Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Śpiąca kobieta
©Ana Blazic Pavlovic/Fotolia
Styl życia

Zdrowe i niezdrowe pozycje do snu, czyli dlaczego nie należy spać na brzuchu

Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę.

Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę.

Najlepszym wyborem dla zdrowia jest spanie w pozycji na plecach

Doktor Hooman Melamed, chirurg-ortopeda pracujący w the DISC Sports & Spine Center w Los Angeles, uważa, że pozycje do snu mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia (zobacz badania). Gdy śpimy na plecach, nasz kręgosłup nie jest dodatkowo obciążony. Ponadto prawidłowo dobrana poduszka sprawia, że kręgosłup na całej długości może przybrać naturalną pozycję. Dzięki temu sen jest lepszej jakości. Pozycja do snu na plecach sprawdza się również w przypadku osób zmagających się z bólem żuchwy czy bólem karku, a także z bólem biodra. Kluczowy w takich wypadkach jest dobór poduszki o właściwej wysokości. Aby zlikwidować ból żuchwy, czasem wystarczy spać na plecach z poduszką pod karkiem. Pozycja do snu na plecach zmniejsza tempo powstawania zmarszczek, ponieważ skóra nie odciska się od poduszki ani nie odkształca (zobacz badania). Wadą spania na plecach jest chrapanie, które w tej pozycji pojawia się najczęściej, podobnie jak bezdech senny (zobacz więcej).

Pozycja do snu na boku – przy zgadze, bólu pleców, zatok i dla osób perfekcyjnie zdrowych

Idealna, gdy nic nam nie dolega, jest pozycja do snu na boku. Spanie na lewym boku jest też zalecane kobietom w ciąży, aby przepływ krwi był przez cały czas wystarczający, by dziecku nie zabrakło tlenu ani substancji odżywczych. Pozycja do snu na lewym boku pomaga osobom cierpiącym na zgagę. Na boku można spać także w przypadku bólu kręgosłupa, gdy leżenie na plecach nie pomaga. Wówczas między nogami powinny się znaleźć poduszki, tak by żadne biodro nie wysuwało się do przodu i by kręgosłup mógł przyjąć naturalną dla siebie pozycję. Taka pozycja, ale z zabezpieczeniem poduszkami i barków, i ud, daje dobre efekty także przy bólu barków. Negatywną stroną spania na boku jest zaburzony przepływ krwi i nacisk na mięśnie i nerwy, co może prowadzić do drętwienia rąk czy nóg i bólu karku (zobacz więcej).

Najgorsza opcja do wyboru – pozycja do snu na brzuchu

Pozycja do snu na brzuchu co prawda rozwiązuje problem chrapania i bezdechu sennego, ale źle wpływa na stan kręgosłupa, mięśni i nerwów wokół niego. Leżąc na brzuchu, ustawiamy swój kręgosłup w pozycji nienaturalnej. Jest on napięty zwłaszcza w dolnej części. Zatem jeśli zbyt długo pozycja pozostanie bez zmian, np. przez całą noc, to rano i w dalszej perspektywie, może powodować dolegliwości bólowe pleców, karku i szyi. Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę.

Najlepszym wyborem dla zdrowia jest spanie w pozycji na plecach

Doktor Hooman Melamed, chirurg-ortopeda pracujący w the DISC Sports & Spine Center w Los Angeles, uważa, że pozycje do snu mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia (czytaj więcej o badaniach). Gdy śpimy na plecach, nasz kręgosłup nie jest dodatkowo obciążony. Ponadto prawidłowo dobrana poduszka sprawia, że kręgosłup na całej długości może przybrać naturalną pozycję. Dzięki temu sen jest lepszej jakości. Pozycja do snu na plecach sprawdza się również w przypadku osób zmagających się z bólem żuchwy czy bólem karku, a także z bólem biodra. Kluczowy w takich wypadkach jest dobór poduszki o właściwej wysokości. Aby zlikwidować ból żuchwy, czasem wystarczy spać na plecach z poduszką pod karkiem. Pozycja do snu na plecach zmniejsza tempo powstawania zmarszczek, ponieważ skóra nie odciska się od poduszki ani nie odkształca (więcej o badaniach). Wadą spania na plecach jest chrapanie, które w tej pozycji pojawia się najczęściej, podobnie jak bezdech senny (o szczegółach czytaj tutaj).

Pozycja do snu na boku – przy zgadze, bólu pleców, zatok i dla osób perfekcyjnie zdrowych

Idealna, gdy nic nam nie dolega, jest pozycja do snu na boku. Spanie na lewym boku jest też zalecane kobietom w ciąży, aby przepływ krwi był przez cały czas wystarczający, by dziecku nie zabrakło tlenu ani substancji odżywczych. Pozycja do snu na lewym boku pomaga osobom cierpiącym na zgagę. Na boku można spać także w przypadku bólu kręgosłupa, gdy leżenie na plecach nie pomaga. Wówczas między nogami powinny się znaleźć poduszki, tak by żadne biodro nie wysuwało się do przodu i by kręgosłup mógł przyjąć naturalną dla siebie pozycję. Taka pozycja, ale z zabezpieczeniem poduszkami i barków, i ud, daje dobre efekty także przy bólu barków. Negatywną stroną spania na boku jest zaburzony przepływ krwi i nacisk na mięśnie i nerwy, co może prowadzić do drętwienia rąk czy nóg i bólu karku (więcej).

Najgorsza opcja do wyboru – pozycja do snu na brzuchu

Pozycja do snu na brzuchu co prawda rozwiązuje problem chrapania i bezdechu sennego, ale źle wpływa na stan kręgosłupa, mięśni i nerwów wokół niego. Leżąc na brzuchu, ustawiamy swój kręgosłup w pozycji nienaturalnej. Jest on napięty zwłaszcza w dolnej części. Zatem jeśli zbyt długo pozycja pozostanie bez zmian, np. przez całą noc, to rano i w dalszej perspektywie, może powodować dolegliwości bólowe pleców, karku i szyi.


Młoda kobieta śpi na poduszce ortopedycznej.
©lenets_tan/Fotolia.com
Styl życia
Poduszka ortopedyczna - rodzaje, funkcje. Jak wybrać najlepszą?
Dobrze wyprofilowana poduszka ortopedyczna wypełnia przestrzeń między odcinkiem szyjnym kręgosłupa a materacem, dostosowując się do karku leżącej osoby. Dzięki temu można odciążyć napięte mięśnie oraz lepiej się zrelaksować w czasie snu, tak aby najlepiej zregenerować organizm.

Dobrze wyprofilowana poduszka ortopedyczna wypełnia przestrzeń między odcinkiem szyjnym kręgosłupa a materacem, dostosowując się do karku leżącej osoby. Dzięki temu można odciążyć napięte mięśnie oraz lepiej się zrelaksować w czasie snu, tak aby najlepiej zregenerować organizm.   Poza poduszkami, bardzo ważny jest również materac , jego rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany. Powinien być dopasowany do naturalnych pozycji ułożenia ciała człowieka w trakcie snu.   Poduszka ortopedyczna - co wziąć pod uwagę przy wyborze?   Wybór idealnej poduszki ortopedycznej zależy od kilku czynników, które mają wpływ na jakość snu . Pierwszym z nich jest pozycja ciała, w której najczęściej śpimy. Jeśli ktoś układa się na boku, powinien wybrać niższą poduszkę, która nie będzie mocno wyprofilowana. Dzięki temu łatwiej będzie ułożyć głowę i lepiej się wyspać. Poduszka przeznaczona dla osoby, która częściej przyjmuje pozycję embrionalną w czasie snu powinna być twardsza i wyższa niż poduszka wykonana dla ludzi preferujących spanie na boku. Natomiast jeśli lubimy spać na brzuchu, wybierzmy niską poduszkę ortopedyczną . Ze względu na to, że człowiek często przekręca się w trakcie snu poduszka powinna dostosowywać się do zmiany pozycji. Ważna jest również budowa ciała, ponieważ szerokość poduszki ortopedycznej jest uzależniona od szerokości barków. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku osób, które śpią na boku . Producenci mogą poprosić również klienta o podanie stosunku wagi do wzrostu.   Poduszka ortopedyczna - rodzaje poduszek   Poduszki ortopedyczne można podzielić ze względu na materiał. Najczęściej są wykonane z pianki poliuretanowej, która dopasowuje się zarówno do...

Problemy ze snem w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny problemów ze snem w ciąży i metody radzenia sobie z nimi
Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.

Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.   W trzecim trymestrze zaleca się spanie na lewym boku. Spanie na brzuchu jest niemożliwe, a pozycja na prawym boku może zaburzać przepływ krwi do dolnych partii ciała przez uciskanie żyły głównej dolnej. Również w pozycji na plecach krążenie może być zaburzone. Problemy ze snem na początku ciąży Przyczyny problemów ze snem we wczesnej ciąży to stres, częsta potrzeba oddawania moczu, złe samopoczucie i nieodpowiednie warunki do spania. W pierwszym trymestrze częściej ciężarnym dokucza senność, która jest wynikiem rosnącego poziomu progesteronu. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój zarodka. Ciężarna w miarę możliwości powinna poddawać się temu i urządzać drzemki w środku dnia.   Bezsenność w ciąży wynikać może ze stresu związanego z nową sytuacją i obawami ciężarnej, np. czy sobie poradzi lub jak przebiegnie ciąża. Permanentne napięcie utrudnia zasypianie i może wybudzać w nocy. Aby rozwiązać ten problem, warto skorzystać z technik relaksacyjnych, metod na wyciszenie. Pomóc może też ciepła kąpiel i wywietrzenie sypialni oraz spacer lub inna wybrana forma aktywności przed snem.   Budzenie się w nocy w ciąży jest zwykle skutkiem zwiększonego parcia na pęcherz przez powiększającą się macicę. Aby uniknąć wybudzania z tego powodu, trzeba ograniczyć płyny wieczorami. Problemy ze snem w ciąży: drugi trymestr Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy organizm już przystosował się do nowej sytuacji ale jeszcze nie podejmuje nadmiernego wysiłku. W tych miesiącach problemy ze snem są bardzo rzadkie, mogą wynikać z przyczyn...

kobieta siedzi na łóżku
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dobór materaca – twardość, materiał, strefy twardości
Materace do spania należy dobierać odpowiednio do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz wielkości łóżka. Do wyboru są materace piankowe, lateksowe i sprężynowe.

Materace do spania należy dobierać odpowiednio do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz wielkości łóżka. Do wyboru są materace piankowe, lateksowe i sprężynowe. Materac twardy czy miękki – który jest zdrowszy? Popularna jest opinia, że najlepszy materac jest jak najtwardszy. Jest to pogląd z czasów, kiedy do produkcji materaców używano sprężyn bonnelowych i trawy morskiej, przez co twardość utożsamiano z jakością. Materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki dla używającej go osoby.   Jeżeli kupujemy materac w sklepie najlepiej się na nim położyć – jeżeli jest taka możliwość – i przetestować kilka modeli. Materac dobieramy do budowy własnego ciała, tak by było ono odpowiednio podparte. Pod uwagę należy brać tzw. ergonomię spania czyli pozycję śpiącego i ułożenie kręgosłupa w danej pozycji. W pozycji leżącej kręgosłup ma być ułożony w linii prostej. Pozycja na wznak to kręgosłup wygięty w kształcie litery „S” - patrząc z boku. Podczas leżenia na prawidłowo dobranym materacu żadna część ciała ani kręgosłup nie powinny boleć. Śpisz na wznak, na boku, czy na brzuchu – dobierz materac do pozycji Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, tak aby ramiona i biodra bez problemu zagłębiały się w materac. Ci, którzy wolą spać na brzuchu i na plecach mogą wybrać materac nieco twardszy. Jeżeli materac jest dla nas za miękki, to ciało się w nim zapada, a zmiana pozycji wymaga wysiłku, w rezultacie czego mięśnie będą nadmiernie pracować w celu podtrzymania źle ułożonego kręgosłupa. Zbyt twardy materac to złe krążenie krwi w miejscach ucisku, mięśnie pleców i karku pracują całą noc, aby utrzymać kręgosłup we właściwej linii. Złe ułożenie powoduje częste zmiany pozycji podczas spania. Twardość materaca...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner