mężczyzna na kozetce
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia

Jak wygląda leczenie depresji – elektrowstrząsy, farmakoterapia i psychoterapia

Istnieje wiele metod leczenia depresji, które są dopasowywane do indywidualnej sytuacji i stanu osoby chorej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w przypadku ciężkich depresji wciąż stosuje się leczenie elektrowstrząsami.

Istnieje wiele metod leczenia depresji, które są dopasowywane do indywidualnej sytuacji i stanu osoby chorej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w przypadku ciężkich depresji wciąż stosuje się leczenie elektrowstrząsami.

 

Leczenie depresji jest najskuteczniejsze, gdy metody są łączone, to znaczy gdy farmakoterapii towarzyszy jednocześnie psychoterapia. Dla profilaktyki istotne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia.

Leczenie depresji elektrowstrząsami

Choć leczenie depresji za pomocą elektrowstrząsów jest coraz rzadsze, w dalszym ciągu jest to jedna z praktykowanych metod, szczególnie w przypadku ciężkich epizodów. Polega na przepuszczaniu przez mózg prądu elektrycznego, który ma doprowadzić do wstrząsu epileptycznego. Zabiegi przeprowadza się w kilku seriach. Dotąd nie wiadomo do końca jaki mechanizm odpowiada za poprawę po zabiegu – istnieją teorie, według których elektrowstrząsy stymulują rozwój nowych naczyń krwionośnych. Według innych powodują uregulowanie poziomu różnych substancji w mózgu, mających odpowiadać za powstanie depresji. Elektrowstrząsy nie są skuteczne w leczeniu łagodnych epizodów depresyjnych.

Farmakologiczne leczenie depresji

Depresję leczy się antydepresantami, czyli grupą leków psychotropowych, które przede wszystkim działają przeciwlękowo i uspokajająco. Dodatkowo mają wpływ na poziom serotoniny i noradrenaliny, a w konsekwencji poprawiają samopoczucie, a nawet zwiększają pewność siebie. Przyjmowanie leków pod okiem lekarza-psychiatry nie prowadzi do uzależnienia od antydepresantów.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Leczenie depresji może mieć również formę psychoterapii, która polega na regularnych sesjach terapeutycznych ze specjalistą. Istnieją różne nurty psychoterapeutyczne wykorzystujące zróżnicowane techniki. Ich wybór zależy od indywidualnej sytuacji – przede wszystkim od przyczyny depresji, np. terapia poznawczo-behawioralna będzie bardziej skupiała się na zmianach schematów myślenia i poglądów na swój temat, a psychodynamiczna na odkryciu i rozwiązaniu konfliktów, które mają źródła w przeszłości. Niezależnie od metody, bardzo istotne jest, by wybrać certyfikowanego psychoterapeutę, który ukończył specjalną szkołę w danym nurcie.

Domowe leczenie depresji – samopomoc

Leczenie depresji bez leków, czyli domowymi sposobami, jest możliwe, ale w przypadku jej łagodnej postaci. Są osoby, którym one wystarczają do tego, by poprawić swój nastrój. Inne traktują je jako ustabilizowanie stanu – niektórzy świadomie rezygnują z leczenia farmakologicznego ze względu na możliwe skutki uboczne leków, np. przybieranie na wadze.

Na złagodzenie objawów depresji wpływa pozytywnie:

  • aktywność fizyczna (np. bieganie, fitness czy joga) (badania),
  • stosowanie technik relaksacyjnych,
  • regularny tryb życia (stałe pory wstawania, posiłków),
  • zdrowa dieta (szczególnie ważne jest dostarczanie witamin z grupy B, magnezu i żelaza).

Jednak w przypadku, gdy te sposoby nie działają, a nastrój tylko się pogarsza, lepiej skonsultować to z psychologiem lub psychiatrą.

Jak długo trwa leczenie depresji

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile trwa leczenie depresji, ponieważ zależy to od zaawansowania choroby oraz okoliczności. W przypadku farmakoterapii przyjmuje się, że nie powinna trwać krócej niż pół roku, ponieważ organizm musi przyzwyczaić się do działania leków. Zwykle leczenie dzieli się na dwie fazy:

  • leczenie fazy chorobowej – kilka miesięcy,
  • leczenie utrwalające – również trwa kilka miesięcy.

Niekiedy nawet w przypadku poprawy nastroju psychiatrzy zalecają kontynuowanie przyjmowania leków lub powracanie do nich w okresach przesilenia (jesienią lub wiosną), gdy pojawiają się depresje sezonowe. Z kolei długość leczenia psychoterapią zależy od jej rodzaju i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

 

Smutna dziewczyna siedzi przy oknie
© AlexanderNovikov/Fotolia.com
Styl życia
Czy można samodzielnie wyleczyć się z depresji?
Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.

Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.   Ta zwłoka z udaniem się do lekarza psychiatry czy psychologa może wynikać z różnych powodów – bagatelizowanie objawów , nieznajomość lub brak specjalistów w najbliższej okolicy lub po prostu lęk przed tym, że zostaniemy zaszufladkowani jako osoba chora psychicznie. Jak wyjść z depresji, gdy nie jest ci po drodze do psychologa? Jak wyjść z depresji w naturalny sposób? Aktywność fizyczna – prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, jaką przepisałby ci lekarz, diagnozując u ciebie depresję. Mimo to powinna być ona częścią terapii. Badacze z Duke University udowodnili (zobacz badania http://today.duke.edu/2000/09/exercise922.html ), że pół godziny umiarkowanych ćwiczeń trzy razy w tygodniu znacząco zmniejsza objawy depresji i, co ciekawe, robi to stosunkowo szybko – porównywalnie do przyjmowania leków antydepresyjnych.   Techniki relaksacyjne – jednym z powodów depresji jest permanentny stres. Poza tym sama depresja także wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów jak problemy z koncentracją, kłopoty ze snem czy poczucie oderwania od rzeczywistości. Wypróbuj relaksacyjne wizualizacje, trening autogenny, medytację lub inne sposoby na zrelaksowanie się. Badania wskazują, że co prawda ten sposób nie może zastąpić leków, ale znacząco łagodzi objawy depresji . Więcej o wynikach badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072461 / i http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22805898 .   Stały plan dnia – być może rutyna nie kojarzy ci się dobrze, ale ustabilizowany rytm życia z pewnością pomoże ci poradzić sobie z objawami depresji. Staraj się mniej więcej o tej samej porze wstawać, jeść posiłki, kłaść się spać.  Co...

zmartwiona dziewczyna
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Epizod depresyjny – pół roku smutku
Epizod depresyjny to obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie. Jest zaliczany do zaburzeń afektywnych, czyli związanych ze sferą emocjonalną.

Epizod depresyjny to obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie. Jest zaliczany do zaburzeń afektywnych, czyli związanych ze sferą emocjonalną. Po czym poznać, że to już epizod depresyjny? Epizod depresyjny może mieć różne stopnie nasilenia, w związku z tym bywa mylony ze zwykłą chandrą. Podstawowym kryterium jego rozpoznania jest czas trwania – gdy obniżony nastrój trwa dłużej niż dwa tygodnie, nie jest to już zwykły gorszy okres i należy skonsultować się z lekarzem . Epizod depresyjny trwa około pół roku, po czym następuje okres remisji lub całkowite wyleczenie. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, która obowiązuje w Polsce od 1996 roku, znajdziemy go pod numerem F32. Objawy epizodu depresyjnego Według wspomnianej już klasyfikacji, aby zdiagnozować epizod depresyjny, przez dwa tygodnie muszą u osoby wystąpić przynajmniej dwa z poniższych objawów: obniżenie nastroju, zmniejszenie energii i aktywności, utrata zainteresowań i anhedonia (czyli niemożność cieszenia się). Dodatkowo muszą też wystąpić co najmniej dwa z poniższej listy: niska samoocena , poczucie winy i niskiej wartości, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt, czarnowidztwo i pesymizm, problemy z koncentracją. Rodzaje epizodów depresyjnych Wyróżniamy kilka rodzajów epizodów depresyjnych: łagodny, umiarkowany, ciężki bez objawów psychotycznych (czyli halucynacji, urojeń, irracjonalnego myślenia), ciężki z objawami psychotycznymi. Mogą więc przypominać bardziej przewlekły smutek, melancholię lub przybrać formę niemal całkowitego oderwania od rzeczywistości i skupienia na negatywnych emocjach. Gdy epizody depresyjne się powtarzają, mówimy o tzw. zaburzeniach depresyjnych nawracających, które podobnie jak epizody, mogą być łagodne,...

©Sondem/Fotolia
Styl życia
Choroba dwubiegunowa i jej leczenie: farmakoterapia, psychoedukacja i psychoterapia
Leczenie afektywnej choroby dwubiegunowej (ChAD) obejmuje farmakoterapię, psychoedukację i czasem psychoterapię. Terapia ChAD powinna doprowadzić do fazy remisji, czyli całkowitego braku lub złagodzenia objawów choroby.

Leczenie afektywnej choroby dwubiegunowej (ChAD) obejmuje farmakoterapię, psychoedukację i czasem psychoterapię. Terapia ChAD powinna doprowadzić do fazy remisji, czyli całkowitego braku lub złagodzenia objawów choroby.   ChAD to choroba przewlekła, dlatego jej leczenie trwa długo: nawet kilka lub kilkanaście lat. Zdarza się, że pacjent musi przyjmować leki do końca życia. W ciężkich przypadkach, np. popełniania czynów agresywnych lub występowania myśli samobójczych, może być konieczna hospitalizacja. Choroba dwubiegunowa – leczenie farmakologiczne Chorobę afektywną dwubiegunową leczy się od wystąpienia pierwszego epizodu. Leki są podawane w przypadku nawrotów choroby, a także podtrzymująco w okresie remisji. Ilość leków zależy od częstotliwości i nasilenia epizodów choroby dwubiegunowej. Leczenie może obejmować podawanie jednego, dwóch, a nawet większej liczby preparatów. W terapii podtrzymującej stosuje się środki stabilizujące nastrój, np. sole litu, karbamazepinę, kwas walproinowy oraz jego pochodne. Podawane są też atypowe leki przeciwpsychotyczne, takie jak olanzapina, aripiprazol lub kwetiapina. Podczas epizodów depresyjnych chory przyjmuje leki przeciwdepresyjne. Ostre epizody lękowe lub te z silnym pobudzeniem wymagają zastosowania benzodiazepin. Pacjent uspokaja się też po podaniu klasycznych leków przeciwpsychotycznych, np. zuklopentiksolu lub haloperidolu. Leki na ChAD wprowadza się stopniowo, do uzyskania dawki, która ustabilizuje stan pacjenta. Przez ten czas należy oznaczać stężenie podawanych preparatów przez badanie krwi. W czasie farmakoterapii powinno się monitorować funkcje wątroby, nerek i tarczycy . Ważne jest też wykonywanie kontrolnych badań stężenia glukozy, morfologii i cholesterolu. Hospitalizacja pacjenta może być...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner