Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Dziewczyna opiera głowę na szkle
©yanlev/Fotolia
Styl życia

Depresja: jak sobie pomóc z własnym smutkiem?

Mówi się, że depresja to choroba XXI wieku i cierpi na nią 5-17% populacji na świecie. Jak poradzić sobie z depresją, gdy wciąż odczuwa się smutek, bierność i brak wiary w siebie?

Mówi się, że depresja to choroba XXI wieku i cierpi na nią 5-17% populacji na świecie. Jak poradzić sobie z depresją, gdy wciąż odczuwa się smutek, bierność i brak wiary w siebie?

 

Depresja to złożona choroba (naukowcy nadal zastanawiają się, czy to choroba czy zaburzenie, więc można używać obu sformułowań), która otacza człowieka przytłaczającym smutkiem. Objawem depresji jest anhedonia – niemożność czerpania zadowolenia z żadnych, nawet najkorzystniejszych, wydarzeń. Depresję charakteryzuje obniżony nastrój, utrata zainteresowań, szybka męczliwość fizyczna oraz niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości i brak wiary we własne siły. Depresją nie jest chwilowe zaburzenie nastroju. Do zdiagnozowania depresji potrzeba, by wszystkie te objawy trwały powyżej dwóch tygodni i wyraźnie wpływały na życie osoby chorej.

Jak radzić sobie z depresją: walczyć czy współpracować ze smutkiem?

Wiadomo, że zaburzenie depresyjne powinno przepracować się w gabinecie psychiatrycznym lub psychologicznym pod fachowym okiem psychoterapeuty. Można dodatkowo pomóc sobie samemu.

 

1. Zmień postawę – u osoby depresyjnej najczęściej pojawia się „czarnowidztwo” i przez to słyszymy z jej ust „to na pewno się nie uda”, „po co zaczynać, skoro i tak tego nie skończę”, „na pewno coś stanie mi na drodze, żeby mi nie wyszło”. Na podstawie samospełniającego się proroctwa (zjawisko w psychologii społecznej) możemy stwierdzić, że negatywnym podejściem nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Gdy z góry zakładamy porażkę, to podświadomie do niej dążymy. Dlatego osoby z depresją powinny wyjść z postawy negatywnej na neutralną. Powinny zmienić zdanie: „nic mi się w życiu nie uda”, na stwierdzenie: „podejmuje się zadania, zobaczymy, co z tego wyjdzie”.

 

2. Zaopiekuj się smutkiem – niskie poczucie wartości i brak wiary w siebie wywołuje smutek i tak wprawia w błędne koło depresji. Zamiast na siłę się „uszczęśliwiać”, zaakceptuj ten stan, zastanów się, skąd się bierze i staraj się swoje myśli powoli od niego odciągać. Na przykład: zamiast myśleć o tym, jak źle układa się w życiu, zadzwoń do dobrej znajomej. Już sam krótki kontakt odwróci uwagę od problemów, a sympatyczna rozmowa poprawi nastrój.

 

3. Rób to, co zawsze sprawiało radość – postanów sobie, że raz dziennie będziesz sprawiać sobie drobne przyjemności, które zawsze wprawiały cię w dobre samopoczucie. Nie muszą być to kosztowne rzeczy, wystarczy, że pójdziesz na spacer do parku, gdy lubisz przyrodę, obejrzysz film z ulubionym aktorem lub ugotujesz potrawę, która zawsze ci smakowała. W depresji trudno jest czerpać zadowolenie z lubianych wcześniej czynności. Jednak ich wykonywanie przełamuje bierność i daje poczucie sprawczości. Małe przyjemności pozwolą minimalnie podnieść bardzo obniżony nastrój i zmienić negatywną postawę wobec świata.

 

4. Doceń swoje ciało – przy zaburzeniach depresyjnych człowiek traci na wadze z powodu braku apetytu. Dlatego uważaj na spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, kupuj dużo warzyw i owoców oraz ryby. Kwasy omega-3 wpływają na pracę mózgu w tych ośrodkach, które są odpowiedzialne za nastrój i samopoczucie. Czasami zdarza się, że osoby pogrążone w depresji zaniedbują ciało – siedzący tryb życia, zaprzestanie korzystania z kosmetyków pielęgnacyjnych. Pamiętaj, że twój zewnętrzny wygląd również wpływa na samopoczucie.

 

5. Sięgnij po lektury – jest wiele książek, pomagających przysłowiowo „stanąć na nogi”, wyjść z depresji. Wiedza na temat własnej choroby, pomoże zrozumieć jej istotę i zmienić postawę. Nie chodzi o to, aby sięgnąć po fachową lekturę z naukowymi słownictwem, której się nie zrozumie. Jest wiele poradników, pisanych przez ludzi, którzy z depresją się zmagali i opisują swój przypadek.

 

Depresja powinna być leczona przez psychiatrę na drodze farmakologicznej i psychoterapeutycznej. Nic jednak nie pomoże, gdy sama osoba chora nie zechce zmienić czegoś w swoim życiu.  

 

kobieta z depresją
©Martinan/fotolia
Styl życia
Skąd się bierze jesienne przygnębienie? Sprawdź, czy masz depresję
Jesienna depresja to coś więcej niż zwykła chandra. Jeśli zły nastrój bez wyraźnej przyczyny utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, nie wolno tego bagatelizować.

Jesienna depresja to coś więcej niż zwykła chandra. Jeśli zły nastrój bez wyraźnej przyczyny utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, nie wolno tego bagatelizować.   Depresja – nawet ta sezonowa – jest bardzo poważną chorobą, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Apatia, senność i spadek libido to sygnały, że trzeba podjąć leczenie. Przyczyny jesiennej depresji Główną przyczyną jesiennej depresji jest niedobór światła , bardzo dotkliwy po okresie letnim, w którym organizm przyzwyczaja się do dużej ilości energii słonecznej. Światło bezpośrednio wpływa na pracę szyszynki – jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w samym środku mózgu – w nadwzgórzu. Szyszynka przez wieki uchodziła za siedzibę ludzkiej duszy. Ma to pewne przełożenie na rzeczywistość, bo gruczoł ten odpowiada za nastrój. Wydziela melatoninę i serotoninę , których proporcje zależą od ilości dostarczonego światła.   Niedobór światła sprawia, że spada poziom serotoniny (hormonu szczęścia), która jest neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za dobre samopoczucie i dostarczającym energii do działania . Zamiast serotoniny szyszynka zaczyna wydzielać melatoninę, która reguluje zegar biologiczny i odpowiada za potrzebę snu. Im jej więcej, tym mniej aktywny staje się organizm. Jego temperatura spada – tak jak tuż przed zapadnięciem w sen, dlatego ciągle odczuwamy potrzebę odpoczynku. Proporcje melatoniny i serotoniny są w pewnym stopniu zależne od indywidualnych tendencji organizmu, dlatego nie każdy odczuwa wahania hormonalne. Tendencję do jesienno-zimowych stanów depresyjnych przejawia 10% społeczeństwa. Objawy jesiennej depresji Jesienią ilość melatoniny stale utrzymuje się na wyższym poziomie niż ilość serotoniny. W...

kobieta przechodzi chandrę
©puhhha/fotolia
Styl życia
Jak sobie radzić z jesienną depresją?
Depresja jesienna to choroba sezonowa, która nasila się na przełomie października i listopada. Często myli się ją z przygnębieniem czy chandrą, trzeba jednak rozróżnić chwilowy spadek nastroju od chronicznego złego stanu psychicznego, utrzymującego się przez kilka tygodni. Depresja jesienna kwalifikuje się do leczenia – nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale zbagatelizowana może prowadzić też do innych chorób o podłożu psychicznym.

Depresja jesienna to choroba sezonowa, która nasila się na przełomie października i listopada. Często myli się ją z przygnębieniem czy chandrą, trzeba jednak rozróżnić chwilowy spadek nastroju od chronicznego złego stanu psychicznego, utrzymującego się przez kilka tygodni. Depresja jesienna kwalifikuje się do leczenia – nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale zbagatelizowana może prowadzić też do innych chorób o podłożu psychicznym. Diagnoza jesiennej depresji Diagnozę depresji – także tej sezonowej – może postawić tylko specjalista. Jeśli złe samopoczucie psychiczne utrzymuje się dłużej niż przez 2 tygodnie, nie obędzie się bez wizyty u psychologa. Dla psychologa wyznacznikiem jest obszerny wywiad z pacjentem.   Mogą paść pytania o pracę, rodzinę, kwestie uczuciowe czy sferę erotyczną – to wszystko jest bardzo ważne, bo może okazać się, że źródłem depresji wcale nie jest jesienny niedobór światła słonecznego, ale niezdolność do poradzenia sobie z jakimś życiowym problemem. Psycholog podczas stawiania diagnozy wspomaga się triadą depresyjną Becka, która zawiera 3 elementy:   1. Negatywne wyobrażenia o sobie. 2. Przekonanie o nieprzyjazności otoczenia (zarówno społecznego, jak i fizycznego). 3. Poczucie niepewnej i zagrażającej przyszłości.   Jeśli pacjent podczas rozmowy wykazuje skłonności do myślenia w ten sposób, prawdopodobieństwo występowania u niego depresji jest bardzo wysokie. Leczenie jesiennej depresji u psychologa Po postawieniu diagnozy trzeba kontynuować terapię u psychologa. Niektórym chorym pomagają same sesje terapeutyczne, jeśli natomiast depresja jest zaawansowana, konieczne może się okazać leczenie tabletkami antydepresyjnymi . Istnieje też wiele różnych praktyk, które...

zamyślona dziewczyna
Flickr/Helga Weber/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Depresja: poznaj jej najczęstsze objawy
Objawy depresji są różnorodne, a sama choroba jest niebezpieczna i ciężka. Obejmuje wszystkie grupy społeczne, niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia. Czasem ciężko jest postawić prawidłową diagnozę choroby.

Objawy depresji są różnorodne, a sama choroba jest niebezpieczna i ciężka. Obejmuje wszystkie grupy społeczne, niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia. Czasem ciężko jest postawić prawidłową diagnozę choroby. Co to jest depresja? Depresja jest chorobą psychiczną. Osoba na nią cierpiąca cały świat postrzega w czarnych barwach. Jest to zaburzenie emocji i nastroju . Stan ten cechuje się również zmniejszoną aktywnością i brakiem zainteresowań. Objawy depresji Obniżony nastrój i smutek – to podstawowy objaw depresji. Żyjesz w ciągłym smutku i nie odczuwasz radości, szczęścia czy satysfakcji z życia? Jesteś obojętny na wszystkie sprawy, które cię otaczają? Utrata zainteresowań – już cię nie ciekawi to, co kiedyś sprawiało ci ogromną radość? Nie odczuwasz przyjemności z sytuacji, które kiedyś wywoływały pozytywne emocje? Niestety, może to wskazywać na kolejną oznakę choroby. Kłopoty ze snem – innym objawem choroby jest kłopot ze snem. Budzisz się po kilka razy w środku nocy? Twój sen jest płytki? A może zbyt długi i w ogóle nie masz zamiaru wychodzić z łóżka? Osoby chore bardzo często pozostają w łóżku i nie chcą z niego wychodzić. Unikają kontaktu ze społeczeństwem i tracą zainteresowanie światem. Zmęczenie i ból głowy – są kolejnymi symptomami depresji. Jesteś ciągle zmęczona i osłabiona, co przyczynia się do niechęci spełniania określonych obowiązków? Osoby chore skarżą się na obniżony poziom energii, a co więcej bardzo często dokucza im migrena, która z czasem może okazać się niebezpieczna. Nerwowość i niepokój – ciągłe zdenerwowaniem błahymi, codziennymi sprawami, nadpobudliwość i bezprzedmiotowy niepokój mogą także świadczyć o depresji.   Depresja u...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner