Chleb czapati
©larik_malasha/fotolia
Styl życia

Dieta Hunzów, czyli himalajski sposób na długowieczność

Dieta Hunzów, czyli zaszytego w himalajskich dolinach Pakistanu pasterskiego plemienia, opiera się na produktach świeżych, wysokiej jakości. Są to duże ilości surowych owoców, świeżych warzyw, kasz i pełnoziarnistych zbóż, z których wypiekają chlebki czapati. Produkty pochodzenia zwierzęcego w ich jadłospisie to przede wszystkim kozie mleko, klarowane masło (ghee) i niezwykle rzadko duszone mięso.

Dieta Hunzów, czyli zaszytego w himalajskich dolinach Pakistanu pasterskiego plemienia, opiera się na produktach świeżych, wysokiej jakości. Są to duże ilości surowych owoców, świeżych warzyw, kasz i pełnoziarnistych zbóż, z których wypiekają chlebki czapati. Produkty pochodzenia zwierzęcego w ich jadłospisie to przede wszystkim kozie mleko, klarowane masło (ghee) i niezwykle rzadko duszone mięso.

 

Hunzowie dożywają w doskonałej kondycji 120-140 lat. Nie występują u nich choroby cywilizacyjne ani choroby dziecięce (np. ospa czy różyczka), są pełni energii i pozytywnie nastawieni do świata.

Sposób Hunzów na zdrowie i młodość

Hunzowie żyją w Pakistanie na obszarze, który cechuje się ostrym klimatem. Lata są ciepłe, a zimy bardzo mroźne. Otoczone wysokimi górami doliny, które zamieszkują, przez setki lat odcinały ich od innych cywilizacji. Dzięki temu Hunzowie nigdy nie prowadzili wojen. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku do królestwa pakistańskich pasterzy docierali badacze, którzy ze zdumieniem odkrywali, że tamtejsza ludność nie zapada na takie choroby jak cukrzyca, otyłość, nowotwory czy schorzenia układu krążenia. Zamiast tego dożywają w doskonałym zdrowiu 140 lat. Ponadto mężczyźni nawet w wieku 90 lat zostają ojcami, a 50-letnie kobiety rodzą zdrowe dzieci. Hunzowie zajmują się przede wszystkim wypasaniem kóz i jaków oraz uprawą roślin (ziół, warzyw, owoców, zbóż). Dziennie chodzą około 20-30 km skalistymi i trudnymi do pokonania trasami. Praktykują jogę, medytują, żyją w spokoju. W królestwie Hunzów nie ma policji, ponieważ nikt nie kradnie i nie popełnia przestępstw. Żyją w zgodzie i harmonii. Podporządkowani są naturze, z tego względu w okresie zimowym często stosują głodówki oczyszczające, oszczędzając w ten sposób cenne wówczas pożywienie. Myślą przewodnią życia Hunzów jest wzrastanie, a nie starzenie się.

Na czym polega dieta Hunzów?

Hunzowie jedzą dwa skromne posiłki dziennie, które składają się przeważnie z owoców, warzyw, kasz i koziego nabiału.

 

W jadłospisie Hunzów znajdują się:

  • zboża – głównie pszenica, jęczmień, owies, proso i gryka,
  • warzywa – jadane głównie na surowo, zielone i liściaste, takie jak np. kapusta, sałata, szpinak oraz ziemniaki, marchew, groch, fasola, zielony groszek, rzepa, dynia, rzodkiewka,
  • kiełki roślin strączkowych, lucerny i pędy ziół,
  • nabiał (z koziego mleka oraz mleka jaków) – świeże mleko, masło klarowane (ghee), maślanka, jogurty, sery,
  • owoce – świeże i suszone: jabłka, winogrona, gruszki, morele, jagody goi, wiśnie,
  • ziołowe napary,
  • lassi – napój z jogurtu, wody i przypraw,
  • ocet winogronowy,
  • olej morelowy,
  • mięso – w przypadku, gdy zwierzę jest już niezdolne do pracy na roli, zabija się je i przyrządza gulasz.

 

Krystalicznie czyste powietrze, nasycona mineralnym pyłem woda, która spływa z górskich skał, oraz żyzna nie skażona żadnymi substancjami chemicznymi gleba, to sekret najwyższej jakości składników spożywczych Hunzów.

 

Hunzowie nie obierają warzyw i owoców – szczególnie tych jedzonych na surowo. Ponadto na stołach Hunzów do każdego posiłku podawane są surówki z dodatkiem octu winogronowego i oleju z pestek moreli. Drzewa morelowe bardzo gęsto porastają krainę Hunzów, dlatego ich owoce jedzone są często. Wykorzystywane są również pestki, z których robiony jest olej. Olej morelowy stosowany jest w kuchni jako kosmetyk (do skóry i włosów) oraz lekarstwo. 


 

©2mmedia/Fotolia
Styl życia
Jak skutecznie zaplanować dietę oczyszczającą organizm?
Główną zasadą diety oczyszczającej organizm jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Sama dieta nie powinna nigdy przyjąć formy głodówki, najlepiej aby była skonsultowana z dietetykiem, a kilka dni restrykcyjnego żywienia było poprzedzone przynajmniej tygodniem zdrowego odżywiania. Jej celem jest przede wszystkim zdrowe żywienie na stałe.

Główną zasadą diety oczyszczającej organizm jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Sama dieta nie powinna nigdy przyjąć formy głodówki, najlepiej aby była skonsultowana z dietetykiem, a kilka dni restrykcyjnego żywienia było poprzedzone przynajmniej tygodniem zdrowego odżywiania. Jej celem jest przede wszystkim zdrowe żywienie na stałe. Zasady diety oczyszczającej organizm – tydzień przed dietą Na około 7 dni przed planowanym rozpoczęciem diety oczyszczającej, warto przygotować do niej organizm. Ograniczyć jedzenie słodyczy , odstawić żywność wysokoprzetworzoną, zrezygnować z kawy, herbaty, alkoholu i papierosów. Ze względu na to, że dieta oczyszczająca nie jest dietą, która dodaje zbyt dużo energii, najlepiej zaplanować ją na czas urlopu lub weekendu . Aby wzmocnić działanie oczyszczające warto pić herbatki ziołowe, ale z rozwagą. Trzeba pamiętać, że picie wyłącznie przeczyszczających naparów może zaszkodzić! Zasady diety oczyszczającej organizm – dieta Dieta oczyszczająca organizm to zwykle jednodniowa lub kilkudniowa kuracja, która polega na odstawieniu różnego rodzaju produktów na rzecz warzyw lub owoców. Bardzo popularne są jednodniowe diety jednowarzywne lub jednoowocowe , które oczyszczają organizm w krótkim czasie. Wybór produktów, które będą spożywane w diecie musi być świadomy – chodzi przede wszystkim o to, aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej substancji odżywczych i pomóc mu się zregenerować w krótkim czasie.    Najważniejsze zasady diety oczyszczającej organizm : krótki czas trwania, jedzenie zamiast głodówki , wcześniejsza konsultacja z lekarzem.   W stosowaniu diety oczyszczającej organizm liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek ....

©Andrey Kiselev/Fotolia
Styl życia
Dieta wysokobiałkowa – na czym polega żywienie sportowców
Dieta wysokobiałkowa polega przede wszystkim na jedzeniu dużych ilości białka, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu cukrów, tłuszczów i węglowodanów. Jest to skuteczna dieta polecana sportowcom, gdyż białko ma właściwości budulcowe i wspomaga tworzenie masy mięśniowej.

Dieta wysokobiałkowa polega przede wszystkim na jedzeniu dużych ilości białka, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu cukrów, tłuszczów i węglowodanów. Jest to skuteczna dieta polecana sportowcom, gdyż białko ma właściwości budulcowe i wspomaga tworzenie masy mięśniowej. Jak stosować dietę wysokobiałkową? Dieta wysokobiałkowa, czy też proteinowa powinna być przede wszystkim skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Nie wolno stosować jej dłużej niż przez miesiąc, bo jadłospis, który jest przy niej proponowany na dłuższą metę może prowadzić do zakwaszenia organizmu. Obciąża przy tym trzustkę i nerki, co może spowodować problemy całego organizmu, w tym artretyzm. Co jeść w czasie diety wysokobiałkowej? Dieta wysokobiałkowa polega na jedzeniu około 2,5 grama białka na każdy kilogram ciała. To całkiem sporo, więc dieta ta zakłada jedzenie przynajmniej 5 posiłków dziennie. W tym czasie, aby nie dopuścić do zakwaszenia organizmu i odwodnienia, należy pić duże ilości wody (minimum 2 litry dziennie) oraz zrezygnować z soli dodawanej do posiłków. Produkty, których należy wystrzegać się w czasie stosowania diety wysokobiałkowej to np. ziemniaki, makaron, ryż, słodycze. Trzeba jeść dużo , aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość protein. Zasady stosowania diety wysokobiałkowej W czasie stosowania diety proteinowej (np. Diety Dukana, lub diety Charlesa Clarka) trzeba dbać o wysoki poziom aktywności fizycznej.  Jeśli ogromne ilości białka, które przyjmuje organizm, nie zostaną zamienione w masę mięśniową, odłożą się w formie tkanki tłuszczowej . Warto pamiętać, że jest to dieta ułożona dla sportowców i osób bardzo aktywnych, więc odpowiednie ułożenie treningów ma ogromne znaczenie. Przeciwwskazania do stosowania diety wysokobiałkowej Z diety...

©vgstudio/Fotolia
Styl życia
Dieta oczyszczająca jednodniowa: jak usunąć toksyny z organizmu
Oczyszczające diety jednodniowe nie są pomysłem na odchudzanie. To metoda, aby szybko oczyścić organizm z toksyn i usprawnić metabolizm. Istotne jest, aby stosowanie takiej diety nie trwało dłużej niż 1-2 dni i aby robić to ostrożnie, aby nie rozregulować przemiany materii.

Oczyszczające diety jednodniowe nie są pomysłem na odchudzanie. To metoda, aby szybko oczyścić organizm z toksyn i usprawnić metabolizm . Istotne jest, aby stosowanie takiej diety nie trwało dłużej niż 1-2 dni i aby robić to ostrożnie, aby nie rozregulować przemiany materii. Jak stosować dietę oczyszczającą jednodniową? Dieta jednodniowa polega na jedzeniu przez cały dzień jednego produktu, ale za to zwykle bez ograniczeń. Produkty, które są szczególnie polecane przy dietach jednodniowych to: jabłka, banany , kapusta, twaróg. Do najpopularniejszych należą dieta jednego owocu i dieta twarogowa.  Jednodniowa dieta oczyszczająca – dieta jabłkowa Jedzenie jabłek przez cały dzień oczyszcza organizm ze względu na pektyny zawarte w owocach. Oczyszczają one przewód pokarmowy z zalegających tam resztek, a także usprawniają pracę trzustki i jelit . Podczas całego dnia je się wyłącznie jabłka w różnej postaci – surowe, pieczone, pije się soki jabłkowe. Kiedy stosować jednodniową dietę oczyszczającą? Jednodniowa dieta oczyszczająca to pomysł na detoks całego organizmu, ale należy pamiętać, że nie dostarcza ona takiej ilości energii, jaką daje zbilansowane żywienie. W związku z tym, najlepszym momentem na zastosowanie takiej kuracji jest weekend, albo urlop . W tym czasie można sobie pozwolić na całkowity relaks i nie ryzykować osłabienia organizmu. O czym należy pamiętać podczas diety jednodniowej? Przeciwwskazania W trakcie stosowania diety zalecane jest picie dużych ilości wody , aby nie odwodnić organizmu. Dieta jednodniowa , która oczyszcza organizm to rozwiązanie tylko dla osób zdrowych . Aby w pełni bezpiecznie poddać się takiej kuracji, trzeba wcześniej zrobić badania krwi. Najlepiej przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem. ...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner