Jesienne liście
© puckillustrations/Fotolia.com
Styl życia

Spadek formy fizycznej i psychicznej – objawy przesilenia jesiennego

Na zewnątrz spada temperatura, dni są coraz krótsze, a my czujemy się coraz bardziej zmęczeni. Jeśli dochodzą do tego rozdrażnienie i apatia, to najpewniej dotknęła nas tzw. jesienna depresja. Objawy przesilenia jesiennego mogą być też fizyczne, np. brak apetytu i problemy ze snem.

Na zewnątrz spada temperatura, dni są coraz krótsze, a my czujemy się coraz bardziej zmęczeni. Jeśli dochodzą do tego rozdrażnienie i apatia, to najpewniej dotknęła nas tzw. jesienna depresja. Objawy przesilenia jesiennego mogą być też fizyczne, np. brak apetytu i problemy ze snem.

Fizyczne objawy jesiennego przesilenia

Coraz szybciej zapada zmrok, na zewnątrz jest coraz zimniej, a nasz organizm próbuje się dostosować do tych nowych warunków. Z tego powodu odczuwamy zmęczenie i senność. Wzmożony jest też apetyt, choć u niektórych jesienne przesilenie może objawiać się wręcz przeciwnie – jego brakiem. Zmiana diety z lekkiej, owocowo-warzywnej na ciężkie i tłuste potrawy powoduje, że czujemy się ociężali i chronicznie zmęczeni. Niska temperatura na zewnątrz skutkuje też podatnością na infekcje, zwłaszcza u chorych na opryszczkę wargową i osób z nieżytem nosa czy gardła. Jesienna depresja, mimo że powoduje senność i ogólne osłabienie, wywołuje problemy ze snem w nocy. Szczególnie dotkliwe są też nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jesienią zaostrzają się choroby alergiczne, wieńcowe, padaczka czy dolegliwości reumatyczne.

Psychiczne objawy jesiennej depresji

Jesienne przesilenie odciska się nie tylko na zdrowiu fizycznym, wpływa negatywnie także na psychikę. Dolegliwości takie jak zmęczenie i osłabienie potęgują depresję, wywołują huśtawkę nastrojów. Chodzimy rozdrażnieni, jesteśmy pozbawieni motywacji do działania, nie mamy ochoty na spotkania towarzyskie. Często na co dzień towarzyszy nam też lęk. Psychiczne objawy przesilenia jesiennego są potęgowane przez dolegliwości fizyczne. Połączenie tych dwóch wymiarów depresji jesiennej sprawia, że część z nas nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a codzienne czynności wymagają od nas dwa razy większego wysiłku.

Kogo dotyka depresja sezonowa?

Objawy jesiennego przesilenia odczuwają przeważnie ludzie między 20. a 30. rokiem życia, zwłaszcza kobiety. Niektóre symptomy będą tym bardziej dotkliwe, jeśli chorujemy przewlekle albo gdy mamy tendencję do chorowania o tej porze roku. Nasilają się m.in. choroby psychiczne, co jest skutkiem coraz mniejszej ilości światła i spadkiem temperatury otoczenia.

©Jag_cz/Fotolia
Styl życia
Jak radzić sobie z przesileniem jesiennym? 8 sposobów na depresję sezonową
Objawy jesiennego przesilenia możesz złagodzić, dostarczając organizmowi witamin i odpowiednich pierwiastków. Ćwiczenia z kolei będą wspomagały prawidłowe działanie układu krążenia i układu nerwowego.

Objawy jesiennego przesilenia możesz złagodzić, dostarczając organizmowi witamin i odpowiednich pierwiastków. Ćwiczenia z kolei będą wspomagały prawidłowe działanie układu krążenia i układu nerwowego. 1: Jesienią wzmocnij układ odpornościowy organizmu Spadek temperatury sprzyja osłabieniu organizmu, dlatego ważne jest, by wspomagać go w tym okresie . Unikniesz dzięki temu infekcji i poważniejszych chorób, które mogłyby pogorszyć stan ogólny i nasilić objawy jesiennego przesilenia, np. zmęczenie i rozdrażnienie. 2: Korzystaj z jesiennego słońca Coraz krótsze dni jesienią sprawiają, że jesteś apatyczny i częściej masz zły humor. Dlatego wykorzystuj każdą okazję, by zaczerpnąć choć trochę jesiennego słońca . Wybierz się na spacer, wycieczkę albo na rower. 3: Zadbaj o dostarczenie organizmowi witamin z grupy B Witaminy z grupy B pozwolą złagodzić jesienną depresję. Np. witamina B5 zwalcza rozdrażnienie i niweluje zmęczenie, podobnie działa witamina B7 , przy okazji zmniejszając lękliwość . Pomocna będzie również witamina B9, ponieważ pomaga w walce z depresją, lękiem i bezsennością. 4: Zapobiegaj niedoborom żelaza Żelazo zapewnia prawidłową pracę serca i zapobiega uczuciu chronicznego zmęczenia oraz apatii. Jego źródłem są: ryby, mięso, orzechy , warzywa strączkowe, brokuły i mleko. 5: Hamuj apetyt Jeśli nie możesz powstrzymać się od ciągłego podjadania i zjadania dużych porcji, zacznij zażywać chrom. Pierwiastek ten zahamuje nadmierne łaknienie, zmniejszy też rozdrażnienie i ukoi nerwy . Chrom zawierają m.in.: drożdże, orzechy brazylijskie i brokuły. 6: Łagodź objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego Podczas jesiennego przesilenia szczególnie dotkliwe są objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego . W ich łagodzeniu pomoże...

Młoda kobieta odczuwa przesilenie wiosenne.
©kite_rin/stock.adobe.com
Styl życia
Przesilenie wiosenne – co to jest i jak je rozpoznać? Objawy przesilenia wiosennego
Przesilenie wiosenne to nazwa zespołu symptomów występujących wczesną wiosną (marzec, kwiecień. Wiele osób zauważa wówczas u siebie pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak witalności. Bardzo ważne jest, żeby nigdy nie bagatelizować takich objawów i w momencie, gdy pomimo podjęcia środków zaradczych utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie zgłosić się do specjalisty.

Przesilenie wiosenne to nazwa zespołu symptomów występujących wczesną wiosną (marzec, kwiecień. Wiele osób zauważa wówczas u siebie pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak witalności. Bardzo ważne jest, żeby nigdy nie bagatelizować takich objawów i w momencie, gdy pomimo podjęcia środków zaradczych utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie zgłosić się do specjalisty.   Z wiosennym zmęczeniem można walczyć na wiele sposobów. Do najbardziej skutecznych należą: zmiana diety i aktywność fizyczna.   Co wpływa na pojawienie się wiosennego przesilenia?   Wahania temperatur, zmiana czasu, wzmożone pylenie roślin, wzrost nasłonecznienia w ciągu dnia – to główne powody odczuwania symptomów wiosennego przesilenia. Ponadto należy również pamiętać, że w czasie zimy organizm przyzwyczaja się do małej dawki ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Dotyczy to szczególnie osób, które są mało aktywne fizycznie. Zegar biologiczny każe odpocząć po zimie, dlatego jako miesiące najlepsze na urlop są wskazywane te w czasie przesileń, zarówno wiosennego, jak i jesiennego, czyli odpowiednio: marzec i kwiecień oraz listopad .   Oprócz tego zmienia się częstotliwość oddychania (na wyższą) co skutkuje szeregiem rozmaitych zmian w układzie hormonalnym , krwionośnym i nerwowym. Ma to bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie i niestety – również na wystąpienie objawów przesilenia wiosennego.   Objawy przesilenia wiosennego   Do najczęściej występujących symptomów wiosennego przesilenia zalicza się: obniżenie sprawności fizycznej – szybka męczliwość, ogólne złe samopoczucie, w szczególności psychiczne, osłabienie, skurcze mięśni , nadmierne...

zasmucona kobieta
©Artem Furman/Fotolia
Styl życia
Jesienna chandra – czym jest depresja sezonowa?
Jesienna chandra – czym jest depresja sezonowa?

Jesienna depresja sezonowa dopada wiele osób. Jej główną przyczyną jest niedobór światła słonecznego. Senność, zmęczenie, brak energii i rozdrażnienie mogą być objawami jesiennej chandry. Sprawdź jak rozpoznać objawy jesiennej depresji i czy da się ją leczyć? Przyczyny depresji sezonowej Przyczyny jesiennej depresji sezonowej nie są do końca określone. Podejrzewa się jednak, że głównym czynnikiem wpływającym na stan psychiczny chorych jest niedobór światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Niedobór światła wpływa na sposób funkcjonowania struktur w mózgu . Działa to na kilka sposobów. Po pierwsze zaburza dobowy rytm człowieka, które opiera się na śnie i czuwaniu. Po drugie powoduje zwiększoną produkcję melatoniny, który jest hormonem snu . Skutkuje to tym, że czujemy się bardziej senni i zmęczeni. Te nieprawidłowości w połączeniu z obniżonym poziomem serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój są bezpośrednimi przyczynami jesiennej depresji. Osoby ze zmniejszoną wrażliwością siatkówki są bardziej podatne na jesienną chandrę . Ich samopoczucie może gwałtownie spadać nie tylko jesienią i zimą, ale również w pochmurne dni. Objawy jesiennej chandry Objawy depresji jesiennej można zauważyć na przełomie października i listopada, najczęściej ustępują z początkiem wiosny - w marcu lub kwietniu. Charakterystyczne objawy depresji sezonowej to: apatia, rozdrażnienie, smutek, negatywne myśli, brak energii , brak akceptacji siebie i swojego ciała, brak apetytu, bóle mięśni, obojętność, nieuzasadniony lęk, myśli samobójcze. U dzieci najczęstszymi objawami jest brak cierpliwości, często wpadanie w złość i nasilenie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner