Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Kobieta śpi na biurku
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny ciągłej senności

Złe odżywianie i niedobór snu a także choroby mogą być przyczyną senności i zmęczenia. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy zmiana trybu życia, a w niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia.

Złe odżywianie i niedobór snu a także choroby mogą być przyczyną senności i zmęczenia. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy zmiana trybu życia, a w niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia.

Ciągłe uczucie senności i chłodu – jakie są tego przyczyny?

Jeśli ciągle chce ci się spać i jeść, musisz przyjrzeć się swojemu trybowi życia – czy nie brakuje ci snu, podstawowych składników odżywczych lub ruchu. Możliwe przyczyny permanentnego odczuwania senności, zimna i łaknienia mogą być proste, ale niekiedy są nimi choroby wymagające leczenia.

 • Niedożywienie. Osłabienie, zmęczenie i ciągłe uczucie senności oraz zimna przy niedożywieniu wynikają przeważnie z braku wystarczającej ilości minerałów i witamin, a niekiedy także z niedoboru podstawowych składników, takich jak cukry, tłuszcze czy białko. Organizm nie ma siły ani produktów do wytwarzania energii, a zatem przełącza się w tryb przetrwania, ograniczając funkcjonowanie i powodując wymienione dolegliwości.
 • Niedobór i zaburzenia snu. Podobny wpływ na organizm co niedożywienie ma niedobór snu lub sen słabej jakości, np. częste budzenie się w nocy. Zaburzeniem – dość niebezpiecznym – jest też bezdech senny. Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli nie wypoczywa w nocy, to w ciągu dnia jest zmęczony i senny.
 • Anemia. Uczucie zimna, senności i głodu bywają objawem anemii. Dolegliwości z nią związane wynikają ze zbyt małej liczby czerwonych krwinek. Przez to krew nie jest w stanie zaopatrywać wszystkich komórek ciała w tlen i substancje odżywcze, a to skutkuje osłabieniem, zmęczeniem i sennością oraz ciągłym odczuwaniem zimna i głodu.
 • Cukrzyca. Niebezpieczna u diabetyków jest hipoglikemia, gdy poziom cukru we krwi mocno spada, wówczas senność i osłabienie są bardziej wyraźne. Jeśli odczuwasz senność po jedzeniu sprawdź, czy nie masz kłopotów z cukrzycą.
 • Niedoczynność tarczycy. Jeśli często zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego ciągle chce mi się spać i jest mi zimno?”, to zbadaj poziom THS we krwi, bo może się okazać, że cierpisz na niedoczynność tarczycy.
 • Niskie ciśnienie. Ciągle odczuwana senność i ból głowy to objawy niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Przy takich dolegliwościach zwykle pomaga filiżanka kawy. Jednak nie można przesadzać z ilością kofeiny, zwłaszcza, że wypłukuje z organizmu magnez i wapń. Jeśli nie jesteś chory na niedociśnienie, poruszaj się, uzupełnij płyny lub zjedz coś słonego, a senność powinna minąć.
 • Ciąża. Permanentna senność jest normalnym zjawiskiem w ciąży. Nie należy z nią walczyć, lecz uzupełniać niedobory snu.

Leki, nadmiar kofeiny, przetrenowanie lub choroby jako przyczyny senności

Gdy dokucza ci permanentne zmęczenie i ciągle chce ci się spać, jest to sygnał, że twój organizm jest nadmiernie obciążony lub że coś zakłóca jego normalną pracę.

 

 • Wirusowe zapalenie wątroby. WZW typu C powoduje wirus HCV. Często przez bardzo długi czas nie powoduje on żadnych dolegliwości poza zmęczeniem i sennością.
 • Nadmiar kofeiny. Kofeina pobudza, ale tylko jeśli spożywasz ją w racjonalnych ilościach. Gdy pijesz za dużo kawy, herbaty czy napojów energetycznych, przyniesie to odwrotny skutek – ciągle będzie ci się chciało spać, będziesz osłabiony i zaczniesz mieć problemy z koncentracją.
 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Postępująca choroba ograniczająca przepływ tlenu przez drogi oddechowe sprawia, że z tygodnia na tydzień czujesz coraz większe zmęczenie i senność. Dzieje się tak ponieważ twój organizm jest niedotleniony.
 • Leki. To, że ciągle chce ci się spać, może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeśli leczysz się farmakologicznie, przeczytaj ulotki. Senność bardzo często pojawia się podczas zażywania leków psychotropowych i uspokajających.
 • Depresja. Ciągłe uczucie senności a nawet otumanienie w depresji może być wynikiem działania leków. Jednak nawet nieleczona farmakologicznie depresja sprawi, że będziesz bez energii.
 • Przetrenowanie. Senność po treningu to normalny objaw. Organizm, który wyczerpał zapas energii potrzebuje regeneracji. Długotrwała senność, zmęczenie i brak chęci do życia mogą być objawem przetrenowania. Wówczas należy zwolnić tempa, bo przy wycieńczonym organizmie łatwo o kontuzje i choroby.

Co robić, gdy ciągle chce mi się spać? – pozbądź się przyczyny

Pierwszym krokiem w zwalczeniu permanentnej senności jest analiza trybu życia. Jeśli źle się odżywiasz, nie dosypiasz, pijesz dużo kawy, żyjesz w stresie i brak ci ruchu - zmień to. Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny.

 

Gdy zmiana trybu życia nie wystarcza i nadal ciągle chce ci się spać, wykonaj podstawowe badania krwi i ustal, czy nie brakuje ci żadnych pierwiastków ani witamin. Być może aby poprawić samopoczucie wystarczy uzupełnić niedobory tych składników.

 

Wykryte choroby leczy się indywidualnie. Np. anemia wymaga uzupełnienia żelaza, cukrzyca – unormowania poziomu cukru przez przyjmowanie leków lub insuliny, a depresja – psycho- i lekoterapii. Leczenia wymagają także wirusowe zapalenie wątroby i przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz niedoczynność tarczycy. A co robić, gdy ciągle chce ci się spać przez zażywane leki? Poinformuj o tym lekarza, bo być może konieczna będzie zmiana leków.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta otulona kocem
© beautyblowflow/Fotolia.com
Styl życia
Ciągłe uczucie zimna a zaburzone krążenie krwi, choroby i tryb życia
Przyczyną ciągłego uczucia zimna, może być zbyt wysoka temperatura ciała, choroba tarczycy, anemia, niskie ciśnienie krwi, stres, złe odżywianie czy cukrzyca, a także za mała tkanka mięśniowa, odwodnienie oraz niewystarczająca ilość ruchu, snu i nadużywanie alkoholu.

Przyczyną ciągłego uczucia zimna, może być zbyt wysoka temperatura ciała, choroba tarczycy, anemia, niskie ciśnienie krwi, stres, złe odżywianie czy cukrzyca, a także za mała tkanka mięśniowa, odwodnienie oraz niewystarczająca ilość ruchu, snu i nadużywanie alkoholu. Zepsuta termoregulacja ciała sprawia, że ciągle ci zimno Bezpośrednio za ciągłe uczucie zimna odpowiada ośrodek termoregulacji, który znajduje się w podwzgórzu. Rzadko zdarza się, by zaburzenia termoregulacji wynikały z uszkodzenia tego ośrodka lub zaburzenia jego pracy. Możliwe jest to w przypadku ciężkich urazów głowy i guza mózgu zajmującego tę część, w której ośrodek termoregulacji się znajduje. Mało ruchu, złe odżywianie, niedosypianie, stres – oto dlaczego ciągle jest ci zimno Problemem w zapewnieniu ciepła organizmowi jest nie tylko niedowaga i związana z tym zbyt mała tkanka mięśniowa i tłuszczowa. Ciągłe zimno towarzyszy też wtedy, gdy zbyt mało się ruszamy. Mięśnie podczas pracy wytwarzają ciepło, a krążenie krwi jest lepsze, co wpływa na odczuwanie temperatury.   Przyczyną stałego uczucia zimna mogą być niedobory witamin, w tym witaminy B12. Również zbyt mała ilość płynów w organizmie zaburza odczuwanie ciepła i zimna. Permanentny chłód możesz odczuwać również wówczas, gdy nadużywasz alkoholu. Mocne trunki pozornie rozgrzewają, ale w rzeczywistości rozszerzają naczynia i przyspieszają wychładzanie organizmu. Nadużywanie alkoholu zaburza też gospodarkę wodno-elektrolitową, co ma duży wpływ na odczuwanie temperatury.   Uczucie chłodu może pojawić się też na początku ciąży. Temperatura ciała może być wówczas podwyższona do około 37°C, a to wystarczy, by odczuwać dyskomfort i zimno.   Kolejną przyczyną bywa stres i zmęczenie. Bardzo często za stresem idzie złe odżywianie, brak odpowiedniej ilości snu i fizyczne...

zmęczona kobieta
© Antonioguillem/Fotolia.com
Styl życia
Utajona niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Utajona niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania i skutkuje chorobami serca. Dolegliwość ta może być wykryta na podstawie badań krwi.

Utajona niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania i skutkuje chorobami serca. Dolegliwość ta może być wykryta na podstawie badań krwi.   Subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania, gdyż może nie dawać żadnych objawów. Nieleczona przypadłość prowadzi do rozwoju schorzeń tarczycy i serca. Subkliniczna niedoczynność to najłagodniejsza postać dolegliwości tarczycy. Przyczyny wystąpienia subklinicznej niedoczynności tarczycy Powody pojawienia się utajonej niedoczynności tarczycy mogą być następujące: dyshormonogeneza – czyli dziedziczne nieprawidłowości biosyntezy hormonów tarczycy; autoimmunologiczne choroby tarczycy – na przykład choroba Hashimoto ; atrofia gruczołu tarczowego – stopniowy zanik tarczycy; wcześniejsze metody leczenia nadczynności tarczycy – na przykład usunięcie tarczycy lub terapia jodowa; niedobór jodu w organizmie; cukrzyca typu 1 ; zespół Downa; wcześniejsza radioterapia górnych partii ciała. Objawy utajonej niedoczynności tarczycy Objawy subklinicznej niedoczynności tarczycy są skąpe i trudne do zaobserwowania. Z tego powodu dolegliwość ta może być zdiagnozowana dopiero wtedy, gdy pojawią się choroby towarzysząc e, na przykład nadciśnienie. Należy zwrócić uwagę na poniższe symptomy. U osób dorosłych: częsty ból głowy, uczucie zimna (nawet przy wysokich temperaturach), zmęczenie, nadmierna senność (nawet 10-12 godzin snu dziennie), tycie (pomimo braku zmian w jadłospisie), wypadanie włosów, suchość i szorstkość skóry, łamliwość paznokci, trądzik, obniżony nastrój, depresja. U dzieci: żółtaczka, opóźnienie w rozwoju psychicznym i fizycznym, brak apetytu,...

kobieta przed komputerem ziewa
©stokkete/fotolia
Styl życia
5 najczęstszych przyczyn nadmiernej senności
Nadmierna senność, problemy ze wstawaniem z łóżka i drzemki w ciągu dnia to problem wielu osób. Do najczęstszych przyczyn nadmiernej senności należą przemęczenie, anemia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy i depresja.

Nadmierna senność, problemy ze wstawaniem z łóżka i drzemki w ciągu dnia to problem wielu osób. Do najczęstszych przyczyn nadmiernej senności należą przemęczenie, anemia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy i depresja.   1. Zmęczenie i przepracowanie   Nadmierna senność zwykle pojawia się w czasie, w którym organizm człowieka wystawiony był na duży wysiłek . W takim przypadku należy dostarczyć mu odpowiednią dawkę snu i odpoczynku , aby samopoczucie wróciło do normy. W przypadku, gdy nadmierna senność jest efektem przemęczenia, pozytywnie na kondycję organizmu wpłynie także jedzenie produktów bogatych w magnez (kakao, nasiona słonecznika, kasza gryczana) i potas (pomidory, grejpfruty, suszone morele).   2. Anemia   Nadmierna senność może być spowodowana anemią. Jest to zaburzenie, które polega na zbyt małej liczbie erytrocytów ( czerwonych krwinek ) we krwi . Anemia rozpoznawana jest w tracie morfologii (badania krwi), gdy liczba erytrocytów spada poniżej normy. Norma erytrocytów we krwi dla kobiet wynosi 4,2-5,4 mln/ul, dla mężczyzn 4,7-6,2 mln/ul. Zależnie od ustalonej przez lekarza przyczyny anemii (np. niedobór żelaza) następuje rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Przy anemii spowodowanej niedoborem żelaza leczenie polega na modyfikacji diety przez wprowadzenie produktów bogatych w żelazo.   3. Cukrzyca   Często nadmierna senność może być spowodowana zaburzeniem gospodarki węglowodanowej lub odwodnieniem organizmu. W przypadku podejrzenia cukrzycy należy wykonać doustną próbę obciążenia glukozą. Próba polega na oznaczeniu poziomu cukru we krwi na czczo (po 8 godzinach od przyjmowania napojów i pokarmów) oraz na 120 minut po wypiciu szklanki wody z glukozą. Prawidłowy poziom glukozy na czczo wynosi od 70 do 99 mg/dL. Poziom glukozy w stanie przedcukrzycowym wynosi od 100 do 125 mg/dL . Cukrzycę stwierdza...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner