Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
leki
Pixabay/frolicsomepl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Antydepresanty: czy grozi ci uzależnienie?

Antydepresanty przez wielu chorych traktowane są jako ostateczność, a niektórzy kategorycznie odmawiają przyjmowania tabletek z obawy przed uzależnieniem. Psycholodzy zapewniają – leki przeciwdepresyjne obrosły mitem, który należy obalić.

Antydepresanty przez wielu chorych traktowane są jako ostateczność, a niektórzy kategorycznie odmawiają przyjmowania tabletek z obawy przed uzależnieniem. Psycholodzy zapewniają – leki przeciwdepresyjne obrosły mitem, który należy obalić.

 

Przekonanie o uzależniającym działaniu antydepresantów jest silnie utrwalonym stereotypem, który wynika z faktu, że właściwości narkotyczne ma bardzo dużo lekarstw wpływających na funkcjonowanie mózgu. Dotyczy to zwłaszcza tabletek psychotropowych, do których należą również leki przeciwdepresyjne. Do niedawna niektóre antydepresanty mogły jeszcze uzależniać, ale przyjmowanie leków najnowszej generacji nie jest już obciążone ryzykiem. Najsilniejsze zagrożenie stwarzają środki farmakologiczne stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych i fobii, które często myli się z antydepresantami.

 

Niepokój, napięcie psychiczne czy zawroty głowy charakterystyczne dla zespołu odstawienia mogą pojawić się tylko w wyniku nagłego przerwania terapii – tak samo zresztą dzieje się po gwałtownym zaprzestaniu przyjmowania innego typu lekarstw, choćby na nadciśnienie czy astmę. Kończenie leczenia stopniowym zmniejszaniem dawki leku antydepresyjnego nie prowadzi do żadnych niepokojących objawów. 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Antydepresanty
© nofear4232/Fotolia.com
Styl życia
Najpopularniejsze leki antydepresyjne – SSRI, trój- i czteropierścieniowe
Leki antydepresyjne podzielone są na rodzaje. Środki przeciwdepresyjne SSRI stosowane są głównie w leczeniu napadów paniki. Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w sobie serotoninę, przez co poprawiają nastrój.

Leki antydepresyjne podzielone są na rodzaje. Środki przeciwdepresyjne SSRI stosowane są głównie w leczeniu napadów paniki. Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w sobie serotoninę, przez co poprawiają nastrój.   Lekarz rodzinny lub psychiatra wybiera rodzaje leków przeciwdepresyjnych, jakie będzie przyjmować osoba z depresją. Symptomy świadczące o tym, że zaburzenia nastroju mogą mieć podłoże depresyjne to: przygnębienie i smutek bez konkretnej przyczyny, zaburzenia snu, wzmożony apetyt lub brak ochoty na jedzenie, myśli samobójcze lub nieuzasadniony ból brzucha. Leki antydepresyjne typu SSRI - działanie Środki przeciwdepresyjne SSRI to inaczej selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny . Leki typu SSRI stosuje się głównie w leczeniu napadów paniki.   Wskazania do przyjmowania środków SSRI to: nerwica natręctw, depresja wywołana alkoholizmem , zespół lęku napadowego, żarłoczność psychiczna (napady objadania się). Trójpierścieniowe leki antydepresyjne – stosowanie, dzienna dawka Kolejnym rodzajem leczenia depresji są trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki antydepresyjne. Nazwy tych leków pochodzą od schematu budowy chemicznej. Trójpierścieniowe leki stosuje się w leczeniu depresji oraz niektórych stanów lękowych , jak agorofobia, czyli paniczny strach przed otwartą przestrzenią. Leki działają nasennie i uspokajająco, łagodzą objawy nasilonej emocjonalności. Przeciętna dzienna dawka leku wynosi 150 - 200 miligramów dziennie, na noc. Leczenie trwa od 4 dni do tygodnia. Leki czteropierścieniowe na depresję Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w swoich składzie mianserynę – organiczny związek chemiczny powodujący zwiększone wydzielanie dopaminy...

dziurawiec
Pixabay/AKuptsova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dziurawiec poprawia nastrój
Dziurawiec nazywany także zielem świętojańskim ma szerokie zastosowanie lecznicze. Roślina przeciwdziała depresji i poprawia nastrój.

Dziurawiec nazywany także zielem świętojańskim ma szerokie zastosowanie lecznicze. Roślina przeciwdziała depresji i poprawia nastrój. Jak wygląda dziurawiec? Jest to wysoka roślina, dorastająca do 30-70 cm wysokości. Posiada sztywną, rozgałęziającą się w górnej części łodygę. Kiedy przyjrzysz się lepiej liściom, zauważysz na nich drobne dziurki, które są zbiorniczkami zawierającymi olejek lotny. Roślinę możemy spotkać w porze letniej, od czerwca do września. Jeśli chcesz zebrać dziurawiec, zetnij jego górną część kwiatów, zostawiając około 1/3, pamiętaj aby nie ścinać przekwitniętych pędów. Zastosowanie dziurawca na chandrę i depresję Dziurawiec można spotkać przede wszystkim na łąkach. Swoje zastosowanie lecznicze posiada dzięki kilku substancjom, jest bogaty w ksantony i flawonoidy, czyli źródła antyoksydantów . Spożywanie rośliny działa uspokajająco, dlatego stosuje się ją szczególnie, kiedy nie kontrolujemy emocji i kiedy mamy zaburzoną równowagę nerwową . Swoje zastosowanie znalazł również w stanach depresyjnych. Badania udowodniły, że obecna w dziurawcu hiperycyna jest odpowiedzialna za działanie przeciwdepresyjne , gdyż hamuje rozkład neuroprzekaźników, między innymi serotoniny. Zbyt mała jej ilość w organizmie powoduje zły nastrój, przygnębienie i lęki. Najskuteczniej działają wyciągi z dziurawca, czyli tabletki, kapsułki i nalewki, ponieważ hiperycyna doskonale rozpuszcza się w alkoholu i oleju. Jak przygotować lekarstwo z dziurawca na chandrę i depresję? Nalewka z dziurawca Jeśli chcesz zastosować nalewkę z dziurawca, 10 dag pąków liści rośliny zalej 0,5 l spirytusu. Lekarstwo przechowuj w ciemnym miejscu, a po około 2 tygodniach przecedź. Pij jedną łyżeczkę dziennie. Napój działa uspokajająco, wzmacniająco i...

tabletki
@Kwangmoo/Fotolia.com”.
Styl życia
Zioła, antybiotyki i sok grejpfrutowy mogą obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych i najszerzej stosowanych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Jednak istnieją leki oraz substancje, które mogą znacznie osłabić poziom jej skuteczności. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie zaleca się, m.in. pić naparów z dziurawca, przyjmować niektórych leków, a także pić soku grejpfrutowego i innych produktów, zawierających dużą ilość witaminy C.

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych i najszerzej stosowanych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Jednak istnieją leki oraz substancje, które mogą znacznie osłabić poziom jej skuteczności. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie zaleca się, m.in. pić naparów z dziurawca, przyjmować niektórych leków, a także pić soku grejpfrutowego i innych produktów, zawierających dużą ilość witaminy C.   Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest regularność. Nawet pominięcie jednej tabletki może skutkować niechcianą ciążą. Dlatego na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej zaleca się ustawienie w telefonie budzika, który będzie przypominał o zażyciu tabletki. Tabletki antykoncepcyjne a zioła Skuteczność antykoncepcji hormonalnej mogą obniżać zioła, w tym szczególności: dziurawiec, który jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych na uspokojenie. Przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych należy się go wystrzegać, ponieważ znacznie obniża poziom hormonów płciowych we krwi, w efekcie czego może dojść do owulacji, a w konsekwencji do niechcianej ciąży. Negatywnie na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może oddziaływać również dzięgiel chiński oraz pluskwica groniasta, które wykazują właściwości estrogenne. Należy się także wystrzegać ziół, mających działanie przeczyszczające. Leki, osłabiające skuteczność antykoncepcji hormonalnej Oprócz ziół, poziom skuteczności antykoncepcji hormonalnej mogą obniżać również niektóre leki, w tym szczególności antybiotyki. Ich stosowanie może utrudniać proces przyswajania hormonów, zawartych w tabletkach. Skuteczność antykoncepcji może obniżać także paracetamol, który jest jednym...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner