dwulatek je
©Oksana Kuzmina/fotolia
Styl życia

Jak karmić dwulatka?

Organizm dwulatka rozwija się bardzo szybko, a aby rozwój odbywał się prawidłowo, dziecku trzeba zapewnić prawidłową ilość substancji odżywczych i energii. Dieta powinna być urozmaicona – stopniowo wprowadzamy nowe produkty, przyzwyczajając malucha do jedzenia tak, jak dorośli. Należy uważać z ilością cukru i soli.

Organizm dwulatka rozwija się bardzo szybko, a aby rozwój odbywał się prawidłowo, dziecku trzeba zapewnić prawidłową ilość substancji odżywczych i energii. Dieta powinna być urozmaicona – stopniowo wprowadzamy nowe produkty, przyzwyczajając malucha do jedzenia tak, jak dorośli. Należy uważać z ilością cukru i soli.

Zmiany w diecie dwulatka

Małe dzieci powinny jeść 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 posiłki podstawowe i do 2 uzupełniających. Dieta powinna być przede wszystkim zróżnicowana, aby dziecko otrzymywało wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jedzenie nie musi być już miękkie i papkowate, jednak trzeba uważać na np. pestki w owocach. Dania powinny wymagać więcej gryzienia niż dotychczas, jednak trzeba pamiętać, że do trzeciego roku życia dziecko może mieć problemy z gryzieniem np. twardszej skórki jabłka czy większego kawałka mięsa.

W wieku dwóch lat lekki spadek apetytu jest czymś normalnym, ponieważ organizm przyzwyczaja się do bardziej kalorycznych niż dotychczas posiłków. Nie należy dziecka zmuszać do jedzenia.

Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić omlet

 

Wprowadzając nowe składniki do diety malucha trzeba uważać, ponieważ może się okazać, że dziecko będzie na konkretny pokarm uczulone. Trzeba je więc podawać w niewielkich ilościach i obserwować, czy aby na pewno nie wystąpią u niego reakcje alergiczne.

Co podawać dwulatkowi do jedzenia?

Podstawą diety dwuletniego dziecka powinny być warzywa, ponieważ zawierają dużo witamin i minerałów. Aby nie pozbyć się ich podczas obróbki termicznej, najlepiej podawać warzywa surowe i gotowane na parze.

 

Również owoce są bardzo ważne. Nie mogą jednak być podawane w nadmiarze, ponieważ zawierają dużo cukru.

 

Ważne jest białko – budulec kości, bardzo potrzebne dziecku w tym wieku. Warto podawać mu mleko, jaja i przetwory mleczne, jednak nie te odtłuszczone – tłuszcz niezbędny jest do wchłaniania białka. Kupując jogurty należy zwracać uwagę na zawartość cukru.

 

Mięso i ryby – są cennymi źródłami tłuszczów i kwasów tłuszczowych omega-3.

 

Warto podawać dziecku pieczywo z pełnego ziarna, które bogate jest w błonnik. Trzeba jednak uważać z jego ilością – w nadmiarze może skutkować biegunką. Bogate w błonnik i substancje odżywcze są również grube kasze.

 

Do picia nie należy podawać gotowych napojów, które zwykle zawierają dużo cukru i konserwantów. Dziecko powinno pić przede wszystkim wodę.

 

Unikajmy dań mocno przetworzonych, gotowych – oprócz konserwantów mogą mieć także dużo soli, której nie można podawać małemu dziecku w nadmiarze.

 

Pamiętajmy, że podając dziecku określone potrawy, wyrabiamy w nim nawyki żywieniowe – jesteśmy odpowiedzialni za jego zdrowie. Niezdrowe nawyki, takie jak sięganie po przekąski w rodzaju chipsów i słodyczy może wpłynąć na całe ich przyszłe życie.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze dwulatka

Komponując posiłki, pamiętajmy, że dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje codziennie odpowiednią ilość energii i substancji odżywczych:

  • 92 kalorii na kilogram masy ciała, czyli ok. 1100-1200 kcal, jednak ilość dostarczanej energii trzeba dopasować od aktywności dziecka.
  • 2,8 grama białka na kilogram masy ciała – najlepiej z jaj, nabiału, mięsa.
  • 3,3 grama tłuszczu na kilogram masy ciała – najlepiej z masła i olejów roślinnych.

13 gramów węglowodanów na kilogram masy ciała.


Dziewczynka szepcze na ucho drugiej dziewczynce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak powinien odżywiać się przedszkolak?
Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju psychofizycznego dziecka. Zasady prawidłowego żywienia przedszkolaka opierają się na wiedzy o zapotrzebowaniu energetycznym przedszkolaka.

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju psychofizycznego dziecka. Zasady prawidłowego żywienia przedszkolaka opierają się na wiedzy o zapotrzebowaniu energetycznym przedszkolaka.   Dieta powinna też zapewniać dziecku wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Zapotrzebowanie energetyczne dziecka w wieku przedszkolnym Zapotrzebowanie energetyczne dziecka zależy od jego aktywności fizycznej. Dziecko umiarkowanie aktywne potrzebuje ok. 1600-1800 kcal dziennie. Dziecko, które uprawia jakiś sport i jest bardzo aktywne fizycznie – ok. 2100 kcal. Zapotrzebowanie na białko dziecka w wieku przedszkolnym Białko stanowi podstawowy składnik budulcowy tkanek organizmu. Dziecko w wieku 4-6 lat, czyli w okresie szczególnie intensywnego wzrostu, potrzebuje ok. 21 g białka na dobę. Bogatym źródłem białka jest mięso i nabiał oraz warzywa strączkowe. Zapotrzebowanie na tłuszcze dziecka w wieku przedszkolnym Również tłuszcze stanowią niezbędny składnik diety przedszkolaka. Tłuszcze nie tylko budują tkanki organizmu i zapewniają utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała, ułatwiają też przyswajanie z pożywienia witamin A, D, E i K. Źródłem zdrowych dla przedszkolaków tłuszczów są produkty pochodzenia roślinnego, masło oraz ryby morskie. Zapotrzebowanie na węglowodany dziecka w wieku przedszkolnym Węglowodany dają dziecku energię potrzebną do codziennej aktywności umysłowej i fizycznej. Najbardziej wartościowym źródłem energii są węglowodany złożone, znajdujące się w produktach takich, jak: pieczywo pełnoziarniste, kasze, ziemniaki, rośliny strączkowe. Należy natomiast unikać węglowodanów prostych: słodyczy, białego pieczywa, słodkich napojów. Dieta bogata w cukry proste może prowadzić do otyłości, próchnicy, nadpobudliwości i odwapnienia kości. Źródła witamin i składników mineralnych Dieta przedszkolaków powinna...

Mama karmi synka zupką.
©famveldman/Fotolia
Styl życia
Przecierowa z marchwi – pierwsza zupka dla niemowlaka
Gdy dziecko skończy pół roku, można stopniowo rozszerzać jego dietę. Mleko matki nie powinno zniknąć z jadłospisu malucha z dnia na dzień, ale warto podawać mu zupki przecierowe z jarzyn.

Gdy dziecko skończy pół roku, można stopniowo rozszerzać jego dietę. Mleko matki nie powinno zniknąć z jadłospisu malucha z dnia na dzień, ale warto podawać mu zupki przecierowe z jarzyn.   Pierwsza zupka dla niemowlaka może zawierać dwa, maksymalnie trzy składniki. Prosty skład pozwoli stwierdzić, czy dziecko ma alergię na któreś warzywa. Dlatego smak warto urozmaicać stopniowo . Najbezpieczniejsze do przygotowania pierwszego posiłku, który nie jest mlekiem, są marchewka i ziemniak. Zupka dla niemowlaka z marchewki i ziemniaka Do przygotowania porcji zupki potrzeba ½ średniej wielkości marchewki i ½ średniej wielkości ziemniaka oraz 100 ml wody i 1 łyżeczka oliwy z oliwek. Można zapomnieć o soli czy pieprzu, a także przyprawach. Zioła ułatwiające trawienie, zwłaszcza koper włoski, majeranek , bazylię, oregano, rozmaryn czy natkę pietruszki, można włączyć w kolejnych tygodniach rozszerzania diety . Cukier nie jest potrzebny, ponieważ marchew jest słodka sama w sobie, natomiast soli powinno się unikać bez względu na wiek, tym bardziej nie należy jej dawać małym dzieciom.   Marchew i ziemniaka trzeba dokładnie wyszorować, obrać i opłukać, a następnie pokroić w kostkę. Do małego garnka wlać wodę i zagotować, a do wrzątku wrzucić warzywa i ugotować je na miękko na małym ogniu i pod przykrywką. Najlepsze warzywa na pierwszą zupkę dla niemowlaka to te, które są ekologiczne . Nie powinny to być jarzyny z marketu, a samodzielnie uprawiane albo od osoby, która zajmuje się ekologicznym rolnictwem.   Gdy warzywa się ugotują, trzeba je rozdrobnić na papkę. Można to zrobić przy pomocy blendera albo sitka i łyżki czy nawet plastikowej tarki. Uzyskany przecier powinien zostać „okraszony” łyżeczką oliwy. Tłuszcz jest niezbędny do tego, by organizm dziecka wchłonął witaminy zawarte w posiłku. Poznaj zasady prawidłowego...

Jogurt w misce z bananami
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Okno anaboliczne. Budulce mięśni w pożywieniu – cukry proste, białka, izotoniki
Okno anaboliczne to czas 2-3 godziny po wysiłku fizycznym, kiedy mięśnie chłoną substancje odżywcze. Cukry proste zjedzone w tym czasie zapewniają mięśniom regenerację i rozrost.

Okno anaboliczne to czas 2-3 godziny po wysiłku fizycznym, kiedy mięśnie chłoną substancje odżywcze. Cukry proste zjedzone w tym czasie zapewniają mięśniom regenerację i rozrost.   Okno anaboliczne to nie mit. Za budowę mięśni w 30% odpowiadają ćwiczenia, zaś aż 70% to dieta. Co to jest okno anaboliczne Okno anaboliczne to czas bezpośrednio po treningu – 2-3 godziny kiedy mięśnie regenerują się i przyswajają w szybkim tempie substancje odżywcze. Od tego, co zjemy w tym czasie zależy między innymi rozwój mięśni, ich ewentualne zakwaszenie i ból potreningowy . Kluczowe znaczenie ma pierwsza godzina. Po intensywnych ćwiczeniach należy szybko uzupełnić ilość glikogenu (zapasowego cukru, który został wykorzystany w trakcie treningu). Co jeść i pić w oknie anabolicznym Aby maksymalnie wykorzystać efekty treningu, warto już w trakcie treningu pić węglowodany proste , np. izotonik kupiony w sklepie lub zrobiony samodzielnie, np. wodę z cytryną i miodem. Posiłek potreningowy powinien składać się z łatwo przyswajalnych węglowodanów, np. jabłka, banana i białka (aminokwasów), najlepiej w proporcji 2:1. Zjedzone cukry szybko zostają uwolnione do krwi, uaktywnia się insulina, która powoduje wiązanie glukozy. Posiłek najlepiej przyrządzić przed treningiem. Może to być na przykład ryż na mleku z owocami lub mięso z makaronem. Przykładowe źródła dobrych węglowodanów i białka po treningu Od razu po treningu warto zjeść owoce – świeże, suszone lub w formie soku, przetwory owocowe, batony zbożowe domowej roboty, makaron, ryż. Źródłem pełnowartościowego białka są: kurczak, indyk, ryby, mleko, jajka, twarogi i jogurty. Proporcje składników Na każdy kilogram masy ciała, należy dostarczyć organizmowi 1,2 grama węglowodanów oraz 1,2-2 grama białka. Jeżeli trening był intensywny (np. ćwiczenia siłowe ), ilość białka...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik