Złe odżywianie i niedobór snu a także choroby mogą być przyczyną senności i zmęczenia. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy zmiana trybu życia, a w niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia.

Reklama

Ciągłe uczucie senności i chłodu – jakie są tego przyczyny?

Jeśli ciągle chce ci się spać i jeść, musisz przyjrzeć się swojemu trybowi życia – czy nie brakuje ci snu, podstawowych składników odżywczych lub ruchu. Możliwe przyczyny permanentnego odczuwania senności, zimna i łaknienia mogą być proste, ale niekiedy są nimi choroby wymagające leczenia.

  • Niedożywienie. Osłabienie, zmęczenie i ciągłe uczucie senności oraz zimna przy niedożywieniu wynikają przeważnie z braku wystarczającej ilości minerałów i witamin, a niekiedy także z niedoboru podstawowych składników, takich jak cukry, tłuszcze czy białko. Organizm nie ma siły ani produktów do wytwarzania energii, a zatem przełącza się w tryb przetrwania, ograniczając funkcjonowanie i powodując wymienione dolegliwości.
  • Niedobór i zaburzenia snu. Podobny wpływ na organizm co niedożywienie ma niedobór snu lub sen słabej jakości, np. częste budzenie się w nocy. Zaburzeniem – dość niebezpiecznym – jest też bezdech senny. Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli nie wypoczywa w nocy, to w ciągu dnia jest zmęczony i senny.
  • Anemia. Uczucie zimna, senności i głodu bywają objawem anemii. Dolegliwości z nią związane wynikają ze zbyt małej liczby czerwonych krwinek. Przez to krew nie jest w stanie zaopatrywać wszystkich komórek ciała w tlen i substancje odżywcze, a to skutkuje osłabieniem, zmęczeniem i sennością oraz ciągłym odczuwaniem zimna i głodu.
  • Cukrzyca. Niebezpieczna u diabetyków jest hipoglikemia, gdy poziom cukru we krwi mocno spada, wówczas senność i osłabienie są bardziej wyraźne. Jeśli odczuwasz senność po jedzeniu sprawdź, czy nie masz kłopotów z cukrzycą.
  • Niedoczynność tarczycy. Jeśli często zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego ciągle chce mi się spać i jest mi zimno?”, to zbadaj poziom THS we krwi, bo może się okazać, że cierpisz na niedoczynność tarczycy.
  • Niskie ciśnienie. Ciągle odczuwana senność i ból głowy to objawy niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Przy takich dolegliwościach zwykle pomaga filiżanka kawy. Jednak nie można przesadzać z ilością kofeiny, zwłaszcza, że wypłukuje z organizmu magnez i wapń. Jeśli nie jesteś chory na niedociśnienie, poruszaj się, uzupełnij płyny lub zjedz coś słonego, a senność powinna minąć.
  • Ciąża. Permanentna senność jest normalnym zjawiskiem w ciąży. Nie należy z nią walczyć, lecz uzupełniać niedobory snu.

Leki, nadmiar kofeiny, przetrenowanie lub choroby jako przyczyny senności

Gdy dokucza ci permanentne zmęczenie i ciągle chce ci się spać, jest to sygnał, że twój organizm jest nadmiernie obciążony lub że coś zakłóca jego normalną pracę.

  • Wirusowe zapalenie wątroby. WZW typu C powoduje wirus HCV. Często przez bardzo długi czas nie powoduje on żadnych dolegliwości poza zmęczeniem i sennością.
  • Nadmiar kofeiny. Kofeina pobudza, ale tylko jeśli spożywasz ją w racjonalnych ilościach. Gdy pijesz za dużo kawy, herbaty czy napojów energetycznych, przyniesie to odwrotny skutek – ciągle będzie ci się chciało spać, będziesz osłabiony i zaczniesz mieć problemy z koncentracją.
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Postępująca choroba ograniczająca przepływ tlenu przez drogi oddechowe sprawia, że z tygodnia na tydzień czujesz coraz większe zmęczenie i senność. Dzieje się tak ponieważ twój organizm jest niedotleniony.
  • Leki. To, że ciągle chce ci się spać, może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeśli leczysz się farmakologicznie, przeczytaj ulotki. Senność bardzo często pojawia się podczas zażywania leków psychotropowych i uspokajających.
  • Depresja. Ciągłe uczucie senności a nawet otumanienie w depresji może być wynikiem działania leków. Jednak nawet nieleczona farmakologicznie depresja sprawi, że będziesz bez energii.
  • Przetrenowanie. Senność po treningu to normalny objaw. Organizm, który wyczerpał zapas energii potrzebuje regeneracji. Długotrwała senność, zmęczenie i brak chęci do życia mogą być objawem przetrenowania. Wówczas należy zwolnić tempa, bo przy wycieńczonym organizmie łatwo o kontuzje i choroby.

Co robić, gdy ciągle chce mi się spać? – pozbądź się przyczyny

Pierwszym krokiem w zwalczeniu permanentnej senności jest analiza trybu życia. Jeśli źle się odżywiasz, nie dosypiasz, pijesz dużo kawy, żyjesz w stresie i brak ci ruchu - zmień to. Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny.

Zobacz także

Gdy zmiana trybu życia nie wystarcza i nadal ciągle chce ci się spać, wykonaj podstawowe badania krwi i ustal, czy nie brakuje ci żadnych pierwiastków ani witamin. Być może aby poprawić samopoczucie wystarczy uzupełnić niedobory tych składników.

Wykryte choroby leczy się indywidualnie. Np. anemia wymaga uzupełnienia żelaza, cukrzyca – unormowania poziomu cukru przez przyjmowanie leków lub insuliny, a depresja – psycho- i lekoterapii. Leczenia wymagają także wirusowe zapalenie wątroby i przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz niedoczynność tarczycy. A co robić, gdy ciągle chce ci się spać przez zażywane leki? Poinformuj o tym lekarza, bo być może konieczna będzie zmiana leków.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama