Mężczyzna siedzi na ulicy i trzyma się za głowę
©lassedesignen/Fotolia
Styl życia

Zespół Cotarda to negacja swojego życia i przekonanie o tym, że ciało się rozkłada

Zespół Cotarda, nazywany jest inaczej syndromem chodzącego trupa. Jego objawami są urojenia nihilistyczne: przekonanie, że jest się martwym, a ciało pozbawione jest niektórych części. Zespół Cotarda często towarzyszy depresji psychotycznej oraz schizofrenii. Leczy się go podobnie jak te choroby, przede wszystkim poprzez farmakoterapię.

Zespół Cotarda, nazywany jest inaczej syndromem chodzącego trupa. Jego objawami są urojenia nihilistyczne: przekonanie, że jest się martwym, a ciało pozbawione jest niektórych części. Zespół Cotarda często towarzyszy depresji psychotycznej oraz schizofrenii. Leczy się go podobnie jak te choroby, przede wszystkim poprzez farmakoterapię.

 

Zaburzenie zostało opisane przez francuskiego neurologa Jules'a Cotarda w 1880 roku.

Przyczyny zespołu Cotarda

Zespół Cotarda najczęściej pojawia się jako jedno z zaburzeń towarzyszących schizofrenii oraz depresji klinicznej. Występuje on także u osób ze schorzeniami neurologicznymi, np. z uszkodzeniami płatów: czołowego (w środkowej części) i ciemieniowego mózgu.

Objawy zespołu Cotarda

Dla zespołu Cotarda charakterystyczne są urojenia nihilistyczne. Osoba, która cierpi na to zaburzenie, jest przekonana, że nie żyje, a jej ciało rozkłada się, jest pozbawione niektórych części i organów. Stąd inna nazwa tego zaburzenia: zespół chodzącego trupa. Często występują także urojenia negacyjne: poczucie, że się nie istnieje, nie ma się ciała, a więc nie można umrzeć. Z tego względu niektóre osoby z tym syndromem nie myją się i nie chcą jeść. Znane są przypadki, kiedy to śmierć osoby z tym zaburzeniem nastąpiła wskutek wygłodzenia.

 

Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii (zobacz badanie) wynika, że urojenia związane z ciałem występują u 86% osób z zespołem Cotarda, urojenia dotyczące nieistnienia – u 69%, a poczucie nieśmiertelności u 55%. Dodatkowo występują u nich: lęk, poczucie winy oraz urojenia hipochondryczne, czyli nieprawdziwe przekonanie o chorobach, na które rzekomo się cierpi. Aż 89% osób ze zdiagnozowanym zespołem Cotarda cierpi także na depresję.

 

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zespół Cotarda może być przyporządkowany do zaburzeń urojeniowych, których kod to F22. Dla tych zaburzeń charakterystyczny jest rozwój jednego urojenia lub wielu powiązanych ze sobą urojeń, które na ogół utrzymują się u danej osoby do końca życia.

Stadia rozwoju zespołu Cotarda

Zespół Cotarda ma trzy stadia:

  • W pierwszym pojawiają się obrzydzenie do samego siebie, objawy hipochondrii i depresji psychotycznej. (Charakterystycznymi objawami tego rodzaju depresji są symptomy psychotyczne, np. urojenia i omamy).
  • W drugim stadium rozwijają się urojenia negacji.
  • W trzecim – urojenia negacji zaostrzają się i współwystępują z depresją kliniczną. Osoba z zespołem Cotarda może wtedy próbować targnąć się na własne życie lub dokonywać samookaleczeń.

Leczenie zespołu Cotarda

Zespół Cotarda leczy się farmaceutycznie: poprzez podawanie leków antydepresyjnych, przeciwpsychotycznych i stabilizujących nastrój. Stosowane bywa także leczenie za pomocą elektrowstrząsów, szczególnie w przypadku wyjątkowo ciężkiej postaci zaburzenia.


mężczyzna dzwoniący do kogoś
© Photographee.eu/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Psychoza charakteryzuje się urojeniami, halucynacjami, brakiem świadomości
Psychoza objawia się: urojeniami, halucynacjami, chaosem w myślach i zachowaniu, bezsennością, utratą apetytu i brakiem energii. Osoba psychotyczna może nie wiedzieć o swoim zaburzeniu.

Psychoza objawia się: urojeniami, halucynacjami, chaosem w myślach i zachowaniu, bezsennością, utratą apetytu i brakiem energii. Osoba psychotyczna może nie wiedzieć o swoim zaburzeniu.   Psychoza powstaje w efekcie zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym. Osoba psychotyczna  widzi świat po swojemu i nie rozumie panujących w nim zasad. Niezrozumienie ze strony innych ludzi oraz poczucie dyskomfortu prowadzą do jej wyobcowania. Na czym polega psychoza? Psychoza (zwana również stanem psychotycznym) jest zaburzeniem psychicznym w zakresie umiejętności badania rzeczywistości. Psychoza może mieć wiele przyczyn (na przykład wada genetyczna, choroba lub uraz mózgu). Osoba psychotyczna ma problem ze zrozumieniem i interpretacją zasad panujących na świecie i w stosunkach międzyludzkich. Miewa halucynacje , napady histerii i urojenia , a przez społeczeństwo jest uznawana za obłąkaną. Osoba cierpiąca na psychozę może nie być świadoma swojego zaburzenia i uważać się za zdrową. Zaburzenie czasem jest objawem choroby psychicznej, na przykład schizofrenii, depresji lub depresji dwubiegunowej . Przyczyny powstawania psychozy Do psychozy dochodzi na skutek zaburzeń w pracy mózgu. Dzieje się tak w wyniku chorób, na przykład mózgu, tarczycy, wątroby, nerek oraz w przypadku depresji. W niektórych sytuacjach stan psychotyczny jest skutkiem zatruć środkami chemicznymi lub przyjmowania leków psychotropowych, narkotyków lub alkoholu. Zaburzenie może rozwinąć się u osób starszych, u których występują zaburzenia pamięci. Główne zwiastuny psychozy Do najpopularniejszych objawów psychozy należą: halucynacje – omamy słuchowe, zapachowe lub wzrokowe (na przykład: dostrzeganie postaci, które nie istnieją); urojenia – wyobrażanie sobie sytuacji, która nie jest prawdziwa (na przykład: osoba psychotyczna uważa, że jest śledzona, podglądana lub ktoś jej...

Miś i słuchawki lekarskie
©pogonici/Fotolia
Styl życia
Zespół Aspergera: możliwości leczenia
Zespół Aspergera to zespół cech, które są również zauważalne przy autyzmie. Obejmuje zaburzenia na poziomie intelektualnym, społecznym, psychomotorycznym. Nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć, ale podejmując odpowiednie działanie (m.in. wybór specjalistycznej szkoły, prowadzenie terapii okołorozwojowej) można sprawić, że objawy zespołu Aspergera będą mniej dotkliwe dla chorego.

Zespół Aspergera to zespół cech, które są również zauważalne przy autyzmie. Obejmuje zaburzenia na poziomie intelektualnym, społecznym, psychomotorycznym. Nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć, ale podejmując odpowiednie działanie (m.in. wybór specjalistycznej szkoły, prowadzenie terapii okołorozwojowej) można sprawić, że objawy zespołu Aspergera będą mniej dotkliwe dla chorego.   Przyczyn zespołu Aspergera doszukuje się w genach (zmiany chromosomalne), czynnikach biologicznych (infekcje i problemy okołoporodowe, uszkodzenia układu nerwowego) czy czynnikach zewnętrznych np. toksoplazmoza. Diagnoza zespołu Aspergera jest skomplikowana – trudno go odróżnić od autyzmu dziecięcego. Na podstawie obserwacji, analizy historii medycznej i wykonanych badań neurologiczno-psychologicznych (np. badania koordynacji ruchowej) można stwierdzić, czy dane dziecko cierpi na zespół Aspergera czy nie. Czy terapia spowoduje, że dziecko z zespołem Aspergera będzie zdrowe? Zespół Aspergera jest to zaburzenie nieuleczane. Można jedynie pracować nad wygaszeniem objawów, pomóc dziecku odnaleźć się w otaczających go sytuacjach. Na podstawie objawów choroby zostaną przedstawione możliwości leczenia: upośledzenie umysłowe – zapisanie dziecka do szkoły specjalnej, gdzie otrzyma dostosowane do jego możliwości zadania szkolne; zamknięcie się w sobie i jednocześnie przed innymi – zapisanie dziecka na terapię zajęciową, w której uczy się żyć między ludźmi; brak koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy – rehabilitacja i wizyty u logopedy to właściwa ścieżka rozwoju zdolności fizycznych chorego dziecka, nerwowość, lęk przed zmianą, trudności z komunikacją – praca w domu nad modyfikacją tych negatywnych zachowań, a zastępowanie ich pozytywnymi. Najczęściej rozpoczyna się ona w gabinecie psychologicznym, gdzie rodzice...

Smutna kobieta
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dystymia, czyli „mała depresja”
Dystymia jest zespołem objawów psychicznych i fizycznych. To zaburzenie jednobiegunowe, przypominające depresję, jednak nie wpisuje się w cały zbiór jej symptomów. Co ważne, trudno zdiagnozować dystymię, ponieważ przypominać może zwykłe obniżenie nastroju.

Dystymia jest zespołem objawów psychicznych i fizycznych. To zaburzenie jednobiegunowe, przypominające depresję , jednak nie wpisuje się w cały zbiór jej symptomów. Co ważne, trudno zdiagnozować dystymię, ponieważ przypominać może zwykłe obniżenie nastroju.   Od 3 do 6% populacji cierpi na dystymię, a objawia się ona przede wszystkim w pierwszych dekadach życia. Często osoby cierpiące na tę chorobę uważają, że z natury są ponure i smutne. Dlatego dystymia jest tak niebezpieczna, ponieważ jej objawy są bagatelizowane nie tylko przez samą osobę chorą, ale również przez otoczenie, które mówi: on przeważnie tak ma, on nigdy się nie uśmiecha. Dystymia: czy przyczyny leżą w środowisku? Podłoże dystymii jest biologiczne, genetyczne, ale i środowiskowe (podobnie jak w depresji): zaburzenie pracy układu nerwowego (nerwica), zaburzona gospodarka hormonalna, sytuacja życiowa, szczególne cechy charakteru, które sprzyjają powstaniu dystymii: nadwrażliwość, myślenie pesymistyczne, szczególna wrażliwość na odczuwanie złych emocji. Objawy dystymii Jeżeli obniżony nastrój , bierność i apatia (główne objawy choroby) utrzymują się przez co najmniej dwa lata, można stwierdzić, że osoba cierpi właśnie na dystymię. Jak to się objawia: 1. Wiecznie smutny Osoba cierpiąca na dystymię jest wycofana, rzadko okazuje emocje na zewnątrz i ogólnie pojmowana jest przez otoczenie jako „ponura, smutna i cicha”. 2. Zawsze za innymi Dystymik raczej nie będzie duszą towarzystwa, woli „chować” się za plecami innych, a wystąpienia publiczne paraliżują go. 3. Osoba z dystymią jest bierna i nigdy nie wychodzi z inicjatywą. Nie wynika to z tego, że jest leniwa i czeka na ruch innej osoby, tylko zwyczajnie się boi. Nie wierzy we własny potencjał oraz ma niską samoocenę. 4. Doskwiera mu poczucie bezsensu...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner