Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta mierzy centymetrem udo
©underdogstudios/fotolia
Styl życia

Dieta paryska doktora Cohena, czyli odchudzanie bez efektu jo-jo

Dieta Jean-Michela Cohena, najsławniejszego dietetyka we Francji i głównego przeciwnika dr Dukana, to trójetapowy plan trwałej utraty zbędnych kilogramów, bez efektu jo-jo. Po jej zakończeniu można szybko bez obaw wrócić do normalnego trybu odżywiania. Przeciętna kuracja trwa dwa miesiące.

Dieta Jean-Michela Cohena, najsławniejszego dietetyka we Francji i głównego przeciwnika dr Dukana, to trójetapowy plan trwałej utraty zbędnych kilogramów, bez efektu jo-jo. Po jej zakończeniu można szybko bez obaw wrócić do normalnego trybu odżywiania. Przeciętna kuracja trwa dwa miesiące.

Założenia diety paryskiej

Dr Cohen opracował tzw. dietę paryską z myślą o tych, którzy chcą szybko stracić zbędne kilogramy i nie martwić się o efekt jo-jo. Jej celem jest uzyskanie „Właściwej Wagi” – czyli takiej, po osiągnięciu której nie trzeba się martwić szybkim powrotem do wagi sprzed rozpoczęcia diety. Czas jej trwania uzależniony jest więc od różnicy pomiędzy wagą obecną a „Właściwą Wagą”. Dr Cohen opracował wzór na obliczenie tej wagi:

  • A – to waga ciała w wieku 18 lat, gdy się nie odchudzałaś
  • B – największa osiągnięta masa ciała, w tym w okresie ciąży
  • C – najmniejsza waga ciała po 18. roku życia
  • D – aktualna waga
  • Y = (A+B)/2
  • X = (C+D)/2
  • Właściwa Waga = (Y+X)/2

Trzy etapy diety paryskiej

Faza Cafe. Jest to faza opcjonalna, bardzo rygorystyczna, dlatego przeznaczona jedynie dla osób zdrowych. Trwa 8-10 dni, a dzienne spożycie kalorii podczas jej trwania wynosi 700-800 kcal. Dzięki temu chudnie się ok. pół kilograma dziennie. Dania powinny być niskokaloryczne – zupy, koktajle, puree. Koniecznie trzeba w tym czasie przyjmować preparaty witaminowe i magnez, aby uzupełnić powstające niedobory. Po zakończeniu tego etapu nie można rzucić diety, gdyż grozi to efektem jo-jo.

 

Faza Bistro. Dietę można zacząć od niej, bez stosowania fazy Cafe. Dzienna porcja kalorii to w tej fazie 900-1000. W ciągu 2-3 tygodni pozwala schudnąć 3,5-5 kilogramów. Posiłki powinny być przede wszystkim bogate w białko i błonnik – białko wzmaga efekt odchudzania, błonnik zaś zapewnia długotrwałe poczucie sytości, oczyszcza organizm i reguluje przemianę materii. W czasie trwania tej fazy również koniecznie trzeba przyjmować witaminy i magnez.

 

Faza ta przewiduje trzy rodzaje jadłospisów. Można też tworzyć własne kompozycje, zgodnie z listą zamienników sporządzoną przez dr Cohena.

 

Faza Gourmet. Należy ją stosować aż do uzyskania docelowej wagi. Doktor Cohen opracował pięć stylów tej fazy: klasyczny, ziemniaczany, makaronowy, kanapkowy oraz wegetariański. Na liście dozwolonych produktów znajdują się takie, które są potencjalnie tuczące, wciąż jednak trzeba zjadać małe porcje – dzienna wartość kaloryczna wynosi 1100-1200 kcal. Na tym etapie można schudnąć mniej więcej tyle, co w fazie Bistro.

Dieta Cohena: co dalej?

Po zakończeniu programu należy stopniowo zwiększać ilość tzw. pełnych i swobodnie skomponowanych posiłków, czyli takich, z których dwie części (np. przystawka i danie główne) są dowolne, a jedna – dietetyczna. Należy wciąż przestrzegać zasad Fazy Gourmet. W czasie pierwszych dwóch tygodni dozwolone są trzy swobodnie skomponowane posiłki w tygodniu, w ciągu kolejnych dwóch tygodni – można dojść do pięciu. Jeśli waga się nie zmienia – można zwiększyć ich liczbę do dziewięciu w tygodniu. Według doktora Cohena tylko w ten sposób można być pewnym, że stracone kilogramy do nas nie wrócą, gdy zaczniemy jeść normalnie.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
świeże owoce i warzywa
©Kurhan/fotolia
Styl życia
Dieta South Beach, czyli nauka zdrowego odżywiania
Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.

Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.   Założenia diety South Beach: Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa Arthura Agatsona, to nie tyle dieta, co sposób odżywiania na całe życie. Jej celem nie jest szybka utrata wagi poprzez ograniczenie kalorii, a pomoc w zdrowym odchudzaniu, bez uczucia głodu i osłabienia organizmu . Dieta ta składa się z trzech kolejnych faz, z których każda kolejna jest mniej restrykcyjna.   Zasadniczo dieta ta polega na zastąpieniu tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i pochodzącymi z ryb, oraz na przyjmowaniu dużej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym . Dozwolonych produktów można jeść tyle, na ile ma się ochotę – nie trzeba liczyć kalorii, ważyć posiłków i głodzić się. Jest to po prostu plan zdrowego odżywiania, utrwalający zdrowe nawyki żywieniowe. Warto podczas stosowania tej diety uprawiać sport, który poprawi efekty odchudzania. Trzy fazy diety South Beach Pierwsza faza trwa 14 dni . W ciągu jej trwania można jeść warzywa, chude mięso, ryby, chude sery, jaja. Nie wolno jeść słodyczy, owoców, pieczywa i ziemniaków. Należy jeść trzy posiłki dziennie, do tego dwie przekąski i ewentualnie jeden wysokobiałkowy deser , pamiętając, aby zawierał on mało cukru. Podczas tej fazy utrata wagi jest gwałtowna, równocześnie stabilizuje się poziom glukozy we krwi. Celem pierwszej fazy jest właśnie wyeliminowanie glukozy, dzięki czemu pozbywamy się męczącego uczucia ciągłego...

szklanka wody z centymetrem
©M.studio/fotolia
Styl życia
Zasady diety przyspieszającej metabolizm autorstwa Haylie Pomroy
Dieta przyspieszająca metabolizm Hylie Pomroy skład się z trzech faz, w których organizmowi dostarcza się zróżnicowanej ilości węglowodanów, protein i tłuszczów. Autorką diety przyspieszającej metabolizm jest Haylie Pomoroy, która w Stanach z pomocą swojej diety odchudziła m.in. takie gwiazdy, jak Jennifer Lopez i Cher.

Dieta przyspieszająca metabolizm Hylie Pomroy skład się z trzech faz, w których organizmowi dostarcza się zróżnicowanej ilości węglowodanów, protein i tłuszczów. Autorką diety przyspieszającej metabolizm jest Haylie Pomoroy, która w Stanach z pomocą swojej diety odchudziła m.in. takie gwiazdy, jak Jennifer Lopez i Cher. Na czym polega dieta przyspieszająca metabolizm Często diety polegają na ograniczaniu liczby kalorii, co albo powoduje spowolnienie metabolizmu, albo przyczynia się do późniejszego efektu jo-jo. Dieta przyspieszająca metabolizm ma na celu dostarczanie organizmowi większej ilości paliwa (w postaci zdrowego, urozmaiconego jedzenia), aby przestawić go na spalanie, a nie magazynowanie tłuszczu . Dlatego też w diecie Haylie Pomroy nie ma nacisku na ograniczanie kalorii, ale na jedzenie regularnych (co 3 – 3,5 godziny), urozmaiconych posiłków o określonych porcjach. Wielkość porcji zależna jest od liczby kilogramów, które osoba na diecie chce zrzucić: im więcej kilogramów do zrzucenia, tym… większe proponowane porcje. Efektem diety ma być przyspieszenie przemiany materii i poprawa samopoczucia, czemu towarzyszy również utrata zbędnych kilogramów. Jakich zasad należy przestrzegać na diecie Dieta przyspieszająca metabolizm składa się z trzech faz: dwie pierwsze fazy trwają po dwa dni, trzecia faza trwa trzy dni. Proces można powtarzać cyklicznie przez 28 dni.   W pierwszej fazie największy nacisk położony jest na jedzenie dużej ilości węglowodanów, nieco mniejszym spożyciu protein i wykluczeniu tłuszczów.   Druga faza z kolei polega na dostarczeniu organizmowi jak największej ilości protein i wyłączeniu z diety węglowodanów i tłuszczów.   W trzeciej fazie pojawiają się w dużej ilości zdrowe tłuszcze, a proteiny i węglowodany mogą być jedzone w średniej ilości....

damski szczupły brzuch
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
OXY, czyli dieta proteinowa oparta na shake'u z żurawiny
Dieta OXY, według jej twórców, ma być równie skuteczna jak dieta Dukana, ale znacznie od niej zdrowsza. Nie ma skutków ubocznych takich jak np. uszkodzenie nerek spowodowane nadmiarem białka, mniej prawdopodobny jest także efekt jojo po zakończeniu diety.

Dieta OXY, według jej twórców, ma być równie skuteczna jak dieta Dukana, ale znacznie od niej zdrowsza. Nie ma skutków ubocznych takich jak np. uszkodzenie nerek spowodowane nadmiarem białka, mniej prawdopodobny jest także efekt jojo po zakończeniu diety. Na czym polega dieta OXY? Dieta OXY jest dietą proteinową , czyli taką, która opiera się na produktach białkowych . Dopuszcza ona jednak nie tylko białka zwierzęce, ale też roślinne. Duży nacisk położono także na oczyszczanie organizmu z toksyn podczas stosowania diety OXY. Dieta OXY ma cztery fazy: detox , fat burning , step i balance . Każda z tych faz powinna trwać przez tydzień. Dieta OXY – faza 1. „detox” Pierwszy tydzień to przygotowanie do diety. W tej fazie oczyszczamy organizm z toksyn, żeby był bardziej podatny na odchudzanie. Dieta OXY – faza 2. „fat burning” Druga faza diety OXY to okres intensywnego spalania tłuszczu. W drugim tygodniu diety powinno się jeść wyłącznie białka pochodzenia zwierzęcego. Można je jeść bez ograniczeń. Dieta OXY – faza 3. „step” W trzecim tygodniu do diety należy włączyć białka roślinne. Stosunek białek zwierzęcych do roślinnych powinien wynosić 50:50. Dieta OXY – faza 4. „balance” W czwartym tygodniu, a zarazem w czwartej fazie, diety OXY można jeść nie tylko białka, ale też węglowodany i tłuszcze. W tej fazie należy jeść ok. 65 g białka dziennie. Czwarta faza ma utrwalać efekt diety. OXY Shake – podstawa diety OXY Shake z kefiru, żurawiny i otrębów to podstawowy posiłek podczas fazy fat burning . Zawiera on błonnik oraz antyoksydanty, dzięki czemu usuwa toksyny i chroni florę bakteryjną jelit. Czy dieta OXY jest bezpieczna? Dieta OXY jest reklamowana jako bezpieczniejsza od diety Dukana , ponieważ białko stopniowo równoważone jest innymi składnikami odżywczymi. Dieta OXY ma dzięki temu...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner