Zamyślona kobieta
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia

Apatia objawia się przygnębieniem i biernością fizyczną oraz emocjonalną

Objawy apatii to smutek, przygnębienie, brak chęci i sił do aktywności. Apatia bardzo często towarzyszy chorobom takim tak depresja, rak, cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Jest częsta również wśród osób starszych.

Objawy apatii to smutek, przygnębienie, brak chęci i sił do aktywności. Apatia bardzo często towarzyszy chorobom takim tak depresja, rak, cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Jest częsta również wśród osób starszych.

 

Apatia może być objawem choroby afektywnej dwubiegunowej, jeśli występuje naprzemiennie ze stanami silnego pobudzenia. Charakterystyczne dla tej choroby są występujące po sobie fazy depresji, zespół hipomaniakalny i mania.

Najczęstsze objawy apatii

  • Obniżona aktywność fizyczna.

 

Osoba dotknięta apatią nie ma chęci wykonywać nawet wielu codziennych czynności, takich jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy, nie interesuje się również sportem ani aktywnym spędzaniem czasu. W ciężkich przypadkach połączonych z innymi chorobami, np. depresją lub rakiem, apatia przykuwa osobę chorą do łóżka. Choremu brak sił na normalne funkcjonowanie.

 

  • Obniżona aktywność intelektualna i społeczna.

 

Apatia objawia się także mniejszą niż u zdrowych ludzi sprawnością intelektualną i chęcią interakcji społecznych. Osoba apatyczna izoluje się od otoczenia, ma trudności z koncentracją i myśleniem logicznym.

 

  • Zmniejszona wrażliwość na bodźce fizyczne.

 

Apatia osłabia odczuwanie bólu, w połączeniu z bezruchem może maskować dolegliwości ze strony organów wewnętrznych czy np. ból głowy. Często to właśnie spadek aktywności fizycznej przyczynia się do zmniejszenie wrażliwości na bodźce fizyczne.

 

  • Obojętność na świat zewnętrzny i samego siebie.

 

Zobojętnienie ściśle wiąże się z obniżoną aktywnością fizyczną i emocjonalną oraz społeczną. Osoba pogrążona w apatii przestaje o siebie dbać, niekiedy rezygnuje nawet z podstawowych czynności, takich jak kąpiel czy wstanie rano z łóżka, źle się odżywia. Mniejsza sprawność intelektualna i otępienie sprawiają, że osoba dotknięta apatią wycofuje się z życia społecznego, unika kontaktu nie tylko z obcymi ludźmi, ale też z najbliższymi.

 

  • Smutek, przygnębienie.

 

Poszczególne objawy apatii kumulują się i wywołują permanentne przygnębienie. Smutek i przygnębienie z kolei odbierają chęć do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Apatia w połączeniu ze smutkiem może być objawem depresji.

Przyczyny apatii

Apatię mogą wywoływać stres i problemy w życiu codziennym, z którymi trudno się zmierzyć. Jej występowaniu sprzyja przemęczenie, często cierpią na nią osoby ciężko chore i starsze. Apatia może być objawem choroby – cukrzycy albo niedoczynności tarczycy, bardzo często towarzyszy także depresji. Otępienie i ogólne przygnębienie właściwe dla apatii występują w zespole stresu pourazowego. Przyczyną apatii może być również niedożywienie, w tym niedobór witamin i minerałów. Zdarza się, że na apatię zapadają osoby intensywnie odchudzające się i często przeprowadzające głodówki.

Leczenie apatii

Apatia wywołana przez chorobę nowotworową, depresję czy zaburzenia odżywiania musi być leczona z uwzględnieniem przyczyny. W leczeniu apatii równie istotne są sfera fizyczna jak i psychiczna. Aby poradzić sobie z apatią należy skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry, a niekiedy wystarczy radykalna i konsekwentna zmiana trybu życia. Trzeba ograniczyć stres i zminimalizować napięcie, znaleźć czas na codzienny relaks. Warto też poświęcać czas na uprawianie sportu i zdrowiej się odżywiać, by dostarczać organizmowi witamin i minerałów. Jeśli apatia wiąże się z depresją, stosuje się leki przepisane przez psychiatrę.

 

smutna dziewczyna opiera się o szybę w oknie
©yanlev/fotolia
Styl życia
U nastolatków objawem depresji może być arogancja
Szacuje się, że nawet 1/3 polskich nastolatków może mieć objawy depresji. Rodzice i nauczyciele często je bagatelizują, upatrując przyczyn zachowania w huśtawce hormonalnej. To prawda, że w tym wieku młodzież może być bardzo labilna emocjonalnie, ale nie zwalnia to z obowiązku bacznego przyglądania się dziecku.

Szacuje się, że nawet 1/3 polskich nastolatków może mieć objawy depresji. Rodzice i nauczyciele często je bagatelizują, upatrując przyczyn zachowania w huśtawce hormonalnej. To prawda, że w tym wieku młodzież może być bardzo labilna emocjonalnie, ale nie zwalnia to z obowiązku bacznego przyglądania się dziecku.   Okres dojrzewania z wielu powodów jest czasem trudnym dla nastolatka – to moment, kiedy zmieniają się jego role społeczne, pojawiają się pierwsze miłości, zyskuje samodzielność, zmienia szkoły i środowisko, a także czuje presję ze strony szkoły i rodziców ze względu na kolejne zewnętrzne egzaminy – testy gimnazjalne czy matura. Do tego dochodzą zmiany w samym organizmie – zmiana kształtów ciała, barwy głosu (co może wpłynąć na samoocenę), a także zmiany hormonalne, które sprawiają, że trudniej utrzymać stabilność emocjonalną. Coraz częściej młodzież musi się borykać też z problemami dorosłych – rozwiedzeni rodzice, patchworkowe rodziny, problem z odnalezieniem stabilizacji i poczuciem bezpieczeństwa. Objawy depresji u nastolatków Depresja u nastolatków przebiega podobnie jak u dorosłych – towarzyszą jej zbliżone objawy. Aby zdiagnozować epizod depresyjny, muszą być wystąpić następujące kryteria: Obniżony nastrój , Utrata zdolności radowania się i zainteresowań, Zmęczenie , zmniejszenie aktywności, apatia.   Co ważne, w postaci młodzieńczej depresji obniżony nastrój wcale nie musi być dominującym objawem. Przygnębienie i apatia mogą występować w niewielkim nasileniu, a nawet wcale, a znać o sobie daje przede wszystkim agresja i arogancja. Im młodszy nastolatek, tym większe prawdopodobieństwo, że depresja ujawni się przede wszystkim w objawach somatycznych – bólach brzucha, głowy. Objawy depresji u nastolatków zależą od jej postaci Psychiatrzy i psycholodzy wyróżniają cztery...

Kobieta siedzi przy stole z głową zakrytą dłońmi. Wygląda na załamaną. Przed nią leży telefon i filiżanka.
©kieferpix/Fotolia.com
Styl życia
Przygnębienie i apatia. Jak odróżnić dystymię od depresji i jak ją leczyć
Dystymia to zaburzenie charakteryzujące się m.in. przewlekłym obniżeniem nastroju, trudnościami z koncentracją i niską motywacją do działania. Choć jej objawy są podobne do objawów depresji, występują w mniejszym nasileniu. Psychoterapia to podstawowa forma pomocy w dystymii. Leki bywają stosowane pomocniczo.

Dystymia to zaburzenie charakteryzujące się m.in. przewlekłym obniżeniem nastroju, trudnościami z koncentracją i niską motywacją do działania. Choć jej objawy są podobne do objawów depresji, występują w mniejszym nasileniu. Psychoterapia to podstawowa forma pomocy w dystymii. Leki bywają stosowane pomocniczo.   Osoba cierpiąca na dystymię często traktuje swoje samopoczucie jako coś naturalnego, może nawet nie próbować z nim walczyć. Nieleczona dystymia może przerodzić się w depresję. Czym jest dystymia według ICD-10 Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 dystymia należy do kategorii F34, czyli „uporczywych zaburzeń nastroju”. Sama dystymia w klasyfikacji ICD-10 jest oznaczona kodem F34.1. Ten rodzaj zaburzeń utrzymuje się przewlekle, przynajmniej przez kilka lat, choć często nawet przez większą część dorosłego życia. Dystymia ma zróżnicowane nasilenie, czasem odczuwany smutek i niechęć do działania są na tyle silne, że skłaniają daną osobę do ograniczania życia towarzyskiego, pogarszają jej relacje z ludźmi i obniżają wydajność w pracy. Zdarza się jednak, że te objawy ustępują na pewien czas, np. na miesiąc lub dwa. Objawy dystymii – podstawy do rozpoznania tej choroby U danej osoby można rozpoznać dystymię , kiedy przez przynajmniej 2 lata występują u niej przynajmniej 2 z poniższych objawów: ciągłe uczucie zmęczenia (towarzyszy mu także nieumiejętność efektywnego wypoczywania), problemy ze snem (trudności z zasypianiem, zbyt wczesne budzenie się, płytki sen), trudności z koncentracją i uwagą, obniżona samoocena, brak nadziei na przyszłość, zaburzenia łaknienia (nadmierny apetyt, brak apetytu, zaniedbywanie jedzenia), problemy z podejmowaniem decyzji i ponoszeniem ich konsekwencji....

Choroba Huntingtona
© lostproject/Fotolia.com
Styl życia
Choroba Huntingtona daje objawy fizyczne i psychiczne
Choroba Huntingtona objawia się ruchami pląsawicznymi, spowolnieniem ruchowym, kłopotami z połykaniem i szeregiem dolegliwości psychicznych, w tym depresją i problemami z pamięcią.

Choroba Huntingtona objawia się ruchami pląsawicznymi, spowolnieniem ruchowym, kłopotami z połykaniem i szeregiem dolegliwości psychicznych, w tym depresją i problemami z pamięcią.   Leczenie choroby Huntingtona jest objawowe, polega na zwiększeniu komfortu życia chorego. Stosuje się w nim przeważnie leki przeciwdepresyjne. Istotne w walce z pląsawicą jest też możliwie najdłuższe utrzymywanie aktywności fizycznej. Fizyczne objawy choroby Huntingtona Od fizycznych objawów choroba Huntingtona wzięła swoją nazwę i to one zwykle pojawiają się przed objawami psychicznymi. Charakterystycznym symptomem są mimowolne ruchy pląsawiczne, które przypominają taniec. Poruszają się ręce i nogi, a w miarę postępu choroby również tułów.   Osoby chore na pląsawicę Huntingtona wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy rozpoczynają ruchy zaplanowane, są bardziej powolne. Objaw ten nosi nazwę bradykinezji.   Trzecim najczęstszym objawem fizycznym choroby Huntingtona jest dystonia, czyli powtarzające się ruchy wykonywane mimowolnie. Jest to skutek skurczów mięśniowych dłuższych i bardziej powolnych niż u osób zdrowych.   W zaawansowanym stadium choroby Huntingtona pojawiają się zaburzenia mowy (utrata zdolności wyraźnego mówienia), a także problemy z połykaniem . Kłopoty z połykaniem powodują zachłystowe zapalenie płuc , które jest najczęstszą przyczyną śmierci osób chorych (85% zgonów – Andrzej Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005). Psychiczne objawy choroby Huntingtona Choroba Huntingtona objawia się także w sferze psychicznej, zwykle apatią, depresją i drażliwością .   Inne symptomy psychiczne to: problemy z rozumowaniem,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner