Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
zamyślona dziewczyna
Flickr/Helga Weber/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Depresja: poznaj jej najczęstsze objawy

Objawy depresji są różnorodne, a sama choroba jest niebezpieczna i ciężka. Obejmuje wszystkie grupy społeczne, niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia. Czasem ciężko jest postawić prawidłową diagnozę choroby.

Objawy depresji są różnorodne, a sama choroba jest niebezpieczna i ciężka. Obejmuje wszystkie grupy społeczne, niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia. Czasem ciężko jest postawić prawidłową diagnozę choroby.

Co to jest depresja?

Depresja jest chorobą psychiczną. Osoba na nią cierpiąca cały świat postrzega w czarnych barwach. Jest to zaburzenie emocji i nastroju. Stan ten cechuje się również zmniejszoną aktywnością i brakiem zainteresowań.

Objawy depresji

  • Obniżony nastrój i smutek – to podstawowy objaw depresji. Żyjesz w ciągłym smutku i nie odczuwasz radości, szczęścia czy satysfakcji z życia? Jesteś obojętny na wszystkie sprawy, które cię otaczają?
  • Utrata zainteresowań – już cię nie ciekawi to, co kiedyś sprawiało ci ogromną radość? Nie odczuwasz przyjemności z sytuacji, które kiedyś wywoływały pozytywne emocje? Niestety, może to wskazywać na kolejną oznakę choroby.
  • Kłopoty ze snem – innym objawem choroby jest kłopot ze snem. Budzisz się po kilka razy w środku nocy? Twój sen jest płytki? A może zbyt długi i w ogóle nie masz zamiaru wychodzić z łóżka? Osoby chore bardzo często pozostają w łóżku i nie chcą z niego wychodzić. Unikają kontaktu ze społeczeństwem i tracą zainteresowanie światem.
  • Zmęczenie i ból głowy – są kolejnymi symptomami depresji. Jesteś ciągle zmęczona i osłabiona, co przyczynia się do niechęci spełniania określonych obowiązków? Osoby chore skarżą się na obniżony poziom energii, a co więcej bardzo często dokucza im migrena, która z czasem może okazać się niebezpieczna.
  • Nerwowość i niepokój – ciągłe zdenerwowaniem błahymi, codziennymi sprawami, nadpobudliwość i bezprzedmiotowy niepokój mogą także świadczyć o depresji.

 

Depresja u poszczególnych osób przebiega w różny sposób. U osób młodych objawy depresji są łagodniejsze, natomiast u osób starszych choroba pogłębia się. Sama depresja może trwać od kilku tygodni, miesięcy, aż do wielu lat. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta siedzi przy stole z głową zakrytą dłońmi. Wygląda na załamaną. Przed nią leży telefon i filiżanka.
©kieferpix/Fotolia.com
Styl życia
Przygnębienie i apatia. Jak odróżnić dystymię od depresji i jak ją leczyć
Dystymia to zaburzenie charakteryzujące się m.in. przewlekłym obniżeniem nastroju, trudnościami z koncentracją i niską motywacją do działania. Choć jej objawy są podobne do objawów depresji, występują w mniejszym nasileniu. Psychoterapia to podstawowa forma pomocy w dystymii. Leki bywają stosowane pomocniczo.

Dystymia to zaburzenie charakteryzujące się m.in. przewlekłym obniżeniem nastroju, trudnościami z koncentracją i niską motywacją do działania. Choć jej objawy są podobne do objawów depresji, występują w mniejszym nasileniu. Psychoterapia to podstawowa forma pomocy w dystymii. Leki bywają stosowane pomocniczo.   Osoba cierpiąca na dystymię często traktuje swoje samopoczucie jako coś naturalnego, może nawet nie próbować z nim walczyć. Nieleczona dystymia może przerodzić się w depresję. Czym jest dystymia według ICD-10 Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 dystymia należy do kategorii F34, czyli „uporczywych zaburzeń nastroju”. Sama dystymia w klasyfikacji ICD-10 jest oznaczona kodem F34.1. Ten rodzaj zaburzeń utrzymuje się przewlekle, przynajmniej przez kilka lat, choć często nawet przez większą część dorosłego życia. Dystymia ma zróżnicowane nasilenie, czasem odczuwany smutek i niechęć do działania są na tyle silne, że skłaniają daną osobę do ograniczania życia towarzyskiego, pogarszają jej relacje z ludźmi i obniżają wydajność w pracy. Zdarza się jednak, że te objawy ustępują na pewien czas, np. na miesiąc lub dwa. Objawy dystymii – podstawy do rozpoznania tej choroby U danej osoby można rozpoznać dystymię , kiedy przez przynajmniej 2 lata występują u niej przynajmniej 2 z poniższych objawów: ciągłe uczucie zmęczenia (towarzyszy mu także nieumiejętność efektywnego wypoczywania), problemy ze snem (trudności z zasypianiem, zbyt wczesne budzenie się, płytki sen), trudności z koncentracją i uwagą, obniżona samoocena, brak nadziei na przyszłość, zaburzenia łaknienia (nadmierny apetyt, brak apetytu, zaniedbywanie jedzenia), problemy z podejmowaniem decyzji i ponoszeniem ich konsekwencji....

smutna dziewczyna opiera się o szybę w oknie
©yanlev/fotolia
Styl życia
U nastolatków objawem depresji może być arogancja
Szacuje się, że nawet 1/3 polskich nastolatków może mieć objawy depresji. Rodzice i nauczyciele często je bagatelizują, upatrując przyczyn zachowania w huśtawce hormonalnej. To prawda, że w tym wieku młodzież może być bardzo labilna emocjonalnie, ale nie zwalnia to z obowiązku bacznego przyglądania się dziecku.

Szacuje się, że nawet 1/3 polskich nastolatków może mieć objawy depresji. Rodzice i nauczyciele często je bagatelizują, upatrując przyczyn zachowania w huśtawce hormonalnej. To prawda, że w tym wieku młodzież może być bardzo labilna emocjonalnie, ale nie zwalnia to z obowiązku bacznego przyglądania się dziecku.   Okres dojrzewania z wielu powodów jest czasem trudnym dla nastolatka – to moment, kiedy zmieniają się jego role społeczne, pojawiają się pierwsze miłości, zyskuje samodzielność, zmienia szkoły i środowisko, a także czuje presję ze strony szkoły i rodziców ze względu na kolejne zewnętrzne egzaminy – testy gimnazjalne czy matura. Do tego dochodzą zmiany w samym organizmie – zmiana kształtów ciała, barwy głosu (co może wpłynąć na samoocenę), a także zmiany hormonalne, które sprawiają, że trudniej utrzymać stabilność emocjonalną. Coraz częściej młodzież musi się borykać też z problemami dorosłych – rozwiedzeni rodzice, patchworkowe rodziny, problem z odnalezieniem stabilizacji i poczuciem bezpieczeństwa. Objawy depresji u nastolatków Depresja u nastolatków przebiega podobnie jak u dorosłych – towarzyszą jej zbliżone objawy. Aby zdiagnozować epizod depresyjny, muszą być wystąpić następujące kryteria: Obniżony nastrój , Utrata zdolności radowania się i zainteresowań, Zmęczenie , zmniejszenie aktywności, apatia.   Co ważne, w postaci młodzieńczej depresji obniżony nastrój wcale nie musi być dominującym objawem. Przygnębienie i apatia mogą występować w niewielkim nasileniu, a nawet wcale, a znać o sobie daje przede wszystkim agresja i arogancja. Im młodszy nastolatek, tym większe prawdopodobieństwo, że depresja ujawni się przede wszystkim w objawach somatycznych – bólach brzucha, głowy. Objawy depresji u nastolatków zależą od jej postaci Psychiatrzy i psycholodzy wyróżniają cztery...

Dziewczyna opiera głowę na szkle
©yanlev/Fotolia
Styl życia
Depresja: jak sobie pomóc z własnym smutkiem?
Mówi się, że depresja to choroba XXI wieku i cierpi na nią 5-17% populacji na świecie. Jak poradzić sobie z depresją, gdy wciąż odczuwa się smutek, bierność i brak wiary w siebie?

Mówi się, że depresja to choroba XXI wieku i cierpi na nią 5-17% populacji na świecie. Jak poradzić sobie z depresją, gdy wciąż odczuwa się smutek, bierność i brak wiary w siebie?   Depresja to złożona choroba (naukowcy nadal zastanawiają się, czy to choroba czy zaburzenie, więc można używać obu sformułowań), która otacza człowieka przytłaczającym smutkiem. Objawem depresji jest anhedonia – niemożność czerpania zadowolenia z żadnych, nawet najkorzystniejszych, wydarzeń. Depresję charakteryzuje obniżony nastrój, utrata zainteresowań, szybka męczliwość fizyczna oraz niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości i brak wiary we własne siły. Depresją nie jest chwilowe zaburzenie nastroju. Do zdiagnozowania depresji potrzeba, by wszystkie te objawy trwały powyżej dwóch tygodni i wyraźnie wpływały na życie osoby chorej. Jak radzić sobie z depresją: walczyć czy współpracować ze smutkiem? Wiadomo, że zaburzenie depresyjne powinno przepracować się w gabinecie psychiatrycznym lub psychologicznym pod fachowym okiem psychoterapeuty. Można dodatkowo pomóc sobie samemu.   1. Zmień postawę – u osoby depresyjnej najczęściej pojawia się „czarnowidztwo” i przez to słyszymy z jej ust „to na pewno się nie uda” , „po co zaczynać, skoro i tak tego nie skończę”, „na pewno coś stanie mi na drodze, żeby mi nie wyszło”. Na podstawie samospełniającego się proroctwa (zjawisko w psychologii społecznej) możemy stwierdzić, że negatywnym podejściem nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Gdy z góry zakładamy porażkę, to podświadomie do niej dążymy. Dlatego osoby z depresją powinny wyjść z postawy negatywnej na neutralną. Powinny zmienić zdanie: „nic mi się w życiu nie uda”, na stwierdzenie: „podejmuje się zadania, zobaczymy,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner