydłużające proces krzepnięcia,  po operacjach serca,  które przyjmują preparaty przeciwzakrzepowe, cierpiących na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, z podejrzeniem chorób wątroby, z zaburzeniami rytmu serca. Koagulogram – normy Koagulogram jest badaniem na krzepliwość, w którym oznacza się liczbę płytek krwi odpowiadających za krzepnięcie krwi . Prawidłowy wynik to 150 do 400 tysięcy płytek na...

Zmęczona dziewczyna odpoczywa przy biurku
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Skąd się bierze niedobór żelaza. Obfite krwawienia i nieodpowiednia dieta
Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest utrata dużej ilości krwi. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może być też skutkiem źle skomponowanej diety, na przykład wegetariańskiej. Osoby, które najczęściej cierpią na niedobory żelaza to kobiety w ciąży, sportowcy i młodzież w okresie dojrzewania.

Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest utrata dużej ilości krwi. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może być też skutkiem źle skomponowanej diety, na przykład wegetariańskiej. Osoby, które najczęściej cierpią na niedobory żelaza to kobiety w ciąży, sportowcy i młodzież w okresie dojrzewania.   Jednym z pierwszych objawów niedoboru żelaza jest przewlekłe zmęczenie i brak sił. Skóra staje się blada, a pod oczami pojawiają się sińce. Pogarsza się także kondycja włosów i skóry. Obfite krwawienia są główną przyczyną niedoboru żelaza Poziom żelaza w organizmie spada wraz z utratą krwi. Z tego powodu mocne krwawienia skutkują niedoborem tego pierwiastka. Najbardziej narażone na niski poziom żelaza są więc kobiety, które mają długie i obfite miesiączki. Żelazo tracą także osoby doświadczające krwotoków z układu pokarmowego, np. w wyniku wrzodów, hemoroidów i nowotworów. Krwawienie może być też skutkiem urazu, operacji lub zaburzeń krzepnięcia krwi. Źle skomponowana dieta może dostarczać za mało żelaza Żelazo hemowe, czyli najlepiej przyswajalne przez organizm, znajduje się głównie w mięsie, szczególnie w wołowinie i podrobach. Wegetarianie i osoby, które nie jadają dużych ilości mięsa powinny uzupełnić swój jadłospis o warzywa strączkowe ( soja , fasola, ciecierzyca) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Źle skomponowana dieta jarska, jedzenie produktów wysokoprzetworzonych czy drastyczne odchudzanie mogą powodować trwałe niedobory żelaza. Osoby o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo: kobiety w ciąży, młodzież, sportowcy U kobiet ciężarnych zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż u innych kobiet . Dzieje się tak dlatego, ponieważ w czasie ciąży pierwiastek jest dostarczany także do płodu i do...

Badanie krwi
© toeytoey/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar trombocytów, czyli płytek krwi – skutki i przyczyny
Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.

Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.   Trombocyty, czyli płytki krwi (PLT), są najmniejszymi elementami morfotycznymi. Są odpowiedzialne m.in. za proces krzepnięcia. Płytki krwi powyżej normy – interpretacja wyników Pomiar zawartości płytek krwi dokonywany jest podczas standardowego badania morfologicznego. Prawidłowa ilość trombocytów wynosi 150000 do 400000/ul (150-400 K/ul). U mężczyzn zwykle jest ich więcej niż u kobiet. Wszelkie odchylenia tych wartości , zarówno w dolnej, jak i w górnej granicy, powodują zaburzenia funkcjonowania organizmu.   W sytuacji, gdy płytki są na poziomie 450K/ul (450 000/ul) lub wyższym mówi się o trombocytozie , nadpłytkowości lub trombocytemii. Jeżeli ilość płytek spadnie poniżej 100K/ul (100 000/ul), ma miejsce trombocytopenia, zwana również małopłytkowością   Zbyt mała ilość płytek krwi powoduje, że krew nie krzepnie. Przy najmniejszym urazie może dojść do zagrażającego życiu krwotoku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Za duża liczba trombocytów to zagrożenie polegające na nadmiernej krzepliwości niosącej za sobą ryzyko powstawania zatorów. Przyczyny i skutki nadmiaru płytek krwi Zwiększona liczba trombocytów, to często konsekwencja: nadmiernego wysiłku (przez około 15-30 minut, tzw. nadpłytkowość powysiłkowa), porodu, częstego oddawania krwi, niedoboru żelaza , choroby alkoholowej, usunięcia śledziony (splenektomii), urazów, oparzeń i zabiegów chirurgicznych, infekcji i przewlekłych zapaleń, np. w sarkoidozie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik